Poduszki profilowane

Data: lut 21, 2021

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Dlaczego są lepsze od tych zwykłych?

Poduszka dla większości z nas jest przedmiotem tak oczywistym, że niemal nie zwracamy na niego uwagi. Tymczasem tak naprawdę to właśnie ona otula nas do snu, i pozwala „odpłynąć” w inny wymiar. A przynajmniej z założenia tak powinno być, ponieważ bardzo często przez jej nieodpowiednie dopasowanie zamiast wymarzonego beztroskiego snu otrzymujemy ból kręgosłupa i sztywność karku. Obecna oferta poduszek dostępnych na rynku jest naprawdę ogromna. Czym więc kierować się podczas wyboru tej odpowiedniej, aby należycie spełniała swoją funkcje?

Poduszka poduszce nie równa

Jak łatwo można zauważyć w zależności od kultury, tradycji, czy zwyczajnie od upodobań nadajemy poduszkom wiele funkcji. W kulturze wschodniej na przykład poduszki pełnią rolę dekoracyjną, są używane, jako rodzaj pufy, zagłówek, czy też medytacyjny niezbędnik. Natomiast w naszej środkowoeuropejskiej tradycji poduszka stanowi ważny element dopełniający niejako aranżacji wnętrza, nadając mu przytulnego charakteru. Oczywiście jej podstawową funkcją nadal pozostaje zapewnienie nam zdrowego snu. Oferta i różnorodność poduszek jest bardzo duża. Poszczególne modele zróżnicowane są ze względu na kształt, wielkość, wzór, materiał poszewki, a co najważniejsze - wypełnienie. To ono właśnie w pewien sposób podpowiada nam czy dana poduszka w rzeczywistości będzie dobra do spania. Najbardziej popularne wypełnienie poduszek to kacze pierze. Jest ono przyjemnie miękkie, pozornie wprost idealne do spania. Niestety właśnie miękkość takiej poduszki może być problematyczną kwestią, podobnie jak w przypadku poduszek z syntetycznym wypełnieniem. Warto pamiętać, że zbyt miękka poduszka nie dopasowuje się odpowiednio do krzywizn naszego ciała, i przez to powoduje poczucie dyskomfortu odczuwane zwłaszcza po przebudzeniu.

Na dobranoc

Aby sen był dla nas czystą przyjemnością, a uporczywe bóle głowy i szyi odeszły w niepamięć najlepszym rozwiązaniem będą poduszki profilowane. Przez ich kształt uzyskujemy niemal idealne dopasowanie do naszego kręgosłupa i odcinka szyjnego. Dzięki nim szyja jest w pełni podparta, co pozwala na rozluźnienie spiętych przez cały dzień także mięśni pleców i zapobiega występowaniu uciążliwych skurczów.

Materiał używany do ich produkcji to zazwyczaj lateks lub pianka termoelastyczna. Często bywają łączone z różnego rodzaju dodatkami na przykład olejem rycynowym. Pianka termoelastyczna, zgodnie ze swoją nazwą reaguje na ciepło ciała i dostosowuje się do niego. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta również jej elastyczność. Natomiast lateks jest bardziej wytrzymały na odkształcenia, oraz posiada właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, co sprawia, że jest materiałem idealnym dla alergików.

Musimy pamiętać, że źle dobrana poduszka może nam naprawdę „ spędzać sen z powiek ”. Jej używanie oprócz odczuwanego dyskomfortu, może nieść ze sobą wiele poważniejszych skutków zdrowotnych - rozpoczynając od „niewinnego” bólu głowy, rozdrażnienia i bezsenności kończąc nawet na skrzywieniu kręgosłupa. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad jej wyborem, a najlepiej udać się do specjalisty, który rozwieje nasze wszelkie wątpliwości związane z jej doborem.


Kto powinien spać na poduszce ortopedycznej?

Z pewnością osoby, które ze względów zdrowotnych potrzebują odpowiedniego podparcia głowy i szyi, ale prawda jest taka, że każdy może używać tego typu poduszek. Sprawa ma się inaczej u dzieci, które do 2 roku życia nie powinny korzystać z tego rodzaju poduszek ortopedycznych.

