Materac sprężynowy - czym się charakteryzuje?

Klasyczny materac sprężynowy został zastąpiony materacem kieszeniowym. Jego nazwa bierze się od wykonanej z flizeliny kieszonki, w której znajduje się sprężyna. Jest to udoskonalenie starszego typu materaca - kieszeń skutecznie zapobiega wydostawaniu się sprężyny na zewnątrz. Materace sprężynowe inaczej zwane kieszeniowymi, są dostępne w wielu wersjach różniących się między sobą twardością, ułatwiając użytkownikowi wybór idealnego materaca. Dla kogo jest materac sprężynowy? Jak pielęgnować ten typ materaca? Odpowiadamy.

Spis treści:

1. Podział materacy sprężynowych
2. Właściwości sprężyn
3. Materac sprężynowy z jakim wykończeniem?
4. Dla kogo jest materac sprężynowy?
5. Jak pielęgnować materac sprężynowy?

We wpisie dowiesz się, jak wygląda podział materacy sprężynowych, czym różnią się właściwości sprężyn w materacach oraz z jakim wykończeniem wybrać materac sprężynowy. Przeczytasz także, dla kogo jest dedykowany ten rodzaj materaca oraz jak go poprawnie pielęgnować.

Podział materacy

Sprężynowe (kieszeniowe) - to nowoczesny typ materaca sprężynowego, którego budowa polega na umieszczeniu sprężyn w osobnych kieszeniach flizelinowych. Następnie kieszenie są ze sobą klejone. Sprawia to, że sprężyny są od siebie oddzielone i pracują niezależnie, w odróżnieniu od połączonych ze sobą sprężyn w starych typach materaców. Każda sprężyna reaguje indywidualnie na nacisk ciała, idealnie dopasowując się do ciężaru użytkownika. Ta technologia zapobiega uginaniu się materaca, na całej jego powierzchni. Flizelinowe kieszenie, mają także na celu zapobieganie wypadania sprężyn, oraz świetnie wyciszają odgłosy uginających się elementów konstrukcji. Wszystkie sprężyny w materacach kieszeniowych, są pokryte dodatkową warstwą ochronną. Wykonana jest ona z włókna kokosowego, trawy morskiej lub filcu. Ten typ materaca charakteryzuje się wysoką sprężystością i trwałością. Im więcej sprężyn wewnątrz materaca, tym wyższa jego sprężystość.

Bonellowe - materac bonellowy posiada w swojej budowie sprężyny w kształcie klepsydry. Są one połączone ze sobą w spójną konstrukcję, za pomocą drutu. Nacisk położony w jednej części materaca, będzie odczuwany na rozległym fragmencie jego powierzchni. Cechą charakterystyczną materaca bonellowego, jest elastyczność powierzchniowa. Oznacza to, iż niewielkie obciążenie wywołuje opór sprężyn. Ten typ materaca, jest odporny na duże obciążenia i tani w eksploatacji.

Materace 1 strefowe - Materace posiadają strefy twardości, które odpowiadają anatomicznej budowie ciała człowieka. To oznaczenie pokazujące, że wkład materaca jest podzielony na zróżnicowane pod względem twardości obszary. W typie materaca 1 strefowego, 1 strefa znajduje się w środkowej części materaca. Na tym obszarze znajduje się najcięższy odcinek ciała śpiącej osoby, czyli odcinek krzyżowo-biodrowy. Strefa środkowa materaca tego typu, jest strefą twardszą.

Materace 7 strefowe - to popularny typ materaca o różnych stopniach twardości, w którym wyróżniamy realnie IV strefy. Ułożone są one w następujący sposób: IV-III-II-I-II-III-IV. Takie rozmieszczenie stref, pozwala na obustronne korzystanie z materaca. Różnica między materacami 1 i 7 strefowymi, polega na różnej gęstości ułożenia sprężyn, na metrze kwadratowym materaca. Dzięki 7 stopniowej twardości, każda partia ciała otrzymuje odpowiednie wsparcie, dlatego idealnie nadaje się na materac rehabilitacyjny. Podczas snu kręgosłup pozostaje w prostej pozycji, a mięśnie wokół niego rozluźniają się.

Materace o różnych średnicach sprężyn - materace kieszeniowe charakteryzują się sprężynami o mniejszej średnicy zwoju. Im mniejsza średnica sprężyn, tym stabilniejsze podparcie kręgosłupa i lepsze dopasowanie powierzchni materaca, do anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Najmniejszą średnicę sprężyn posiadają wkłady 2000S w kolekcji materacy marki M&K Foam Koło oraz GUENO. Sprężyny w tym typie materaca są rozłożone gęsto i dają idealną podporę dla każdej części ciała. Zapewniają wysoki komfort snu, niezależnie od częstotliwość zmiany pozycji użytkownika podczas snu.

Właściwości sprężyn

Jedną z kluczowych decyzji podczas wyboru materaca sprężynowego, jest ilość sprężyn rozmieszczonych na 1 metrze kwadratowym. Im większa ilość sprężyn w materacu, tym większe są jego właściwości zdrowotne oraz sprężystość. Materace sprężynowe, cechują się wysoką trwałością oraz wytrzymałością. Idealnie dopasowują się do ciała, dzięki zastosowaniu stref twardości. Strefy twardości rozmieszone są odpowiednio w materacu, tak aby odpowiadały budowie ciała człowieka. W trakcie snu konkretne części ciała naciskają na materac mocniej lub słabiej, co uwzględniają strefy twardości w materacu. Materace strefowe charakteryzują się idealnym dopasowaniem do ciała użytkownika a co za tym idzie, bezuciskowością kończyn podczas snu. Sprężyny umieszczone w kieszeniach zapewniają dużą oddychalność konstrukcji materaca i jego wysoką higieniczność. Zapobiegają gromadzeniu się wilgoci i drobnoustrojów wewnątrz materaca. Materac sprężynowy może być wykorzystywany w profilaktyce oraz rehabilitacji kręgosłupa, dzięki wzorowej sprężystości i idealnemu dopasowaniu do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Materac sprężynowy ma status materaca ortopedycznego.

Materac sprężynowy z jakim wykończeniem?

W naszej ofercie znajdują się materace kieszeniowe multipocket, które z pewnością spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego użytkownika. Materac kokosowy z płytą kokosową zapewniającą sztywność, polecany jest szczególnie dla osób preferujących bardzo twarde podłoże do odpoczynku. Do wyboru jest także materac lateksowy, składający się z mieszanki syntetycznej pianki lateksowej lub naturalnego mleczka kauczukowego. To materace o średniej twardości, cechujące się sprężystością i wytrzymałością. Materac lateksowy idealnie nadaje się dla alergików i chroni materac przed grzybami i pleśnią. Inny typ materaca to materac piankowy, o konstrukcji materaca sprężynowego. Sprężyny znajdujące się w kieszeniach, są dodatkowo obłożone warstwą pianki elastycznej, co gwarantuje wyjątkowy komfort snu. 

Dla kogo jest materac sprężynowy?

Materac sprężynowy idealnie nada się dla użytkownika, który potrzebuje stabilnego wsparcia sylwetki podczas odpoczynku. To materac dla użytkowników ceniących sobie wysoką trwałość i szybką reakcję materaca na zmianę pozycji. Nadaje się dla seniorów i osób cierpiących na różnego typu schorzenia kręgosłupa. Jest to zasługa rehabilitacyjnego podparcia kręgosłupa przez liczne, regularnie rozłożone sprężyny. Idealnie sprawdzi się także w sypialni małżeńskiej, dzięki punktowemu podparciu, cichej pracy sprężyn oraz nie przenoszeniu drgań poprzez zmianę nacisku. Nie musimy się obawiać o zakłócanie snu partnera, poprzez częste zmiany ułożenia ciała podczas snu. Materac sprężynowy idealnie nadaje się dla osób o większej wadze ciała. Dzięki solidnej konstrukcji, niezwykłej trwałości i higieniczności, można go z powodzeniem wykorzystać do wyposażenia łóżka w pokoju gościnnym.

Jak pielęgnować materac sprężynowy?

Aby zachować materac w najlepszym stanie przez długi okres czasu, należy przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie podłoże. Materac sprężynowy najlepiej sprawdza się w zestawieniu ze stelażem na sztywnej drewnianej ramie o dużej gęstości szczebelków. Odległość między listwami powinna wynosić około 3-4 centymetry, aby zapobiec wbijaniu się sprężyn w ożebrowanie stelaża. Należy pamiętać aby nie zginać materaca sprężynowego, ponieważ może ulegać deformacji. Większość materacy jest dwustronna co oznacza, że należy je regularnie odwracać, aby zapobiec nierównomiernej eksploatacji warstw. Sprzyja to także lepszej wentylacji materaca. Warto wyposażyć się w materac z pokrowcem, który można wyprać lub oddać do pralni chemicznej. Jeżeli mamy alergię takie rozwiązanie pozwoli na pozbycie się wszystkich alergenów z pokrowca. Materac należy także regularnie odkurzać oraz wietrzyć. W przypadku zalania, materac należy suszyć w pozycji poziomej - nigdy w pionowej. Może to spowodować jego deformację.

Data: May 5, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 995,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 4 236,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 1 922,00 zł

dla par, seniorów, sportowców, osób nadmiernie pocących się, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 22 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się