Jaki materac wybrać do łóżka - twardy czy miękki?

Odpowiedni dobór materaca to sprawa o wiele trudniejsza i poważniejsza, niż może się wydawać. Od dokonanego wyboru zależy bardzo wiele – nie tylko jakość snu, wygoda, ale także na przykład zdrowie kręgosłupa! Jaki materac wybrać? Ma być twardy czy miękki? Niestety, nie ma tutaj jednej dobrej odpowiedzi, bo wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych uwarunkowań, co zaraz udowodnimy.

Co wziąć pod uwagę kupując materac?

Pod uwagę należy wziąć kwestie absolutnie podstawowe, takie jak na przykład masa ciała, wzrost oraz ulubiona pozycja do spania. Jeszcze inna historia pojawia się w przypadku poważnych schorzeń kręgosłupa i innych - tutaj z całą pewnością nie można kupować pierwszego lepszego materaca, bo teoretycznie jest lub wydaje się być wygodny. Kwestię tę trzeba przedyskutować z lekarzem i zastosować się do jego wskazówek.

Masa ciała - przyjmuje się, że:

 • osoby bardzo szczupłe mogą rozważyć materace miękkie,
 • osoby stosunkowo szczupłe, a tym samym, ważące niewiele (waga w normie), mogą korzystać z materaca o średniej twardości,
 • osoby cięższe (w tym z nadwagą) powinny spać na materacu średnio twardym lub twardym.

Dlaczego tak jest? Z tej prostej przyczyny, że ciało w czasie snu musi być delikatnie „zanurzone” w materacu. Cały czas chodzi tak naprawdę o kwestię kręgosłupa, który musi być odciążony, tak samo jak i mięśnie, które go utrzymują. Jeśli osoba ciężka śpi na bardzo miękkim materacu, po prostu wpada w niego, co wymusza przyjęcie bardzo nienaturalnej pozycji przez wiele godzin snu. Jeśli osoba lekka położy się na materacu twardym, w żaden sposób się „nie zanurzy” i tutaj tak samo, mięśnie będą pracować ze zdwojoną siłą, aby utrzymać kręgosłup w dobrej pozycji.

Wzrost 

Szukając idealnych materacy, nie możemy także zapominać o wzroście. Twardość materaca może być bez wątpienia inaczej odczuwalna w przypadku osoby ważącej 60 kg przy wzroście 160 cm, a zupełnie inaczej u osoby, która ma np. 185 cm. Nacisk będzie się zupełnie inaczej rozkładał.

Pozycja w trakcie snu

 • Śpiąc na boku tworzymy dwa główne punkty ucisku - barki i biodra - dlatego należy zadbać o to by materac odpowiednio zmniejszał nacisk. Istotne jest to aby osoby śpiące na boku nie wybierały zbyt twardych materacy, ponieważ nie będą one sprzyjać regeneracji w trakcie snu.
 • Śpiąc na plecach obniżamy ryzyko tworzenia się punktów ucisku, dlatego jest to najlepsza pozycja do spania. Osoby śpiące na plecach mogą bezpiecznie spać na każdej dostępnej twardości w zależności od tego co bardziej preferują. 
 • Śpiąc na brzuchu wywieramy duży nacisk na biodra i okolice miednicy. W szczególności musimy uważać by nie doprowadzić do zapadania się brzucha, ponieważ istnieje ryzyko problemów zdrowotnych związanych z kręgosłupem i plecami. W tej sytuacji zbyt miękkie materace nie będą dobrym rozwiązaniem. 

Problemy zdrowotne

Bardzo istotny jest także stan zdrowia użytkownika. Osoby, które cierpią na skoliozę, lordozę, kifozę czy dyskopatię, muszą sprawdzić, czy dobrany materac odpowiada potrzebom kręgosłupa. Pod uwagę bierzemy wszystkie choroby np. problemy z układem krążenia, sercem, poceniem się, refluksem i wiele innych. 

Wiek

To ile mamy lat nie powinno wpływać w dużej mierze na to jaki materac powinniśmy wybrać. Niestety są pewne wyjątki o których powinniśmy wiedzieć wybierając materac. W przypadku dzieci musimy pamiętać o tym, że zbyt miękki materac oraz zbyt twardy mogą zaszkodzić w prawidłowym rozwoju kręgosłupa. Natomiast osoby starsze, które mają problemy z krążeniem powinny unikać zbyt sztywnych materacy.

Zachęcamy do lektury naszych artykułów odnoszących się do wieku użytkowników:

Jaki materac dla dziecka?

Jaki materac dla nastolatka?

Jaki materac dla studenta?

Jaki materac dla seniora?

Prawidłowo dobrany model materaca musi w jak największym stopniu odciążyć kręgosłup, a jednocześnie zagwarantować możliwość przybrania naturalnej pozycji przez użytkownika. Naturalna pozycja to taka, gdy jesteśmy lekko wygięci na kształt litery S, leżąc na wznak. To właśnie wtedy mięśnie się odprężają, a jednocześnie przestrzeń między dyskami może się wypełnić płynem i stuprocentowo zregenerować.

Efekt źle dobranego materaca

Zarówno w przypadku zbyt miękkiego jak i zbyt twardego, rano wstajemy bardzo zmęczeni, bolą nas plecy i nie możemy się od razu swobodnie wyprostować. Twardy materac może być przyczyną drętwienia kończyn, sztywności kręgosłupa, nadmiernego napięcia mięśni. Możemy też często budzić się w nocy i zmieniać pozycję. Długotrwałe spanie na zbyt miękkim materacu może prowadzić między innymi do podrażnienia korzeni nerwowych i naciągnięcia mięśni. Jakakolwiek zmiana pozycji wiąże się w tym przypadku z dużym wysiłkiem.

Jak sprawdzić twardość materaca?

Trzeba pamiętać o tym, że określenie stopnia twardości materaca jest sprawą wyjątkowo indywidualną. Ten sam materac dla jednej osoby może być zdecydowanie za twardy, a dla innej bardzo miękki… Oglądając materac w sklepie, często wstydzimy się na nim położyć, a powinniśmy to zrobić, bo tak naprawdę jest to jedyny sposób na sprawdzenie jego twardości i odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Ugniatanie materaca ręką absolutnie nic nam nie podpowie. Istnieje jeszcze jeden prosty sposób, aby sprawdzić, czy dany materac w naszym przypadku jest odpowiedni. Kładziemy się w pozycji na wznak i wsuwamy dłoń pod plecy. Jeżeli dłoń wchodzi bez żadnego oporu, materac jest dla nas zbyt twardy. Dłoń która wchodzi nam pod lędźwie z nieznacznym oporem świadczy o tym, że materac jest „w sam raz”. Gdy z kolei nie jesteśmy w stanie wsunąć dłoni pod plecy, oznacza to, że materac jest zdecydowanie za miękki.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materacy?

Na odczucia użytkownika będą mieć również wpływ inne czynniki. Stopień twardości jest ważny, jednak nie jest jedyną ważną kwestią. By wybrać dobrej jakości materace, musimy zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości. To właśnie one zwiększają nasze poczucie komfortu, a jednocześnie pozwalają na to, że organizm będzie lepiej się regenerował.

