Jak wyprać kołdrę? Przydatne porady

Jak wyprać kołdrę?

Warto pamiętać, że nawet pościel wykonana z najwyższej jakości materiałów wymaga od nas odpowiedniego „traktowania”. Jeśli nie będziemy starali się o to, by była prawidłowo przechowywana, a przede wszystkim czyszczona, bardzo szybko może się okazać, że kołdra i poduszki wymagają wymiany na nowe. A pewnie większość z nas zdaje sobie sprawę, że znalezienie pościeli idealnej wymaga czasu, bo w końcu zdrowy i komfortowy sen to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia.

Czy kołdrę można prać?

Zdecydowanie tak! Większość obecnych aktualnie na rynku kołder możemy wyprać. Najczęściej poradzimy sobie z tym sami w domu.Jak w takim razie prać kołdrę, żeby pozostawała w doskonałym stanie przez długi czas?

Jak prać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że częstotliwość i sposób prania kołder są uzależnione w dużej mierze od rodzaju wypełnienia. Nieco innych zabiegów wymaga kołdra antyalergiczna, której wsad został wykonany z włókien syntetycznych, a innych klasyczna kołdra puchowa. 

od 524,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: włókno ADVANCA 4-kanalikowe
Poszycie: 100% bawełna
- opinie:

Chociaż silikonowe cząstki wykorzystane w przypadku pościeli ze sztucznych materiałów są trwałe i nie odkształcają się, to jednak i tutaj musimy zadbać o czystość. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy mowa o kołdrach dla osób uczulonych na kurz i roztocza, ponieważ w zmaganiach z uczuleniem porządek i regularne pranie odgrywają ogromne znaczenie. Warto tu zaznaczyć, że żeby pozbyć się roztoczy z włókien, należy ustawić pralkę na program piorący w 60°, ponieważ jest to temperatura niezbędna do zabicia bakterii. Zdecydowana większość produktów syntetycznych pozwala nam na pranie w takiej temperaturze.

W przypadku standardowych kołder syntetycznych, które nie są używane przez alergików, zazwyczaj wystarczy zaledwie 40°. W celu doboru odpowiedniej temperatury najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta – zwykle możemy je znaleźć na wszywce z boku kołdry. Tam podawana jest maksymalna temperatura, z jaką można prać dany model. Pamiętajmy, że przekroczenie tej granicy może skutkować nieodwracalnymi zmianami właściwości fizycznych. Wypełnienie rozwarstwi się i przestanie pełnić swoją funkcję.

Jeśli chodzi o środki piorące, to zdecydowanie lepiej postawić na jakieś delikatne płyny do prania, a zrezygnować z tradycyjnych proszków. Pranie kołdry syntetycznej powinno się odbywać średnio raz na pół roku.Wypraną kołdrę należy bardzo dobrze strzepać, tak by wypełnienie rozłożyło się równomiernie w całym poszyciu.

Jak prać kołdry puchowe?

Pościel z wypełnieniem z puchu i pierza wciąż należy do najpopularniejszych. Nie bez powodu dobra kołdra całoroczna jest najczęściej wykonana właśnie z takich materiałów, są one lekkie, dobrze przepuszczają powietrze oraz dostosowują się do pory roku. Zimą będzie nam dzięki nim bardzo ciepło, zaś latem unikniemy nadmiernej potliwości.

Jednocześnie kołdry puchowe wymagają odpowiedniego czyszczenia. Zdarza się, że niektórym osobom łatwiej jest oddać pościel do specjalistycznej pralni, która zajmie się doborem metod i środków piorących, jednak jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto wiedzieć kilka rzeczy. W przypadku kołder z wsadem naturalnym podstawą również jest metka z zaleceniami producenta. Puch wyprany w niewłaściwej temperaturze po prostu się zniszczy, ponieważ jest bardzo delikatny. 

od 1 712,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100%
Poszycie: tkanina bawełniana z wplecioną nitką srebra-batyst
- opinie:

Do prania kołder z pierza i puchu najlepiej nadają się detergenty, które nie zawierają w składzie enzymów. Te mogłyby uszkodzić wypełnienie. Dobrze również wybrać w pralce program przeznaczony dla delikatnego prania, z niewielkimi obrotami podczas wirowania. Świetny rozwiązaniem będzie także wrzucenie do bębna piłeczek tenisowych. Podczas pracy pralki będą rozbijały wsad, tak by nie skurczył się w jednym miejscu, tylko pozostał równomiernie rozłożony. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych rozmiarów, takich jak kołdra 200x200. Niezwykle istotne jest idealne wysuszenie kołdry puchowej przed ponownym użyciem. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko zawilgocenia wsadu i rozwijania się pleśni.

Jak suszyć kołdrę?

Zanim wrzucimy kołdrę do pralki, warto się upewnić, że na czyszczenie wybraliśmy suchy, dość słoneczny dzień. Pamiętajmy też, że pościel należy od razu wyjąć z bębna po zakończeniu pracy urządzenia – przetrzymywanie wilgotnej kołdry w jego wnętrzu może doprowadzić do deformacji materiału.

Kołdry puchowe nie powinny być suszone w suszarce bębnowej, należy także ostrożnie ustawiać siłę odwirowania produktu po praniu, gdyż zbyt silne wirowanie działa to niekorzystnie na ich strukturę i właściwości termoizolacyjne. Modele syntetyczne mogą natomiast zostać odpowiednio odwirowane, ewentualnie wysuszone w suszarce bębnowej w obniżonej temperturze. W obu przypadkach jednak kompleksowe suszenie powinno odbywać się na zewnątrz. Zwróćmy jednak uwagę, by kołdry nie suszyły się bezpośrednio na upalnym słońcu. Intensywne promieniowanie UV może uszkodzić powłokę, tak że zacznie się ona przecierać i w efekcie powstaną dziury. Dodatkowo, kiedy kołdra będzie już wywieszona na dworze, co jakiś czas powinniśmy ją przetrzepywać, by wypełnienie wysychało równomiernie. W przypadku kołder puchowych warto zastanowić się nad oddaniem produktu do specjalistycznego czyszczenia.

Czyszczenie kołdry – o czym pamiętać?

Poza systematycznym praniem – które powinno odbywać się co najmniej dwa razy w roku – bardzo istotne jest także regularne wietrzenie pościeli. Pozbywamy się w ten sposób zarazków i kurzu, jest to zatem obowiązek szczególnie u osób zmagających się na co dzień z uczuleniami. Nie da się ukryć, że wywietrzona, odświeżona kołdra sprawia, że wieczorem aż przyjemniej położyć się do łóżka. W ten sposób wpływamy zatem na komfort swojego snu. Dobrze także każdego wieczoru, chociaż na kilka minut przed pójściem spać, wywietrzyć samą sypialnię.

Dodatkowo jeśli chcemy, by również poszewki na kołdrę pozostawały w nienaruszonym stanie przez lata, zwracajmy uwagę na dobór materiałów oraz sposób ich przechowywania. Przykładowo stuprocentowa bawełna – czyli propozycja na cały rok – nie wymaga prasowania, podobnie zresztą jak flanela (polecana szczególnie zimą). 

Data: Apr 15, 2021

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 995,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 446,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: włókno ADVANSA 4-kanalikowe
Poszycie: 100% bawełna- delikatny batyst
- opinie:
od 760,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 90%
Poszycie: delikatny inlet 105g/m2- satyna bawełniana
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się