Materace lateksowe - czym się charakteryzują?

Materace lateksowe charakteryzują się wysoką sprężystością. Ich główna warstwa jest wykonana z lateksu, który charakteryzuje się wysoką elastycznością i porowatością struktury. Materace piankowe mogą być zbudowane z jednej warstwy pianki lateksowej połączonej np. ze sprężynami, lub mogą składać z połączenia kilku różnych typów pianek wysokoelastycznych. Dla kogo jest dedykowany materac lateksowy? Jakie są jego najważniejsze cechy? Jak utrzymać go w czystości? Wyjaśniamy!


Spis treści:

 • Lateks naturalny a lateks syntetyczny
 • Właściwości lateksu
 • Dla kogo jest dedykowany materac lateksowy?
 • Jaki rodzaj materaca lateksowego wybrać?
 • Jak pielęgnować materac lateksowy


We wpisie przeczytasz czym różni się lateks naturalny od syntetycznego, jakie są właściwości lateksu oraz dla kogo jest szczególnie dedykowany materac z lateksowym wypełnieniem. Dowiesz się także, jaki rodzaj materaca lateksowego należy wybrać do poszczególnych preferencji użytkownika, oraz jak pielęgnować zakupiony materac lateksowy.

Lateks naturalny a lateks syntetyczny

Wyróżniamy dwa typy lateksu występującego w materacach lateksowych. Na wstępie należy zaznaczyć, że na rynku istnieje lateks będący w 100% naturalnym produktem i jest to lateks Talalay. Pozostałe aby spełniały podstawowe wymagania użytkowe, konieczna jest domieszka substancji chemicznych takich jak koagulanty i zagęszczacze. Co wyróżnia lateks syntetyczny inaczej “mineralny”, od naturalnego? Jest to zawartość procentowa mleczka kauczukowego znajdująca się w lateksie. Mleczko kauczukowe to sok z drzewa kauczukowego, z którego powstaje ciekła forma lateksu. Około 20% zawartości mleczka kauczukowego w lateksie, czyni go produktem mineralnym, a zawartość mleczka 100% - będzie już lateksem naturalnym. Lateks syntetyczny jest również ekonomiczną wersją lateksu naturalnego. 


Lateks naturalny dzielimy na poszczególne rodzaje. Niepodważalnym faworytem lateksów naturalnych jest lateks Vita Talalay ze 100% mleczka kauczukowego. Jego nazwa wzięła się od Leona, Josepha  i Anselma Talalay, którzy opracowali proces produkcji, która polega na mieszaniu lateksu naturalnego z mineralnym, aż do uzyskania gładkiej i jednolitej substancji. Następnie substancję gwałtownie zamraża się, co powoduje zbijanie się ze sobą cząsteczek lateksu, które przybierają kształt kulek. Między powstałymi cząstkami tworzą się wolne przestrzenie - to dzięki nim, materiał cechuje się przewiewnością. Następnie materiał nasącza się mieszanką CO2 oraz powietrza i poddaje procesowi wulkanizacji. To jedna z droższych technologii uzyskiwania lateksu co powoduje, że uzyskanie materiału jest wysokiej klasy. Proces produkcji sprawia, że lateks cechuje się identyczną elastycznością we wszystkich partiach materaca.


Kolejnym typem lateksu naturalnego jest wysokiej jakości lateks Talalay Embrace. Jest on także wykonany z specjalnej technologii wulkanizowania, na bazie mleczka lateksowego. Charakteryzuje się on przede wszystkim wysoką elastycznością i dopasowaniem do ciała przypominającym zachowanie pianki termoelastycznej. Gęsta struktura materaca, zapewnia idealne podparcie dla newralgicznych miejsc takich jak; kręgosłup, kark, szyja i biodra. Dzięki strukturze złożonej z kanalików, zapewnia idealną cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, chroniąc go przed grzybami i drobnoustrojami.


Kolejnym rodzajem lateksu naturalnego jest Talalay Blue intuition. Wykonana w technologii Talalay - na bazie naturalnego mleczka kauczukowego, w wysokiej jakości technologii wulkanizacji. Jest to płyta lateksowa o niezwykłej gęstości 60kg/m3. Lateks Blue Intuition cechuje się elastycznością, porowatością struktury i zapewnia idealną wentylację materaca, zapobiegając tym samym rozwojowi drobnoustrojów w jego wnętrzu. Jedną z jej istotnych cech jest niezwykle szybkie uwolnienie nagromadzonego ciepła, tym samym reguluje temperaturę i redukuje pocenie się. Lateksy Vita Talalay, Talalay Embrace oraz Talalay Blue intuition zapewniają higieniczny i antyalergiczny sen.

Właściwości lateksu

Lateks jest jednym z materiałów najchętniej używanych do produkcji materacy. Wynika to z wielu zalet jakie cechują ten typ materiału. Lateks charakteryzuje się porowatością, dzięki czemu zapewnia odpowiednią wentylację i przewiewność materaca. Jest to produkt niezwykle higieniczny - zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów oraz wilgotnieniu struktury materaca. Przewiewność przyczynia się do komfortowego, suchego snu, w każdą porę roku. Materac lateksowy idealnie dopasowuje się do kształtu, oraz wagi ciała użytkownika. Jeżeli zmagasz się z bólami pleców, krzyża - materac lateksowy zapewni ci komfortowy sen, dzięki punktowemu podparciu dla kręgosłupa. Niezależnie od pozycji w jakiej sypiasz, materac równomiernie podpiera ciało. Struktura lateksu zapewnia prawidłowy obieg krwi w organizmie, nie uciska żadnych części ciała - zapobiega to drętwieniu kończyn podczas snu. Materac lateksowy jest także w pełni antyalergiczny i zapewnia bezpieczeństwo użytkujących go alergików i astmatyków. Wysoka gęstość lateksu sprawia, że produkt jest wytrzymały i odporny na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Materace lateksowe są produkowane w różnych wariantach twardości, co ułatwia wybór rodzaju materaca.

Dla kogo jest dedykowany materac lateksowy?

Znając już główne cechy materacy lateksowych, możemy zatem przejść do odpowiedzi na pytanie: do czyjej sypialni najlepiej nadaje się materac lateksowy? Każdy z wymienionych typów lateksów naturalnych Vita Talalay, Talalay Embrace oraz Talalay Blue intuition, jak i syntetycznych świetnie sprawdzi się dla:

 • alergików, ze względu na właściwości antyalergiczne i przewiewność, nie gromadzi alergenów i jest bezpieczny dla astmatyków

 • osób, które preferują sprężyste i dopasowane do ciała materace

 • seniorów, których układ kostno-mięśniowy wymaga odpowiedniego wsparcia, którzy poddają się zabiegom rehabilitacji

 • osób, które cenią sobie przewiewność podłoża bez efektu przegrzania 

 • osoby o siedzącym trybie pracy, które na co dzień doświadczają bólu pleców i karku 

 • osób, które cenią sobie trwałe i wysokiej jakości produkty, cechujące się długim okresem użytkowania, w zamian za wyższą cenę

Jaki rodzaj materaca lateksowego wybrać?

Na rynku występują różne rodzaje materacy lateksowych, co sprawia, że precyzyjny dobór odpowiedniego materaca staje się łatwiejszy. Specyficzna struktura materaca lateksowego powoduje, że może on być niższy niż materac kieszeniowy, lecz będzie cechował się tymi samymi rewelacyjnymi, parametrami użytkowymi. Materac składający się z samej pianki lateksowej połączonej z innymi typami pianek, będzie charakteryzował się idealnym rozłożeniem ciężaru ciała oraz korzystnym wpływem na krążenie krwi. Jest to materac dla osób preferujących nieco twardsze podłoże i mocniejsze wsparcie ciała, oraz dla osób puszystych. Z kolei materac lateksowy z dodatkiem sprężyn kieszonkowych, to doskonałe rozwiązanie dla użytkownika, ceniącego sobie swobodę ruchu oraz idealne podparcie, niezależnie od pozycji ułożenia ciała w czasie snu. Zastosowanie sprężyn, zwiększa skuteczność podparcia materaca i pomaga zachować prawidłową pozycję kręgosłupa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą materacy lateksowych.

Jak pielęgnować materac lateksowy?

Istnieje kilka podstawowych zasad konserwacji materaca lateksowego, których powinno się bezwzględnie przestrzegać, aby jak najdłużej cieszyć się jego prawidłowym działaniem. 

 1. Nie należy przechowywać materaca w formie rulonu. Jest to jedynie dopuszczalne na etapie transportu, sprzątania lub remontu, a materac należy jak najszybciej rozłożyć do pozycji płaskiej.

 2. Materac należy wywietrzyć zaraz po zakupie.

 3. Materac należy użytkować na stelażu szczebelkowym (elastycznym), nadaje się on również do stelaża regulowanego. Należy unikać użytkowania materaca lateksowego bezpośrednio na podłodze.

 4. Materac należy regularnie obracać, w częstotliwości raz na pół roku, przy zachowaniu systemu góra-dół, lewa-prawa.

 5. Regularnie należy prać pokrowiec materaca. Należy stosować się do wskazówek producenta w zależności od materiału, z jakiego został wykonany pokrowiec.

 6. Dopuszczalne jest odkurzanie materaca odkurzaczem ręcznym, lub ostatecznie czyszczenie powstałego zabrudzenia za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki lub gąbki.

 7. Nie należy chodzić i skakać po materacu.

Data: May 4, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 995,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 374,00 zł

z regulacją twardości, listwy brzozowe

80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200

 • Bestseller
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj stelaża: bez regulacji
Rodzaj drewna : brzozowe
Ilość listew: 28
Szerokość listew: 35 mm
Regulacja twardości: tak
- opinie:
od 4 206,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 563,00 zł

z regulacją twardości, zagęszczone listwy bukowe

80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200

 • Bestseller
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj stelaża: bez regulacji
Rodzaj drewna: bukowe
Ilość listew: 42
Szerokość listew: 25 mm
Regulacja twardości: tak
- opinie:
od 4 236,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się