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Poniżej przedstawiamy kilka istotnych czynników na które warto zwrócić uwagę przed zakupem poduszki.

Pozycja, w jakiej śpimy
  • Na plecach – zalecane są poduszki niższe (twarde lub średnio twarde), które zadbają o odpowiednie podparcie głowy, aby wraz z kręgosłupem tworzyła linię prostą. W zależności od naszych przyzwyczajeń, a przede wszystkim kształtu odcinka szyjnego kręgosłupa, możemy stwierdzić jaka będzie odpowiednia - poduszka profilowana czy poduszka ortopedyczna o prostym kształcie.

  • Na boku – poduszka wyższa (twarda lub średnio twarda), która podeprze głowę w taki sposób by leżała ona poziomo i wypełniła odpowiednio przestrzeń między głową a barkiem (nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska).

  • Na brzuchu – taka pozycja spania nie sprzyja naszemu zdrowiu, ponieważ obciąża kręgosłup i sprawia, że narządy są uciskane podczas snu. Dla własnego zdrowia zalecamy nauczyć się spać na boku lub plecach. Niemniej jednak wiemy, że przyzwyczajenia trudno zmienić, dlatego zalecamy, aby poduszka do spania na brzuchu była znacząco niższa niż do spania na boku oraz miękka, oraz umożliwiała formowanie poduszki wedle naszych upodobań.

Budowy ciała

Szerokość barków ma istotny wpływ na wysokość poduszki, głównie w przypadku doboru poduszki anatomicznej do spania na boku.


Twardości materaca, na którym śpimy

Materac ma istotny wpływ na to jaką poduszkę należy nabyć. Im bardziej „wtapiamy się” w materac pod naciskiem barku lub naszych pleców, tym mniejszej wysokości poduszki potrzebujemy. Analogicznie, im twardszy materac, tym twardszej i wyższej poduszki potrzebujemy. Przykładowo jeżeli śpimy na materacu średnio miękkim (H2) a wysokość barku wynosi ok.12cm nie potrzebujemy poduszki 12 centymetrowej, ponieważ odległość od głowy do materaca zmniejsza się, im bardziej zagłębiamy się w materac.


Poduszki w naszej ofercie

Obecnie na rynku znajdziemy ogromną ilość poduszek profilowanych. Różnią się między sobą użytym materiałem lub kształtem. Poniżej prezentujemy naszą propozycją najlepszych poduszek ortopedycznych, a jeżeli nadal nie wiesz jaką poduszkę wybrać, zapraszamy do naszych salonów w których otrzymasz fachowe wsparcie oraz możliwość przetestowania wielu różnych wzorów.

Poduszka Air M&K foam Koło to poduszka stworzona z nowoczesnej pianki VISCO, która idealnie dopasowuje się do naszych kształtów, zapewniając prawidłowe podparcie kręgów szyjnych. Dzięki możliwości prania wkładu nawet w 60 stopniach produkt jest higieniczny i odpowiedni dla alergików. Poduszka jest dostępna w różnych pokrowcach.

Poduszka Talalay M&K foam Koło jest stworzona z lateksu naturalnego innowacyjną technologią Talalay. Technologia ta zapewnia idealną cyrkulację powietrza, dzięki czemu produkt jest bardzo higieniczny. Lateks naturalny oraz specjalistyczne profilowanie poduszki zapewnią idealne podparcie dla naszej szyi.

Produkty powiązane z tym wpisem

338,00 zł od 270,40 zł
  • Promocja
  • -20%
Producent: M&K Foam
Rodzaj poduszki: piankowa
Wypełnienie: pianka termoelastyczna
Poszycie: pokrowiec z kolekcji M&K Foam
- opinie:
474,00 zł od 379,20 zł
  • Promocja
  • -20%
Producent: M&K Foam
Rodzaj poduszki: piankowa
Wypełnienie: pianka termoelastyczna
Poszycie: pokrowiec z kolekcji M&K Foam
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się