Jaki materac na chory kręgosłup?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki materac na chory kręgosłup będzie odpowiedni. 

Najlepsze materace to takie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi tutaj wyłącznie o wygodę, lecz również o aspekt prozdrowotny. Pod uwagę bierzemy wzrost i wagę oraz ewentualne problemy zdrowotne.

Jaki materac na problemy z kręgosłupem?

Jeśli nie wiemy, jaki materac dla chorych na problemy z kręgosłupem wybrać, przede wszystkim porzućmy przekonanie, że powinien on być twardy. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac będzie wzmagał dolegliwości bólowe. A co dalej? Dowiesz się z naszego artykułu!

Ból kręgosłupa - co może go powodować?

Poza problemami z kręgosłupem, które diagnozuje lekarz takich jak dyskopatia, kręgozmyk, skolioza, kifoza i wiele innych, występuje szereg mniej poważnych dolegliwości bólowych, które jednak powodują znaczący dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. 

Najczęściej na przyczynę bólu pleców wskazuje się:

 • krótkotrwałe naciągnięcia mięśni lub skręcenia
 • podnoszenie ciężkich rzeczy 
 • niewłaściwą technikę podnoszenia
 • siedzenie lub stanie w niewygodnej pozycji lub przy braku odpowiedniego wsparcia pleców
 • złą postawę
 • zbyt twardy, zbyt miękki materac lub źle dobrany materiał z którego został on wyprodukowany.

A co jeśli boli nas kręgosłup szyjny? W tej sytuacji należy zastanowić się czy poduszka, którą posiadamy jest dla nas odpowiednia lub nie jest już zużyta. Kolejną przyczyną może być zbyt duży ucisk na nasz bark, jeżeli śpimy na boku. Zawsze warto omówić ten temat z Ekspertem.

Czy materac może pomóc na ból kręgosłupa?

Zdecydowanie tak - może złagodzić dolegliwości związane z bólem kręgosłupa. Dobry materac ma za zadanie odciążenie mięśni i kręgosłupa tak by całe ciało miało szansę na regenerację w trakcie snu. Każdy posiada inną budowę ciała i przyzwyczajenia związane z aktywnością w ciągu dnia, jak również z pozycją spania, a co za tym idzie, także różne - mniejsze lub większe - dolegliwości związane z kręgosłupem, dlatego tak istotne jest indywidualne dobranie materaca do użytkownika aby regeneracja mogła przebiegać prawidłowo. Jeżeli nie chcesz kupować nowego materaca możesz również sprawdzić nakładkę na materac na ból kręgosłupa.

Jaki materac na bolące plecy?

Materac ortopedyczny na kręgosłup przede wszystkim taki, który ten ból zniweluje, a przynajmniej zmniejszy pozwalając na komfortowy sen! Jeśli na co dzień doskwiera ci ból pleców, zadbaj o materac, który:

 • nie będzie powodował zbyt dużego ucisku na twoje ciało, tzn będzie odpowiedniej twardości i sprężystości - np, materac lateksowy lub termoelastyczny
 • będzie miał w twoim odczuciu delikatną warstwę w górnej części materaca - tak byś mógł szybko zrelaksować się, kładąc się do łóżka, np. materac termoelastyczny
 • będzie do ciebie dopasowany ze względu na twoją wagę i wzrost
 • będzie odpowiedniej wysokości - im cięższa osoba, tym materac powinien być nieco wyższy, tak by swobodnie dopasowywał się do ciała, nie dając uczucia “spania na stelażu”.
 • który będzie odpowiednio twardy

Jaki materac dla chorego kręgosłupa?

PO PIERWSZE - określ swoje preferencje co do materiału, z jakiego powinien być wykonany materac. Materace o właściwościach ortopedycznych to materace lateksowesprężynowe, piankowe

Jaki materac przy chorym kręgosłupie?

Jeśli bóle kręgosłupa pojawiają się w ciągu dnia, bardzo dobrym wyborem będą materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała, jednocześnie skutecznie zmniejszając napięcie mięśniowe. Osoby, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi tuż po wstaniu z łóżka, lub mają problem z wypadającym dyskiem, powinny zdecydować się na materac, który zapewni mocne podparcie kręgosłupa podczas snu. Może to być materac ortopedyczny z lateksu, sprężynowy (kieszeniowy) lub piankowy. Spośród tych trzech grup produktów, materace sprężynowe stanowią podłoże najmniej podatne na zapadanie się - będą zatem odpowiednie dla osób cięższych lub lubiących stabilna powierzchnię spania.

Jaki materac chory kręgosłup?

