Kołdra puchowa czy syntetyczna – która będzie lepsza?

Przeciętnie dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin, żeby porządnie się wyspać i rano obudzić się wypoczętym. Ponieważ to spora ilość czasu, powinniśmy zadbać o to, by ten wypoczynek był jak najbardziej wartościowy. Jednym z głównych czynników odpowiadających za zdrowy, komfortowy sen są produkty do spania - materac, stelaż, łóżko, kołdra i poduszka. Musi być nam nie tylko wygodne, ale również zdrowo. Wbrew pozorom właśnie dobór pościeli ma duże znaczenie. Prawdopodobnie staniemy przed pytaniem, co lepsze – kołdra z wypełnieniem puchowym czy syntetycznym?

Jakie właściwości powinna posiadać dobra kołdra?

Dopasowując pościel do naszych potrzeb, nie możemy jedynie zwracać uwagi na tak prozaiczne elementy, jak wybór kolorowej poszewki. Przede wszystkim powinniśmy się zatroszczyć o to, by kołdra zapewniała odpowiednią regulację temperatury ciała. W związku z tym kołdra całoroczna będzie dobrym wyborem. Zimą nas ogrzeje, zaś latem, dzięki właściwej cyrkulacji powietrza, nie będziemy nadmiernie się pocić. Jednak jeśli mamy możliwość warto zastosować różne kołdry na lato i zimę - nasz sen będzie jeszcze bardziej komfortowy. Oczywiście pościel należy regularnie prać, warto ją też od czasu do czasu wywietrzyć, dobrze więc mieć też jakąś na zmianę. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kołdrę?

Jeśli chcesz kupić nową kołdrę, zwróć uwagę na jej rozmiar, klasę cieplną (czy jest to kołdra letnia, całoroczna czy zimowa), wypełnienie, materiał poszycia, możliwość prania.

Warto też zwrócić uwagę na wagę pościeli. Jeśli będziemy musieli zanosić ją do pralni lub chociażby na balkon celem wywietrzenia, to ciężka kołdra nie ułatwi nam tego zadania. To, że pościel dużo waży, wcale nie świadczy o tym, że będzie cieplejsza, dlatego trzeba dobrze poznać właściwości danego wypełnienia, tak by móc dobrać coś odpowiedniego dla siebie.

Pamiętajmy również o tym, że wsad znajdujący się w pościeli może uczulać. Jeśli jesteśmy osobami cierpiącymi na różne alergie, to nie każdy materiał się sprawdzi, nawet jeśli będziemy regularnie dbać o czystość. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie kołdra antyalergiczna

Rodzaje naturalnych kołder

Kołdry naturalne mogą posiadać wypełnienie w całości puchowe, mogą być półpuchowe lub pierzowe. Kołdry puchowe są najbardziej delikatne, lekkie, sprężyste, jednocześnie najcieplejsze, świetnie radzą sobie z termoregulacją. Ich wsad to puch kaczy lub gęsi - najdelikatniejsza, miękka struktura piórka. Inny rodzaj kołder naturalnych to kołdra półpuchowa - ma wsad z mieszanki puchu i pierza w różnych proporcjach. Jest nieco sztywniejsza w dotyku, cięższa, ma odrobinę mniejszą sprężystość w porównaniu do kołdry puchowej. Jednak nadal jest to produkt bardzo wysokiej jakości, zachowujący właściwości termoregulacyjne. Nieco niższą jakość prezentują kołdry z pierza. Są kołdry zauważalnie cięższe niż ich puchowe odpowiedniki. Cechują się znacznie mniejszą sprężystością. Jednak nadal jest to produkt ciepły, bardzo dobrej jakości, pochodzenia naturalnego.

od 1 712,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100%
Poszycie: tkanina bawełniana z wplecioną nitką srebra-batyst
- opinie:

Dla kogo kołdra puchowa, półpuchowa czy pierzowa

Kołdra puchowa, półpuchowa, pierzowa będą odpowiednie dla osób stawiających na naturalne wypełnienie w pościeli, będących zwolennikami ekologicznych rozwiązań. Sprawdzą się także wśród osób szukających produktów do spania, które spełniają funkcję termoregulacyjną. Docenią je również osoby lubiące delikatną pościel - zwłaszcza w przypadku kołder puchowych i półpuchowych.

Kołdra puchowa, półpuchowa, z pierza – wady i zalety

Kołdry puchowe są bardzo chętnie wybierane. Najtańsze modele możemy dostać już za około 250-350 zł, bez względu na to, czy zdecydujemy się na wersję letnią, czy całoroczną. Koszt luksusowych kołder z puchowym wypełnieniem może sięgać powyżej 1000 zł. Wiele zależy od grubości, rozmiaru i gęstości samego wsadu.

W przypadku takich kołder najczęściej wykorzystuje się puch gęsi. Ma zdecydowanie najlepsze właściwości, co decyduje o wysokiej jakości wykonanych z nich produktów. Kołdra puchowa to z pewnością dobry wybór dla wszystkich zwolenników naturalnych rozwiązań. Jeśli staramy się prowadzić ekologiczny tryb życia, to zdecydowanie powinniśmy zakupić właśnie taką pościel. 

