Kołdra na zimę - Jaką kołdrę zimową warto wybrać?

Jaka jest najlepsza kołdra na zimę?

W zależności od poru roku, nasz organizm ma inne potrzeby. Przekłada się to również na warunki do spania, jakie panują w sypialni. Zimą jest chłodno, więc chętnie sięga się po grubszą i cieplejszą kołdrę, która zapewni dobre okrycie. Z kolei latem temperatury mogą być wysokie nawet nocą, co skutecznie utrudnia zasypianie i może obniżać jakość snu.

Jaka jest najlepsza kołdra zimowa?

Kiedy temperatura spada, wiele osób wyciąga z szafy czy pojemnika łóżka ciepłą zimową kołdrę. Dobra zimowa kołdra to taka, pod którą jest ciepło, ale nie zbyt gorąco. Podczas snu nasz organizm próbuje się schłodzić i zregenerować, więc i tak znacząco obniża temperaturę ciała. Kołdra powinna zapewniać komfortowe okrycie, ale nie powinniśmy się pod nią pocić. Jak zatem wybrać najlepszą kołdrę na zimę? Na co zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Gramatura kołdry na zimę

Kołdrę należy dobierać na podstawie naszych indywidualnych potrzeb, a także tego w jakim rejonie świata mieszkamy i na jaką porę roku jej potrzebujemy. W umiarkowanej strefie klimatycznej w której mieści się Polska mamy dostatecznie zróżnicowaną amplitudę powietrza, aby zaopatrywać się w kołdry dopasowane do pory roku. Dlatego też wielu producentów przygotowało kolekcje kołder z podziałem na gramaturę i stopień termoizolacji:

 • Kołdry letnie
 • Kołdry wiosenne
 • Kołdry 4 pory roku
 • Kołdry całoroczne
 • Kołdry zimowe

W Polsce najczęściej sprzedawanymi wyrobami na zimę są kołdry całoroczne a dopiero później zimowe. Kołdry zimowe przeznaczone są głównie dla osób, które mają bardzo duże problemy z krążeniem, a tym samym z marznącymi dłoniami i stopami lub w swojej sypialni utrzymują bardzo niską temperaturę.

Rodzaj wypełnienia kołdry zimowej

Wybierając kołdrę, warto zacząć od wyboru rodzaju (wypełnienia). Jeśli cenisz produkty naturalne, wybierz kołdrę zimową z puchu lub pierza gęsiego. Wyroby z puchu są bardzo lekkie, dobrze przepuszczają powietrze i gwarantują termoregulacje w trakcie snu. Produkty wykonane z pierza mają podobne właściwości do tych z puchu, jednak są cięższe i nieco gorzej radzą sobie z utrzymaniem temperatury, a co najważniejsze nie powinno się ich prać. Pierza powinny się jednak wystrzegać osoby uczulone na pióra. Jeśli podejrzewasz u siebie, dziecka lub innego członka rodziny taki problem, lepiej wybierz kołdrą ze 100% puchem lub syntetyczną. Kołdry z syntetycznym wypełnieniem mogą być tak samo dobrej jakości wyrobami do spania, jak naturalne puchowe kołdry. Które są lepsze? Przyjrzyjmy im się bliżej.

Puchowe kołdry zimowe

Naturalne kołdry czy poduszki z puchem gęsim to przykład ponadczasowej klasyki. Z gęsiego puchu w wypełnieniu kołder korzystano już dawniej, dobrze znają to nasze babcie i prababcie. Jednak na przestrzeni lat wiele się zmieniło i dzisiaj te produkty wykonuje się nieco innymi metodami. Niesamowicie poszła do przodu zwłaszcza technologia umożliwiająca zapewnienie najwyższej czystości puchu. Dlatego współcześnie kołdry i poduszki puchowe są lekkie, sprężyste, otulające, bezzapachowe i mają świetny współczynnik termoizolacji, co znaczy, że dają optymalny poziom ciepła.

Im wyższa procentowa zawartość puchu, tym lepiej. Nie znaczy to jednak, że materiału musi być dużo. Dobrej jakości puchowe kołdry nie są bardzo grube nawet w zimowej wersji. Porządny puch powinien zapewniać dobrą termoizolację przy nawet niewielkiej ilości wypełnienia. Dzięki temu kołdra daje ciepło, ale nie powinno pod nią być również zbyt gorąco. Puch ma dobre właściwości, jeśli chodzi o wchłanianie i odprowadzanie nadmiaru wilgoci, jednak warto zwrócić również uwagę na to, aby kołdra miała cienką i dobrze przepuszczającą powietrze tkaninę. Zasada jest taka, że im wyższa zawartość puchu w kołdrze tym cieńsza, delikatniejsza tkanina pokryciowa. Oprócz kołder puchowych warto też zwrócić uwagę na wysokiej klasy kołdry antyalergiczne z syntetycznym wypełnieniem.

657,00 zł od 525,60 zł
 • Black Week
 • -20%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 85%
Poszycie: miękki inlet 100% bawełna o gramaturze 130g/m2

- opinie:
460,00 zł od 368,00 zł
 • Black Week
 • -20%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 85%
Poszycie: miękki inlet 100% bawełna o gramaturze 130g/m2
- opinie:

Kołdry syntetyczne na zimę

Oprócz wyrobów z puchu warto również zwrócić uwagę na kołdry antyalergiczne z syntetycznym wypełnieniem. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto z różnych powodów nie może sobie pozwolić na kołdrę z puchu. Czasami w grę wchodzi uczulenie na pióra, kiedy indziej chodzi o koszt. Nie ma co ukrywać, że produkty z naturalnym puchem nie należą do najtańszych. Równocześnie, wśród syntetycznych kołder również można znaleźć naprawdę wysokiej jakości wyroby, które pod względem parametrów termoizolacyjnych nie odstępują wcale kołdrom puchowym. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru syntetycznej kołdry zimowej?

Istnieje kilka istotnych cech, po których można rozpoznać dobrej jakości syntetyczną kołdrę. Przede wszystkim zwróć uwagę na wypełnienie. W tańszych modelach można znaleźć przede wszystkim wypełnienie poliestrowe. W nowszych i droższych kołdrach częściej spotkamy się z wypełnieniem silikonowym. Ten materiał kapitalnie sprawdza się jako wypełnienie w kołdrach o wszystkich klasach cieplnych. Kołder syntetycznych można używać zarówno zimą, jak i latem, jednak należy zwrócić uwagę na klasę cieplną.

Ciekawym rozwiązaniem są np. kołdry całoroczne, gdzie jednego kompletu można używać przez cały rok, albo też tzw. kołdry “4 pory roku” . To dwie kołdry spinane ze sobą za pomocą nap. Razem tworzą ciepłą kołdrę na zimę, a po rozpięciu ich mamy dwie cienkie kołdry w sam raz na lato i wiosnę.

311,00 zł od 248,80 zł
 • Black Week
 • -20%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: luksusowe, antyalergiczne wypełnienie LuxFill
Poszycie: biopercal (100% bawełna)

- opinie:
304,00 zł od 243,20 zł
 • Black Week
 • -20%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: luksusowe, antyalergiczne wypełnienie LuxFill
Poszycie: biopercal (100% bawełna)

- opinie:
298,00 zł od 238,40 zł
 • Black Week
 • -20%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: luksusowe, antyalergiczne wypełnienie LuxFill
Poszycie: biopercal (100% bawełna)

- opinie:

Kołdra puchowa czy syntetyczna - którą wybrać?

Najlepsze są produkty z naturalnym puchem. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie lub członka rodziny uczulenie wybierz produkt bezpieczny z certyfikatem NOMITE. Jeśli ze względu na swoje przekonania na temat zwierząt wolisz produkty syntetyczne, zwróć uwagę na kilka szczegółów, które pomogą Ci w wyborze idealnej kołdry zimowej. Nasi Doradcy w salonach zawsze powtarzają, że sen to niesamowicie indywidualna sprawa i dlatego produkty należy dobierać zawsze do potrzeb użytkownika. Podobnie jest z kołdrami zimowymi. Liczą się indywidualne odczucia i preferencje.

Są ludzie, którym zawsze jest zimno. Taka osoba prawdopodobnie będzie spać w zimie przy odkręconym na maksimum kaloryferze, przykryje się najgrubszą zimową kołdrą, a i tak nie będzie jej zbyt ciepło. Równocześnie są osoby, które lubią spać przy otwartym oknie i u nich większym problemem jest grzanie i pocenie się pod kołdrą. Wiele zatem zależy od warunków panujących w sypialni. Kołdry z wypełnieniem z naturalnego puchu (lub puchu i pierza, czyli drobnych gęsich piór) mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż syntetyczne. Dobrej jakości kołdra puchowa będzie zatem prawdopodobnie cieplejsza od kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Jednak trzeba pamiętać, że odczuwanie ciepła i zimna to bardzo subiektywna sprawa. Dla jednego kołdra może być zbyt ciepła podczas gdy dla kogoś innego ta sama kołdra może być niewystarczająca do ogrzania się.

Kołdra antyalergiczna na zimę

Jednak syntetyczne wyroby mogą mieć dużo ciekawych właściwości. Są to produkty antyalergiczne, łatwe do utrzymania w czystości dzięki możliwości prania w wyższych temperaturach. Wiele modeli zawiera także ciekawe dodatki. Popularne są kołdry z włóknem bambusowym o naturalnych właściwościach antybakteryjnych albo nowoczesne i zaawansowane technologicznie kołdry ze specjalnymi kapsułkami pomagającymi regulować temperaturę pod kołdrą w trakcie snu.

Pokrycie kołdry zimowej

Przy wyborze kołdry pamiętaj zawsze, żeby miała tkaninę z dobrego, naturalnego materiału. Świetnie sprawdzą się materiały takiej jak jedwab, bawełna i różne jej odmiany, np. inlet bawełniany, batyst czy perkal. Są to wyroby, które mają bardzo dobrą „oddychalność” czyli wysoki współczynnik przepuszczalności powietrza oraz odprowadzania nadmiaru wilgoci, co bezpośrednio wpływa na nasz komfort snu.

Jaką kołdrę kupić na zimę? - ceny kołder zimowych

Zbyt mało uwagi poświęcamy na wybór odpowiednich produktów do swojej sypialni. Najczęściej wyboru dokonujemy pod wpływem chwili lub gdy coś niedobrego dzieje się z tym pod czym śpimy. Problem z jakim najczęściej mierzymy się w trakcie zakupów, to niskiej jakości produkty dostępne w szerokiej sprzedaży popularnych sieciówek. Takie kołdry są dosyć taniej, potrafią kosztować w granicach 100zł, ale ich wykonanie, wypełnienie oraz materiał poszyciowy pozostawiają wiele do życzenia. Z racji tego, że nie zawsze jest czas na analizowanie i poszukiwanie odpowiedniego produktu, kupujemy mimo wszystko, to co jest dostępne pod ręką, a to dosyć spory błąd.

Bardzo dobrej jakości kołdry puchowe można kupić już za kilkaset złotych, natomiast kołdry syntetyczne za 250-400zł (oczywiście jest to uzależnione od rozmiaru jaki poszukujemy).

Najdroższe kołdry można kupić w cenach sięgających nawet powyżej 6tys zł. W większości cena idzie do góry proporcjonalnie z jakością. Najdroższe kołdry posiadają unikalne i mało dostępne wypełnienia czy materiały wierzchnie.

Jeśli nie masz pewności, który typ kołdry lepiej sprawdzi się na zimę w przypadku Twojej sypialni - napisz do nas na czacie w sklepie internetowym, albo poprzez social media. Nasi Doradcy odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania i w razie potrzeby mogą pomóc z wyborem najbardziej odpowiedniego produktu do spania.

Data: lis 15, 2021

Kategorie: Poduszki i kołdry

Wyślij komentarz

Zaloguj się