Jaką kołdrę wybrać?

Kołdra może bardzo poprawić komfort spania, pod warunkiem że dobrze wybierzesz. Są kołdry naturalne i syntetyczne, a wśród tych pierwszy można wyróżnić puch, pierze i półpuch, dodatkowo surowiec może pochodzić od gęsi albo od kaczek. Jak wybrać dobrą kołdrę?

Dla kogo poszukujesz kołdry?

Zastanów się na początku, dla kogo ma być to kołdra, bo każdy człowiek jest inny i ma indywidualne potrzeby:

 • Kołdra dla dziecka – musi być wykonana z bezpiecznych i certyfikowanych materiałów, a także mieć odpowiednio mniejszy rozmiar. Uważaj na alergie, więc lepiej zrezygnuj z pierza. Jeśli to małe dziecko to warto zastanowić się nad wyborem kołdry syntetycznej, która jest znacznie łatwiejsza w pielęgnacji i suszeniu od kołdry naturalnej np. z puchem. Małe dzieci mają tendencję do brudzenia i plamienia, dlatego warto rozważyć wybór produktu, który będzie przede wszystkim praktyczny.
 • Kołdra dla nastolatka – wybierz kołdrę w rozmiarze większym niż dla dziecka, albo najlepiej od razu kołdrę w rozmiarze jak dla kogoś dorosłego czyli na przykład kołdrę 135x200 cm. Dla nastolatka spokojnie można kupować produkty jak dla osoby dorosłej. Tutaj jednak również liczy się łatwość prania, bo nastolatki też mają tendencję do brudzenia, a młody człowiek dopiero uczy się dbania o higienę. Warto rozważyć wybór kołdry syntetycznej, dla aktywnego nastolatka może być to np. kołdra z dodatkiem antybakteryjnego bambusa, która sprawdzi się zwłaszcza u ruchliwych nastolatków. Jeśli nie ma podejrzenia o alergii można rozważyć też kołdrę naturalną z pierza lub półpuch, będzie tańsza niż produkt ze 100% puchem.
 • Kołdra dla dorosłego – dla dorosłej osoby warto wybrać kołdrę, która zapewni maksimum wygody i komfortu. Najlepsze są kołdry naturalne z wypełnieniem z puchu gęsiego 100%. Taka kołdra jest lekka, zajmuje mało miejsca i świetnie grzeje zwłaszcza podczas chłodniejszych nocy. Jeśli zdecydujesz się na naturalną kołdrę puchową to musisz nastawić się na spory wydatek, bo naturalne surowce jak puch są dość drogie. Jest to jednak komfort nieporównywalny do niczego innego i ogromna przyjemność podczas każdej nocy. Warto zainwestować w dobrą kołdrę, ale jeśli masz ograniczony budżet to nie ma sensu celować w tanią kołdrę puchową, bo wypełnienie będzie po prostu kiepskiej jakości.
 • Kołdra dla seniora - osoby starsze zwykle są przyzwyczajone do naturalnych i tradycyjnych wyrobów. Sprawdzi się kołdra puchowa, półpuch lub pierzowa. Jeśli jednak jest to osoba, która może mieć problemy np. z utrzymaniem moczu w nocy, to można zastanowić się nad kołdrą syntetyczną, którą można łatwo wyprać w pralce.
 • Kołdra dla alergika – wybierz kołdrę z wypełnieniem syntetycznym i dobrej jakości naturalną, oddychającą tkaniną. Ewentualnie możesz szukać kołdry puchowej, jednak z dobrej jakości puchem bezpiecznym dla alergików, co potwierdza na przykład certyfikat jakości NOMITE. Unikaj kołder pierzowych, bo pierze gromadzi roztocza, które są niebezpiecznym alergenem.

Zdecyduj, jaki rozmiar potrzebujesz?

Wyróżniamy kołdry pojedyncze oraz kołdry podwójne. Kołdra pojedyncza to dobry wybór dla jednej osoby, a kołdry podwójne to propozycja dla pary chcącej spać razem pod jedną kołdrą. Wbrew pozorom nie każda para lubi atmosferę intymności i bliskości związaną ze spaniem pod jedną kołdrą. W niektórych związkach jedna strona zawsze też zabiera w nocy kołdrę, dlatego nie brakuje par, gdzie każdy śpi pod swoją kołdrą.

Wybierz wypełnienie kołdry

Oprócz tkaniny poszycia, najważniejsze w kołdrze jest wypełnienie. Wyróżniamy kilka rodzajów wypełnienia kołdry, ale najprostszy podział to ten na kołdry naturalne i syntetyczne.

Kołdra syntetyczna

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym są bardzo popularne, co w dużej mierze wynika z ich atrakcyjnej ceny oraz praktycznych właściwości. Kołdra syntetyczna nadaje się do prania w pralce i to w temperaturze nawet 60oC czy 90oC. Pranie w wyższych temperaturach pozwala utrzymać kołdrę w czystości, a także pomaga pozbyć się roztoczy oraz bakterii, które kołdra może gromadzić wraz z potem, jaki ludzkie ciało wydziela w trakcie snu. Nie każdy wie, że kołdry syntetyczne mogą i często mają bardzo dobrą, a przede wszystkim naturalną tkaninę. Takie wyroby mogą mieć wypełnienie sztuczne, co sprawia, że kołdra jest wytrzymała i wygodna w praniu, jednak tkanina zawsze powinna być naturalna, aby zapewnić dobrą przepuszczalność powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Kołdra puchowa

Kołdry puchowe uważane są za najbardziej luksusowe i prestiżowe, to również najlepszy rodzaj wypełnienia jak chodzi o kołdry pochodzenia naturalnego. Oprócz puchu wyróżniamy także półpuch i pierze. Jednak to właśnie kołdry z wypełnieniem 100% z puchu są najbardziej delikatne, prestiżowe i mają najlepsze właściwości termoizolacyjne. Jeśli zależy ci na naprawdę dobrej kołdrze – wybierz puch, najlepiej gęsi. Czasami można się także spotkać z puchem kaczym, ale jest to znacznie gorszy surowiec od puchu gęsiego, który jest delikatny, sprężysty i ma świetne właściwości termoizolacyjne. Dobra puchowa kołdra zimą grzeje, a latem pozostaje przyjemnie chłodna, pozwalając utrzymać optymalną temperaturę do snu. Najważniejszym kryterium określającym jakość puchu jest jego sprężystość określana za pomocą symbolu CUIN. Im wyższa wartość CUIN, tym bardziej wyporny i lepszy puch. Wiele wyrobów z puchem czy pierzem nie nadaje się do prania w pralce, jednak naprawdę dobre kołdry puchowe z certyfikatem jakości puchu NOMITE można prać w pralce przy użyciu delikatnych środków piorących. Warto jednak wiedzieć, że puch z natury jest bardzo delikatny, a przez to jego pielęgnacja może być nieco utrudniona.

Kołdra półpuchowa

Oprócz luksusowych i drogich kołder z wypełnieniem z puchu 100%, często można także spotkać się z określeniem kołdra półpuchowa, albo kołdra półpuch. Jest to produkt, w wypełnieniu którego znajdziemy najczęściej mieszaninę puchu i pierza, a raczej pierza i puchu, bo chociaż nazwa dotyczy puchu, to tak naprawdę w takich kołdrach zdecydowanie częściej znajdziemy przewagę pierza nad puchem. Najczęściej dodatek puchu jest niewielki. Jednak są osoby, które właśnie takie kołdry lubią najbardziej. Przewaga pierza sprawia, że kołdra jest znacznie tańsza od puchowej, a ponadto nieco cięższa, co dla niektórych osób może stanowić dodatkowy argument i komfort, bo niektórzy po prostu lubią okrywać się nieco cięższą kołdrą, na podobnej zasadzie działają zresztą specjalne kołdry obciążeniowe, o których więcej powiemy później.

