7 korzyści z zakupu materaca ekologicznego

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo nasze codzienne wybory mają wpływ na otaczające nas środowisko. Dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka ekologicznego materaca do spania. Co to dokładnie oznacza? Czym taki materac różni się od innych wyrobów do spania?

Czy warto wybrać ekologiczny materac do spania?

Obecnie jest naprawdę wiele możliwości, aby spróbować przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Nie tylko segregujemy śmieci, wybieramy produkty organiczne czy zmniejszamy zużycie plastiku, ale także poszukujemy ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu. Jednym z takich wyborów jest inwestycja w materac ekologiczny. Jest co najmniej 7 powodów, dla których warto rozważyć zakup takiego materaca, przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Materac z naturalnych materiałów

Materace ekologiczne są wytwarzane z naturalnych materiałów, takich jak pianka Fresh z olejkiem rycynowym pozyskiwanym z nasion rącznika pospolitego, lateks 100% naturalny Talalay, płyta kokosowa, wełna owcza, włókno bambusowe czy bawełna. Dzięki tym surowcom materace ekologiczne są przyjazne dla środowiska oraz zdrowe dla użytkownika, jak ma to miejsce na przykład w przypadku olejku rycynowego, który ma udowodnione naukowo właściwości antybakteryjne i prozdrowotne w stosunku do skóry. W przeciwieństwie do syntetycznych materiałów te surowce nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne ani na zdrowie człowieka. Wiele z nich jak choćby lateks jest produkowana z surowców pozyskiwanych ręcznie, z poszanowaniem naturalnego środowiska i dobrostanu przyrody.

2. Higieniczne właściwości

Materace ekologiczne są często hipoalergiczne, co oznacza, że minimalizują ryzyko wystąpienia alergii. Naturalne materiały, takie jak lateks czy płyta kokosowa, są odporne na rozwój roztoczy, pleśni i bakterii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych oraz problemów z układem oddechowym. Wełna i włókno bambusowe mają również właściwości antybakteryjne, co dodatkowo zwiększa hipoalergiczność materaca. Szukając materaca ekologicznego, który będzie również bezpieczny dla alergika najlepiej wybrać lateks naturalny, który jest produktem w 100% hipoalergicznym. Doskonale sprawdzi się też pianka z olejkiem rycynowym, która jest polecana zwłaszcza dla osób z tendencją do wzmożonej potliwości czy jako dodatek do materacy, które nie zapewniają aż tak dobrej przepuszczalności powietrza (np. materace termoelastyczne). Dodatek warstwy pianki Naturalis czy pianki Fresh mających w składzie formułę z olejku rycynowego świetnie wpływa na higieniczność materaca, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i wykazuje działanie kojące w kontakcie ze skórą, co ma wpływ choćby na nieco wolniejsze powstawanie zmarszczek w trakcie snu oraz przyczynia się pośrednio do uzyskania lepszej jakości snu.

3. Dobre wsparcie dla kręgosłupa

Materace ekologiczne zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, dzięki czemu pozwalają na zdrowy, regenerujący sen. Elastyczność lateksu naturalnego oraz lateksu Talalay w wersji Embrace czy Blue sprawia, że materac dopasowuje się do kształtu ciała, rozkładając równomiernie ciężar i zmniejszając nacisk na kręgosłup. Płyta kokosowa dodaje dodatkowe wsparcie, dzięki swojej twardości wytrzymałości, co przekłada się na prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu. Lateks to propozycja dla osób lubiących elastyczność znaną choćby z wyrobów piankowych, z kolei płyta kokosowa to jeden z najtwardszych komponentów więc sprawdzi się dla osób, które lubią mieć sztywne i twarde podłoże do spania.

4. Odpowiednia termoregulacja

Naturalne materiały, z których wykonane są materace ekologiczne, pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę podczas snu i dbają też o inne parametry niezbędne dla uzyskania wysokiej jakości snu jak wentylacja. Zdecydowanie najlepszą przewiewność zapewnia lateks, który jest wyposażony w liczne korytarze powietrzne (na skutek nakłuwania masy prętami zamrażającymi w trakcie produkcji). Dla osób, którym zwykle jest pod kołdrą za ciepło lub które mają tendencję do pocenia się warto wybrać zwłaszcza działający chłodząco lateks Talalay Blue. Ciekawą opcją będzie też wybór materaca z wierzchnią warstwą pianki z olejkiem rycynowym, który poleca się dla osób mających problemy z termoregulacją podczas snu czy dla potliwych.

5. Trwałość i wytrzymałość

Materace ekologiczne są trwałe i wytrzymałe, co oznacza, że zachowują swoje właściwości przez długi czas. Jednak każdy surowiec ma nieco inne właściwości. Płyta kokosowa jest sztywna i bardzo twarda, w tym sensie jest to materiał odporny na zgniatanie, jednak nie jest tak żywotny co lateks, który w ogóle wyróżnia się największą trwałością ze wszystkich materacy. Wyroby lateksowe nie należą do najtańszych, ale jest to materac, który „przeżyje” spokojnie materac sprężynowy, kokosowy czy nawet piankowy.

6. Przyjazne dla środowiska

Wybierając materac ekologiczny, wspierasz ochronę środowiska. Produkcja materacy z naturalnych materiałów, takich jak lateks Talalay, wełna czy włókno bambusowe, ma mniejszy wpływ na środowisko niż produkcja materacy syntetycznych, gdzie do wypełnienia materaca dodaje się wiele różnych sztucznych dodatków i wypełniaczy. Jednak syntetyczne materiały wcale nie muszą być złe, pod warunkiem, że do ich produkcji zastosowano wysokiej jakości składniki, a technologie produkcji są nowoczesne. Wiele syntetycznych komponentów wzbogaca się też dodatkiem naturalnych składników, tak jest choćby z lateksem mineralnym, którego bazę stanowi zawsze lateks naturalny oraz z pianką Fresh, gdzie syntetyczną piankę wysokoelastyczną wzbogaca się naturalnym olejkiem z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity. Ponadto naturalne materiały są często pozyskiwane w sposób zrównoważony, co przyczynia się do ochrony ekosystemów i zasobów naturalnych.

7. Bezpieczeństwo i certyfikaty

Materace ekologiczne są poddawane o wiele bardziej rygorystycznym testom i certyfikacjom, które potwierdzają ich jakość, bezpieczeństwo oraz wpływ na zdrowie. Przykładem takiego certyfikatu jest Oeko-Tex Standard 100, który gwarantuje, że materiały użyte do produkcji materaca są wolne od szkodliwych substancji chemicznych. Dzięki temu, wybierając materac ekologiczny, masz pewność, że śpisz na produkcie spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa i dbającego o twoje zdrowie.

Czy warto?

Materace ekologiczne to doskonały wybór dla osób, które chcą inwestować w zdrowy sen i dbać o środowisko. Ich zalety, takie jak wykorzystanie naturalnych materiałów, hipoalergiczność, wsparcie dla kręgosłupa, termoregulacja, trwałość, przyjazność dla środowiska oraz certyfikaty bezpieczeństwa, sprawiają, że warto rozważyć taki zakup.

Jeśli ktoś poszukuje materaca, który zapewni komfortowy i zdrowy sen i równocześnie będzie bardziej przyjazny dla planety, to materace ekologiczne są doskonałym wyborem. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów, certyfikaty oraz rekomendacje innych użytkowników. Pamiętaj, że dobry materac to klucz do zdrowego snu, który wpływa na twoje samopoczucie oraz codzienną energię. Zainwestuj w materac ekologiczny i przekonaj się sam, jak wiele korzyści może przynieść dla twojego zdrowia i środowiska.

Data: Apr 7, 2023

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 925,00 zł

dla par, seniorów, sportowców, osób nadmiernie pocących się, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 22 cm
- opinie:
od 2 427,00 zł

dla par, nastolatka, osób pocących się, mających problemy z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 24 cm
- opinie: