Materac nawierzchniowy - czym się charakteryzuje?

Materac nawierzchniowy, to wygodny sposób na zapewnienie wyższego standardu snu w szybki i wygodny sposób. Stanowi on nakładkę dla podstawowego materaca, czy dowolnego podłoża. Występuje w formie kilkucentymetrowej maty, którą rozkłada się na posłaniu, nadając mu wymagane przez użytkownika cechy. Materac nawierzchniowy to idealny sposób na błyskawiczną poprawę jakości snu. Czym się charakteryzuje? Dla kogo jest przeznaczony materac nawierzchniowy? Wyjaśniamy.

Spis treści:

 • Podział materacy nawierzchniowych
 • Właściwości materacy nawierzchniowych
 • Dla kogo jest materac nawierzchniowy?
 • Jaka wysokość i twardość materaca nawierzchniowego?
 • Jak pielęgnować materac nawierzchniowy?
 • Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

We wpisie dowiesz się jak wygląda podział materacy nawierzchniowych, jakie są jego właściwości i dla kogo jest przeznaczony ten typ materaca. Dowiesz się również, jak dopasować wysokość i twardość materaca do swoich potrzeb oraz jak poprawnie go pielęgnować.

Podział materacy nawierzchniowych

Materace nawierzchniowe poprawiają komfort snu na dowolnym podłożu, a zastosowane bezpośrednio na materac przedłużają jego żywotność. Wyróżniamy kilka przekładek do wyboru, wykonanych z różnych materiałów:

Pianka wysokoelastyczna - nakładka wykonana z pianki wysokoelastycznej, która zapewni optymalną elastyczność punktową oraz doskonałą wentylację podłoża. Wkładka ma wysokość 4,6 lub 8 cm i nie ulega deformacji wraz z upływem czasu użytkowania. Chroni materac właściwy, przed szybszym zużyciem. Wykazuje się wysoką przepuszczalnością powietrza, osiągniętą dzięki porowatej strukturze komórkowej materiału. Puste przestrzenie w strukturze pianki wypełnione powietrzem, gwarantują idealne dopasowanie się do kształtu ciała i wysoki komfort snu. Jest ona najtańszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o toppery, ale nie oznacza, że najgorszym. Nakładka na łóżko z pianki wysokoelastycznej przeznaczona jest dla osób, które często zmieniają pozycję w trakcie snu, potrzebują utwardzenia i wyrównania powierzchni. Odpowiednia będzie również dla osób, które nadmiernie się pocą, śpią w dwie osoby na jednym łóżku a także dla osób, które planują zabierać swój materac nawierzchniowy pod namiot.

Pianka lateksoidalna LXI - materac nawierzchniowy z pianki lateksoidalnej, charakteryzuje się wyższą sprężystością niż zwykła pianka. Zapewnia elastyczność punktową, idealne dopasowanie do ciała oraz odporność na trwałe odkształcenia. Jest to produkt antybakteryjny, idealnie nadający się dla alergików i astmatyków - zapobiega rozwijaniu się roztoczy, alergenów tj. kurz, grzyby i pleśń, wewnątrz materaca. Otwartokomórkowa struktura pianki LXI zapewnia wysoką higienę snu i optymalne odprowadzenie wilgoci z wnętrza posłania. Może posłużyć jako nakładka na materac lub kanapę jako warstwa zmiękczająca, polepszająca komfort snu.

Pianka termoelastyczna - to pianka dopasowująca się do kształtu ciała, pod wpływem nacisku i temperatury ciała użytkownika. Struktura pianki zapewnia optymalną cyrkulację powietrza wewnątrz nakładki, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci i alergenów. Pianka termoelastyczna zapewnia pozycję rozluźniającą mięśnie, poprawiającą krążenie krwi i idealnie podtrzymuje poszczególne partie kręgosłupa. Nakładka na materac z pianki termoelastycznej powoduje efekt otulenia sylwetki i odpręża ciało podczas wypoczynku. Pianka visco działa jako mata zmiękczająca na materac. Materac nawierzchniowy 8cm, 6cm czy nawet 4cm idealnie komponuje się z bardzo twardymi materacami, które nie uginają się pod wpływem ciężaru i temperatury. 

Pianka lateksowa - Dzięki przewiewnej, porowatej strukturze komórkowej, materac nawierzchniowy wykonany z lateksu to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla alergików. Hipoalergiczne właściwości to nie jedyna zaleta tego typu materaca. Pianka lateksowa to mieszanka naturalnego i syntetycznego kauczuku, która cechuje się elastycznością, sprężystością i wysoką higieną snu. Zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów w posłaniu. Pianka lateksowa ma właściwości ortopedyczne i dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Nakładka lateksowa na materac będzie odpowiednia zarówna dla osoby szczupłej i osoby o większych gabarytach. Nakładka z lateksu na tapczan, kanapę czy twardy materac zmiękczy powierzchnie i poprawi komfort snu. Materac nawierzchniowy lateksowy występuje pod wieloma nazwami np. materac kauczukowy, materac z kauczuku, materac syntetyczny itd. 

Lateks naturalny Talalay - To materac nawierzchniowy wyprodukowany z naturalnego lateksu czyli żywicy drzewa kauczukowego. Jest przyjazny dla środowiska, nie posiada sztucznych dodatków i produkowany jest z użyciem specjalnej technologii Talalay. Naturalne mleczko kauczukowe miesza się z powietrzem i komponentami, a powstałą masę rozprowadza się do form i gwałtownie zamraża, do -30︒C. Powoduje to utrwalenie pęcherzyków powietrza, uwięzionych wewnątrz masy. Taka struktura gwarantuje doskonałą cyrkulację powietrza, wysoką wchłanialność wilgoci i jej szybkie odprowadzanie na zewnątrz. Materac nawierzchniowy z lateksu naturalnego utwardzi i wyrówna powierzchnię, zwiększy higieniczność i umożliwi utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Występuje w aż czterech twardościach H1 miękki, H2 średni, H3 twardy, H4 bardzo twardy. W zależności od tego jaką mamy wagę, wzrost i w jakiej pozycji śpimy należy rozważyć również wysokość samej nakładki na materac 4cm, 6cm czy 8cm. Im wyższa warstwa tym lepsze rezultaty.

Lateks naturalny Talalay Embrance - to wysokiej jakości lateks uzyskany za pomocą technologii wulkanizowania Talalay. Materac nawierzchniowy wykonany z lateksu naturalnego Talalay Embrance, jest wysoce elastyczny i idealnie podpiera najważniejsze miejsca w sylwetce użytkownika. Świetnie nadaje się dla osób zmagających się z bólami krzyża, pleców, karku czy chorobami kręgosłupa. Zapewnia wysoką higieniczność snu, ze względu na idealną cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Chroni powierzchnię spania przed rozwojem bakterii i grzybów oraz gromadzeniem się alergenów. Cienki materac na łóżko z lateksu Embrace o wysokości 4cm,6cm lub 8cm zmniejszy znacząco dolegliwości bólowe, ponieważ ciało będzie wsparte w najbardziej newralgicznych miejscach

Lateks naturalny Talalay Blue - to rodzaj lateksu wykonany na bazie naturalnego mleczka kauczukowego w technologii Talalay. Porowata struktura zapewnia wysoką higieniczność, elastyczność i wentylację materaca, nie dopuszczając do rozwoju drobnoustrojów w jego wnętrzu. Topper z lateksu naturalnego Blue Intuition szybko uwalnia nagromadzone wewnątrz ciepło, gwarantując stałą temperaturę podczas snu, dlatego szczególnie polecany jest dla osób nadmiernie pocących się oraz sportowców. Zapewnia wysoką jakość i higieniczność odpoczynku. 

Właściwości materacy nawierzchniowych

Materac nawierzchniowy, charakteryzuje się cienką i lekką konstrukcją. Do najważniejszych właściwości materacy nawierzchniowych, można z pewnością zaliczyć:

 • Sprężystość podłoża,
 • Wysoką oddychalność,
 • Zapobiega bólowi pleców oraz kończyn i powoduje, że sen odbywa się w naturalnej pozycji,
 • Nakładka na materac działa także bezuciskowo na kończyny,
 • Wyrównuje powierzchnię spania i reguluje twardość powierzchni spania,
 • Zabezpiecza podłoże przed nadmierną eksploatacją,
 • Materac nawierzchniowy to także zwiększona higieniczność podłoża - struktura materiału zapobiega gromadzeniu alergenów w jego wnętrzu,
 • To także wygodna forma przechowywania i użytkowania nakładki,
 • Można ją stosować na materac czy tapczan, zwiększając ich żywotność,
 • Materac nawierzchniowy zapewnia prawidłową sprężystość podłoża i nadają się dla użytkowników z różnymi schorzeniami kręgosłupa.

Dla kogo jest materac nawierzchniowy?

Dzięki swojej cienkiej budowie, materac nawierzchniowy idealnie nadaje się do szybkiego zwiększenia komfortu snu w miejscach tj. kanapa, sofa tapicerowana, czy jako dodatek do głównego materaca. Zapewnia czystość i świeżość znajdującej się pod nim powierzchni spania. Materac nawierzchniowy w zależności od rodzaju wykończenia, nadaje się jako:

 • idealne rozwiązanie na posłanie do pokoju gościnnego aby podnieść jakość snu użytkownika,
 • do sypialni jako dodatkowy element zabezpieczający materac, regulujący jego właściwości,
 • dla osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami,
 • przedłużenie żywotności materaca i łóżka, przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu snu,
 • dzięki lekkiej i łatwej w transporcie formie, może zapewnić higieniczny i wygodny sen poza domem,
 • jest to budżetowe rozwiązanie, gdy nie zamierzamy całkowicie wymieniać materaca na nowy,
 • dla osób ceniących sobie elastyczne podłoże o właściwościach ortopedycznych,
 • dla osób zmagających się z chorobami kręgosłupa,
 • dla alergików i astmatyków, nakładkę można z powodzeniem zabierać ze sobą na noclegi poza domem, unikając w ten sposób alergii.

Jaka wysokość i twardość materaca nawierzchniowego?

Spanie na twardym materacu zwłaszcza w pozycji bocznej, może powodować uciskanie mięśni, bóle karku i pleców. Co zrobić w przypadku, gdy zakupiony materac jest zbyt twardy lub ubity? Do zmiękczenia materaca lub dowolnej powierzchni, idealnie nada się nakładka wykonana z pianki lub lateksu Talalay, o twardości H1 lub H2. Podnosi elastyczność i miękkość podłoża, niwelując jego nadmierną twardość. Do wyboru mamy nakładki o trzech wysokościach: 4 cm, 6 cm lub 8 m. Cienki materac nawierzchniowy o wysokości 4 cm to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują tylko dodatkowego komfortu. Nakładka na materac o wysokości 6cm będzie odpowiednim rozwiązaniem gdy potrzebujemy zmiękczyć podłoże lub nieco je wyrównać. To także minimalna wysokość aby utwardzić podłoże np. z pomocą pianki wysokoelastycznej czy lateksu Talalay H3 czy H4. Topper na materac o wysokości 8 cm zalecany jest dla osób, które śpią na boku i szukają powierzchni, które zmiękczy lub wyrówna podłoże. Im wyższa warstwa tym większa wygoda. Spanie na zbyt miękkim materacu powoduje, że barki oraz biodra nie są prawidłowo podtrzymywane, a ciało zapada się w posłaniu. Jeżeli materac jest dla użytkownika zbyt miękki, świetnie sprawdzi się nakładka wykonana z wysokoelastycznej pianki lub lateksu Talalay, o twardości H3 lub H4. Doskonale wyrówna powierzchnię i zapewni stabilne podparcie sylwetki.

Jak pielęgnować materac nawierzchniowy?

Jak dbać o materac nawierzchniowy aby służył nam jak najdłużej? Istotnym elementem pielęgnacji materaca nawierzchniowego, jest systematyczne pranie pokrowca. Osoby z alergią powinny zaopatrzyć się w pokrowiec z możliwością prania w 60︒C, aby skutecznie pozbyć się alergenów. Materac należy użytkować równomiernie z obu stron, systematycznie go przewracając. Warto wietrzyć materac na świeżym powietrzu, aby dodatkowo usunąć wilgoć z jego wnętrza. Materac nawierzchniowy, można także odkurzać odkurzaczem ręcznym.

Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

Najlepszy materac nawierzchniowy to taki, który będzie dopasowany do naszych potrzeb, dlatego należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania:

Gdzie będzie używana nakładka?

- na materac, na tapczan, na kanapę, na narożnik, na materac do łóżka kontynentalnego, na wyjazdy pod namiot.

Co przeszkadza Ci w obecnym podłożu?

- jest zbyt twardy, zbyt miękki, nierówny, zapada się pod pupą, nic - potrzebuję go do łóżka kontynentalnego.

Czy materac będzie chowany w ciągu dnia?

- tak, musi być jak najcieńszy, nie.

Czy jesteś alergikiem lub osobą, która się nadmiernie poci?

- tak, nie.

Jakie dodatkowe cechy powinien posiadać materac nawierzchniowy?

- zwiększyć higieniczność, otulać, dawać efekt zapadania się w materacu, wytrzymać pod namiotem czy w camperze, odpowiedni do stelaży regulowanych, dedykowany dla osoby szczupłej lub o większych kształtach.

Gdy odpowiedzi zostaną zebrane łatwiej będzie odnaleźć najlepszą nakładkę na materac posiłkując się filtrowaniem w kategorii materace nawierzchniowe lub odnajdując niezbędne informacje w produkcie w danych technicznych.

Sprawdź też jak wybrać nakładkę na materac.

Jeśli nie masz pewności, który typ materaca nawierzchniowego sprawdzi się w Twoim domu - napisz do nas na czacie, albo poprzez social media. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić nas w salonie stacjonarnym. TO ty wybierasz jaka forma kontaktu będzie dla Ciebie najlepsza!

Data: May 6, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

Wyślij komentarz

Zaloguj się