Kołdra puchowa czy syntetyczna – która będzie lepsza?

Przeciętnie dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin, żeby porządnie się wyspać i rano obudzić się wypoczętym. Ponieważ to spora ilość czasu, powinniśmy zadbać o to, by ten wypoczynek był jak najbardziej wartościowy. Jednym z głównych czynników odpowiadających za zdrowy, komfortowy sen, jest kupienie odpowiedniego łóżka. Musi być nie tylko wygodne, ale zapewniać też odpowiednie podparcie dla kręgosłupa – toteż przy wyborze stelaża bądź materaca musimy się kierować naszym zdrowiem. Wbrew pozorom również dobór pościeli ma duże znaczenie. Prawdopodobnie staniemy przed pytaniem, co lepsze – kołdra z wypełnieniem puchowym czy syntetycznym?

Jakie właściwości powinna posiadać dobra kołdra?

Dopasowując pościel do naszych potrzeb, nie możemy jedynie zwracać uwagi na tak prozaiczne elementy, jak wybór kolorowej poszewki. Przede wszystkim powinniśmy się zatroszczyć o to, by kołdra zapewniała odpowiednią regulację temperatury ciała. W związku z tym kołdra całoroczna będzie najlepszym wyborem. Zimą nas ogrzeje, zaś latem, dzięki właściwej cyrkulacji powietrza, nie będziemy nadmiernie się pocić. Oczywiście pościel należy regularnie prać, warto ją też od czasu do czasu wywietrzyć, dobrze więc mieć też jakąś na zmianę. Możemy sobie zatem pozwolić na zakup dwóch różnych kompletów. W jednym z nich znajdzie się kołdra zimowa, która ochroni nas przed chłodem, zaś w drugim sprawdzą się materiały bardziej przewiewne, które nie będą zbyt uciążliwe podczas upałów. 

Warto też zwrócić uwagę na wagę pościeli. Jeśli będziemy musieli zanosić ją do pralni lub chociażby na balkon celem wywietrzenia, to ciężka kołdra nie ułatwi nam tego zadania. To, że pościel dużo waży, wcale nie świadczy o tym, że będzie cieplejsza, dlatego dobrze poznać właściwości danego wypełnienia, tak by móc dobrać coś odpowiedniego dla siebie.

Pamiętajmy również o tym, że wsad znajdujący się w pościeli może uczulać. Jeśli jesteśmy osobami cierpiącymi na różne alergie, to nie każdy materiał się sprawdzi, nawet jeśli będziemy regularnie dbać o czystość. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie kołdra antyalergiczna

Kołdra puchowa – wady i zalety

Kołdry puchowe są bardzo chętnie wybierane. Najtańsze modele możemy dostać już za około 250-350 zł, bez względu na to, czy zdecydujemy się na wersję letnią, czy całoroczną. Koszt luksusowych kołder z puchowym wypełnieniem może sięgać powyżej 1000 zł. Wiele zależy od grubości, rozmiaru i gęstości samego wsadu.

W przypadku takich kołder najczęściej wykorzystuje się puch kaczy lub gęsi. Mają zdecydowanie najlepsze właściwości, co decyduje o wysokiej jakości wykonanych z nich produktów. Kołdra puchowa to z pewnością dobry wybór dla wszystkich zwolenników naturalnych rozwiązań. Jeśli staramy się prowadzić ekologiczny tryb życia, to zdecydowanie powinniśmy zakupić właśnie taką pościel. 

To, co przemawia na korzyść kołder puchowych, to oczywiście trwałość. Puch jest sprężysty i elastyczny, dzięki czemu przez długi czas zachowuje pierwotny kształt, nawet podczas intensywnego użytkowania. Jednocześnie nawet kołdra zimowa z takim wypełnieniem nie będzie dużo ważyła – przeciętnie jej waga wynosi ok. 2,5 kg. Nie musimy się przy tym obawiać, że nie spełni swojego zadania. Kołdry puchowe są termoaktywne, co oznacza, że doskonale sprawdzą się podczas chłodniejszych wieczorów, a jednocześnie odprowadzają wilgoć, dlatego nie przegrzejemy się nawet, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

Pamiętajmy o tym, że kołdry z wsadem puchowym posiadają także wady. Głównym czynnikiem, który może przemawiać przeciwko nim, jest ryzyko wystąpienia alergii. Wiele osób może reagować uczuleniem w kontakcie z puchem. Jeśli zatem obawiamy się wystąpienia przykrych objawów, powinniśmy zrezygnować z takiego zakupu.

Kołdry puchowe niestety mogą sprawiać problemy w utrzymaniu. Prawdopodobnie będziemy musieli oddawać je do pralni, ponieważ czyszczone w domowych warunkach często ulegają odkształceniom.

Kołdra syntetyczna – wady i zalety

Wypełnienie w kołdrach syntetycznych przyjmuje postać granulatu poliestrowego pokrytego silikonem. Ze względu na wykorzystanie sztucznych włókien, nawet osoby borykające się z uczuleniami mogą swobodnie z nich korzystać. Jeśli zatem potrzebna nam jest dobra kołdra antyalergiczna, to powinniśmy szukać właśnie wśród syntetycznych. Nie gromadzi kurzu, nie ma też szans na rozwój roztoczy. Również ceny są bardzo korzystne; nawet modele całoroczne dostaniemy już za ok. 150 zł.

Lekkością i puszystością kołdry syntetyczne wcale nie ustępują tym z wsadem naturalnym. Na dodatek są odporne na odkształcenia, w związku z tym nie ma potrzeby oddawania ich do pralni – możemy je prać w domu, byle w wysokiej temperaturze.

Skoro już o temperaturze mowa, warto zaznaczyć, że pościel syntetyczna całkiem nieźle utrzymuje ciepło, dlatego możemy z niej korzystać zarówno latem, jak i zimą. Pozwala skórze oddychać, więc jeśli lubimy spać przykryci nawet podczas upałów, to nie będziemy za bardzo się pocić – a w razie czego wilgoć zostanie odprowadzona.

Do wad kołder syntetycznych z pewnością należy zaliczyć fakt, że nie mają tak dobrych właściwości termoizolujących jak puchowe. Nie idą też w parze z ekologią, więc jeśli na tym nam zależy, to powinniśmy zdecydować się na coś innego. 

Data: kwi 14, 2021

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

304,00 zł od 243,20 zł
  • Black Week
  • -20%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: luksusowe, antyalergiczne wypełnienie LuxFill
Poszycie: biopercal (100% bawełna)

- opinie:
657,00 zł od 525,60 zł
  • Black Week
  • -20%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 85%
Poszycie: miękki inlet 100% bawełna o gramaturze 130g/m2

- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się