Pokaż filtry

Kołdry i koce obciążeniowe - sensoryczne

Kołdry obciążeniowe to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wyrobów puchowych czy syntetycznych. Kołdry obciążeniowe cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Co to jest i jak dokładnie działa? Kto może stosować taką kołdrę obciążeniową?Expert Snu Reviews with ekomi-pl.com

Co to są kołdry obciążeniowe?

Kołdra obciążeniowa jest znana także pod nazwą kołdra sensoryczna. Jest to rodzaj szczególnego okrycia, które wykorzystuje się w terapii zaburzeń czucia głębokiego. Kołdra obciążeniowa dzięki większej wadze delikatnie naciska ciężarem na użytkownika, co stymuluje propriocepcję. Stymulacja prowadzi do reakcji ze strony układu nerwowego, co ma pozytywny wpływ na leczenie zaburzeń lękowych, problemów z zaśnięciem czy wielu innych dolegliwości na tle nerwowym.

Jaka działa kołdra obciążeniowa?

Poprzez delikatny nacisk kołdra obciążeniowa stymuluje układ nerwowy poprzez receptory w ścięgnach i mięśniach odpowiedzialne za dostarczanie prawidłowych informacji na temat położenia ciała względem innych obiektów oraz względem samego siebie (położenia kończyn). Jest to jeden z najbardziej podstawowych ludzkich mechanizmów, bez którego trudno byłoby nam na co dzień funkcjonować. Obciążeniowa kołdra wywiera nacisk na konkretne partie ciała, pobudzając w ten sposób działanie serotoniny (hormonu szczęścia) oraz melaniny (hormonu snu i odprężenia). Jednocześnie w ten sposób kołdra obniża poziom kortyzolu (hormon stresu).

Na jakie problemy kołdra obciążeniowa może pomóc?

Udowodniono naukowo, że spanie pod kołdrą obciążeniową może zmniejszyć m.in. zaburzenia wynikające z takich chorób i przypadłości, jak ADHD, zespół Aspergera, zespół Downa, zespół Tourette'a czy autyzm. Kołdry obciążeniowe mogą także pomóc w zaburzeniach integracji sensorycznej. Warto jednak pamiętać, że podjęcie decyzji o wyborze takiej kołdry powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub specjalistą integracji sensorycznej, gdyż stosowanie kołdry obciążeniowej u dzieci jest elementem kompleksowej terapii. Dorosłym spanie pod kołdrą sensoryczną może natomiast pomóc w przypadku niezdiagnozowanych w okresie dzieciństwa problemów z integracją oraz problemów, które najczęściej się z tym wiążą. Może chodzić między innymi o przewlekłe poczucie rozdrażnienia, apatię, kłopoty z koncentracją. Ponadto kołdra obciążeniowa u osoby dorosłej może pomóc w przypadku problemów z bezsennością, stanów podniesionego napięcia nerwowego, przewlekłego stresu. Kołdra obciążeniowa może pomóc obniżyć lęk i zredukować poziom stresu. Podczas spania pod kołdrą obciążeniową doznajemy uczucia spokoju i odprężenia. Niektórzy specjaliści widzą w kołdrach obciążeniowych nawet potencjał w leczeniu zespołu niespokojnych nóg, objawach choroby Parkinsona, Alzheimera i demencji. Kołdrę obciążeniową można też stosować (po odpowiedniej konsultacji) w przypadku zaburzeń psychicznych takich jak padaczka, choroba dwubiegunowa, depresja, nerwica czy stres pourazowy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku poważnych problemów ze zdrowiem kołdra obciążeniowa może być jedynie elementem terapii, a jej zakup nie zwalnia z konsultacji lekarskiej i postępowania wedle zaleceń specjalisty.

Jak wygląda i jak jest zrobiona kołdra obciążeniowa?

Kołdra sensoryczna (obciążeniowa) wygląda na pierwszy rzut oka najczęściej po prostu jak zwykła kołdra. Jednak w porównaniu do niej kołdra obciążeniowa jest cięższa i ma inne wypełnienie. W zwykłej kołdrze znajdziemy prawdopodobnie puch, pierze albo wypełnienie syntetyczne w postaci bardzo drobnych poliestrowych kulek. Kołdra obciążeniowa ma wypełnienie w postaci szklanego granulatu albo naturalnego żwirku. Warto także zwrócić uwagę na tkaninę poszycia. Powinna być wykonana z naturalnych, dobrze przepuszczających powietrze materiałów np. bawełny lub lnu. Kołdry obciążeniowe często mają poszycie z miękkiej mikrofibry, która jednak bardzo przepuszcza powietrze, przez co będziemy się pod taką kołdrą pocić.