Sypialnia w kamperze czy busie – jak zorganizować?

Czy da się komfortowo urządzić sypialnię w busie lub kamperze?

Chcesz urządzić sypialnię w kamperze lub busie i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojnie, w tym artykule omówimy, jak się do tego zabrać i jak efektywnie wykonać sypialnię nawet w małym i kompaktowym busie. Tak naprawdę nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Zaprojektowanie i wykonanie sypialni w kamperze czy w busie wymaga trochę czasu i umiejętności technicznych, ale dzięki temu możesz urządzić się całkowicie według swoich potrzeb. Poza tym urządzenie takiej nietypowej sypialni w kamperze będzie także tańsze na własną rękę niż zlecenie tego profesjonalnej firmie. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dobrej jakości materac do kampera, albo na zestaw wygodnych poduszek i komfortowej pościeli.

Jak zrobić łóżko w kamperze czy w busie?

Urządzanie sypialni w samochodzie najlepiej jest zacząć od wydzielenia przestrzeni na łóżko. W tym celu trzeba na początku określić jego wielkość. O ile z długością nie powinno być problemu, bo większość łóżek i materacy ma standardową długość 200 cm, tak już szerokość materaca może sprawić pewien problem.

Jaką szerokość łóżka wybrać do kampera? To zależy od wielkości samego pojazdu, ilości śpiących osób oraz ich budowy ciała. Dla jednej osoby sprawdzi się nawet łóżko 80x200 czy 90x200 cm. Z kolei jeśli ma być to łóżko dla pary to warto wybrać minimum 140x200 cm, a jeśli tylko mamy możliwość lub osoby nie są szczupłej budowy to przyda się nawet łóżko do busa 160x200 cm. Teraz zastanów się, czy łóżko ma być stałym elementem wyposażenia busa lub kampera, czy też wolisz, aby było częściowo schowane. Można zamontować na przykład wysuwane lub składane łóżko. Jeśli jednak wybierzesz to drugie rozwiązanie, to pamiętaj, aby wybrać też odpowiedni typ i rodzaj materaca do spania, bo nie każdy rodzaj sprawdzi się do składanego łóżka. Na przykład popularny materac kieszeniowy ze sprężynami ulegnie uszkodzeniu przy próbie złożenia. Dużo lepiej natomiast do rozkładanego łóżka sprawdzi się materac piankowy czy materac lateksowy. Ciekawe rozwiązanie to także łóżko podsufitowe. Wówczas mebel można podnosić i opuszczać w razie potrzeby.

Jaki materac do busa czy kampera?

Jeśli wiesz już, jak chcesz zamontować łóżko i w jakiej wielkości ma być to mebel, to pora także wybrać odpowiednio dopasowany materac. Dopasowany zarówno do specyfiki wozu, wielkości łóżka, ale także do użytkownika bądź użytkowników. Najczęściej w sklepach z materacami można znaleźć materace sprężynowe, piankowe czy lateksowe. Materace sprężynowe są dość tanie w porównaniu z modelami z pianki czy z lateksu. Jeśli jednak masz w samochodzie składane łóżko, to musisz wybrać inny rodzaj materaca, bo kieszeniowy zniszczy się po zgięciu, dokładniej chodzi o metalowe sprężyny. Taki materac nie nadaje się do składanego łóżka. Do kampera czy busa warto także wybrać materac, który będzie bardzo higieniczny, bo jednak życie w podróży sprawia, że człowiek czasami się ubrudzi. Bardzo higieniczne, a do tego antyalergiczne są materace piankowe oraz lateksowe. Mają też bardziej elastyczną strukturę od materacy kieszeniowych, więc sprawdzą się w przypadku składanego łóżka w busie czy w kamperze. Materac dobrze jest też dobierać pod kątem tego, jak dana osoba czy osoby lubią spać. Dla miłośników klasycznych, twardszych i stabilniejszych materacy polecamy model lateksowy, który sprawdza się też zwykle podczas spania na plecach. Z kolei materace piankowe są znacznie bardziej elastyczne, lepiej dopasowują się do użytkownika i są dość miękkie, dzięki czemu lepiej sprawdzają się przy spaniu na boku czy na brzuchu. Chociaż akurat tej ostatniej pozycji nie polecamy, bo podczas spania na brzuchu zgniataniu ulegają delikatne narządy wewnętrzne, a kręgosłup nienaturalnie się wygina.

od 4 255,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie:
od 4 226,00 zł

dla seniora, osób z problemami z kręgosłupem, pocących się, par, sportowców

Producent: GUENO
Rodzaj: lateksowy, piankowy
Twardość: H2 i H3
Wysokość: 25 cm
- opinie:

Czy można dociąć domowy materac, aby zmieścił się w kamperze?

