Jak i gdzie przechowywać kołdry i poduszki?

Prawidłowe przechowywanie kołdry i poduszki pomaga utrzymać wysoki poziom czystości w sypialni oraz sprawia, że same produkty zyskują dłuższą żywotność. Jeśli masz w domu zapasowy komplet pościeli albo wymieniasz kołdrę w zależności od pory roku, to koniecznie musisz wiedzieć, jak to wszystko prawidłowo przechowywać.

Jak dbać o pościel na co dzień?

Jeśli chcesz, żeby twoja pościel długo i dobrze ci służyła, to oprócz prawidłowego przechowywania jej bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja. Zanim schowasz poduszkę czy kołdrę do szafy lub komody, upewnij się, że jest świeżo wyprana, czysta i sucha. Duże znaczenie ma też to, w jaki sposób składasz pościel przed włożeniem jej do szafy, bo nieumiejętnie czy niechlujnie poskładana kołdra lub poszewki mogą niepotrzebnie zająć dużo miejsca. Warto starać się utrzymywać porządek w sypialni, bo dzięki temu łatwiej jest znaleźć to, czego szukasz, a poza tym bałagan w miejscu spania nie ułatwia relaksu czy zasypiania.

Czy trzeba prasować pościel?

Przed schowaniem pościeli, kołdry czy poduszki do komody trzeba ją wcześniej wyprać i odpowiednio wysuszyć, najlepiej na świeżym powietrzu. Warto też wiedzieć, jakiej pielęgnacji potrzebują różne rodzaje pościeli, bo niektóre wyroby np. z puchu można łatwo zniszczyć. Każdą pościel, kołdrę i poduszkę należy bez wątpienia regularnie wietrzyć – im częściej, tym tak naprawdę lepiej. Tym bardziej, jeśli w sypialni, mieszkaniu lub domu panuje wilgoć. Niewietrzona pościel dodatkowo nasiąka potem w trakcie snu i z czasem mogą zacząć rozwijać się bakterie, a nawet grzyb czy pleśń. Zimą podczas mrozów można także wystawić pościel na balkon, bo niskie temperatury działają odświeżająco na kołdrę i poduszkę (zwłaszcza na naturalne wyroby z puchu czy pierza). Jednak trzeba pamiętać, że nie może tego dnia padać śnieg czy deszcz, bo naturalne wyroby bardzo łatwo gromadzą wilgoć i powoli schną.

Gdzie przechowywać pościel na zmianę?

Najczęściej mamy w domu więcej niż jeden komplet pościeli. Często trzymamy też zapasową pościel, komplet dla gości lub kołdrę sezonową, np. zimową czy letnią. Najlepiej przechowywać kołdrę i poduszkę w szafie lub w komodzie. Dobrej jakości komplety są najczęściej sprzedawane w specjalnych pokrowcach, które chronią przed poplamieniem czy uszkodzeniem w transporcie. Z kolei na co dzień taki pokrowiec idealnie sprawdzi się do przechowywania zapasowego kompletu kołdry czy poduszek. Pokrowiec zabezpiecza pościel przed kurzem czy wilgocią. Można także użyć szuflady, pod warunkiem że jest dostatecznie pojemna i głęboka, bo zbyt zgnieciona i wciśnięta na siłę kołdra czy poduszka nie tylko może stracić na jakości, ale także utrudnić codzienne korzystanie z mebli w sypialni.

Czy można trzymać pościel w pojemniku pod łóżkiem?

Pościel można także przechowywać w pojemniku pod łóżkiem, skrzyni, albo szufladach. Nowoczesne łóżka kontynentalne i tapicerowane najczęściej są sprzedawane w wersji zwykłej lub właśnie z pojemnikiem na pościel. Jednak warto pamiętać, że pod stelażem musi się znaleźć trochę wolnej przestrzeni, aby zapewnić prawidłowy przepływ powietrza pod materacem. Nasze ciało w trakcie snu schładza się i wydziela wilgoć, która może wsiąkać w materac. Wolna przestrzeń pod stelażem umożliwia prawidłową cyrkulację i chroni przed gromadzeniem wilgoci, rozwojem roztoczy grzybów czy pleśni.

Jak składać pościel i poszewki?

Zaplanuj wcześniej, gdzie chcesz schować pościel i sprawdź, ile mniej więcej miejsca potrzebujesz. W szufladzie można złożyć pościel bardziej na długość, bo szuflady są właśnie najczęściej niskie i długie. Z kolei w szafie można złożyć pościel na wysokość, dzięki czemu zabiera mniej przestrzeni. Prasuj i składaj pościel w większą lub mniejszą kostkę w zależności od tego, gdzie chcesz ją schować.

Data: Jun 20, 2022

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry , Ciekawostki

Wybrane produkty z naszej oferty

od 44,00 zł

40x40, 40x60, 50x70, 70x80

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj poduszki: syntetyczna, antyalergiczna
Wypełnienie: włókno silikonowe Finefill
Poszycie: bawełna, włókno bambusowe
- opinie:
od 243,00 zł

135x200, 155x200, 200x220 k

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj kołdry: syntetyczna, antyalergiczna
Wypełnienie: włókno silikonowe Finefill
Poszycie: bawełna, włókno bambusowe
- opinie:
od 186,00 zł

40x40, 40x60, 50x70, 70x80

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100% 
Poszycie: mako bawełna 90g/m2 
- opinie: