Materac piankowy czy kieszeniowy?

Wybór nowego materaca może dostarczyć nie lada problemów. W końcu na rynku pojawiło się mnóstwo rozwiązań i łatwo się pogubić, jeśli nie mamy fachowej wiedzy na temat różnorodnych materacy. Trzeba pamiętać, że materac należy wymieniać co kilka lat ze względów higienicznych. W łóżku spędzamy znaczną część naszego życia, dlatego nie warto rezygnować z przyjemnego komfortu. To, jak śpimy oraz na czym śpimy na wpływ na postawę ciała, samopoczucie, energię do działania, bóle głowy czy odporność na stres. Materace dobieramy do naszej budowy ciała, wagi, wzrostu oraz indywidualnych preferencji. Decydujemy się na solidne, trwałe rozwiązania. Materac piankowy czy kieszeniowy - który sprawdzi się lepiej?

Jaki materac wybrać?

Bez względu na to, czy interesuje nas materac do łóżeczka, materac 160x200, materac 140x200 kierujemy się parametrami, czyli trwałością materaca, wagą użytkownika, rozmiarem łóżka, własnym komfortem i indywidualnymi wymaganiami. Najlepsze materace to takie, które są dopasowane do osoby, która z nich korzysta. Nie mogą być za twarde ani za miękkie. Nie kierujmy się modą ani poleceniem przez znajomych czy rodzinę.

Do najmniej wygodnych i mało już popularnych należą materace wypełnione klasycznymi sprężynami, czyli materace bonellowe. W tym przypadku sprężyny są ułożone płasko i połączone ze sobą, nie dając punktu podparcia oraz komfortowego snu we dwoje. Materace sprężynowe, w których sprężyny są od siebie oddzielone i pochowane w flizelinowych kieszeniach - to materace kieszeniowe. Materace piankowe gwarantują znacznie lepsze podparcie ciała, przez co są wygodniejsze i zdrowsze. Oczywiście bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego stelaża pod materac.

Materace bonellowe - niestety - mają sporo minusów. Choć są tanie, nie posiadają odpowiednich punktów podparcia. Gdy naciskamy w jednym miejscu, pracuje cały materac. To dlatego w łóżkach dwuosobowych z materacem bonellowym odczuwamy ruchy drugiej osoby podczas snu. Materac sprężynowy z kieszeniami ugina się wyłącznie w tym miejscu, w którym na niego naciskamy. Dodatkowym atutem jest to, że występują też w wersji strefowej, co oznacza, że w miejscach, gdzie ciało jest cięższe umieszcza się bardziej twarde sprężyny, które zapewniają idealne podparcie cięższych elementów ciała np. biodra czy barki. Z kolei pod głową są one miękkie, co przekłada się na wysoki komfort. Ciało jest równomiernie rozłożone, nawet wtedy, gdy śpimy na plecach, brzuchu czy na boku. materace piankowe znane są z tego, że świetnie dopasowują się do ciała. W tym przypadku ciężar rozkłada się bardzo równomiernie. Szczególnie polecane są dla najmłodszych użytkowników. Warto jednak zaznaczyć, że pianka piance nierówna, dlatego wybierajmy nowoczesne rozwiązania. W razie potrzeby warto poradzić się ekspertów.

Materace bonellowe
Materace sprężynowe
Materace piankowe

Najlepszy materac

Kluczową kwestią jest także trwałość materaca. Popularne materace, czyli wspomniane wcześniej materace piankowe, mogą z czasem się odkształcać. Stanie się to szybciej niż w przypadku materacy kieszeniowych, jeśli wybierzemy piankę słabej jakości. Producenci nie dają jednak za wygraną i tak na rynku pojawiły się materace z pianki wysokoelastycznej, która jest wytrzymała i zachowuje swój kształt przez wiele lat - jednocześnie jest niezwykle przyjemna w odczuciu. Świetnie dopasowuje się do ciała osoby, która korzysta z materaca. Pianka wysokoelastyczna ma również swoje zastosowanie w materacach profilowanych czy poduszkach. Jej atutem jest także to, że jest mocno przewiewna. Nie pocimy się w nocy, czujemy się bardziej komfortowo, a łóżko i nasz sen są utrzymane w higienie.

Warto dodać, że niektóre materace piankowe są lżejsze niż materace kieszeniowe. Dzięki temu możemy je łatwo przenieść. Są także łatwiejsze do transportowania, gdyż są elastyczne i można je delikatnie nagiąć nie robiąc im tym samym krzywdy. Natomiast jeżeli chodzi o materace kieszeniowe występują jako jedno lub dwustronne. W przypadku tych drugich warto pamiętać o przewracaniu od czasu do czasu na drugą stronę, pozwalając tym samym na jego dłuższe funkcjonowanie i równomierną pracę sprężyn.

Gwarancja komfortowego snu

Jak widać, istnieje mnóstwo czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując materac - niezależnie od tego, czy jest to materac kieszeniowy, czy piankowy. Bierzemy pod uwagę wygodę, materiały, z jakich został on wyprodukowany, nasze własne potrzeby oraz występujące schorzenia. Jeśli chcemy mieć materac z pianki, bardziej higienicznym wyborem będzie ten z pianki wysokoelastycznej. Z kolei w przypadku, gdy interesuje nas materac sprężynowy, wybierzmy kieszeniowy, zamiast bonellowego.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego materaca - podsumowanie

Materac piankowy

Materac piankowy

Pianka słabej jakości (czyli mało gęsta) będzie się szybciej odkształcać. Należy zwracać uwagę na jakość i gęstość – im więcej kilogramów na metr sześcienny, tym większa szansa na komfortowy sen i zwiększoną żywotność materaca. Pianki ze względu na bardzo dobrą cyrkulację powietrza posiadają właściwości hipoalergiczne, dlatego sprawdzają się u alergików i astmatyków. Są idealnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, szczególnie dzieci i młodzieży.

Polecane pianki:

- wysokoelastyczna np. Piano,
- termoelastyczna np. Medivis Lux,
- pianka Komfort np. Czwarty Etap,
- pianka Naturalis np. Bahrain Naturalis,
- pianka lateksoidalna np. Sueno Minor LXI.

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy

Sprężyny stanowią trzon materaca, dlatego muszą być umieszczone w osobnych kieszonkach, zapewniających bezpieczeństwo ich użytkowania. Materac kieszeniowy łączony jest zawsze z innymi surowcami np. pianką wysokoelastyczną, pianką termoelastyczną czy lateksem. Sprężyny kieszeniowe są odporne na odkształcenia, a co za tym idzie są niezwykle trwałe. Sprawdzają się zarówno u singli jak i u par, ponieważ nie przenoszą drgań na drugą część materaca. Podtrzymują kręgosłup w najbardziej newralgicznych częściach ciała (możliwe zastosowanie 7 stref twardości). Nie polecamy materaca ze sprężyn bonellowych ze względu na ich niewielki wpływ na podparcie kręgosłupa.

Polecane sprężyny:

- woreczkowe np. Penlo,
- Multipocket 1000s np. Largo,
- kieszeniowe 2000s np. Czar Nocy.

Wybierz najlepszy materac dla siebie!

Przy tak bogatym wyborze materacy sprężynowych i piankowych, niełatwo znaleźć ten najlepszy. Nasze poniższe propozycje zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Materac Largo składa się z wysokogatunkowych sprężyn kieszeniowych typu multi pocket oraz elastycznej warstwy lateksu. Dzięki zastosowaniu tak dużej ilości sprężyn, uzyskuje się idealne działanie punkowe na kręgosłup przy zachowaniu swobody ruchu. Użycie gęstego lateksu jako wierzchniej warstwy materaca zapobiega rozwojowi grzybów oraz bakterii. Materac Largo to idealny wybór dla osób poszukujących ortopedycznego i higienicznego produktu.

Materac Piano zbudowany jest z innowacyjnej pianki wysokoelastycznej GUENO Elastic charakteryzującej się świetną oddychalnością i wysoką gęstością. Posiada on profilowania tworzone laserowo, które zapewniają idealne dopasowanie do naszego ciała, a dodatkowo delikatnie masują skórę poprawiając krążenie.


Data: Mar 13, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 069,00 zł

dla dziecka, do stelaży regulowanych, seniora, pary

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 17 cm
- opinie:
od 1 995,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 2 302,00 zł

dla par o dużej różnicy wagi, sportowców, osób śpiących na boku, osób z problemami z kręgosłupem...

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 26 cm
- opinie:
od 4 206,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się