Nie polecamy próbować samodzielnie docinać materaca tak, aby pasował do łóżka w kamperze czy w busie. Często materace mają kilkustrefową budowę, co oznacza, że materac jest w różnych miejscach powierzchni inaczej wykonany, po to, aby zapewnić jak najlepsze podparcie pod konkretne partie ciała. W takim wypadku nie powinno się na własną rękę docinać takiego materaca, bo łatwo można go zniszczyć albo też zmienić po prostu jego właściwości. Dużo lepiej jest zamówić materac pod konkretny rozmiar. W naszym sklepie oferujemy nawet możliwość zamówienia materaca w nietypowym rozmiarze, dzięki czemu możesz go wręcz idealnie dopasować do specyfiki kampera czy busa.

Topper – czyli materac nawierzchniowy

Oprócz klasycznych materacy, wysokich na kilkanaście lub więcej centymetrów, są także tak zwane top materace czyli toppery. Jest to materac nawierzchniowy, liczy zwykle od 4 - 8 cm i stanowi rodzaj nakładki na właściwy materac lub sztywniejsze podłoże. Jakie funkcje pełni materac nawierzchniowy? Przede wszystkim ma za zadanie zmienić właściwości dotychczasowego podłoża. Są nakładki zmiękczające podłoże, utwardzające, a nawet wyrównujące. Top materac to świetny wybór do kampera, chociaż raczej polecamy używać go jako dodatkowej nakładki, a nie samego materaca. Taki materac jest nieco zbyt cienki do samodzielnego spania. Są topmaterace z lateksu i wielu rodzajów pianek, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.Topper to też świetna ochrona właściwego materaca przed zużyciem, potem, zalaniem, tarciem czy zagniataniem, topmaterac może skutecznie wydłużyć żywotność materaca albo odświeżyć już mocno wysłużony materac, nadając mu nowych właściwości.

Ochraniacz na materac i pielęgnacja pokrowca

Życie w podróży i spanie w samochodzie wymaga zastosowania się do kilku zasad higieny. Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby utrzymać materac do spania w dobrej kondycji. Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, bo to właśnie w nocy ciało przechodzi procesy regeneracyjne. Należy regularnie wymieniać prześcieradło i czyścić pokrowiec na materac. Większość nowoczesnych i dobrych materacy do spania jest wyposażona w duży i wygodny zamek z suwakiem, więc ściągnięcie pokrowca nie stanowi większego problemu. Pokrowiec powinien być bezpieczny w praniu i to w wyższych temperaturach, na poziomie min. 60oC. Taka temperatura prania pozwala pozbyć się bakterii z potu oraz roztoczy, które mogą się gromadzić w materacu, a które są też silnym alergenem. Oprócz tego warto zainwestować w ochraniacz na materac, zwłaszcza jeśli jest to materac w busie lub kamperze, gdzie często w jednym pomieszczeniu się gotuje, je i śpi. Ochraniacz na materac jest wręcz niezbędny, jeśli lubisz wypić w łóżku filiżankę porannej kawy czy wieczorem rozkoszować się lampką winą na kempingu. Ochraniacz najczęściej ma formę podobną do klasycznego prześcieradła, dlatego można go wygodnie zdjąć i wyprać w razie potrzeby. Lepiej zaplamić ochraniacz niż materac.

Jaka kołdra i poduszka do kampera czy busa?

Oprócz materaca, zadbaj też o dobrą kołdrę i poduszkę, które podniosą komfort snu w samochodzie. Zimą można wybrać dobrej jakości puchową pościel, bo jest bardzo lekka, ciepła i zajmuje niewiele miejsca, jest łatwa w przechowywaniu. Jednak warto wiedzieć, że wyroby puchowe są trudne w pielęgnacji i wymagają specjalistycznych środków piorących. Możesz też wypróbować syntetyczne kołdry i poduszki, które mają naturalne właściwości antyalergiczne, a przy tym dobrze znoszą pranie w wyższych temperaturach i szybko schną. Z kolei jeśli chodzi o poduszki, to warto rozważyć wybór poduszki piankowej, która pozwala utrzymać wysoki poziom higieniczności, a do tego ma właściwości ortopedyczne i świetnie dopasowuje się do ciała, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom komfortu nawet podczas spania w busie czy kamperze.

Data: Sep 21, 2022

Kategorie: Poradnik , Inspiracje

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 095,00 zł

dla dziecka, do stelaży regulowanych, seniora, pary

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 17 cm
- opinie: