Jakie wypełnienie kołdry wybrać? puch vs włókno silikonowe

Kołdra daje okrycie i zapewnia odpowiednią temperaturę w trakcie snu. Każdy ma swoje preferencje i przyzwyczajenia. Dla niektórych jedyne słuszne wypełnienie w kołdrze to naturalny puch gęsi, podczas gdy inni szukają produktów o ciekawych właściwościach. Żeby wiedzieć, który rodzaj kołdry będzie najlepiej odpowiadać twoim indywidualnym potrzebom, przeczytaj nasz poradnik.

Wypełnienie kołdry - dlaczego to takie ważne?

Dobrej jakości wypełnienie jest równie ważne w kontekście zdrowego i komfortowego snu, co tkanina. Na rynku można dziś spotkać całą masę różnych ciekawych rozwiązań i to, jaki rodzaj wypełnienia w kołdrze najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, zależy od kilku czynników.

To bardzo ważne, aby dobrać kołdrę, która będzie dopasowana do potrzeb użytkownika, a nie na odwrót. Wypełnienie w kołdrze odpowiada za jej grubość, klasę cieplną oraz właściwości. Na przykład gruba kołdra z dużą ilością naturalnego wypełnienia świetnie sprawdzi się podczas chłodniejszych nocy, ale puch to delikatny materiał i wymaga specjalnego traktowania.

Kołdry puchowe czy syntetyczne?

Produkty z puchem są luksusowe, pod warunkiem, że puch w wypełnieniu kołdry jest dobrej jakości. To z kolei wiąże się z odpowiednim wydatkiem, bo trzeba zaznaczyć, że produkty puchowe nie należą do najtańszych. Jednak kołdra puchowa wysokiej jakości to produkt na całe lata, więc jest to inwestycja, która w dłuższej perspektywie czasu może się opłacić.

Syntetyczne kołdry mają najczęściej wypełnienie z nowoczesnych włókien syntetycznych, na przykład silikonu. Dobrej jakości kołdra syntetyczna wcale nie musi ustępować kołdrze z puchu. Ma jednak nieco inne właściwości, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jaka kołdra

Jaka kołdra dla alergika?

Wybór kołdry dla alergika może stanowić problem, więc dobrze jest zacząć od poznania specyfiki różnych kołder. Wyróżniamy kołdry z wypełnieniem syntetycznym oraz naturalnym

Kołdry z naturalnym wypełnieniem uważane są za bardziej luksusowe. Jednak niektóre osoby mogą być uczulone na pióra gęsie, które występują w kołdrach pierzowych lub kołdrach mieszanych z pierzem i puchem. Jeśli nie chcesz rezygnować całkowicie z puchowych wyrobów, wybieraj produkty ze 100% puchem lub oznaczone certyfikatem NOMITE, czyli zawierające wypełnienie odpowiednie dla alergików, które jednocześnie można prać. 

Dobrym, choć przeważnie tańszym rozwiązaniem może być kołdra z wkładem syntetycznym, który jest antyalergiczny. Dużą popularnością cieszą się kołdry z dodatkiem włókna bambusowego, które ma właściwości antybakteryjne. Popularne są też kołdry wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii, które gwarantują dobrą regulację temperatury i odpowiednią przepuszczalność powietrza.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że każda kołdra, bez znaczenia czy z naturalnym, czy syntetycznym wypełnieniem, powinna mieć tkaninę z naturalnego, dobrze oddychającego materiału, na przykład bawełny. Dlatego najlepiej jest poznać właściwości, oraz specyfikę poszczególnych rodzajów wypełnień.

Wypełnienie poliestrowe

Znajdziesz je w najtańszych kołdrach. Poliester w wypełnieniu jest miękki i ma stosunkowo słabą przepuszczalność powietrza. Największym atutem takich kołder jest bez wątpienia ich niska cena. Z tego względu jest to częsty wybór do wynajmowanego mieszkania czy pokoju. Kołdry z wypełnieniem z poliestru są też bardzo wytrzymałe i odporne na pranie w wysokich temperaturach. Niektóre wyroby jak choćby komplet AMZ Mikrofibra można prać nawet w 95oC! To świetny wybór do pensjonatu, agroturystyki, hotelu, pokojów gościnnych, czyli wszędzie tam, gdzie trzeba zapewnić najwyższy poziom higieny i często prać pościel w wysokich temperaturach.

Wypełnienie silikonowe

Również należy do kategorii wsadów syntetycznych, jednak w porównaniu do wypełnienia poliestrowego, silikon jest nieco droższy i ma trochę inne właściwości. Najczęściej silikon nie występuje samodzielnie, tylko miesza się go z włóknami poliestrowymi.

Kołdry z wypełnieniem silikonowym są bardziej sprężyste od poliestrowych i mają lepsze właściwości otulające. Są trwalsze w użytkowaniu a przy tym przyjemniejsze w dotyku.

Kołdry z wypełnieniem silikonowym są cieplejsze od tych tylko z poliestrem, mają też lepsze właściwości antyalergiczne. Silikon jest materiałem, do którego nie przylega kurz, nie ma też warunków do rozwoju bakterii, dlatego jest to świetny wybór dla alergika czy osoby uczulonej na kurz. Silikonowe wypełnienie można łatwo prać w pralce. Jeśli zatem szukasz syntetycznej kołdry z dobrym wypełnieniem, wybierz silikonowe.

od 446,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: naturalna
Wypełnienie: Tencel wielokanalikowe, wysokosprężyste, w postaci wysokosprężystej włókniny
Poszycie: 50% bawełna / 50% Tencel - splot batyst
- opinie:
524,00 zł od 445,40 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • PROMOCJA
  • -15%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: włókno ADVANCA 4-kanalikowe
Poszycie: 100% bawełna
- opinie:

Wypełnienie puchowe

Kołdry z naturalnym wypełnieniem uważane za najbardziej szlachetny rodzaj wypełnień w kołdrach. Wyróżniamy kołdry z puchem oraz z puchem i pierzem, gdzie ilość najdelikatniejszego puchu gęsiego wynosi odpowiednio 100%, 90%, 85% lub 70%. Procentowa zawartość puchu określa równocześnie jego klasę czystości. Kołdry puchowe są lekkie i niesamowicie otulające, dlatego świetnie sprawdzą praktycznie o każdej porze roku. Tkanina poszyciowa jest delikatna, a większość produktów puchowych mających ponad 90% puchu w wypełnieniu można prać w pralce.

Puch doskonale izoluje temperaturę. Jeśli produkt jest dobrej jakości, pod tą samą puchową kołdrą może być ciepło podczas zimy, za to latem nie trzeba obawiać się, że będzie pod nią zbyt gorąco. Jeśli jednak cierpisz z powodu nadmiernej potliwości, szukaj zwłaszcza cienkich i lekkich kołder puchowych w wersji letniej.  Najwyżej cenione są produkty z puchem gęsim, chociaż na rynku można też spotkać kołdry z kaczym pierzem. Gęsi puch jest jednak czystszy i bardziej delikatny, przez co jest uważany za produkt luksusowy. Warto również wspomnieć, że polski puch gęsi jest znany i ceniony na całym świecie ze względu na swoją wysoką jakość. 

Jaka kołdra

Dla wielu osób znaczenie przy wyborze kołdry ma też dobrostan zwierząt. Kołdry produkowane przez wielu polskich producentów, na przykład markę PIÓREX, mają certyfikat Downafresh, potwierdzający higieniczność wyrobu oraz poszanowanie praw zwierząt oraz odpowiednie warunki hodowli. Zwierzęta żyjące w dobrych, pozbawionych stresu warunkach zapewniają też lepszej jakości puch.

od 1 712,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100%
Poszycie: tkanina bawełniana z wplecioną nitką srebra-batyst
- opinie:

Wypełnienie półpuch i pierze

Na rynku można znaleźć też kołdry półpuchowe, czyli z puchem i pierzem. Różnią się w zależności od stosunku puchu do pierza. Są to kołdry znane od pokoleń i cenione często na równi z produktami wyłącznie z puchu. W wypełnieniu stosuje się wysokiej jakości puch z podbrzusza gęsi oraz dodatek miękkich i delikatnych piórek. Kołdry typu półpuch, kołdry pierzowe albo puch i pierze nie nadają się do prania w pralce. Jednak w kategorii wyrobów z naturalnym wsadem jest to nie raz rozwiązanie dostępne w bardziej atrakcyjnej cenie w porównaniu do produktów tylko z puchem.

Poznałeś podział kołder ze względu na rodzaj wypełnienia. Czy to w 100% wyczerpuje temat? W żadnym wypadku!

Najlepiej jest osobiście przetestować w salonie kilka rodzajów kołder, a jeśli w Twoim mieście nie ma (jeszcze!) salonu stacjonarnego Expert Snu - skontaktuj się z nami przez chat na stronie internetowej lub numer telefonu.

Znajdziesz nas także na Facebooku oraz Instagramie. Marka Expert Snu powstała z potrzeby pomagania innym oraz edukowania na temat roli snu w naszym życiu - jesteśmy tu dla Ciebie i nasi Doradcy chętnie pomogą Ci wybrać kołdrę Twoich marzeń!

Data: Jul 9, 2021

Kategorie: Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 760,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 90%
Poszycie: delikatny inlet 105g/m2- satyna bawełniana
- opinie:
od 350,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: luksusowe, antyalergiczne wypełnienie LuxFill
Poszycie: biopercal (100% bawełna)

- opinie:
560,00 zł od 476,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • PROMOCJA
  • -15%
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 85%
Poszycie: miękki inlet 100% bawełna o gramaturze 130g/m2

- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się