Dobra zimowa kołdra – jaka powinna być?
Zimowa kołdra musi być przede wszystkim ciepła, to nie podlega wątpliwościom. Jednak “ciepła” nie znaczy równocześnie gruba, czy ciężka, chociaż są osoby, które lubią uczucie, gdy nieco cięższa kołdra delikatnie dociąża. Mówi się, że każda kołdra, nie tylko zimowa, powinna zapewniać optymalny komfort termiczny. Co to w praktyce oznacza? Że powinna dawać ciepło, ale nie może równocześnie doprowadzać do przegrzewania się organizmu. Podczas snu znacznie obniża się temperatura ciała, w sypialni powinno być dość chłodno, bo w ten sposób nasz organizm schładza się i regeneruje. Jeśli kołdra będzie nas przegrzewać, to ciężko będzie zasnąć, a sam sen będzie niższej jakości, bo ciało będzie się przegrzewać. Dobra kołdra zimowa musi być zatem również przewiewna, mieć dobrej jakości wypełnienie i tkaninę z dobrze oddychającego materiału. To, czy będzie lekka czy cięższa zależy od rodzaju zastosowanego wypełnienia, jego ilości oraz naszych osobistych preferencji. Jednak specjaliści są zdania, że najlepsze są delikatne i lekkie kołdry puchowe.
Wypełnienie kołdry zimowej
To właśnie wypełnienie w przypadku kołdry ma zdecydowanie największy wpływ na to, czy będzie nam pod nią w sam raz, czy może jednak za zimno albo co gorsza – zbyt ciepło. Dobry producent wyrobów do spania zawsze oferuje daną kołdrę w przynajmniej dwóch wersjach: cieńszej letniej i grubszej zimowej. Konstrukcja jest zwykle taka sama, podobnie jak materiały, zmienia się jednak ilość wypełnienia w środku.
Kołdra z puchu ma wypełnienie w postaci delikatnego i mającego świetne właściwości termoizolacyjne puchu. W naturalnych kołdrach tego typu najczęściej stosuje się puch gęsi, który zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się w kołdrach, zwłaszcza zimowych. Do wyboru są jednak czasami różne rodzaje puchu, a także można wybrać pierze lub opcję pośrednią czyli tzw. półpuch. Niektórzy producenci stosują w swoich produktach znacznie tańszy puch kaczy, który jest jednak dużo tańszy od gęsiego i ma gorsze właściwości termoizolacyjne, jest cięższy i gorzej radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci. Wyroby pierzowe są też cięższe od puchowych, co w zależności od osobistych preferencji może być wadą, albo zaletą. Niektórzy lubią spać pod lekką kołdrą, a inni wprost przeciwnie – wolą, gdy kołdra jest cięższa, co może dawać niektórym poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Co z higieną?
Naturalne kołdry są cenione od stuleci, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie produkty są najczęściej trudne jak chodzi czyszczenie, pranie suszenie. Mało które kołdry pierzowe nadają się do prania w pralce, a jeśli już to w wyłącznie w niskich temperaturach, co nie do końca jest higieniczne ze względu na bakterie, które wraz z potem z czasem wnikają w poszycie kołdry. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie kołdra zimowa z puchem 100% lub 90% bo takie można w większości prać w pralce. Dobrą opcją dla alergików są też kołdry syntetyczne zimowe, które oferują dobrą izolację cieplną a przede wszystkim możliwość prania w wysokich temperaturach.