Budowa materacy

Odpowiednio dobrany materac odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Zdrowy i spokojny sen, jest wyznacznikiem jakości naszego życia codziennego. To w trakcie snu, nasze ciało regeneruje się, mięśnie się rozluźniają, umysł odpoczywa, a my możemy wstać rano wypoczęci i gotowi na wyzwania nowego dnia. Aby nasz sen cechował się wysoką efektywnością, niezbędne jest zakupienie odpowiedniego materaca do łóżka. Wysokiej jakości, indywidualnie dobrany do użytkownika materac, wpłynie na utrzymanie dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Bogata oferta sklepów i szeroki wybór materacy powoduje, że łatwo możemy się zgubić przy wyborze tego właściwego dla nas posłania. To głównie parametry materaca i jego dopasowane indywidualnie do wagi i preferencji użytkownika, decydują o wygodzie i higienie snu. Jak wygląda budowa materaca? Jakie wyróżniamy rodzaje materacy? Odpowiadamy.

Spis treści:

- Budowa materaca do spania - jak powinna wyglądać?
- Budowa materaca sprężynowego
- Budowa materaca kieszeniowego
- Budowa materaca lateksowego
- Budowa materaca piankowego

Budowa materaca do spania - jak powinna wyglądać?

Jeżeli poszukujesz materaca uniwersalnego, który będzie dopasowany do każdego użytkownika, możesz być pewien, że na taki nie trafisz. Istnieje wiele rodzajów materacy o różnej budowie, których parametry takie jak twardość, rozmiar i wypełnienie, należy dopasować indywidualnie do każdej osoby. Materac dopasowujemy do wieku, wagi, wzrostu i budowy ciała użytkownika. Uwzględniamy także czy użytkownik nie cierpi na schorzenia układu mięśniowo-kostnego. Materace pomimo zewnętrznego wyglądu upodabniającego każdy do model do siebie, mają odmienne właściwości i materiały wypełniające jego wnętrze. W środku materaca znajdują się elementy stanowiące o jego wygodzie i właściwościach. Sprężyny kieszeniowe, pianka, mata kokosowa, lateks.. to tylko część materiałów, jakich możemy się spodziewać wewnątrz wysokiej jakości posłania. Budowa materaca powinna dzielić się na część wewnętrzną, czyli jego wypełnienie oraz zewnętrzną, czyli na pokrowiec w jakim umieszczony jest materac. Wewnętrzna część materaca zapewnia prawidłowe podparcie ciała i dopasowanie do jego naturalnego kształtu. Pokrowiec to element, który ma najbliższy kontakt z ciałem użytkownika - powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów oraz łatwo poddawać się czyszczeniu. Pokrowiec ulega także szybszemu zużyciu niż wkład materaca, przez co częściej podlega wymianie. Przy wyborze materaca warto sięgnąć po poradę eksperta, który zawęzi nasz wybór spośród bogatego asortymentu. Pomoże także dopasować typ materaca do naszych indywidualnych. Materace można przetestować udając się do sklepu i najzwyczajniej testując ich twardość i właściwości na sobie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jest to zakup dokonywany na lata. Powinien jak najdłużej zachować swoje zdrowotne właściwości i służyć użytkownikowi jak najdłużej.

Budowa materaca sprężynowego

Rozróżniamy materace sprężynowe starego typu, oraz materace sprężynowe w udoskonalonej wersji, zwane materacami kieszeniowymi. Wkład tego rodzaju materaców budują pionowe sprężyny, które są otulone pianką poliuretanową, a każda sprężyna znajdująca się wewnątrz materaca, umieszczona jest w oddzielnej kieszonce z tkaniny. Materace sprężynowe starego typu, wyróżniają się obecnością metalowych sprężyn wewnątrz materaca, które są otoczone warstwą pianki. Materace sprężynowe starego typu zawierały wypełnienie ze sprężyn połączonych w jedną spójną całość. Współcześni producenci materacy, nie stosują już takich rozwiązań. Tego typu materace cechują się krótką żywotnością oraz niskim poziomem komfortu. W szybkim tempie ulegają odkształceniu, a z powodu swobodnie umieszczonych wewnątrz materaca sprężyn, istnieje ryzyko ich wyskakiwania. Materac sprężynowy starego typu po jakimś czasie użytkowania i pod wpływem nacisku, wydawał skrzypiące, nieprzyjemne dźwięki. Materace sprężynowe starego typu zostały całkowicie zastąpione materacami kieszeniowymi, czyli nową generacją materacy sprężynowych.

Budowa materaca kieszeniowego

Materac kieszeniowy przypomina w budowie klasyczny materac sprężynowy (bonnellowy), jednak jest on dużo bardziej praktyczny i komfortowy. To jego w pełni udoskonalona wersja. Każda występująca we wnętrzu materaca sprężyna, znajduje się w kieszeni uszytej z materiału, która ma za zadanie rozdzielenie sprężyn od siebie nawzajem. Ma to na celu uniezależnienie pracy sprężyn od siebie i zniwelowanie ryzyka ich wypadania. W praktyce powoduje to także, że materac „nie skrzypi”. Podczas ucisku sprężyny pracują oddzielnie, doskonale rozprowadzając ciężar ciała i odciążając kręgosłup. Standardowy materac kieszeniowy ma ok 260 sprężyn na metr kwadratowy. Wyższej jakości materace kieszeniowe mogą mieć ich dwukrotnie więcej dzięki czemu materac ma wyższą elastyczność punktową jeszcze lepiej rozprowadza ugięcie danego punktu bez uginania innych. Materace te są bardzo wygodne w użyciu i często traktowane są jako materace rehabilitacyjne. Niepodważalną zaletą materaca kieszeniowego jest jego elastyczność punktowa. Polega ona na uginaniu materaca kieszeniowego jedynie w miejscu, na które oddziałujemy naciskiem. Dzięki zastosowaniu materiałowych kieszeni materac nie ulega falowaniu na całej powierzchni, co sprawia, że wygodnie się go użytkuje nawet przez dwójkę użytkowników. To rozwiązanie idealne dla par, dzięki któremu możemy uniknąć wybudzania towarzysza snu przez wchodzenie czy wychodzenie z łóżka. Materac kieszeniowy zapewnia także prawidłowe podparcie kręgosłupa oraz prawidłowe rozluźnienie mięśni podczas snu. Materac kieszeniowy może posiadać strefy twardości. To cecha która sprawia, że materac posiada na swojej płaszczyźnie fragmenty twardsze oraz bardziej miękkie, które podpierają bardziej lub mniej określone części ciała. Materac z siedmioma strefami twardości zalecany jest dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa. Odpowiednio podparty przez materac kręgosłup, nie potrzebuje dodatkowego wsparcia mięśni. Dzięki temu mogą one w trakcie snu rozluźnić się i zregenerować. Budząc się rano, po nocy spędzonej na kieszeniowym materacu, nie musimy obawiać się o ból karku czy krzyża.

Budowa materaca lateksowego

Materace lateksowe wykonane są z pianki lateksowej o charakterystycznej, porowatej strukturze. To pianka lateksowa powoduje, że tego typu materac cechuje się przewiewnością, higienicznością i ma właściwości antyalergiczne. Materace lateksowe zawierają w swoim składzie naturalne mleczko kauczukowe oraz lateks pochodzenia syntetycznego. Od stosunku zawartości naturalnego mleczka kauczukowego wewnątrz materaca, zależy jego cena oraz właściwości. Wewnątrz materaca lateksowego nie dochodzi do odkładania wilgoci i rozwoju drobnoustrojów i grzybów. Doskonałą wentylację zapewniają liczne kanaliki obecne w strukturze lateksu, które odprowadzają wilgoć i zapewniają przewiewność materaca. Materace lateksowe cechują się sprężystością, wysoką ergonomicznością oraz elastycznością. Utrzymuje kręgosłup użytkownika w prawidłowej pozycji, dopasowując się do jego naturalnych krzywizn. Pianka lateksowa zastosowana w materacu, ma właściwości ortopedyczne i jest stosowana w materacach rehabilitacyjnych. Materac lateksowy rehabilitacyjny to taki, który wspiera leczenie różnych schorzeń kręgosłupa i jest dedykowany dla seniorów, oraz osób cierpiących na schorzenia układu mięśniowo-kostnego. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia i skarżysz się na częste bóle kręgosłupa czy karku, materac lateksowy będzie dla ciebie dobrym wyborem. Materace lateksowe posiadają tak zwane strefy twardości, co oznacza, że materac na swojej powierzchni, posiada różne stopnie twardości dopasowane do odpowiednich odcinków ciała. Materac ze strefami twardości będzie cechował się średnią twardością w okolicy klatki piersiowej i ud, większą twardością w okolicy ramion i barków, oraz strefę średniej twardości w okolicy głowy oraz stóp. Taka budowa materaca oddziałuje na każdy fragment sylwetki w odmienny sposób, gwarantując maksymalnie komfortowy sen. Pianka lateksowa cechuje się dużą wytrzymałością, jest odporny na trwałe odkształcenia oraz zużycie.

