Materac dla rowerzysty - bo wszystko kręci się wokół regeneracji
Wieczór po wygranych zawodach rowerowych. Kładziesz się powoli do łóżka, ale w głowie wciąż jeszcze huczy od adrenaliny i emocji. Cały dzień ‘na nogach’, uda palą cię jak diabli, ramiona i ręce drżą ze zmęczenia tak, że gdyby zobaczyli to dawno niewidziani znajomi, pewnie ze śmiechem pogratulowaliby ci wyjątkowo udanej imprezy.
Dobrze, że przynajmniej wreszcie masz okazję odpocząć w spokoju we własnym łóżku. Na wyjazdach standard w hotelach bywa różny, ale przecież przyjeżdżasz tu po to, żeby się ścigać, a nie wylegiwać. Poza tym każdy, kto choć raz startował w zawodach daleko od domu wie, że spanie i regeneracja w nawet najlepszym hotelowym pokoju gdzieś na końcu świata, nie ma nawet ‘podjazdu’ do odpoczynku w zaciszu własnego domu i spania na swoim materacu.
Ten tekst jest częścią większego artykułu. W tej części znajdziesz takie informacje jak:
-najczęstsze dolegliwości bólowe, na które narzekają rowerzyści
-rola snu i odpoczynku w regeneracji sportowców,
-na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca do spania?
-jakie są podobieństwa między kupowaniem materaca i roweru?
-jak dobrać materac dla rowerzysty?
Przeczytaj też część II: “Materac dla rowerzysty - najlepsze modele materacy dla sportowców”
W trakcie i po fakcie - czyli kiedy tak naprawdę boli?
Nawet jeśli nie bierzesz udziału w zawodach, a na rowerze jeździsz tylko rekreacyjnie - choć intensywnie - to wiesz dobrze, że zabawa nigdy nie kończy się wraz z przekroczeniem linii mety czy dojechaniem do celu wycieczki. Oj nie. Prawdziwa ‘frajda’ zaczyna się w momencie, kiedy po bardzo intensywnym, często całodziennym wysiłku fizycznym kładziesz się do łóżka. To właśnie wtedy twoje ciało, tak bardzo eksploatowane przez cały dzień mówi: “sprawdzam”.
Łydki masz tak napięte, że trzeba by chyba zrobić akupunkturę, żeby się wreszcie trochę wyluzować, a zmęczone plecy przypominają ci, jaką cyfrę masz wbitą w dowodzie osobistym w zakładce “rok urodzenia”. Leżysz na płasko, bo każda zmiana pozycji informuje cię - bólem w różnych częściach ciała - o tym, ile dokładnie kilometrów pokazał dzisiaj licznik i że nie była to mała liczba.
Odpoczynek kluczem do sukcesu każdego sportowca
Dieta, regeneracja, trening - te trzy czynniki, w tej kolejności, warunkują osiąganie efektów w sporcie. Wie to każdy, kto trenuje zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie. Przykładamy coraz większą wagę do tego, co codziennie ląduje na naszym talerzu, a nowoczesne metody treningowe pozwalają nam osiągać dobre wyniki w praktycznie każdej dziedzinie sportu. To wszystko jednak nie będzie miało większego znaczenia, jeśli w swoich planach treningowych nie uwzględnisz czasu na odpoczynek i nie zapewnisz swojemu ciału odpowiednich warunków do regeneracji.
Zdrowy sen to podstawa
Sen jest jednym z filarów szczęśliwego i satysfakcjonującego życia, daje energię do działania, pozwala wyznaczać sobie cele i daje siłę do ich realizacji. Sen i odpowiednia regeneracja dla sportowca mają jeszcze większe znaczenie.
Jeśli nie zadbasz o komfort w sypialni i wygodny materac, organizm nie będzie miał szansy się zregenerować po wysiłku. Źle dobrany materac może dawać o sobie znać w postaci bólu kręgosłupa, problemów z napięciem mięśni, dyskomfortem w różnych grupach mięśniowych i uczuciem przemęczenia, co może prowadzić do gorszych wyników w sporcie, kontuzji, a w niektórych przypadkach nawet do uszczerbku na zdrowiu.
Jeśli chcesz temu zapobiec i cieszyć się zdrowiem oraz dobrymi rezultatami w swojej dyscyplinie, wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być dla Ciebie tak samo ważny, jak dzienny bilans makroskładników w posiłkach i systematyczność w treningach.
Co ma ze sobą wspólnego kupowanie materaca i roweru?
Z wyborem materaca jest zresztą bardzo podobnie, jak z wyborem roweru. Są rowery lepsze i gorsze, droższe oraz tańsze, ale nie ma jednego najlepszego modelu, który będzie idealny dla każdego użytkownika. Liczy się indywidualne dopasowanie. Między materacami do spania a rowerami jest zresztą więcej analogii - istnieje tak wiele rodzajów i technologii produkcji materacy, że żaden sklep ani dystrybutor nie byłby w stanie mieć w sprzedaży choćby po jednym modelu z każdego rodzaju!
Zamiast tego producenci materacy i sklepy, które je sprzedają, stawiają na takie rozwiązania, które ich zdaniem są najlepsze. Podobnie wygląda to w branży rowerowej - poszczególni sprzedawcy dysponują zazwyczaj bardzo zróżnicowanym ‘asortymentem’, a każdy doświadczony kolarz powie ci, że nie ma czegoś takiego jak rower, który będzie dobry dla każdego. Diabeł tkwi w szczegółach.
Jaki powinien być materac dla rowerzysty? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Materac zawsze powinno się wybierać do konkretnej osoby, ponieważ każdy człowiek jest inny. Na wybór odpowiedniego materaca składa się kilka czynników:
-wiek użytkownika,
-waga i wzrost,
-budowa ciała,
-preferencje dotyczące pozycji spania,
-wcześniejsze doświadczenia z materacami i przyzwyczajenia,
-indywidualne nawyki związane ze snem i odpoczynkiem,
-warunki w sypialni: wilgotność, temperatura, rozmiar pomieszczenia,
-problemy zdrowotne, schorzenia medyczne, kontuzje i urazy,
-aktywność sportowa, konieczność regeneracji i odpoczynku dla konkretnych części ciała i grup mięśniowych.
Dobry materac to taki, który jest wygodny, gwarantuje dobre podparcie dla kręgosłupa i mięśni, nie powoduje ucisku i zapewnia równocześnie wysoką higieną snu. Jeśli regularnie uprawiasz sport, to pewnie wiesz już, jak należy dbać o ciało, jaka jest mechanika działania poszczególnych mięśni, albo dlaczego sen dla sportowca ma jeszcze większe znaczenie, niż na przykład dla osoby, której aktywność ruchowa ogranicza się do porannego wysiłku podniesienia się z łóżka i jednego spaceru dziennie po bułki do sklepu.
Jeśli lubisz uprawiać sport, to na pewno sam wiesz najlepiej, jak dbać o swoje ciało i zdrowie w ciągu każdego dnia.
No właśnie - w ciągu dnia, a co z nocą? Każdy z nas śpi, ale raczej nie każdy sypia tak samo, prawda? Ktoś lubi spać na twardym materacu, a ktoś inny woli bardziej miękkie, wręcz zapadające się podłoże. Niektórzy lubią zasypiać przy otwartym oknie nawet w zimie, a inni potrzebują grubej puchowej kołdry i łóżka ustawionego blisko kaloryfera. Ty śpisz na plecach, a twoja druga połówka woli leżeć na boku, albo na odwrót. Co człowiek, to inne przyzwyczajenia i różne potrzeby.
Ze snem jest jak z jazdą na rowerze, można jeździć na starym, ale zaufanym sprzęcie i przy odpowiednio ciężkiej pracy oraz determinacji, osiągać na nim naprawdę niezłe wyniki.
Przy ściganiu się z zawodnikiem podobnej klasy, o wygranej może zadecydować na przykład to, jakiej marki masz przerzutki, czy rower został naoliwiony takim a nie innym preparatem, a nawet to, w jakiej technologii wykonano opony. Ktoś, kto używa roweru tylko podczas niedzielnych wycieczek nie zwróci pewnie uwagi na takie szczegóły. Rower ma być dobry, porządny, ma jeździć, być wygodny i bezawaryjny. Zawodnik zorientowany na wygrywanie i osiągnięcie sukcesu sportowego spojrzy na ten problem o wiele szerzej i bardziej drobiazgowo, rozumiejąc, że na końcowy wynik składa się wiele pozornie nieistotnych szczegółów. Tak samo jest z materacem. Jeśli zależy Ci na maksymalnych efektach, zadbaj o swoją regenerację w taki sposób, jak prawdopodobnie nigdy wcześniej.
Przeczytaj też część II: “Materac dla rowerzysty - najlepsze modele materacy dla sportowców”
Zaloguj się aby skomentować
Zaloguj się