Jak wybrać materac?

Tak bardzo istotny dla nas jest zdrowy sen przekonujemy się szczególnie wstając rano zmęczeni, obolali i bez energii do podjęcia trudów życia codziennego.

Sen to zdrowie
Jak bardzo istotny dla nas jest zdrowy sen przekonujemy się szczególnie wstając rano zmęczeni, obolali i bez energii do podjęcia trudów życia codziennego. Dlaczego tak jest? Oczywiście wpływ na to może mieć bardzo wiele czynników, ale niewątpliwie jednym z ważniejszych jest odpowiednio dobrany materac. Więc jeżeli możemy zrobić choć jeden krok do lepszego samopoczucia i zdrowego życia nie czekajmy ani chwili dłużej

Obecnie rynek materacy obfity jest w szeroką ofertę produktów dla każdego. Który będzie odpowiedni dla nas?

Wielkość

Wielkość materaca, który wybieramy zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Jeżeli szukamy materaca z przeznaczeniem dla jednej osoby powinien on mieć min. 80 cm szerokości i być przynajmniej o 20 cm dłuższy od naszego wzrostu. Za optymalny rozmiar materaca dla jednej osoby przyjmuje się 100x200 cm, choć oczywiście jest to rzecz umowna i każdy powinien sam indywidualnie dopasować rozmiar do swoich potrzeb i osobistych cech.

Jeżeli szukamy materaca z przeznaczeniem dla dwóch osób przyjmując ww. zasadę wybieramy ten o szerokości min. 160 cm lub szersze w zależności od osobistych preferencji i komfortu, który zakładamy uzyskać podczas snu
Materace dziecięce zwykle są wielkości 60x120cm lub 70x140 cm.

Twardość i grubość materaca


Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym i ten sam materac dla jednej osoby może być twardy a dla innej nie. Dlatego każdy indywidulnie musi dostosować twardość materaca do swoich potrzeb w zależności od wagi, wzrostu, wieku i stanu zdrowia.

Idealny materac musi odpowiednio podtrzymywać kręgosłup, dopasowywać się do kształtu ciała, relaksować. Jeżeli wybierzemy zbyt twardy może on uciskać nasze naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni. Natomiast jeżeli wybierzemy zbyt miękki materac może to doprowadzić do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, bólu pleców oraz problemów z oddychaniem. Każdy materac charakteryzują strefy twardości, oznacza to, że na całej jego długości wydzielone są strefy różniące się twardością w celu odpowiedniego podparcia części ciała, które mniej lub bardziej uciskają na materac podczas snu. Idealna wartość to siedem kiedy w materacu mamy strefę dla podparcia głowy, szyi, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Ponieważ na górne i dolne części ciała została przewidziana ta sama twardość, materac można odwracać przedłużając jego żywotność.

Obecnie w ofercie producentów znajdują się materace bardzo twarde, twarde, średnie i miękkie. To dość dużo i kolejne dylematy, który stopień twardości będzie dla nas optymalny.

Podstawą w doborze twardości jest nasza waga ciała:

→ waga powyżej 110 kg- materac powinien być bardzo twardy
→ waga między 80 kg a 110 kg -materac powinien być twardy
→ waga pomiędzy 60 kg a 80 kg – materac powinien średni
→ waga poniżej 60 kg – materac powinien być miękki

Istotny jest również wzrost, ponieważ inaczej rozłoży się na materacu ciężar osoby ważącej 80kg przy wzroście 150cm, a inaczej przy 175cm.

Jeżeli mamy trudności z określeniem stopnia twardości materaca wystarczy zrobić krótki i sprawdzony test:

Ułóż się swobodnie na materacu i wsuń dłonie pod plecy w części lędźwiowej. Gdy sprawia ci to dużo trudności to oznacza, że materac jest za miękki natomiast jeżeli zbyt swobodnie przesuniesz ręce - materac jest za twardy. Jeżeli dłonie czują lekki opór podczas przesuwania- materaca jest dla nas odpowiedni.

W przypadku bardzo dużej różnicy wagi zaleca się zakup dwóch oddzielnych materacy ponieważ niweluje to problem doboru stopnia twardości i przenoszenia ciężaru ciała przez materac. Ważne by pamiętać, aby materace miały taką samą wysokość i sposób szycia pokrowca. W tej sytuacji zawsze polecamy kontakt z naszymi Expertami aby określić czy faktycznie wymagane są dwa osobne materace.

Bardzo dużym udogodnieniem dla osób mających dylemat z wyborem twardości są materace dwustronne. Oznacza to możliwość zmiany twardości wraz ze zmianą strony materaca. Jest to szczególnie istotne, gdy w przypadku zmiany naszych cech i preferencji osobistych chcemy zaoszczędzić sobie zakupu nowego materaca.

Wybór grubości materaca uzależniony jest przede wszystkim od masy ciała oraz ewentualnych problemów z kręgosłupem. Dla osób o większej masie ciała oraz ze schorzeniami kręgosłupa zaleca się materace grubsze. Pozostałe osoby mogą spokojnie szukać materacy lżejszych i cieńszych.

Cały nasz wysiłek dotyczący wyboru twardości materaca nie przyniesie pożądanego skutku jeżeli nie osadzimy go na odpowiednim stelażu. Ten zapewni odpowiednie usztywnienie materaca i będzie z nim współpracował odginając się pod ciężarem twojego ciała. Poza tym stelażwpływa na trwałość materaca ułatwiając jego wentylację i poprawiając jakość snu.

Materiał wykonania i wypełnienie

Wybór wypełnienia materaca dopełni nasz racjonalny zakup. Producenci proponują coraz lepszej jakości materiały wykorzystywane do produkcji materacy. Który z nich wybierzemy zależy od naszych potrzeb pozycji snu i budżetu.

W zależności od naszej pozycji snu zaleca się:

✔ jeżeli śpisz na boku wybierz materac, który odpowiednio podtrzyma ciało dostosuje się do jego naturalnych krzywizn i utrzyma kręgosłup w linii prostej, czyli materac piankowy, materac sprężynowy lub grubszy materac lateksowy
✔ jeżeli śpisz na wznak oznacza to że twój ciężar ciała rozkłada się równomiernie dlatego możesz sięgnąć po dowolny rodzaj wypełnienia czyli lateks, kokos, sprężyny
✔ jeżeli często zmieniasz pozycję spania wybierz materac szybko dopasowujący się do kształtu twojego ciała czyli materac wysokoelastyczny lub termoelastyczny
✔ jeżeli z materaca korzystają dwie osoby zaleca się wybór takiego wkładu, który będzie tłumił drgania podczas zmiany pozycji snu przez drugą osobę i optymalnie rozłoży nacisk w różnych miejscach tak aby zapewnić najlepszy komfortowy dla obu osób.

Idealne materace dla każdego!

Jeśli poszukujesz idealnego materaca, który zapewni Ci zdrowy i komfortowy sen na długie lata to mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji. Nasze materace wykonywane są z produktów o najwyższej jakości dlatego są produktami wytrzymałymi i higienicznymi.

Materac Elfo to innowacyjny materac składający się z wysokiej jakości pianki termoelastycznej oraz pianki wysokoelastycznej. Pod wpływem ciepła i obciążenia materac idealnie dopasowuje się do kształtów śpiącej osoby. Zapewnia to idealne działanie punktowe i doskonałe podtrzymanie kręgosłupa. Dzięki zaawansowanej technologii produkcji, pianki zapewniają idealną cyrkulację powietrza w materacu.

Materac Largo jest nowoczesnym materacem sprężynowym kieszeniowym typu multi pocket. Tak duża ilość sprężyn gwarantuje najwyższy komfort snu na długie lata. Górną warstwę materaca stanowi elastyczny lateks o podwyższonej gęstości, który idealnie dostosowuje się do śpiącej osoby.

Data: Feb 13, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 995,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 1 643,00 zł

dla par, nastolatków, sportowców, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 18 cm
- opinie:
od 2 302,00 zł

dla par o dużej różnicy wagi, sportowców, osób śpiących na boku, osób z problemami z kręgosłupem...

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 26 cm
- opinie:
od 1 922,00 zł

dla par, seniorów, sportowców, osób nadmiernie pocących się, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 22 cm
- opinie:
od 2 380,00 zł

dla par, nastolatka, osób pocących się, mających problemy z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 24 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się