To, co przemawia na korzyść kołder puchowych, to oczywiście trwałość. Puch jest sprężysty i elastyczny, dzięki czemu przez długi czas zachowuje pierwotny kształt, nawet podczas intensywnego użytkowania. Jednocześnie nawet kołdra zimowa z takim wypełnieniem nie będzie dużo ważyła – przeciętnie jej waga wynosi ok. 2 kg. Nie musimy się przy tym obawiać, że nie spełni swojego zadania. Kołdry puchowe są termoaktywne, co oznacza, że doskonale sprawdzą się podczas chłodniejszych wieczorów, a jednocześnie odprowadzają wilgoć, dlatego nie przegrzejemy się nawet, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

Pamiętajmy o tym, że kołdry z wsadem puchowym posiadają także wady. Głównym czynnikiem, który może przemawiać przeciwko nim, jest ryzyko wystąpienia alergii. Wiele osób może reagować uczuleniem w kontakcie z puchem. Jeśli zatem obawiamy się wystąpienia przykrych objawów, powinniśmy zrezygnować z takiego zakupu.

Kołdry puchowe niestety mogą sprawiać problemy w utrzymaniu. Prawdopodobnie będziemy musieli oddawać je do pralni, ponieważ czyszczone w domowych warunkach mogą ulegać odkształceniom.

Rodzaje kołder syntetycznych

Kołdry syntetyczne występujące również pod nazwą kołdry silikonowe są dość jednorodnymi produktami jeśli chodzi o ogólną budowę. Wypełnienie stanowi tutaj zazwyczaj włókno poliestrowe lub silikonowe. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, iż w tym drugim przypadku włókno poliestrowe zostało pokryte silikonem. Silikonowanie włókien poliestrowych nadaje im sprężystości i lekkości, jednak nie są to kołdry bardzo ciepłe. Wybierając kołdrę syntetyczną warto zwrócić uwagę na jej poszycie - by składało się z naturalnych tkanin.

Kołdra syntetyczna – wady i zalety

Wypełnienie w kołdrach syntetycznych przyjmuje postać granulatu poliestrowego pokrytego silikonem. Ze względu na wykorzystanie sztucznych włókien, nawet osoby borykające się z uczuleniami mogą swobodnie z nich korzystać. Jeśli zatem potrzebna nam jest dobra kołdra antyalergiczna, to powinniśmy szukać właśnie wśród syntetycznych. Nie gromadzi kurzu, nie ma też szans na rozwój roztoczy. Również ceny są bardzo korzystne; nawet modele całoroczne dostaniemy już za ok. 150 zł.

Lekkością i puszystością kołdry syntetyczne wcale nie ustępują tym z wsadem naturalnym. Na dodatek są odporne na odkształcenia, w związku z tym nie ma potrzeby oddawania ich do pralni – możemy je prać w domu, byle w wysokiej temperaturze.

Skoro już o temperaturze mowa, warto zaznaczyć, że pościel syntetyczna całkiem nieźle utrzymuje ciepło, dlatego możemy z niej korzystać zarówno latem, jak i zimą. Pozwala skórze oddychać, więc jeśli lubimy spać przykryci nawet podczas upałów, to nie będziemy za bardzo się pocić – a w razie czego wilgoć zostanie odprowadzona.

Do wad kołder syntetycznych z pewnością należy zaliczyć fakt, że nie mają tak dobrych właściwości termoizolujących jak puchowe. Nie idą też w parze z ekologią, więc jeśli na tym nam zależy, to powinniśmy zdecydować się na coś innego. 

Dla kogo kołdra syntetyczna?

Kołdra syntetyczna będzie dobrym wyborem dla alergików - włókna poliestrowe nie powinny powodować reakcji alergicznych. Dodatkowo ten typ kołder jest łatwy do utrzymania w czystości. Kołdry syntetyczne możemy systematycznie prać w domowych warunkach, także w wysokiej temperaturze. Poza tym kołdry syntetyczne są tańszym produktem niż naturalne, możemy więc co jakiś czas wymienić je na nowy produkt.

od 1 712,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100%
Poszycie: tkanina bawełniana z wplecioną nitką srebra-batyst
- opinie:

Porównanie kołdry puchowej i syntetycznej

Trudno jednoznacznie porównać te dwa rodzaje pościeli. Każda z nich ma inne właściwości, plusy i minusy opisane powyżej. Kołdry puchowe są naturalne, bardzo ciepłe, lekkie, sprężyste, mają bardzo dobre właściwości termoregulacyjne. Mogą jednak powodować reakcje alergiczne. Mają też stosunkowo wysoką cenę. Kołdry syntetyczne to produkt pochodzenia sztucznego. Są dość ciepłe - jednak ważą więcej niż kołdra naturalna. Zachowują sprężystość, lecz mają ograniczone właściwości termiczne. Nie powodują reakcji alergicznych, a ich cena jest atrakcyjna.

Którą kołdrę wybrać?

Wybór kołdra naturalna czy kołdra syntetyczna nie jest łatwy. I dla różnych osób inny produkt może być wyborem lepszym. Należy zweryfikować jakie mamy oczekiwania, jakie uwarunkowania zdrowotne, budżet przeznaczony na nową kołdrę i na tej podstawie wybrać odpowiedni dla siebie produkt.

Data: Apr 14, 2021

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 760,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 90%
Poszycie: delikatny inlet 105g/m2- satyna bawełniana
- opinie:
od 350,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: luksusowe, antyalergiczne wypełnienie LuxFill
Poszycie: biopercal (100% bawełna)

- opinie:
1 126,00 zł od 957,10 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • PROMOCJA
  • -15%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100% export
Poszycie: ultra delikatny inlet 70g/m2-batyst
- opinie:
560,00 zł od 476,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • PROMOCJA
  • -15%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 85%
Poszycie: miękki inlet 100% bawełna o gramaturze 130g/m2

- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się