PO DRUGIE na wybór materaca ma także wpływ to, w jakiej pozycji śpimy. Wszystkie materace będą odpowiednie dla osób, które śpią na plecach. Jednak trzeba zwrócić uwagę czy materac odpowiednio podpiera nam odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli powstaje pusta przestrzeń pomiędzy materacem a lędźwiami to materac jest stanowczo za twardy. Wiele osób śpi jednak na boku - często z ugiętymi kolanami. W tym przypadku, jeżeli zastanawiamy się nad tym, jaki wybrać materac, odpowiedni będzie ten który pozwoli w sposób naturalny zatopić się delikatnie naszym barkom i biodrom pozwalając w ten sposób ułożyć kręgosłup w linii prostej - najczęściej będą to materace lateksowe lub piankowe.

Jaki materac na krzywy kręgosłup?

Odnosząc się do treści powyżej, trzeba zaznaczyć, że skrzywiony kręgosłup tym bardziej potrzebuje solidnego podparcia o stosunkowo dużych możliwościach dopasowania się. Jeśli to podparcie nie będzie prawidłowe, nasz kręgosłup zostanie jeszcze bardziej nienaturalnie wygięty, powodując znaczący dyskomfort i nie pozwalając na odpoczynek mięśniom. osobom z tego typu problemami polecamy delikatne, dopasowujące się i podpierające materace piankowe i lateksowe.

Jaki materac do spania na chory kręgosłup?

PO TRZECIE - materac, który ma nam pomóc w walce z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, należy także dopasować do wagi i wzrostu użytkownika, ze względu na twardość produktu. Warto nadmienić, że jeśli różnica wagi pomiędzy śpiącymi jest w granicach 30-40 kg, to nie trzeba rezygnować z jednego wspólnego materaca. U każdej z osób ciężar ciała rozłoży się proporcjonalnie do jego wzrostu. Natomiast jeśli waga dwóch osób już na pierwszy rzut oka jest znacząco różna to najlepiej wybrać 2 oddzielne materace - dla osoby cięższej bardziej twardy (H3,H4), natomiast dla lżejszej bardziej miękki (H1,H2). Jeśli chodzi o najmłodszych użytkowników, to zdecydowanie polecane są materace piankowe z pianki wysokoelastycznej bądź lateksowe, świetnie dopasowujące się do anatomicznej budowy dziecka oraz bardzo dobrze oddychające, co sprzyja zachowaniu zdrowia maluszka. Materace sprężynowe nadają się dla starszych dzieci czy nastolatków.

Istnieje prosty test na to, by sprawdzić, czy dobrany materac będzie odpowiedni ze względu na twardość. Wystarczy się na nim położyć, a następnie wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli dłoń możemy wsunąć bez wysiłku, konieczne jest wybranie bardziej miękkiego materaca. Z kolei, jeśli ciało zapada się, uniemożliwiając wsunięcie dłoni, materac jest zbyt miękki.

od 4 255,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 4 226,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 2 427,00 zł

dla par, nastolatka, osób pocących się, mających problemy z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 24 cm
- opinie:
od 2 306,00 zł

dla par o dużej różnicy wagi, sportowców, osób śpiących na boku, osób z problemami z kręgosłupem...

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 26 cm
- opinie:
od 2 232,00 zł

dla par o dużej różnicy wagi, dla osób często zmieniających pozycję, dla nastolatków

Producent: GUENO
Rodzaj materaca: sprężynowo-piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 28 cm
- opinie:

Jaki materac dla starszych osób?

Jeśli chodzi o odpowiednie materace dla osób starszych, warto wybierać je ze sporą rozwagą. Seniorzy często cierpią na dokuczliwe bóle, dlatego muszą mieć zagwarantowaną wygodę. Dobrym wyborem będzie wysoki materac, który posiada grubą warstwę lateksu bądź pianki. Układamy go koniecznie na dobrym stelażu z giętych listew. Seniorom zaleca się stosowanie materacy punktowych. Odpowiednie będą te lateksowe, czy - sprężynowe, są one elastyczne i sprężyste dzięki czemu łatwiej jest na nich zmienić pozycje snu, bądź o wiele łatwiej jest z nich wstać w porównaniu do materacy termoelastycznych. Jednak osoby z odleżynami powinny wybierać materace termoelastyczne, ze względu na znikomość ucisku na ciało, jaki one powodują.

Najlepszy materac?

Wybór materaca jest ciężki, ale łatwo go dokonać z pomocą osób, które mają szeroką wiedzę na ich temat. Dlatego najlepiej udać się do sklepu bądź zadzwonić na naszą infolinię, opowiedzieć z jakim schorzeniem mamy problem, wysłuchać i wypróbować propozycji doradcy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru najlepszego materaca sprawdź nasz poradnik "Jaki materac wybrać - twardy czy miękki".

Sprawdź też jak wybrać nakładkę na materac.

Data: Mar 8, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 998,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 2 306,00 zł

dla par o dużej różnicy wagi, sportowców, osób śpiących na boku, osób z problemami z kręgosłupem...

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 26 cm
- opinie:
1 925,00 zł od 1 540,00 zł

dla par, seniorów, sportowców, osób nadmiernie pocących się, osób z problemami z kręgosłupem

 • PROMOCJA
 • -20%
 • Oferta miesiąca
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 22 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się