Jaki materac na chory kręgosłup?

Data: mar 8, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki materac na chory kręgosłup będzie odpowiedni. Istnieje kilka zasad dotyczących tego, jaki materac wybrać. Niestety, ale bóle kręgosłupa dla niektórych stają się przykrą codziennością. Wpływ może mieć wiek, tryb życia, który wpływa na przeciążenie kręgosłupa, praca przy komputerze, noszenie ciężkich przedmiotów. Jednak największy wpływ na to czy boli nas kręgosłup czy nie, ma materac na jakim śpimy. Bez wątpienia dobry materac do spania na kręgosłup to konieczność, jeśli chcemy uniknąć różnego rodzaju bólów - pleców czy karku.

Najlepsze materace to takie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi tutaj wyłącznie o wygodę. Pod uwagę bierzemy wzrost i wagę oraz ewentualne problemy zdrowotne. Jeśli nie wiemy, jaki materac dla chorych na kręgosłup wybrać, przede wszystkim porzućmy przekonanie, że powinien on być twardy. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac będzie wzmagał dolegliwości bólowe.

Jaki materac dla chorego kręgosłupa?

Warto początkowo przyjrzeć się materiałom, z których wykonuje się materace ortopedyczne. Dostępne są materace lateksowe , są sprężynowe, piankowe. Jak głoszą badania bóle pleców znacząco nasilają się wtedy, gdy śpimy na materacu zbyt twardym lub zbyt miękkim, bądź po prostu kiepskiej jakości. Mogą one pojawiać się czasowo już nawet po jednej nocy.

Bóle, które powoduje spanie na złym materacu, cechują się tym, że pojawiają się tuż po przebudzeniu. Wiemy wtedy, że konieczna jest wymiana materaca. Jeśli bóle pojawiają się w ciągu dnia, np. podczas siedzenia czy chodzenia, należy zastanowić się nad wyborem materaca do spania na chory kręgosłup.

Jaki materac przy chorym kręgosłupie?

Jeśli bóle kręgosłupa pojawiają się w ciągu dnia, bardzo dobrym wyborem będą materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała, jednocześnie skutecznie zmniejszając napięcie mięśniowe. Osoby, które często zmagają się np. z wypadającym dyskiem, powinny zdecydować się na materac, który zapewni mocne podparcie kręgosłupa podczas snu. Może to być materac ortopedyczny z lateksu, sprężynowy (kieszeniowy) lub piankowy.

Jaki materac chory kręgosłup?

Na wybór materaca ma także wpływ to, w jakiej pozycji śpimy. Wszystkie materace będą odpowiednie dla osób, które śpią na plecach. Jednak trzeba zwrócić uwagę czy materac odpowiednio podpiera nam odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli powstaje pusta przestrzeń pomiędzy materacem a lędźwiami to materac jest stanowczo za twardy. Wiele osób śpi jednak na boku - często z ugiętymi kolanami. W tym przypadku, jeżeli zastanawiamy się nad tym, jaki wybrać materac, odpowiedni będzie ten który pozwoli w sposób naturalny zatopić się delikatnie naszym barkom i biodrom pozwalając w ten sposób ułożyć kręgosłup w linii prostej.

Jaki materac do spania na chory kręgosłup?

Istnieje jeszcze jedna odpowiedź na pytanie - jakie materace na chory kręgosłup? Trzeba dopasować je do indywidualnej wagi i wzrostu. W tym miejscu warto nadmienić, że jeśli różnica wagi pomiędzy śpiącymi jest w granicach 30-40 kg, to nie trzeba rezygnować z jednego wspólnego materaca. U każdej z osób ciężar ciała rozłoży się proporcjonalnie do jego wzrostu. Natomiast jeśli waga dwóch osób jest na pierwszy rzut oka już znacząco widoczna to najlepiej wybrać 2 oddzielne materace wtedy dla osoby cięższej bardziej twardy, natomiast dla lżejszej bardziej miękki. Jeśli chodzi o najmłodszych użytkowników, to zdecydowanie polecane są materace piankowe z pianki wysokoelastycznej bądź lateksowe, świetnie dopasowują się do anatomicznej budowy dziecka oraz bardzo dobrze oddychają dbając przy tym o zdrowie maluszka. Materace sprężynowe nadają się jak najbardziej, ale już dla starszych dzieci czy nastolatków.

Istnieje prosty test na to, by sprawdzić, czy dany materac będzie odpowiedni. Wystarczy się na nim położyć, a następnie wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli dłoń możemy wsunąć bez wysiłku, konieczne jest wybranie bardziej miękkiego materaca. Z kolei, jeśli ciało zapada się, uniemożliwiając wsunięcie dłoni, materac jest zbyt miękki.

Od wagi użytkownika zależy także grubość materaca. Cięższe osoby powinny wybierać wyższe materace. Ryzyko to może się pojawić szczególnie w przypadku materacy piankowych.

Jaki materac dla starszych osób?

Jeśli chodzi o odpowiednie materace dla osób starszych, warto wybierać je ze sporą rozwagą. Seniorzy często cierpią na dokuczliwe bóle, dlatego muszą mieć zagwarantowaną wygodę. Dobrym wyborem będzie wysoki materac, który posiada grubą warstwę lateksu bądź pianki. Układamy go koniecznie na dobrym stelażu z giętych listew. Seniorom zaleca się stosowanie materacy punktowych. Odpowiednie będą te lateksowe, czy - sprężynowesą one elastyczne i sprężyste dzięki czemu łatwiej jest na nich zmienić pozycje snu, bądź o wiele łatwiej jest z nich wstać w porównaniu do materacy termoelastycznych. Jednak osoby z odleżynami powinny wybierać materace termoelastyczne.

Najlepszy materac?

Wybór materaca jest ciężki, ale łatwo go dokonać z pomocą osób, które mają szeroką wiedzę na ich temat. Dlatego najlepiej udać się do sklepu bądź zadzwonić na naszą infolinię, opowiedzieć z jakim schorzeniem mamy problem, wysłuchać i wypróbować propozycji doradcy.

Materac Elfo to świetna propozycja wysokiego materaca zbudowanego z dwóch pianek: pianki wysokoelastycznej Gueno Elastik oraz pianki termoelastycznej Gueno Thermo. Materac idealnie dopasowuje się do kształtów naszego ciała pod wpływem temperatury. Dzięki takiemu działaniu, posiada idealne działanie punktowe dla naszego kręgosłupa. Pianki Gueno zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza w materacu dlatego jest to produkt bardzo higieniczny.

Materac Largo to wysokiej jakości materac zbudowany ze zwiększonej ilości sprężyn kieszeniowych Gueno Multi, dzięki którym uzyskujemy dużą elastyczność i świetne dopasowanie materaca do ciała śpiącego. Wierzchnia warstwa to niezwykle sprężysty, gęsty i antyalergiczny lateks, charakteryzujący się świetną oddychalnością. Materac Largo zapewni zdrowy i relaksujący nawet najbardziej wymagającym osobą.

Produkty powiązane z tym wpisem

Wyślij komentarz

Zaloguj się