Materace Talalay - dlaczego warto kupić materac z naturalnego lateksu?

Talalay to materac z naturalnego lateksu, który stanie na straży Twojego komfortowego snu

Wyobraź sobie sytuację, w której kładziesz się do swojego łóżka, a po chwil masz wrażenie, że unosisz się na chmurce. Jest Ci tak wygodnie, że nie wiesz, czy to marzenie o wygodnym śnie czy ciągle jawa. I choć odpowiedź na to pytanie może sprowadzić Cię na ziemię, nadal będziesz czuć się jak w niebie - takie doznania zapewnia materac Talalay wykonany z naturalnego lateksu.

Niestety odpowiednia godzina położenia się do łóżka nie gwarantuje spokojnej nocy. Dobry sen idzie w parze z wygodnym łóżkiem, a kluczową rolę pełni tutaj materac. Opowiemy Ci historię o materacu z bajki. Mamy nadzieję, że zrobisz się po niej senny, bynajmniej nie z powodu mało interesujących treści, a snucia marzeń o wygodnym śnie.

Zobacz: Jak zostać mistrzem porannego wstawania?

Materace Talalay - dlaczego warto kupić?

Talalay to jeden z dwóch największych producentów lateksu na świecie i równocześnie autorska metoda wyrabiania tego materiału. Materace Talalay to międzynarodowa i rozpoznawalna marka, gwarancja najwyższej jakości. Materace z lateksem Talalay, zwłaszcza naturalnym, to zdaniem wielu specjalistów najlepszy możliwy komfort i wygoda snu. Skąd ta ogromna popularność? Zacznijmy od początku.

Z czego zrobiony jest lateks?

Lateks naturalny jest pozyskiwany z mleka drzewa kauczukowego (Hevea Brasiliensis) rosnącego w Ameryce Południowej oraz Azji. Roślina naturalnie wykorzystuje tę substancję do leczenia ran, ochrony przed owadami i ptakami. Mleczko kauczukowe ma naturalne właściwości regeneracyjne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Aby je pozyskać, trzeba delikatnie naciąć korę drzewa i zebrać płyn. Cały proces jest tak skonstruowany, aby nie naruszać równowagi środowiska. Drzewo kauczukowe dość szybko się regeneruje, a ilość mleka, którą można pozyskać w ciągu roku z jednego drzewa jest ściśle regulowana. Naturalne właściwości tego surowca powodują, że jest to najdoskonalszy materiał do produkcji materacy do spania. Takie wyroby są najtrwalsze spośród wszystkich rodzajów materacy, co sprawia, że materace lateksowe mają najdłuższą żywotność, odporność na uszkodzenia, zgniatanie i duży ciężar. Ponadto materace z lateksu są najbardziej higieniczne. Mleko kauczukowe ubija się na sztywną pianę, która składa się z milionów pęcherzyków powietrza. Dzięki temu materac doskonale przepuszcza powietrze, a dobra wentylacja w połączeniu z naturalnymi właściwościami mleka kauczukowego nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów takich jak bakterie, grzyby czy pleśń. Lateks ma utrudnione wchłanianie wilgoci, dzięki czemu nie nie gromadzi też kurzu, a tym samym nie ma tam warunków do rozwoju roztoczy.

Drewo kauczukowe

Rodzaje materacy lateksowych

Na rynku można znaleźć ekologiczne materace do spania z lateksu naturalnego, sztucznego oraz mieszanego. Takie wyroby do spania różnią się procentową zawartością mleka kauczukowego. Im więcej naturalnego mleka, tym bardziej ekologiczny i żywotny będzie materac. Nie znaczy to jednak, że wyroby syntetyczne są dużo gorsze, bo do produkcji lateksu wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie w branży produktów do spania.

Materace z naturalnym lateksem

Materace z naturalnego lateksu mają opinie najbardziej ekologicznych i trwałych. Do produkcji naturalnego lateksu używa się 100% składników pochodzenia naturalnego. Mleko kauczukowe, z którego wyrabia się naturalny lateks, jest zbierane ręcznie, bez użycia specjalistycznego sprzętu czy zaawansowanych reakcji chemicznych. Dzięki temu można pozyskać z natury wszystko co najlepsze. Jednak ze względu na sposób takiej produkcji materace ekologiczne tego typu są zwykle bardzo drogie. Jest to jednak wybór dla osób, które poszukują najwyższej jakości, trwałości, higieniczności i wygody.

Materace z syntetycznym lateksem

Do produkcji syntetycznego lateksu w materacach wykorzystuje się technologię polimeryzacji emulsyjnej. Takie rozwiązanie znajdziemy w tańszych materacach. Jednak lateks syntetyczny nie ma takich samych właściwości co naturalny. Przede wszystkim nie jest tak ekologiczny, bo nie pozyskuje się go z wyłącznie naturalnych surowców. Lateks syntetyczny będzie miał też krótszą żywotność i po pewnym czasie (najczęściej paru latach) może zacząć kruszeć.

Połączenie sztucznego i naturalnego lateksu

Najczęściej w materacach można znaleźć połączenie lateksu naturalnego i sztucznego (syntetycznego). Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie dobrego stosunku jakości do ceny. W zależności od producenta i kraju obowiązywać będą inne normy jakości określające minimalną procentową zawartość lateksu naturalnego. Takie wyroby składają się z pewnej zawartości 100% naturalnego lateksu oraz zagęszczaczy i koagulantów. Są to materiały nietoksyczne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Proces produkcji materacy lateksowych jest bardzo zaawansowany technologicznie, co pozwala uzyskać wyroby wysokiej jakości i równocześnie ma wpływ na wysoką cenę materacy z lateksu.

Zalety materacy lateksowych

Dużo można by mówić o zaletach materacy z lateksowym wypełnieniem. Przyjrzyjmy się jednak najważniejszym cechom, które sprawiły, że materace lateksowe cieszą się takim uznaniem i zaufaniem zarówno wśród sprzedawców w branży sypialnianej jak i klientów profesjonalnych sklepów z materacami:

właściwości ortopedyczne - lateks dzięki otwartokomórkowej budowie i konstrukcji złożonej z milionów pęcherzyków powietrza jest bardzo sprężysty, dynamiczny i szybko reaguje na każdy nacisk, zmianę pozycji czy ułożenie ciała. W oddziaływaniu na skórę jest nieco podobny do pianki, ale dużo lepiej dopasowuje się do specyfiki i kształtu ciała. Na lateksowym materacu ciału układa się w naturalnej pozycji, a poszczególne partie są odpowiednio podparte. Dlatego materac z naturalnego lateksu będzie dobrym wyborem dla osoby z problemami ortopedycznymi, cierpiącej z powodu bólu pleców czy innymi dolegliwościami tego typu.

trwałość - materace lateksowe, zwłaszcza materac z lateksu naturalnego to najdłuższa żywotność spośród wszystkich rodzajów materacy. Dobry materac może służyć bez utraty swoich właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat. Jednak ze względów higienicznych zawsze polecamy wymianę materaca max. co kilkanaście lat.

higieniczność - doskonała przepuszczalność powietrza i optymalna wentylacja sprawiają, że jest to najlepszy wybór dla osób, które w sypialni oczekują czystości i najwyższego poziomu higieny. W materacu z lateksu nie rozwijają się bakterie, grzyby, roztocza czy pleśń. Lateks dobrze odprowadza nadmiar wilgoci, nie chłonie wody i nie przejmuje zapachów z otoczenia.

antyalergiczność - wiele osób martwi się możliwością posiadania alergii na lateks. Jest to stosunkowo rzadka przypadłość, co więcej, alergii nie można nabyć podczas korzystania z materaca z lateksem, bo może być tylko wrodzona i wówczas prawdopodobnie jej objawy dadzą o sobie znać już w okresie dzieciństwa. W mleku kauczukowym, którego używa się do produkcji naturalnego lateksu są białka mogące być alergenami. Jednak 98% z nich jest usuwana podczas procesu produkcyjnego.

ciche użytkowanie - kolejny argument dla osób, które często zmieniają pozycję w trakcie snu. Materace lateksowe są bardzo ciche, dzięki czemu jest to bardzo polecane rozwiązanie dla par, gdzie jedna połówka często się rusza.

amortyzacja - materac Talalay dobrze podpiera każdą część ciała, pozwalając na odpoczynek mięśniom i regenerację. Materace tego typu są również polecane dla bardzo małych dzieci, nawet dla noworodków bo zapewniają prawidłowy rozwój układu kostno-szkieletowego.

możliwość zastosowania materacy lateksowych do stelaży z regulacją ręczną lub elektryczną.

