Materac do kampera – jaki wybrać?

Podróżowanie kamperem jest coraz modniejsze, bo pozwala na dużą niezależność i znacznie większą wygodę niż w przypadku klasycznego kempingu z namiotem. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób szuka dobrego materaca do kampera. Jaki powinien być?

Czy materac do kampera jest tak samo ważny, jak ten w sypialni?

Zawsze należy przykładać dużą wagę do snu i jego jakości. To inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Człowiek potrzebuje się wyspać tak samo w domu, jak i w podróży. Co więcej, na urlop jedziemy zwykle właśnie po to, aby wypocząć i nabrać sił – zdrowy sen świetnie się w tej roli sprawdzi. Dlatego jeśli ktoś decyduje się już na podróżowanie za pomocą kampera, to warto dodatkowo zwrócić uwagę na wybór materaca do spania, bo duże turystyczne auto daje nam taką możliwość. Materac do kampera wcale nie musi być gorszy czy tańszy od tego w domu. Co więcej, jeśli tylko odpowiada nam rozmiar, to można spróbować użyć domowego materaca jako łóżka w kamperze.

Materace do przyczep kempingowych i kampera

Caravaning, czyli tak naprawdę sposób na podróżowanie kamperem, to pewien styl życia. Poruszanie się własnym samochodem daje w podróży wiele możliwości, a przede wszystkim pozwala na niezależność i dostosowanie tempa wyjazdu do swoich potrzeb. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza duże samochody turystyczne typu kamper. Jest to niesamowicie wygodne, bo taki pojazd to w gruncie rzeczy dom na kółkach. Najważniejsze, że pomieści nawet cały materac do spania! Dzięki temu można znacznie poprawić sobie komfort podróży i nie trzeba dopasowywać trasy pod kątem szukania miejsc noclegowych. Materac do kampera to świetny wybór i warto się tym zainteresować, bo wypoczęty i wyspany człowiek ma o wiele więcej chęci do zwiedzania.

Jaki powinien być materac do kampera?

Materac do kampera musi mieć odpowiedni rozmiar, często znajdziemy pojazdy ze specjalnie przeznaczonym miejscem na materac, ale okazuje się, że musi być to specjalny rozmiar. Dobry sklep z materacami do spania bez trudu zapewni nam materac w nietypowym rozmiarze robiony na zamówienie. Jednak nie każdy sklep ma taką ofertę. W dużych sieciowych salonach meblowych często nie ma możliwości zamówienia materaca w nietypowym rozmiarze. Dlatego najpierw najlepiej jest dokładnie wymierzyć rozmiar. Najmniejszy rozmiar materaca do kampera dla jednej osoby to 80x200 cm. Jeśli jednak ma być to komfortowy materac dla dwóch osób to trzeba wybrać rozmiar minimum 140x200 cm. Poza tym bardzo ważne jest, aby materac do kampera był higieniczny i antyalergiczny. Nie każdy materac sprawdzi się w podróży. Polecamy zwłaszcza materace lateksowe i piankowe, które są bardzo trwałe i elastyczne, co pozwala swobodnie manewrować materacem.

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Z kolei materac sprężynowy może się niekoniecznie sprawdzić, taki materac jest dość twardy i sztywny, a poza tym nie można go złożyć w razie potrzeby. Zastosowanie sprężyn wpływa też istotnie na budowę materaca, bo w środku powstaje wolna przestrzeń, która może z czasem gromadzić kurz, co może stanowić pożywkę dla roztoczy. Dlatego do kampera zdecydowanie polecamy wybrać materac piankowy lub też materac lateksowy. Obydwa rodzaje są higieniczne, nie gromadzą kurzu i mają właściwości antyalergiczne. Ważny również jest pokrowiec materaca. Powinien być łatwy do ściągnięcia i bezpieczny do prania w pralce w wyższej temperaturze. Oprócz rodzaju wypełnienia materaca i pokrowca ochronnego, trzeba też wybrać prawidłową twardość, którą zawsze dopasowujemy do wagi, wzrostu i budowy ciała danej osoby. Dla osób cięższych oraz dla par chcących spać razem polecamy zwłaszcza nieco twardsze materace do spania, a dla osób bardzo lekkich dobrze sprawdzą się materace miękkie.

A może topmaterac do kampera?

Oprócz tradycyjnego materaca, do samochodu turystycznego typu kamper można też wybrać materac nawierzchniowy, który można w łatwy sposób zrolować. Jest mniejszy, cieńszy i tańszy od zwykłego materaca, a może okazać się, że idealnie sprawdzi się w podróży, zapewniając komfort i wygodę. Jest wiele rodzajów materacy nawierzchniowych, jedne mają za zadanie utwardzić podłoże, inne zmiękczyć je, a jeszcze inne wyrównać.

Jeśli lubisz nieco twardsze podłoże to możesz wybrać materac z pianki wysokoelastycznej, a jeśli lubisz bardziej miękkie materace to spróbuj z pianką termoelastyczną, pianką lateksoidalną czy lateksem. Pianka termoelastyczna dopasowuje się do ciała pod wpływem jego ciepła. Jest bardzo otulająca i może być wyjątkowo przyjemna, jednak nie jest to optymalny wybór dla każdego i w każdej sytuacji, bo pianka może grzać i wzmagać potliwość. Aby zachować higieniczność materaca w trakcie podróży, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pot, bo zawarte w nim bakterie mogą obniżać jakość materaca i skracać jego żywotność.

Data: Aug 29, 2022

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 069,00 zł

dla dziecka, do stelaży regulowanych, seniora, pary

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 17 cm
- opinie:
od 1 027,00 zł

pianka wysokoelastyczna, pianka termoelastyczna

  • Bestseller
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj materaca: piankowy
Twardość: H2 
Wysokość: 18 cm
- opinie: