Sen to zdrowie

Tak bardzo istotny dla nas jest zdrowy sen przekonujemy się szczególnie wstając rano zmęczeni, obolali i bez energii do podjęcia trudów życia codziennego.

Sen jest jednym z podstawowych elementów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Tylko podczas snu wydziela się hormon wzrostu, który nie jest potrzebny tylko dzieciom, ma również olbrzymie znaczenie dla odbudowy tkanek u osób dorosłych. Podczas snu regeneruje się nasze ciało, odnowie i naprawie ulegają uszkodzone podczas dnia komórki, utrwala się pamięć oraz ponownie uwrażliwiają receptory. Poprzez zapamiętanie tego co nauczyliśmy się i doświadczyliśmy w ciągu dnia, powstaje pamięć trwała.

Twój zdrowy sen powinien składać się z 5 faz.

Zaczyna się od snu lekkiego i płytkiego tzw. REM, podczas którego poruszamy szybko gałkami ocznymi co oznacza,że śnimy. W tej fazie odpoczywamy. Następnie przechodzimy w sen średnio-głęboki aż do głębokiego i mocnego (sen wolno-falowy, NREM), który kilkakrotnie w ciągu nocy przechodzi w sen płytki i odwrotnie. Taka zmiana może nastąpić około 5 razy podczas nocy. Faza REM za każdym razem jest coraz dłuższa, pierwsza trwa do kilkunastu minut, ostatnia czyli piąta może trwać ponad godzinę.

Najważniejsza dla wypoczynku jest faza snu płytkiego, ponieważ wtedy odczuwamy spokój, uczucie przyjemności i satysfakcji, dochodzi do regeneracji uszkodzonych komórek nerwowych. W związku z tym tak ważne dla naszego zdrowia jest zapewnienie sobie warunków, w których nic nie zakłóci nam osiągnięcie tej fazy snu. Jeżeli nastąpi wybudzenie podczas snu głębokiego, na przykład przez nieodpowiednio dobrany materac, uniemożliwi to przejście z fazy snu głębokiego do płytkiego w wyniku czego przestaniemy wypoczywać.

Skutki złego snu.
Literatura medyczna zaleca każdemu człowiekowi określoną ilość snu, jest to w wieku dorosłym około 7-8 godzin na dobę . Mówi się,że każdy z nas ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na sen. Okresowo zdarza nam się nie dosypiać i o ile jest to sytuacja sporadyczna, nie odczuwamy skutków, ale jeśli taka sytuacja utrzymuje się dłużej, dochodzi do pojawienia się zespołu niedoboru snu. Stajemy się przygnębieni, drażliwi, spada nasza aktywność, obniża się wydajność intelektualna i fizyczna. Cierpimy na tym my sami, nasze otoczeni, nasza rodzina. Życie staje się trudniejsze, nie radzimy sobie z podstawowymi czynnościami i obowiązkami. Taki stan może być skutkiem nie tylko krótkiej ilości snu, ale również jego spłycenia, częstego wybudzania się w nocy. Wydaje nam się, że śpimy jednak nasz organizm nie regeneruje się, nie odpoczywa. Wpływ na to może mieć wiele czynników takich jak, nieodpowiednia temperatura, zły materac, brak higieny, hałasy. Ważne aby z wiedzą, którą posiadamy na ten temat, wyeliminować lub ograniczyć te elementy do minimum.

Bóle kręgosłupa.
Nieodpowiednie podłoże do snu jest jedną z przyczyn bólu pleców. Zła pozycja podczas snu może prowadzić do znacznego napięcia mięśni i nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa. Nieodpowiednia jest pozycja na wznak oraz na brzuchu. Dodatkowo niekorzystne dla naszego kręgosłupa jest nieodpowiednie wsparcie karku, ponieważ wpływa to na dodatkowe spięcie mięśni.

Istotna w tym przypadku jest profilaktyka, ponieważ sami możemy zadbać o nasz kręgosłup i uniknąć w przyszłości wizyt u lekarza. Wybierzmy więc odpowiedni materac ze strefami twardości, który pozwoli na zachowanie naturalnego, najlepszego wygięcia kręgosłupa w nocy. Sprawmy sobie dobry podgłówek, który rozluźni mięśnie karku i cieszmy się zdrowym snem.

Higiena
Podczas snu nasz organizm wydziela pot, który zawiera oprócz wody: chlorki, sole, moczniki i kwasy. W okresie jednego roku organizm może wydzielić ponad sto litrów potu, który w części pochłania nasz materac i pościel. Aby zmniejszyć ryzyko narażenia naszego zdrowia musimy dbać i stale utrzymywać je w czystości. Pranie, wymiana i wietrzenie to czynności niezbędne, które zapobiegają coraz bardziej powszechnym alergiom i innym chorobom skóry.

Alergie.
Odchody roztoczy kurzu domowego są obok pyłków roślin najczęstszym alergenem. Gromadzą się one tam gdzie tworzymy im najdogodniejsze warunki do życia, czyli tam gdzie jest wysoka temperatura, wilgoć, brak wentylacji powietrza. Najczęstszym środowiskiem życia roztoczy są meble tapicerowane, dywany, materace i pościel. Skuteczna metoda zwalczania tych pasożytów nie została jeszcze opracowana, wiadomo tylko, że giną w temperaturze większej niż 85stC. W związku z powyższym, aby uniknąć kontaktu z tymi alergenami powinno się prać pościel przynajmniej raz na 2 tygodnie, często odkurzać sypialnie, prać raz w miesiącu pokrowiec materaca, wymieniać materac jeżeli nie możemy go ustrzec przed zabrudzeniem. Skutecznym przedłużeniem życia materaca jest stosowanie specjalnych nakładek ochraniających.Jakie produkty zapewnią nam zdrowy i higieniczny sen?

Aby zagwarantować sobie najbardziej komfortowy sen najlepiej zainwestować w produkty charakteryzujące się dobrą oddychalnością. Do tego typu materiałów zaliczyć można lateks naturalny Talalay, pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne wulkanizowane na zimno czy kołdry z możliwością prania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Materac Medivis Talalay to materac z lateksu naturalnego, stworzony najnowszą technologią Talalay. Górną warstwę produktu stanowi lateks naturalny memory, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła i obciążenia. Cały materac pozwala na swobodną cyrkulację powietrza zapewniając nam higieniczny i zdrowy sen. Materac dostępny jest w różnych pokrowcach, które można ściągać i prać w domu.
AMZ OUTLAST Kołdra całoroczna termoaktywna
to innowacyjna kołdra, która zapewnia idealną regulację termiczną dla naszego ciała podczas snu. Będzie to idealny wybór dla osób posiadających problemy z dużą potliwością w nocy. Wypełnienie kołdry stanowi zaawansowane technologicznie włókno OUTLAST i to ono odpowiada za zdolności termoregulacyjne produktu. Kołdrę można bezpiecznie prać w domu.Data: Feb 14, 2021

Kategorie: Poradnik , Ciekawostki

Wybrane produkty z naszej oferty

od 122,00 zł

40x40, 40x60, 50x60, 50x70, 70x80

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: syntetyczna
Wypełnienie: włókno OUTLAST
Poszycie: delikatny batyst- 100% bawełna
- opinie:
od 4 206,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 4 236,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się