Zbliżenie na lateks Talalay

Wady materacy lateksowych

Nie jest tak, że materace lateksowe są pozbawione wad, chociaż naszym zdaniem pozytywów jest znacznie więcej niż negatywnych cech. Zasadniczo największą wadą materacy z lateksem może być fakt, że są one zwykle dużo droższe od innych rodzajów, na przykład od materacy piankowych, które w oddziaływaniu mogą się na pierwszy rzut oka wydawać podobne. Bardzo drogie są zwłaszcza materace 100% z lateksu naturalnego, który trzeba pozyskiwać ręcznie i bez użycia zaawansowanej technologii. Jest to jednak produkt bardzo ekologiczny i przyjazny dla środowiska a przy tym niesamowicie trwały i wytrzymały. Kolejną wadą materacy lateksowych może być ich duża waga. To zdecydowanie najcięższe materace, przez co transport, wniesienie czy codzienna pielęgnacja mogą stanowić pewien problem. Z drugiej strony ciężar materaca świadczy o solidnych i dobrych materiałach. Dobrze jest jednak uwzględnić wagę materaca podczas wyboru odpowiedniego stelaża do łóżka. Ciężkie materace z lateksem wymagają solidnego stelaża, np. bukowego.

Metody produkcji: Dunlop czy Talalay?

Dunlop i Talalay to dwaj najwięksi producenci lateksu na świecie i równocześnie nazwa producenta określa sposób, w jaki lateks jest wyrabiany. Każdy producent ma nieco inne metody i sposoby produkcji lateksu, dzięki czemu otrzymujemy produkt o różnych właściwościach i zastosowaniu. Dunlop to starsza technologia produkcji, z kolei lateks Talalay wykorzystuje nowszą technologię. Jednak czy lepszą? Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym procesom produkcyjnym.

Sposób produkcji

Technologia Dunlop pozwala na szybsze wyrobienie płyty lateksowej służącej jako wypełnienie materacy. Podczas wyrabiania lateksu naturalnego metodą Dunlop kauczuk jest ubijany na pianę, którą następnie wlewa się do formy i przykrywa. Następnie całą formę poddaje się utwardzaniu za pomocą wysokiej temperatury, a uzyskaną pianę myje się z pozostałości. Ostatni etap produkcji to suszenie materiału w wysokiej temperaturze. Dzięki takiej produkcji część cięższych elementów opada na dno formy, więc spodnia warstwa bloku lateksu jest nieco twardsza od wierzchniej. Warto wspomnieć, że początki produkcji lateksu to lata 20. XX wieku, a cała technologia wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Nie było wtedy jeszcze technologii pozwalającej na syntetyczne pozyskiwanie lateksu, więc pierwsze materace tego typu pochodziły z zastosowania lateksu naturalnego. Pierwotnie takie materace były zarezerwowane wyłącznie dla rodziny królewskiej.

Wyrabianie lateksu metodą Talalay to nieco późniejsze lata. Produkcja przemysłowa z użyciem tej technologii to koniec lat 40. XX wieku, jest to zatem nowsza technologia w porównaniu do Dunlop. Została pierwotnie opracowana przez trzech Brytyjczyków: Leona, Josepha i Ansila Talalay’ow. Lateks Talalay ze względu na inne metody produkcji i zastosowanie w materacach szybko stał się dla Dunlop główną konkurencją. Rywalizacja, która zaczęła się w latach 40. XX wieku trwa do dziś!

Jakie są zatem najbardziej istotne różnice pomiędzy lateksem naturalnym Talalay a Dunlop?

Największa różnica to czas wyrabiania i obróbki kauczuku. Bracia Talalay bazowali na oryginalnej recepturze Dunlop, jednak wprowadzili do niej sporo zmian i dodali dodatkowe elementy. Przez to czas produkcji pianki lateksowej wydłużył się niemal czterokrotnie. Jak wygląda proces wyrabiania lateksu naturalnego Talalay krok po kroku?

Mleko z drzewa kauczukowego ubija się na sztywną pianę, którą następnie rozlewa się do formy i w przeciwieństwie do metody Dunlop nie przykrywa, tylko zamyka próżniowo. To pierwsza istotna różnica. Kolejna polega na innym podejściu do obróbki termicznej. Metoda Dunlop zakłada utwardzanie lateksu bardzo wysoką temperaturą, a Talalay stawia na proces natychmiastowego zamrażania, dzięki czemu cięższe kawałki nie opadają na dno. Dopiero po zamrożeniu forma z pianą poddawana jest obróbce w wysokiej temperaturze. Potem utwardzoną pianę myje się i poddaje procesowi suszenia. Dzięki zamrażaniu piany udaje się uzyskać bardziej plastyczny i delikatny w dotyku materiał.

Produkcja materacy Talalay

Plusy i minusy wyrabiania lateksu metodą Dunlop i Talalay

Wśród miłośników materacy lateksowych można znaleźć zarówno fanów lateksu Talalay, jak i sympatyków technologii Dunlop. Która jest lepsza? Każda technologia ma wady i zalety:

ekologiczność - technologia Dunlop zakłada krótszy czas produkcji lateksu, co czyni ją bardziej przyjazną dla środowiska ze względu na mniejsze zużycie energii.

wygoda - tutaj wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Na ogół jednak można powiedzieć, że materace lateksowe Dunlop są bardziej zbite, twarde i mają mocniejsze uczucie ‘odbicia’. Z tego względu ten rodzaj lateksu jest wykorzystywany najczęściej jako baza dla konstrukcji całego materaca. Z kolei Talalay jest bardziej plastyczny, więc dobrze sprawdza się jako wierzchnia warstwa materaca, która jest najbliżej ciała.

trwałość - lateks Dunlop jest gęstszy i twardszy, przez co może nieco wyprzedzać Talalay w trwałości.

higieniczność - dzięki dodatkowemu etapowi zamrażania lateks Talalay ma bardziej stabilne korytarze powietrzne co sprawia, że ma lepszą wentylację i jest bardziej higieniczny niż Dunlop.

cena - proces produkcji metodą Talalay jest dłuższy i bardziej złożony, co ma wpływ na wyższą cenę materacy tego producenta.

Sypialnia Talalay

Rodzaje lateksu Talalay

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje lateksu Talalay:

100% lateks naturalny Vita Talalay - najbardziej luksusowy materiał, jaki można znaleźć w wypełnieniu materacy. Materace z lateksu naturalnego Vita Talalay to najwyższy poziom prestiżu w sypialni, jaki można sobie wymarzyć. Najbardziej trwały i ekologiczny materac, który nie traci właściwości nawet po kilkudziesięciu latach. Wykonany w całości z ręcznie pozyskiwanego mleka drzewa kauczukowego. Bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska, produkt całkowicie pozbawiony wszelkich syntetycznych dodatków. Wybór dla najbardziej wymagających i równocześnie najdroższe materace na świecie.

Lateks Talalay Embrace - rodzaj inteligentnego materiału na bazie lateksu Talalay, który wykorzystuje nowoczesną technologię znaną z pianek termoelastycznych. Embrace zapamiętuje kształt ciała i dopasowuje się do niego, tworząc delikatny ‘odlew ciała’ w materacu. Najbardziej bezuciskowy rodzaj lateksu, dający wrażenie przyjemnego i delikatnego ‘zapadania się’ w materac.

Lateks Talalay Blue Intuition - kolejny inteligentny lateks z rodziny Talalay i równocześnie najnowszy pomysł producenta. Materiał reaguje na temperaturę otoczenia i może na nią wpływać w zależności od potrzeby. Gdy pod kołdrą jest zbyt ciepło, albo gdy ludzkie ciało wydziela dużo ciepła to Blue Intuition będzie dążyć do delikatnego obniżenia temperatury. Materiał wykorzystuje technologię TES (Thermal Energy Storage) czyli zdolność do magazynowania i oddawania ciepła.

Talalay gęstość

Materac ze 100% lateksu czy w połączeniu z innymi materiałami?

Na rynku można znaleźć zarówno materace wykonane wyłącznie z lateksu, jak i łączące tę technologię z innymi rodzajami wypełnienia. Sprawdź nasze propozycje najciekawszych materacy do spania z lateksem Talalay.

Materac lateksowy jednorodny – Sueno Talalay Natural

Materac Sueno Talalay Natural to wyrób w 100% wykonany z 100% naturalnego lateksu Vita Talalay. Producent M&K Foam Koło postawił na prostą budowę i zastosowanie wyłącznie najlepszych materiałów. 100% lateks naturalny Talalay to najbardziej luksusowe wypełnienie materacy na świecie. Zapewnia doskonałe podparcie dla całego ciała, dopasowuje się do niego, dzięki czemu podczas snu przybieramy naturalną pozycję i pozwalamy kręgosłupowi oraz mięśniom odpocząć. Materac Koło Talalay zapewnia też doskonałą wentylację i higieniczność na najwyższym poziomie. Idealny wybór również do stelaży regulowanych. Dostępny w różnych twardościach.

Materac lateksowy wycinany konturowo obłożony płatami lateksu naturalnego ciętego w fale – Sueno Vital

Materac lateksowy Sueno Vital od M&K Foam Koło to również wyrób wykonany w 100% z lateksu naturalnego wycinanego konturowo. Specjalna konstrukcja 7 stref twardości powoduje dobre podparcie dla poszczególnych części ciała i twardość dostosowaną do rodzaju nacisku. Lateks wycinany konturowo gwarantuje z kolei bardzo dobre dopasowanie do indywidualnego kształtu ciała oraz doskonałą wentylację podczas snu. Materac Sueno Vital M&K Foam Koło to solidny materac lateksowy dla miłośników ekologicznych rozwiązań. Wykonany w 100% z najlepszego na świecie lateksu naturalnego.

Materac lateksowy połączony z pianką wysokoelastyczną – Bahrain Talalay NaturalCzwarty Etap

Bardzo ciekawe efekty daje połączenie lateksu naturalnego i pianki wysokoelastycznej. Takie materace to na przykład Bahrain Talalay Natural czy Czwarty Etap. Obydwie propozycje pochodzą od uznanego i cenionego od lat polskiego producenta, marki M&K Foam Koło. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów prezentujemy dwa materace z różnych półek cenowych. Bahrain ma 3,5 cm wierzchnią warstwę lateksu oraz grubą na 12 cm warstwę pianki Kaltschaum. Z kolei Czwarty Etap to jeden z flagowych modeli Koło, materac stworzony z myślą o triathlonistach i intensywnej regeneracji organizmu. Wierzchnia warstwa to 4 cm lateksu naturalnego Talalay, a pod spodem znajdziemy piankę wysokoelastyczną Komfort Soft oraz Komfort Hard. Łącznie materac ma 20 cm, jest więc wyższy od Bahraina. Zastosowanie dwóch warstw różnych pianek w połączeniu z wierzchnią warstwą lateksu czyni materac bardzo komfortowym i wygodnym, a przy tym jest to niezwykle higieniczny wyrób.

Materac lateksowy z naturalnego lateksu jako podstawy oraz górnej warstwy lateksu Embrace lub Blue – Medivis Talalay Blue lub Medivis Talalay Embrace

Materac ekologiczny z lateksu naturalnego oraz ‘inteligentnego’ i nowoczesnego lateksu Embrace czy Blue Intuition? Poznaj materace z wyższej półki - Medivis Talalay Embrace i Medivis Talalay Blue od M&K Foam Koło! Jeśli szukasz naprawdę luksusowego i prestiżowego materaca do sypialni, który posłuży ci wiele lat - wybierz Medivis Talalay Embrace lub Blue! Obydwa materace składają się z grubej warstwy lateksu Talalay Natural jako podstawy, a wierzchnia warstwa to z kolei nowoczesny lateks Embrace lub Blue. Embrace wykazuje działanie podobne do pianki termoelastycznej, dopasowuje się do ciała i tworzy charakterystyczny ‘odlew’ jednak bez nagrzewania się i ciepła. Z kolei Blue to najwyższy poziom wentylacji i higieniczności. Nie ma szans, aby w takim materacu rozwijały się bakterie, grzyby czy pleśń i to nawet przy długim użytkowaniu oraz wysokiej wilgotności powietrza. Są to jedne z najlepszych, najwygodniejszych i najtrwalszych materacy na polskim rynku.

Materac lateksowy połączony ze sprężynami kieszeniowymi – np. Venus Talalay lub Czar Nocy Talalay

Świetne rezultaty daje też połączenie doskonałego jakościowo lateksu Talalay Natural i klasycznej technologii znanej z materacy sprężynowych. Venus Talalay i Czar Nocy Talalay to dwa kultowe modele materacy w ofercie M&K Foam Koło. Materace cechuje wierzchnia warstwa lateksu oraz nowoczesne systemy bardzo drobnych sprężyn kieszeniowych. Tańszy jest materac Venus, gdzie znajdziemy 3,5 cm wierzchnią warstwę lateksu Vita Talalay oraz sprężyny 1000S, co oznacza zagęszczenie ponad 1000 bardzo wytrzymałych sprężyn w przeliczeniu na 1m2. Z kolei w materacu Czar Nocy znajdziemy sprężyny 2000S. Czym więcej drobnych sprężyn, tym lepsze punktowe podparcie i dokładniejsze oddziaływanie materaca. Sprężyny i lateks naturalny to świetne połączenie, bo wierzchnia warstwa lateksu zapewnia komfort, wygodę i higieniczność, a sprężyny dbają o dobre podparcie każdego punktu na ciele.

Twardość materacy lateksowych Talalay

Odczuwanie twardości materaca przez nasze ciało to bardzo subiektywna sprawa. Każdy materac z lateksem naturalnym jest dostępny w naszym sklepie internetowym w 4 twardościach oznaczonych symbolami H1,H2,H3 i H4. Najpopularniejsze są materace H2 i H3 czyli średnie i twarde. Przy wyborze materaca do spania zawsze warto poradzić się sprzedawcy w profesjonalnym sklepie z materacami, a zwłaszcza warto to zrobić podczas wyboru twardości materaca. Wiele osób wybiera zbyt twarde materace, bo wydaje im się, że tak będzie wygodniej lub zdrowiej. Kiedyś nie było zbyt dużego wyboru na rynku i większość ludzi spała na twardych materacach, kanapach, wersalkach. Zbyt twardy materac będzie uciskał mięśnie co nie pozwala na dobrą regenerację podczas snu. Potrzeba “twardego” materaca może brać się też z tego, że dotychczasowy materac był po prostu nieodpowiednio dobrany. Jeśli masz wrażenie, że na swoim dotychczasowym materacu zapadasz się albo ‘pływasz’ to powinien być to sygnał ostrzegawczy. Najczęściej przyjmuje się, że materace H2 dobrze sprawdzają się przy osobach szczupłych, o niskiej wadze lub dość drobnej budowie ciała. Z kolei H3 to wybór dla osób lubiących twardsze materace, dla osób o średniej lub nieco większej masie ciała (ok 80-100 kg). Wiele jednak zależy też od budowy ciała, dlatego polecamy skonsultować się w tej kwestii z naszymi ekspertami, którzy są do dyspozycji za pomocą czatu na naszej stronie internetowej.

Twardość lateksu Talalay

Dlaczego lateks posiada dziurki?

Ich profesjonalna nazwa brzmi ‘korytarze powietrzne’. Charakterystyczna budowa lateksu zakłada, że w materacu będą liczne dziurki. To zupełnie naturalne, a wręcz nawet pożądane. Czym więcej dziurek, tym lepsza oddychalność materaca. Wgłębienia powstają podczas procesu wyrabiania piany lateksowej poprzez specjalne nakłuwanie jej a następnie szybkie zamrażanie w niskiej temperaturze. Dzięki temu w strukturze lateksu utrwalają się korytarze powietrzne, które umożliwiają odpowiednią wentylację materaca, gwarantują wysoką higieniczność, właściwości antygrzybiczne, antypleśniowe i przeciwroztoczowe.

Certyfikaty lateksu Talalay

Lateks naturalny Talalay to produkt klasy premium. Za jego doskonałą jakością stoją uznane na całym świecie certyfikaty jakości, które często znacznie wykraczają poza branżę materacy do spania. Przyjrzyjmy im się bliżej:

Cradle to Cradle ™ - dosłownie można to przetłumaczyć jako ”od kołyski do kołyski”. Jest to znacząca zmiana w świecie, gdzie dotychczas dominowała filozofia “od kołyski aż po grób”. W skrócie oznaczało to tyle, że dany produkt się wytwarzało, używało a następnie był utylizowany. Cradle to Cradle™ to zamknięty cykl, zakładający ponowne wykorzystanie danego produktu. Cradle to Cradle™ opiera się na pięciu kategoriach jakości: bezpieczeństwa materiałów dla zdrowia, możliwości ponownego wykorzystania, korzystania z energii odnawialnej, inteligentnego zarządzania zasobami wodnymi oraz pewnej sprawiedliwości i odpowiedzialności społecznej. Produkt otrzymuje ocenę w każdej z 5 kategorii. Jest przyznawany w skali Brąz, Srebro, Złoto oraz Platyna na okres 2 lat. Po tym czasie producent musi udowodnić, że ciągle dąży do ulepszania swoich produktów. Naturalne materace lateksowe M&K Foam uzyskały Złoty Certyfikat Cradle to Cradle™!

FSC® - czyli Forest Stewardship Council® to organizacja odpowiedzialna za certyfikację lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna i papieru. Postępowanie zgodnie z wytycznymi FSC® pozwala pozyskać drewno, nie naruszając przy tym bogactw biologicznych i struktury lasów. Standard FSC® jako jeden z niewielu jest popierany przez najważniejsze organizacje ekologiczne. Należy również do jednych z najbardziej wiarygodnych na świecie systemów z zakresu certyfikacji zasobów leśnych.