Kołdra z pierza

Pierze to rodzaj piór, które są twardsze i sztywniejsze niż puch. Pióra gęsie lub kacze, są zatem cięższa, bardziej sztywna w odbiorze oraz mocniej chłoną wilgoć. Nie polecamy kołder pierzowych dla alergików, bo pierze gromadzi roztocza, które są groźnym alergenem. Kołdra pierzowa to dobry wybór dla osób, które nie mają problemów z alergiami i które chcą mieć naturalny produkt w atrakcyjnej cenie.

Kołdra obciążeniowa

Specjalne kołdry obciążeniowe to stosunkowo nowy i młody wynalazek na polskim rynku produktów do spania, jednak takie wyroby mają coraz większe grono zwolenników. W wypełnieniu takiej kołdry najczęściej znajdziemy wypełnienie w postaci pestek wiśni czy szklanych kulek. Kołdry obciążeniowe to propozycja dla osób szukających naturalnych i wegańskich surowców. Takie kołdry pomagają redukować lęk i napięcie, działają wyciszająco i dzięki delikatnemu dociążeniu ciała, budują poczucie bezpieczeństwa.

Dopasuj rodzaj kołdry do pory roku

Oprócz podziału pod względem rodzaju wypełnienia, kołdry do spania można też podzielić według sezonowości, czyli przeznaczenia do użytkowania podczas konkretnej pory roku:

 • Kołdra letnia – kołdry letnie są bardzo popularne, bo są cienkie i doskonale przewiewne, a przy tym zapewniają przyjemne i komfortowe okrycie. Kołdra letnia świetnie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, gdy letnie noce bywają niekiedy bardzo ciepłe albo wręcz nawet tropikalne. Kołdra letnia świetnie sprawdzi się w przypadku wysokich temperatur i podniesionej wilgotności. Wybierając kołdrę letnią warto zwrócić uwagę na jej wagę, ilość wypełnienia oraz przede wszystkim tkaninę. Aby kołdra letnia umożliwiała swobodny przepływ powietrza, musi mieć dobrą, naturalną tkaninę. Świetnie sprawdza się na przykład delikatny i subtelny inlet bawełniany, czyli delikatna odmiana tkaniny na bazie 100% wysokogatunkowej przędzy bawełnianej.
 • Kołdra wiosenna – kołdra wiosenna bywa też nazywana przejściową, to dobry wybór na wiosnę oraz na jesień, gdy temperatury bywają bardzo różne. Jest to coś pomiędzy grubszą i cieplejszą kołdrą zimową, a cienką i delikatną kołdrą typowo letnią. Kołdry wiosenne często wybiera się też do pokoju dziecka na każdą porę roku.
 • Kołdra całoroczna – kołdry całoroczne są najbardziej popularne, bo są uniwersalne i wszechstronne. Wiele osób albo nie widzi potrzeby stosowania innej kołdry na lato i na zimę, albo po prostu nie ma na to miejsca. Dobra kołdra całoroczna sprawdzi się dla osób, które nie mają problemu ani z przesadnym poceniem się w lecie, ani też z marznięciem zimą.
 • Kołdra 4 pory roku / spinana – kołdra tego typu to tak naprawdę dwie kołdry spięte ze sobą. Jest to połączenie kołdry cienkiej i grubszej, w efekcie otrzymujemy coś pomiędzy, a w razie potrzeby kołdry można rozpiąć i używać w lato wersji cieńszej a na wiosnę lub jesień wersji grubszej.
 • Kołdra zimowa – najpopularniejsze kołdry zimowe to wysokiej klasy wyroby puchowe. Jeśli puch jest dobrej jakości, to tak naprawdę wcale nie potrzeba go dużo, żeby grzał i zapewniał optymalny komfort termiczny. Dzięki temu kołdra zimowa z puchu wcale nie musi być gruba, aby było pod nią ciepło. Dobra kołdra puchowa na zimę jest też dobrze przewiewna i nie ma ryzyka, że będzie pod nią zbyt gorąco. Warto jednak wybierać tylko naprawdę dobrej jakości puch. Oczywiście kołdry zimowe występują również w wersji z wypełnieniem syntetycznym, tutaj należy zwrócić uwagę na to by kołdra miała naturalne pokrycie.

Co oprócz wypełnienia? Tkanina poszycia kołdry

Poza wypełnieniem kołdry i jej sezonowością, niezwykle ważna jest tkanina poszycia, która najbardziej odpowiada za to, czy wyrób będzie komfortowy w kontakcie ze skórą. W dzisiejszych czasach wybór tkanin jest ogromny, a wiele z nich ma ciekawe i zupełnie unikalne właściwości. Jednak nie wszystkie tkaniny, jakie można znaleźć w sklepach, są warte rozważenia. Podpowiadamy, jakie poszycie kołdry wybrać i czym różnią się poszczególne materiały:

 • bawełna – polecamy zwłaszcza kołdry z naturalną tkaniną poszycia, doskonale sprawdza się bawełna, która jest przewiewna i dobrze odprowadza nadmiar wilgoci, a do tego jest dość wytrzymała w praniu i można ją czyścić w pralce w temperaturze nawet 60oC, co pozwala pozbyć się bakterii i roztoczy. Bawełnę często można spotkać w kołdrach pod nazwą inlet albo inlet bawełniany. Jest to specjalna tkanina na bazie wysokogatunkowej przędzy bawełnianej. Inlet jest to gęsto tkana bawełna, materiał przyjemny w odbiorze, a przy tym dobrze przepuszcza powietrze i dba o prawidłową wentylację w trakcie snu.
 • batyst – kolejna przyjemna i dobrze oddychająca tkanina na bazie naturalnej bawełny. Batyst jest przyjemny i delikatny w odbiorze, doskonale sprawdzi się w kołdrach naturalnych i syntetycznych. bioperkal – popularne kołdry wykonane z bawełny BIO bez użycia pestycydów. Perkal to splot tkaniny, który charakteryzuje się dużą miękkością i trwałością. Dobry wybór dla osób o wrażliwej skórze lub ze skłonnościami do alergii.
 • jedwab – jest niezwykle cienki i delikatny, dobrze trzyma ciepło, nie gniecie się, ani nie marszczy. Jedwab nie gromadzi też kurzu ani roztoczy, jest świetnie przewiewny i doskonale absorbuje wodę. tencel – ten materiał ma ciekawe właściwości jak chodzi o regulację termiczną, latem tencel pozostaje chłodny, a zimą dobrze grzeje. Materiał jest ponadto idealnie gładki. 100% naturalny materiał, który jest pozyskiwany z celulozy drzewnej.
 • outlast – inteligentne włókno termoregulacyjne, pierwotnie stworzone na potrzeby kombinezonów astronautów NASA. Outlast dba o optymalną regulację temperatury i stwarza możliwie najlepsze w danej chwili warunki do snu. Doskonały wybór dla osób potliwych czy z nadwagą.
 • bambus – włókno bambusowe, które jest częstym dodatkiem pościeli, pokrowców i kołder ma naturalne właściwości antybakteryjne. Bambus sprawia też, że tkanina lepiej oddycha, a przy tym jest tani, więc często można go znaleźć w budżetowych kołdrach. Dobry wybór, jeśli szukasz antybakteryjnej kołdry w atrakcyjnej cenie.
 • poliester – syntetyczne włókno, które dobrze sprawdza się w odzieży sportowej, czy jako wypełnienie kołdry, jednak nie powinien być obecny w tkaninie poszycia. Materiał odporny na zagniecenia, niewymagający prasowania, nie wchłania wilgoci, bardzo szybko schnie. Jednak mało komfortowy w bezpośrednim kontakcie ze skórą.
 • mikrofibra – nowoczesny i bardzo wytrzymały materiał pochodzenia syntetycznego. Odporny na nawet bardzo wysokie temperatury (90oC), miękki i przyjemny w dotyku, jednak kompletnie nieprzepuszczający powietrza, mocno chłonie i gromadzi wilgoć, dlatego mikrofibra nie jest polecana jako tkanina w kołdrze. Mikrofibra w poszyciu elektryzuje się, co dla wielu osób odbierane jest jako nieprzyjemne uczucie.

Dodatkowe parametry kołdry – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przeznaczenie, wypełnienie, rozmiar, klasa cieplna, tkanina – to z pewnością ważne parametry każdej kołdry, jednak czy to już wszystko? Nie do końca! Każdą kołdrę można także rozpatrywać pod kątem jej budowy – w dobrych sklepach z pościelami i wyrobami do spania spotkasz się z określeniem ciepły szew czy zimny szew, który w pewnym sensie zdradza, na jaką porę roku i temperatury dany wyrób jest przeznaczony. Czytając opisy producenta dobrze jest także zwrócić uwagę na to, czy kołdra ma budowę kasetonową, a jeśli tak, to z ilu dokładnie kaset się składa? W przypadku kołder puchowych ilość kaset ma duże znaczenie, zasada jest prosta: im mniej puchu, tym więcej kaset powinna mieć kołdra. Z kolei w przypadku kołder syntetycznych warto zwrócić uwagę na szwy, jeśli są, to dobrze, ale nie muszą być tak gęste jak w przypadku kołder naturalnych z puchu czy pierza. Co jeszcze ma znaczenie? Spójrzmy na użytkownika. Kołdra ma być komfortowa, ma za zadanie ułatwiać zasypianie i nie powinna sprzyjać wybudzaniu się w nocy, a tak może być, jeśli wybierzesz tani produkt niskiej jakości, albo źle dopasujesz kołdrę do specyfiki swojej lub sypialni. Osoba nadmiernie pocąca się nie powinna korzystać latem z kołdry całorocznej, lepiej jest wybrać produkty sezonowe. Z kolei ktoś z tendencją do marznięcia powinien skupić się na wyborze naprawdę dobrej i ciepłej kołdry – może idealnie akurat tutaj sprawdzi się tradycyjna ciepła kołdra zimowa z puchu?

Pielęgnacja kołdry

Kołdra powinna być nie tylko komfortowa, ale także praktyczna. Jeśli szukasz kołdry łatwej w pielęgnacji i wygodnej do prania – zdecydowanie szukaj wśród wyrobów syntetycznych. Są o wiele bardziej wytrzymałe, zwłaszcza na wysokie temperatury, niż wyroby tradycyjne z puchem lub z pierzem. Taka kołdra nie będzie co prawda tak przyjemnie otulająca co dobrej jakości okrycie puchowe, ale za to syntetyczne wyroby nadrabiają pod względem praktyczności i funkcjonalności. Kołdry ze sztucznym wypełnieniem dobrze znoszą pranie w wyższych temperaturach i szybko schną. Wyroby naturalne, a zwłaszcza delikatny puch, potrzebują specjalnej pielęgnacji, wiele z takich kołder w ogóle nie nadaje się do prania w całości w pralce, a jeśli już takie wyroby są, to zwykle jest to naprawdę dobry (i drogi!) produkt, najczęściej z wypełnieniem z wysokiej jakości puchu gęsiego. Taka kołdra posiada też odpowiednie certyfikaty, a puch jest dodatkowo specjalnie uzdatniany i uszlachetniany, aby zapewnić jeszcze lepsze właściwości. Jednak nawet wówczas pielęgnacja naturalnej kołdry nie należy do najprostszych. Wyroby z delikatnym puchem można prać tylko w niskich temperaturach (max. 40oC), dodatkowo do wyprania takiego produktu potrzebujesz specjalnych detergentów do puchu, albo bardzo delikatnego płynu bez dodatku enzymów. Ważne również, aby pralka była w miarę nowej generacji i posiadała specjalny program do delikatnego prania czy nawet specjalnie do wyrobów puchowych.

Data: Sep 19, 2022

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 243,00 zł

135x200, 155x200, 200x220 k

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj kołdry: syntetyczna, antyalergiczna
Wypełnienie: włókno silikonowe Finefill
Poszycie: bawełna, włókno bambusowe
- opinie: