Jaki materac wybrać dla seniora?

Kiedy mówimy o materacach dla seniorów, problemem okazuje się nie sam materac, tylko to, kogo nazwać seniorem? Kiedy myślisz “osoba starsza”, to masz w głowie kogoś w podeszłym wieku, kto potrzebuje szczególnej opieki? Seniorem może być tak naprawdę każdy powyżej 60 roku życia. Czy taka osoba będzie potrzebowała takiego samego materaca, jak ktoś, kto ma 80 lub więcej lat?

Materac dla seniora - czyli tak naprawdę dla kogo?

W dyskusji o osobach starszych często zapominamy, że wiele ludzi nawet na emeryturze prowadzi aktywny tryb życia i angażuje się w różnego rodzaju zainteresowania, takie jak uprawianie sportu, hobby na świeżym powietrzu itd. Warto też pamiętać, że wiele osób pracuje nawet do późnej starości. My nazywamy ich seniorami, a oni są często aktywni zawodowo dłużej, niż my żyjemy!

Z drugiej strony mówiąc o osobach starszych, musimy też wziąć pod uwagę ludzi w podeszłym wieku, których ciało często jest już schorowane i wymaga specjalnej opieki oraz odpowiedniego traktowania.

materac dla seniora

Dlaczego zdrowy sen jest szczególnie ważny dla osoby starszej?

Zdrowy sen oraz regeneracja są ważne dla każdego, ale trzeba pamiętać, że osoby starsze i seniorzy mogą mieć z tym już większy problem, dlatego tym bardziej powinny zadbać o odpowiednie warunki do spania, które ułatwią zasypianie, ograniczą budzenie się w nocy i poprawią jakość snu.

Niezwykle ważne jest, aby materac dla seniora zapewniał odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, nie powodował ucisku ani problemów z krążeniem. Dobrze też, aby miał wysoki poziom higieny i to bez względu na to, czy chodzi o aktywnego, uprawiającego sport seniora po 60-roku życia, czy osobę obłożnie chorą.

Higiena w sypialni podnosi komfort spania, poprawia jakość snu, zapewnia dłuższe użytkowanie materaca i pomaga dbać o zdrowie użytkownika, poprzez ograniczenie kontaktu z kurzem, bakteriami czy roztoczami.

Jaki powinien być materac dla seniora i osoby starszej?

Materac dla seniora powinien przede wszystkim umożliwiać ciału odpoczynek i regenerację w trakcie snu. Niezbędne jest zadbanie o prawidłowe ułożenie kręgosłupa w czasie odpoczynku.

Niezdrowe jest spanie na wersalkach, kanapach, tapczanach czy też na materacu, który pamięta jeszcze czasy poprzedniego ustroju - a takie historie też się zdarzają!

materac dla seniora

Zadbaj o kręgosłup i mięśnie

Sen to jedyny moment, kiedy układ kostny i kręgosłup mogą odpocząć. Należy przybrać jak najbardziej naturalną pozycję, a ciało nie powinno być wygięte.

Kolejna kwestia to ucisk na kończyny. Jeśli zdarza ci się obudzić rano ze zdrętwiałą ręką, sztywną szyją albo uczuciem ucisku w nogach - może to znaczyć, że podłoże, na którym śpisz, wymaga wymiany.

Dobrze dobrany materac nie powinien powodować ucisku ani dyskomfortu, bo w dłuższej perspektywie czasu takie objawy jak bolesność kończyn, napięcie w mięśniach i ogólne uczucie ‘sztywności’ ciała mogą prowadzić do poważnych problemów z krążeniem.

Higiena snu

Higiena podczas snu

Materac dla seniora powinien nie tylko gwarantować zdrowe podparcie dla ciała, ale także być higieniczny. Podczas snu ludzkie ciało obniża temperaturę, aby uaktywnić procesy regeneracyjne. Aby się ochłodzić organizm zaczyna wydzielać w trakcie snu pot.

Dobrej jakości materac powinien gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza. Pozwala to na odprowadzenie nagromadzonego ciepła i wilgoci, oraz gwarantuje, że w materacu nie zaczną rozwijać się bakterie czy grzyby.

Czy istnieje zatem materac idealny dla seniora czy osoby starszej? Nie, ale są takie, które są bliskie ideału. Mowa o materacach z pianki termoelastycznej.

Sprawdź nasz tekst:

“Materac termoelastyczny - idealny wybór dla seniora”.

Data: Jun 11, 2021

Kategorie: Materace

Wyślij komentarz

Zaloguj się