Budowa materaca piankowego

Jedną z istotnych cech materaca piankowego, jest bardzo dobre dopasowanie do kształtu ciała użytkownika. Pianka zastosowana w materacu posiada porowatą strukturę, która odpowiada za prawidłowe krążenie powietrza wewnątrz materaca i jego antyalergiczność. Ta struktura cechująca piankę sprawia, że materace piankowe jest niezwykle lekkie. To także gwarancja właściwego ułożenia ciała osoby podczas snu. Materac piankowy dobrze sprawdzi się wraz ze stelażem o konstrukcji unoszonej w górę, która ułatwia dostęp do komory wewnątrz łóżka. Ważne aby materac piankowy dobierać odpowiednio do wagi ciała użytkownika, ponieważ nieprawidłowo dobrany materac piankowy, może ulegać odkształceniu. Są to materace wysokoelastyczne, które świetnie sprawdzą się w wypadku lżejszych osób. To także idealne rozwiązanie dla użytkownika cierpiącego na problemy krążeniowe, ponieważ materac piankowy nie powoduje ucisku na kończyny i umożliwia swobodny przepływ krwi wewnątrz ciała. Materace piankowe mogą posiadać nawet do siedmiu stref twardości, które idealnie dopasują się do sylwetki człowieka. Wyróżniamy także materace wykonane z pianki termoelastycznej, które reagują nie tylko na ciężar ciała użytkownika, ale także na jego temperaturę. Pianka termoelastyczna dobrze nadaje się do użytku przez dwie osoby, ponieważ amortyzuje ruchy. Materace piankowe są podatne na niezgodne z przeznaczeniem użytkowanie, jednak dobranie idealnej gęstości i twardości materaca, gwarantuje wygodę spania i zachowanie jego maksymalnego okresu żywotności. Materac piankowy to niezwykła wygoda snu. Dzięki nim pozbędziesz się porannego bólu pleców.

Materace piankowe wykonane są z pianki o specjalnej strukturze dzięki której materace tego typu mają lepsze parametry podtrzymania ciała i komfortu niż materace wykonane ze standardowej pianki poliuretanowej. Idealnie dostosowują się do kształtu ciała, relaksują, rozluźniają mięśnie optymalnie dopasowują się do kształtu kręgosłupa. Wykorzystanie pianki termoelastycznej produkowanej na bazie wiskozy, powoduje jej „pracę” pod wpływem temperatury ciała - im wyższa tym większe dopasowanie pianki. Mogą składać się 100% z pianki wysoko-elastycznej lub być łączone na zewnątrz z pianką termo-elastyczną. Są lekkie antyalergiczne i bardzo wygodne w użyciu przeznaczone dla osób poszukujących materaca średniej i miękkiej twardości.

Materac Elfo to wysokiej klasy materac termoelastyczny. Jego całkowita wysokość wynosi 26 cm,co jest jego ogromną zaletą, ponieważ aż 8 cm to pianka termoelastyczna, która pod wpływem temperatury, idealnie dostosuje się do Twojego ciała. Użyte pianki zapewniają idealną cyrkulację powietrza, dlatego materac polecany jest dla alergików.

Materace kokosowe wykorzystują jako podstawę materaca matę wykonaną z oczyszczonej i sprasowanej palmy kokosowej by podwyższyć jego twardość. W połączeniu z kilkoma warstwami pianki poliuretanowej czy lateksowej zapewniają przy tym odpowiednie parametry elastyczności wysoką przewiewność a nawet eliminację działania niekorzystnych dla zdrowia pól elektromagnetycznych.

Data: Feb 15, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 643,00 zł

dla par, nastolatków, sportowców, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 18 cm
- opinie:
od 2 302,00 zł

dla par o dużej różnicy wagi, sportowców, osób śpiących na boku, osób z problemami z kręgosłupem...

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 26 cm
- opinie:
od 2 380,00 zł

dla par, nastolatka, osób pocących się, mających problemy z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 24 cm
- opinie:
od 1 995,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 4 206,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 1 922,00 zł

dla par, seniorów, sportowców, osób nadmiernie pocących się, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 22 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się