Czy materac lateksowy jest zdrowy?

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie podstawowej kwestii. Czy materac, czyli coś, na czym się po prostu śpi, może być zdrowy? Tak. Czy zdrowy materac sprawi, że pozbędę się problemów z cerą, nadwagą, rzucę papierosy albo zacznę się lepiej odżywiać i cofnę zegar biologiczny o tak min. 10 lat? Niekoniecznie.

Nie oczekuj cudów i nie wierz w bajki. Materac nie zmieni za kogoś jego życia na lepsze. Może mu natomiast bardzo ułatwić (albo utrudnić!) realizację życiowych planów czy pasji. Zdrowy materac to taki, który daje ciału szansę odpocząć i się zregenerować, zapewnia komfortowy i przyjemny sen. Postawmy to pytanie zatem raz jeszcze: Czy materac może być zdrowy? Zdecydowanie tak, a materace lateksowe są uznawane za jedne z najzdrowszych na świecie. Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu!

Wybór materaca do spania

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów materacy do spania. Najpopularniejsze są materace sprężynowe, piankowe, lateksowe albo hybrydowe, czyli łączące w sobie właściwości różnych wypełnień, na przykład materace lateksowo-piankowe, czy sprężynowo-lateksowe. Dzisiaj przyjrzymy się zwłaszcza materacom lateksowym i ich zastosowaniu jako wyrobów o właściwościach prozdrowotnych.

Materac lateksowy ma kilka istotnych cech, które sprawiają, że można go nazwać zdrowym. Po pierwsze lateks zapewnia świetne podparcie dla ciała, działa dynamicznie i podpiera każdy centymetr ciała, szybko reaguje na każdą zmianę pozycji i sprawia, że tak naprawdę ciało w każdym położeniu doświadcza komfortu, co ułatwia wyciszenie organizmu i przyspiesza zasypianie. Ponadto prozdrowotność w przypadku materacy lateksowych to także wysokie właściwości higieniczne. Lateks jest unikalnym materiałem, ze względu na otwartokomórkową strukturę, dzięki czemu materace z lateksu mają bardzo dobrą przepuszczalność powietrza, nie gromadzą wilgoci, ani kurzu, nie ma w nich warunków do rozwoju pleśni, grzybów, roztoczy.

Dla kogo sprawdzi się materac lateksowy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, materac lateksowy to idealne wyjście dla osób mających skłonności do alergii. Jednak to nie wszystkie jego zalety. Materac wykonany z lateksu jest przede wszystkim wygodny, elastyczny, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i prawidłowo podpiera kręgosłup, ma właściwości ortopedyczne i jest często polecany przez fizjoterapeutów. To znakomity wybór dla dzieci, bo materac z lateksu zapewnia dobre warunki do rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego, a także dla osób starszych, bo gwarantuje dobrą regenerację. Materac lateksowy sprawdzi się też dla osoby nadmiernie pocącej się czy dla alergika. Materace lateksowe mogą być stosowane przez osoby w różnym wieku, jest to wybór zarówno dla ludzi o małej, jak i dużej masie ciała, a nawet dla dwóch osób o różnej budowie, wzroście czy wadze, które chcą spać na jednym materacu.

Materac idealny?

Jak głosi stare, mądre przysłowie - „nie ma róży bez kolców”. Niestety, materac lateksowy, jak i każdy inny, nie jest wolny od wad. Cały problem polega na tym, że trzeba wiedzieć, o co w sklepie pytać, na co zwrócić uwagę, by dobrze wybrać tego rodzaju materac. Jak się bowiem okazuje, lateks lateksowi nierówny. O co chodzi? Przede wszystkim o skład. Do produkcji materacy lateksowych wykorzystuje się różne komponenty (pochodzenia naturalnego i syntetycznego). To od nich zależy czy materac będzie posiadał pożądane przez nas właściwości czy też nie. 

Rodzaje materacy lateksowych

Naturalny lateks Vita Talalay to produkt ekologiczny, pozyskiwany z drzew kauczukowych, głównie z drzewa Hevea brasiliensis. Lateks 100% naturalny jest wytwarzany poprzez nacięcie kory drzewa i zbieranie żywicy (mleczka kauczukowego). Ekologiczny, biodegradowalny i przyjazny dla środowiska materiał wyróżnia się otwartokomórkową strukturą, dzięki czemu ma doskonałą przepuszczalność powietrza, ogranicza potliwość, odprowadza nadmiar wilgoci. Materace lateksowe Vita Talalay wyróżniają się doskonałą żywotnością i trwałością. Są odporne na zgniatanie, a elastyczna struktura materaca doskonale współgra ze stelażem regulowanym elastycznie, co jeszcze bardziej zwiększa komfort i wygodę. Szczególną uwagę należy zwrócić na materac Embro marki Gueno Sleep oraz Sueno Vital marki M&K foam Koło.

od 4 255,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 4 226,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:

Lateks syntetyczny jest produkowany w procesie chemicznym, w którym związki petrochemiczne są przekształcane w lateks. Proces produkcji lateksu syntetycznego obejmuje polimeryzację tych związków przy użyciu specjalnych katalizatorów i inicjatorów chemicznych. Dzięki temu powstaje lateks w postaci płynnej emulsji, który może być stosowany w różnych produktach, w tym w produkcji materacy. Ten rodzaj lateksu jest bardziej stabilny i mniej elastyczny w porównaniu do lateksu naturalnego. Lateks syntetyczny oferuje podobne korzyści jak lateks naturalny, takie jak odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i redukcję nacisku na punkty ucisku.

Lateks mieszany (mineralny) to połączenie w różnych proporcjach lateksu naturalnego i lateksu syntetycznego, zależnie od konkretnego produktu i preferencji producenta. Warto pamiętać, że jakość i właściwości lateksu mieszanej mogą się różnić w zależności od stosowanego składu i procesu produkcji. Mieszanka lateksu naturalnego i lateksu syntetycznego może zapewnić wyższą wydajność i elastyczność materaca. Wykorzystanie lateksu mieszanego pozwala obniżyć koszty produkcji materaca, zachowując jednocześnie pewne korzyści wynikające z obecności lateksu naturalnego. W tej grupie produktów można wyróżnić materac lateksowy Ibiza oraz Dual Lux marki M&K foam Koło.

od 1 998,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 4 255,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 4 226,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:
3 504,00 zł od 2 803,20 zł

lateks Talalay Natural, pianka Komfort Hard

  • PROMOCJA
  • -20%
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj materaca: lateksowy
Twardość: H3 
Wysokość: 20 cm
- opinie:

Warto zaznaczyć, że dokładny skład chemiczny lateksu syntetycznego może różnić się w zależności od konkretnego producenta i procesu produkcji. Dlatego ważne jest, aby wybierać materace lateksowe od renomowanych producentów takich jak producent M&K foam Koło lub GUENO Sleep, którzy stosują wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa, oraz zapewniają, że lateks używany w materacach jest wolny od szkodliwych substancji i spełnia odpowiednie normy i certyfikaty.

Czy materac lateksowy jest zdrowy?

Jak zostało wspomniane już na wstępie, nie można tego stwierdzić jednoznacznie, bo do produkcji materacy wykorzystywane są różne surowce, zarówno pochodzenia naturalnego jak i syntetycznego. Obecnie obowiązujące normy i regulacje dotyczące lateksu syntetycznego i naturalnego mają na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia szkodliwych substancji. Ważne jest, aby wybierać materace lateksowe od renomowanych producentów, którzy stosują wysokie standardy produkcji i używają lateksu, który spełnia określone normy jakości i bezpieczeństwa, takie jak certyfikat OEKO-TEX® czy Cradle to Cradle Certified®. Z całą pewnością dobrej jakości materac lateksowy pozytywnie wpłynie na zdrowie kręgosłupa i wygodę podczas snu. A jak wiadomo, sen ma wpływ na psychikę. Jeśli będzie dobry, nasze samopoczucie także będzie dobre.

Propozycje Experta

Odwiedź nas i przekonaj się który materac będzie dla Ciebie idealnym wyborem! Potrzebujesz pomocy z wyborem idealnego materaca albo innych produktów do spania, takich jak łóżko, kołdra, poduszka czy pościel?

Odwiedź nas w jednym z naszych salonów stacjonarnych w największych miastach w Polsce, napisz za pomocą czatu na stronie sklepu internetowego, albo zadzwoń do nas - numer znajdziesz na naszej stronie! Nasza nazwa nie wzięła się z kosmosu, jesteśmy ekspertami nie tylko w dziedzinie materacy, ale także w kwestii zdrowego snu, urządzania sypialni i wielu innych kwestii!

Materace lateksowe warte polecenia: GUENO Largo

Materac GUENO Largo to nowoczesny wyrób sprężynowy z wysokiej jakości sprężyn GUENO Multi. Materac charakteryzuje się bardzo dobrym dopasowaniem do ciała, każda sprężyna działa indywidualnie, podpierając całe ciało w różnych punktach. Sprężyny przykrywa warstwa lateksu, która zapewnia dobrą sprężystość materaca, higieniczność, dodatkową wygodę i podparcie dla ciała. GUENO Largo to jeden z najczęściej sprzedających się materacy w ofercie Expert Snu. Jest dostępny w aż 4 różnych twardościach, dzięki czemu każdy może znaleźć dla siebie najbardziej odpowiedni wybór. Wyróżnia go bardzo dobry stosunek jakości do ceny. GUENO to z kolei polska rodzinna marka, producent wysokiej jakości luksusowych materacy.

Materace lateksowe warte polecenia: M&K foam Koło Ibiza

Materac Ibiza to pewna i sprawdzona propozycja od jednego z najbardziej uznanych polskich producentów materacy - marki M&K Foam Koło. Materac Ibiza jest zbudowany w pełni z wysokogatunkowej, antybakteryjnej i antygrzybiczej płyty lateksowej, która charakteryzuje się wysoką sprężystością i wytrzymałością. Konstrukcja Ibizy jest jednostrefowa, więc idealnie nadaję się dla dzieci. Do wyboru są dwie twardości H2 (średnio-miękki) i H3 (średnio-twardy). Materac Ibiza jest w ofercie marki Koło już od bardzo dawna, co najlepiej świadczy o renomie tego ponadczasowego materaca.

Nie wiesz, który materac będzie lepszy - GUENO czy Koło? Może chcesz poznać jeszcze inne propozycje? Napisz do nas na czacie na stronie internetowej, zadzwoń lub napisz wiadomość mailem. Pomożemy!

Data: Feb 18, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 998,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się