 • Jednym z tego rodzaju udogodnień są strefy twardości w materacu. Ten system został zaprojektowany w taki sposób, by reagować odpowiednio na różnorodne wymagania danej sylwetki - zależnie od partii ciała oraz jej nacisku na podłoże. Do wyboru mamy materace jednostrefowe, dwustrefowe, trzystrefowe, a nawet siedmiostrefowe. Materace 7-strefowe posiadają siedem zróżnicowanych stref. Każda ze stref odpowiada potrzebom innej partii ciała - stopom, łydkom, udom, miednicy, biodrom, barkom czy głowie. 
 • Zdejmowany pokrowiec z możliwością prania w pralce to dodatkowe udogodnienie, które przyczynia się do zachowania odpowiedniej higieny snu. Jeżeli pokrowiec posiada zamek z czterech stron staje się on niezwykle praktyczny, ponieważ górną część pokrowca można znacznie częściej prać.
 • Odpowiednia wentylacja zapewnia higieniczny sen. Należy zwracać uwagę na kanały wentylacyjne czy strukturę poszczególnych surowców. Najlepszy materac to taki, który umożliwia cyrkulacje powietrza na całej wysokości materaca zapobiegając namnażaniu pleśni i grzybów. Dzięki temu temperatura i wilgoć gromadząca się w trakcie naszego snu jest szybko uwalniana. 

Błędy podczas wybierania materaca

Nie da się ukryć, że konsekwencje wyboru nieodpowiedniego materaca mogą być naprawdę przykre. Co się stanie, gdy wybierzemy zbyt miękki lub zbyt twardy materac? Mówiąc najprościej, nasze mięśnie nie będą mogły skutecznie się odprężyć. Rano możemy odczuwać zmęczenie, bóle mięśni czy głowy. Często pojawia się również ból pleców oraz szyi. Jeśli zbagatelizujemy problem, mogą pojawić się problemy z krążeniem krwi, a także płynu mózgowo-rdzeniowego. Może to skutkować otępieniem czy powstawaniem zakrzepów. Jak widać, wybór materaca to naprawdę poważna sprawa. Jeśli chcemy uchronić się przed tego rodzaju przykrymi konsekwencjami, przeprowadźmy test ręki o którym napisaliśmy wyżej.

To, co jest niezwykle istotne, to także to, by kupować materace jedynie w sprawdzonym, dedykowanym do tego celu sklepie. W salonach Experta Snu można także liczyć na fachową poradę. Oprócz materacy można dokupić stelaże do łóżek, pościele, meble do sypialni i wiele innych. Dzięki szerokiej ofercie możliwy jest dobór materaca o dowolnej twardości. Każdy użytkownik ma możliwość stuprocentowego dopasowania materacy do swoich potrzeb. Powyższe wskazówki powinny ułatwić wybór najlepszych materacy. Bardzo często kupujący niesłusznie sugerują się jedynie ceną produktu. Trzeba zaznaczyć, że z pewnością nie jest to najlepszy wyznacznik tego jaki materac wybrać. Kupno materaca ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, dlatego odpowiedni materac musimy traktować jako inwestycję. Jeśli będzie naprawdę dobrze dobrany, zapewni nam wysokiej jakości wypoczynek. Rano możemy budzić się pełni energii do działania. Obudzimy się bez bólu, gotowi na wyzwania codziennego dnia.

Najczęstsze błędy podczas wybierania materaca:

 • sugerowanie się opiniami innych oraz poleceniami konkretnych modeli materacy (każdy z nas jest inny i potrzebuje indywidualnego dobrania materaca)
 • wizyta w salonie materacy z małymi dziećmi, które odwracają uwagę od procesu doboru materacy przez Eksperta
 • decydowanie się na twardy materac, ponieważ taki zalecają lekarze (Twardy materac będzie co innego oznaczać dla osoby szczupłej, a co innego dla osoby o większych kształtach. W takiej sytuacji zawsze zwracamy uwagę na podstawowy sposób doboru materaca. Materac twardy na pewno nie jest polecany dla osób cierpiących na choroby układu krążenia.)

Właściwie dobrany materac

Nie istnieje jeden uniwersalny stopień twardości materaca, który spełniłby oczekiwania wszystkich. To dlatego za każdym razem musi być on dopasowywany do potrzeb danego użytkownika. Jak zostało już wspomniane, najważniejsze kryteria to waga, wzrost oraz stan zdrowia danego użytkownika. Czy można dokonać wyboru odpowiedniego materaca, który zagwarantuje nam doskonały wypoczynek i podparcie dla ciała? Początkowo może się to wydawać trudnym zadaniem, jednak nie jesteśmy bez wyjścia. 

Symbole - twardość materaca

Dla ułatwienia wielu producentów materacy posługuje się określonymi symbolami, aby z łatwością móc dopasować odpowiedni materac dla siebie. To właśnie symbole te oznaczają stopień twardości konkretnego modelu.

 • Uznaje się, że osoby, których waga ciała nie przekracza 60 kg, powinny wybierać materace miękkie, czyli H1.
 • Osoby, których waga wynosi około 80 kg powinny decydować się na średniej twardości materace określone symbolem H2.
 • Osoby, które ważą powyżej 100 kg, wybierają materace H3 lub H4, czyli twarde lub bardzo twarde materace.

Jeśli opieramy swój wybór na tej skali, warto dodatkowo pamiętać, że twardość materaca jest dość subiektywnym odczuciem. Przez każdą osobę może być więc nieco inaczej postrzegana. Jedna osoba może uważać dany model za miękki, z kolei dla innej będzie on zbyt twardy. Jeśli preferujemy miękkie podparcie, zaleca się materace z warstwą pianki termoelastycznej. Jeżeli wolimy twarde podłoże, z pewnością docenimy lateks lub piankę wysokoelastyczną.

Strefy twardości materaca

Kupując materac dodatkowo musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii, która ma związek z twardością. Mowa o liczbie stref twardości. Powierzchnia materaca posiadającego strefy twardości jest podzielona w symetryczny sposób na specjalne sekcje, które różnią się między sobą twardością. Dzięki temu mamy zagwarantowane odpowiednie podparcie nawet w przypadku najbardziej newralgicznych punktów ciała - głowy, szyi, lędźwi, bioder, ud, łydek, stóp. Jeśli wybieramy materace ze strefami twardości, warto zdecydować się na te, które posiadają ich 7. To optymalna liczba stref, która przekłada się na komfortowy i zdrowy wypoczynek oraz bezpieczny, błogi sen. Należy pamiętać, że strefy twardości zalecane są dla osób wyższych, tak by mogły one idealnie trafić krzywiznami ciała w odpowiednie części.

Bardzo ważne jest także to, abyśmy pamiętali, iż odpowiednio dobrana twardość materaca wpływa zarówno na zdrowie, jak i poprawną postawę ciała i samopoczucie przez cały następny dzień. Jeśli pomimo wskazówek nadal nie wiemy, która twardość będzie dla nas najlepsza, warto odwiedzić salon stacjonarny Experta Snu, gdzie czeka zespół specjalistów, którzy pomogą Ci znaleźć odpowiedzieć na pytanie „jaki materac wybrać?". Z nami nie popełnisz żadnego błędu. Wystarczy, że opowiesz nam o swoich preferencjach, a dobierzemy idealny materac dla Ciebie.

Jaki materac wybrać?

Idealnie dobrany materac to materac wybrany indywidualnie, nigdy nie kupujmy materaca z polecenia „bo komuś śpi się na nim wygodnie". Każdy jest inny, ma inne oczekiwania, dlatego materac dobieramy odpowiednio do naszej wagi, wzrostu, trybu pracy i wielu innych czynników.

Szeroki wybór materacy dostępnych w sklepach stacjonarnych czy internetowych niekiedy może opóźniać i utrudniać proces wyboru. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne komponenty z których produkuje się materace. Każdy z nich posiada unikalne cechy o których warto wiedzieć. Poniżej przeczytasz kilka słów o poszczególnych komponentach abyś zdobył niezbędną wiedzę, która ułatwi wybór najlepszego materaca.

Rodzaje najlepszych materacy lateksowych

Jaki materac lateksowy wybrać? Materace lateksowe to dosyć popularny i nowy produkt w segmencie produktów do sypialni. Bazą tego typu komponentu jest mleczko pozyskiwane z drzewa kauczukowego (Hevea brasiliensis). Cechą szczególną tego produktu jest jego niezwykła przewiewność, elastyczność punktowa oraz żywotność

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych przez nas rodzajów komponentów lateksowych wykorzystywanych w najlepszych materacach lateksowych np. M&K Foam Koło oraz GUENO.

 • Lateks mineralny - zawiera około 20% mleczka kauczukowego połączonego z bezpiecznymi dla zdrowia koagulatami, które mają za zadanie obniżyć koszty produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowych cech tego komponentu. Najpopularniejsze dostępne gęstości wynoszą 65kg/m3 (lateks H2) oraz 70kg/m3 (lateks H3), dlatego zarówno dzieci, nastolatkowie czy dorośli mogą śmiało cieszyć się jego właściwościami prozdrowotnymi. 
 • Lateks Talalay 100% naturalny - cechuje się największą trwałością oraz elastycznością punktową ze wszystkich dostępnych komponentów lateksowych. Poza mleczkiem kauczukowym nie zawiera żadnych dodatkowych wypełniaczy czyniąc z niego produkt niezwykle ekologiczny i trwały na odkształcenia.
 • Lateks Talalay Embrace - w sposób perfekcyjny niweluje punkty ucisku dopasowując się do krzywizn naszego ciała. Dzięki porowatej strukturze bardzo dobrze rozprowadza wilgoć i temperaturę w trakcie snu.
 • Lateks Talalay Blue Intuition - to technologia zapewniająca idealną wentylację materaca, dlatego szczególnie polecana dla osób z problemem nadmiernej potliwości. 

Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu "Materace lateksowy - czym się charakteryzują?"

Rodzaje najlepszych materacy sprężynowych

Jaki materac kieszeniowy wybrać? Materace sprężynowe to nadal najczęściej wybierany rodzaj materacy. Wynika to z kilku podstawowych czynników m.in. naszego doświadczenia z kanapami/wersalkami, które były niezwykle popularne, uniwersalności jaką daje nam taki materac (odpowiedni dla szczupłych i o większych gabarytach) oraz trwałości (dobrej jakości sprężyny kieszeniowe potrafią wytrzymać wiele długich lat). 

Materace sprężynowe dzielą się na dwie grupy: materace bonellowe (stary typ sprężyny) oraz materace kieszeniowe, które zamknięte są w osobnych kieszonkach. Te drugie z kolei dzielą się ze względu na ilość sprężyn na 1 metrze kwadratowym a co za tym idzie ich średnicę.

Najlepsze materace sprężynowe a zarazem najpopularniejsze to:

 • Materace kieszeniowe ze sprężyną Pocket - są to materace, które posiadają około 264 sprężyn na m2. Jest to naszym zdaniem podstawowa ilość sprężyn jaka zapewnia optymalne ułożenie pod użytkownikiem.
 • Materace kieszeniowe ze sprężyną Multipocket - posiadają ponad 500 sprężyn na m2, dlatego znacznie lepiej radzą sobie z dopasowaniem do osób posiadających problemy z kręgosłupem. Punktowe podparcie zapewnia wypełnienie każdej krzywizny naszego ciała.
 • Materace kieszeniowe ze sprężyną 2000S - aż 1030 sprężyn na m2! Bardzo drobne sprężyny o średnicy około 2 cm powodują najdokładniejsze podparcie ze wszystkich dostępnych, tym samym najlepiej oddziałują na nasz komfort i zdrowie.

Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu "Materac sprężynowy - czym się charakteryzuje?"

Rodzaje najlepszych materacy piankowych

Jaki materac piankowy wybrać? Materace piankowe cieszą się coraz większą popularnością szczególnie u osób młodych, dla których dopasowanie do ciała oraz komfort użytkowania mają największe znaczenie.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze komponenty materacy piankowych marki Koło i GUENO.

 • Pianka wysokoelastyczna - najpopularniejszy rodzaj pianki stosowanej w materacach z jednym komponentem lub w podstawie materacy np. termoelastycznych. Odznacza się niezwykłą trwałością na odkształcenia, przewiewnością i sprężystością. 

 • Pianka Komfort Soft i Komfort Hard - dwie niezwykle elastyczne i gęste pianki, które trafiają w gusta osób ceniących szybką reakcję na zmianę ułożenia ciała podczas snu. 
 • Pianka Naturalis - połączona została z dwóch materiałów: pianki wysokoelastycznej oraz naturalnego olejku rycynowego. Uzyskana w ten sposób pianka wyróżnia się dużą "puszystością", miękkością i elastycznością punktową. Dzięki ekologicznego olejkowi pianka powstrzymuje rozwój bakterii, grzybów i roztoczy sprzyjając higienie snu.
 • Pianka termoelastyczna - najpopularniejsza pianka, której podstawowym zadaniem jest zniwelowanie punktów nacisku dzięki naszemu ciężarowi oraz temperaturze. Tworzy tak zwany odlew ciała, dzięki temu osoby śpiące w szczególności na boku nie odczuwają wypychania barków i bioder ku górze. Pianka występuje pod wieloma nazwami m.in. visco, termoplastyczna, thermo ale oznacza to samo. Można spotkać wiele gęstości i wysokości tych pianek.

 • Pianka lateksoidalna LXI - to nowatorskie połączenie lateksu z pianką dając niezwykle ciekawy materiał. Właściwości lateksu takie jak przewiewność, odporność na kurze, grzyby i roztocza połączone z niezwykle komfortowym otuleniem pianki. Technologia na miarę naszych czasów!

Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu "Materace piankowe - czym się charakteryzują?"

od 4 255,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 4 226,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:
3 504,00 zł od 2 803,20 zł

lateks Talalay Natural, pianka Komfort Hard

 • PROMOCJA
 • -20%
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj materaca: lateksowy
Twardość: H3 
Wysokość: 20 cm
- opinie:

Jaki wybrać materac - miękki czy twardy?

Po przeczytaniu wszelkich wskazówek z pewnością wiesz, że wybór materaca nie wpływa jedynie na lepiej czy gorzej przespaną noc. Najważniejsze jest to, że materac ma wpływ na konsekwencje zdrowotne - i to często te daleko idące. Zbyt miękki materac może powodować bóle kręgosłupa, napięcie w mięśniach. Jednocześnie z pewnością nie pozwoli nam na dobre ułożenie ciała. Wtedy każda zmiana pozycji wymaga bardzo dużego wysiłku. Z kolei zbyt twardy materac może uciskać naczynia krwionośne, co z kolei skutkuje drętwieniem kończyn. Głęboki wypoczynek nie będzie możliwy, a efekt - nieprzespana noc oraz bóle. Nie ma uniwersalnych rozwiązań i musimy być tego świadomi. Jeśli zwracamy uwagę na twardość materaca, weźmy pod uwagę naszą wagę i wzrost. Jeśli nadal nie potrafimy dokonać wyboru - skorzystajmy z porady specjalistów.

Idealny wybór materaca

Niestety, często zakup materaca spychamy na margines. Skupiamy się na wyborze łóżka stelaża, dobieramy meble sypialniane. Kierujemy się głównie aspektem wizualnym. Tymczasem materac jest jednym z najważniejszych elementów. Jak widać w ogromnym stopniu przekłada się na nasze zdrowie, dlatego jego wyboru nie możemy bagatelizować. Zdecydujmy się na wysokiej jakości materace dopasowane do naszych potrzeb. Nie idźmy na żadne kompromisy - w końcu chodzi o nasze zdrowie. A zatem już chyba wiesz czym się kierować przy zakupie i jaki materac wybrać do Twojego wymarzonego łóżka...

Data: Feb 22, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 2 427,00 zł

dla par, nastolatka, osób pocących się, mających problemy z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 24 cm
- opinie:
od 1 998,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 4 255,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się