Eco-INSTITUT - niemiecki certyfikat jakości dla produktów ekologicznych i firm, które wspierają zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

Green Energy (Wind) - certyfikat potwierdzający, że do produkcji danych wyrobów używano zasobów pochodzących z energii odnawialnej. W przypadku materacy Koło z lateksem naturalnym było to korzystanie z energii elektrycznej dostarczanej przez farmy wiatrowe.

OEKO-TEX - jeden z wiodących w europie certyfikatów jakości dla produktów tekstylnych. Przyznawany wyłącznie produktom wysokiej jakości, wykonanym z materiałów nietoksycznych i bezpiecznych dla zdrowia.

Talalay

Jak wybrać materac lateksowy – na co zwrócić uwagę?

Temat wyboru materaca jest skomplikowany i wiele rzeczy może mieć wpływ na wybór idealnego produktu. Zawsze doradzamy, aby podczas zakupów skorzystać z pomocy profesjonalisty, który wspólnie z nami pomoże wybrać najlepiej dopasowany produkt. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę jeśli planujesz zakup materaca:

• Budżet - warto określić, ile jesteśmy w stanie wydać na materac. Wybór produktów jest ogromny, a materace cechuje duża rozpiętość cen. Bez znajomości specyfiki branży czy zagłębiania się w aspekty techniczne czasami ciężko jest zrozumieć, skąd bierze się końcowa cena produktu. Ustalenie pewnych widełek budżetu pozwala już na starcie zawęzić wybór.

• Zakupy online - okazuje się, że materace lateksowe zdecydowanie lepiej sprzedają się przez internet. Nie można wówczas co prawda dotknąć produktu lub go przetestować, jednak można poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór produktu i porównanie szczegółów. Materace z lateksem naturalnym są dość drogie, przez to w wielu salonach stacjonarnych można spotkać ograniczoną ilość takich modeli. Za to podczas zakupów w internecie można wręcz przebierać w różnych rozwiązaniach z lateksem naturalnym.

• Pokrowiec - wybór odpowiedniego pokrowca jest bardzo ważny i trzeba go dopasować zarówno do specyfiki materaca, jak i naszych potrzeb czy warunków panujących w sypialni. W przypadku wielu dobrych materacy mamy często do wyboru kilkanaście różnych pokrowców! Wybór pokrowca ma też wpływ na końcową cenę materaca.

• Twardość materaca - podczas wyboru nowego materaca do spania warto sprawdzić, na jakim materacu spaliśmy do tej pory. Był za miękki, albo zbyt twardy? Może właśnie w sam raz? To cenna wskazówka przy wyborze kolejnego modelu!

• Certyfikaty jakości - warto sprawdzić, jakimi certyfikatami może się pochwalić producent w przypadku wyboru konkretnego materaca.

Pielęgnacja materaca naturalnego z lateksu

Materace lateksowe podobnie jak inne produkty do spania wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pozwala utrzymać wysoki poziom higieny i zapewnia długą trwałość wyrobów.

Nigdy nie przechowuj materaca w formie rulonu. Jest to dopuszczalne na etapie sprzątania, remontu czy transportu. W miarę możliwości trzeba dbać o to, aby materac był zawsze rozłożony w całości.

Zaraz po zakupie należy wywietrzyć materac aby pozbyć się zapachów produkcji.

Materace lateksowe (podobnie jak pozostałe) należy zawsze używać na stelażu elastycznym. Dodatkowo w przypadku lateksu można wybrać stelaż regulowany, jednak nigdy nie należy kłaść materaca bezpośrednio na ziemi. Stelaż zapewnia amortyzację oraz wentylację powietrza.

Obracaj materac regularnie raz na 6 miesięcy, w orientacji góra-dół i przód-tył. Pozwoli to ograniczyć nacisk i zużywanie się materaca w określonych miejscach.

Pierz regularnie (min. raz na pół roku) pokrowiec materaca. Należy stosować się do zaleceń producenta na metce. Pranie w wyższych temperaturach pozwala na wyeliminowanie bakterii, roztoczy czy pozbycie się alergenów w postaci drobinek kurzu.

Odkurzaj regularnie materac aby pozbyć się gromadzącego się na powierzchni kurzu i brudu.

Na materacu nie należy chodzić czy skakać po nim.

Materac lateksowy dla dzieci?

Lateks naturalny to doskonały wybór jeśli chodzi o ekologiczny materac dla dziecka. Lateks naturalny ma w składzie tylko mleczko drzewa kauczukowego, które ma właściwości prozdrowotne. Drzewo kauczukowe (Hevea brasiliensis) używa tego samego mleka do leczenia swoich ran, odstraszania insektów oraz chorób grzybowych. Dlatego materace z lateksu naturalnego to doskonały wybór dla dziecka. Są wykonane w 100% z naturalnych i przyjaznych dla zdrowia materiałów. Lateks naturalny to najlepszy rodzaj wypełnienia materacy, jaki obecnie da się stworzyć. Jest elastyczny i sprężysty, trwały, odporny na zgniatanie i uszkodzenia, dopasowuje się do ciała i ma doskonałą przewiewność, dzięki czemu można w sypialni dziecka utrzymać wysoki poziom czystości.

Materac Talalay dla dziecka

Ortopedyczne właściwości materacy Talalay

Materace z lateksu Talalay to doskonały wybór dla każdego, kto cierpi na dolegliwości ortopedyczne, ból pleców czy inne problemy tego typu. Lateks Talalay jest najbardziej naturalny dla człowieka, dzięki temu sprawia, że ciało układa się w naturalny sposób. W lateksie ciało układa się bez ucisku na mięśnie, ale równocześnie lateks pozostaje sprężysty, dzięki czemu ciało nie zapada się jak może mieć to miejsce w przypadku np zbyt miękkich materacy piankowych. Materac ortopedyczny z lateksu dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała i indywidualnego kształtu. Jest odporny na zgniatanie i bardzo szybko wraca do pierwotnego kształtu. Materac ekologiczny z lateksu Talalay dynamicznie reaguje na każdą zmianę pozycji i w każdej będzie dążyć do tego, żeby zapewnić jak najbardziej naturalne i zdrowe podparcie. Dzięki licznym otwartym kanałom powietrznym materac z lateksu jest bardzo elastyczny i nie odkształca się nawet po długim czasie użytkowania. Lateks, a zwłaszcza lateks naturalny Talalay to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób cierpiących z powodu bólu pleców, siedzącego trybu życia, przemęczenia pracą, dolegliwości szyjnych czy bólu w karku.

Materace lateksowe - opinie

Materace lateksowe nie są tak popularne jak klasyczne materace kieszeniowe czy piankowe. W dużej mierze wynika to z wyższej ceny takich wyrobów. Na temat lateksu w materacach wciąż krąży wiele błędnych opinii i stereotypów. Niektórzy klienci są wręcz zdziwieni, gdy dowiadują się, że to zupełnie inny rodzaj lateksu niż ten znany z rękawiczek ochronnych czy artykułów domowych. Również określenie “lateks naturalny” brzmi dla wielu osób jak oksymoron. W świadomości klientów lateks wciąż kojarzy się wyłącznie z czymś sztucznym. Równocześnie produktom syntetycznym towarzyszy niesprawiedliwe postrzeganie ich jako “chemii” i czegoś, co z samej swojej natury musi być szkodliwe dla zdrowia. Prawda jest taka, że w obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić życie bez wielu syntetycznych produktów. Materace lateksowe wciąż są mało znane szerszej publiczności, jednak co ciekawe, jeśli ktoś miał okazję przetestować materac z lateksu, zwłaszcza naturalnego, to rzadko kiedy chce spać na czymkolwiek innym. Obserwujemy takie tendencje w naszym sklepie internetowym już od jakiegoś czasu. Sprzedaż materacy z lateksem systematycznie rośnie, co dotyczy też materacy z lateksu naturalnego Talalay. Wierzymy, że ta tendencja się utrzyma, bo materace z lateksu naprawdę są warte przetestowania. Naszym zdaniem to właśnie lateks, a zwłaszcza lateks naturalny jest przyszłością materacy do spania. Są one najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe, uniwersalne i higieniczne.

Jeśli jednak wciąż nie masz pewności, czy materac z lateksu Talalay sprawdzi się akurat w twojej sypialni - odezwij się do nas na czacie na naszej stronie internetowej! Odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania i kto wie, może pomożemy ci wybrać materac, który przekona cię do lateksu?

Ile ludzi na świecie tyle opinii, warto jednak czasami zaufać specjalistom, którzy znają się na tym najlepiej. Naszą firmę tworzą specjaliści od zdrowia i snu oraz sprzedawcy materacy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Spośród wielu firm obecnych na rynku sypialnianym i oferujących podobne produkty, nas wyróżnia maksymalne skupienie się na indywidualnej obsłudze klienta. Stawiamy na bezpośrednie podejście do sprawy i wzajemne zaufanie. Wierzymy, że każdy człowiek zasługuje na zdrowy sen i szczęśliwe życie!

Data: Mar 5, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 4 226,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 4 255,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się