Jak pozbyć się roztoczy z łóżka? Skuteczne metody!
Choć roztocza są niewątpliwie problemem, istnieje kilka sposobów na to, aby skutecznie się ich pozbyć. Bez wątpienia warto podjąć walkę z tymi pasożytami. Ich obecność w materacu czy łóżku może powodować dokuczliwe alergie, a nawet astmę. Podpowiadamy, jak skutecznie się z nimi rozprawić!
Spis treści:
-
Zapobieganie powstawaniu roztoczy
-
Jak wyczyścić łóżko z roztoczy?
-
Roztocze w materacu - jak sobie z nimi poradzić?
Zapobieganie powstawaniu roztoczy
Praktycznie każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. To dlatego powinniśmy dowiedzieć się, w jakich warunkach najszybciej rozwijają się roztocza i jak temu zapobiec. Roztocza najlepiej rozwijają się w warunkach o podwyższonej wilgotności i stosunkowo dość wysokiej temperaturze. Jak łatwo się domyślić, nagrzane po nocy, wilgotne materace czy łóżka będą idealnym środowiskiem. Aby skutecznie się ich pozbyć, przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym wietrzeniu pościeli. Gdy się obudzimy, nie ścielimy od razu łóżka. Niech ostygnie. Otwórzmy także okno w sypialni, aby świeże powietrze umożliwiło szybsze odparowanie wilgoci. Skuteczną bronią w walce z roztoczami jest także niska temperatura. Niewielki mróz sprawia, że roztocza i bakterie giną. Wietrzmy materac zarówno zimą, jak i latem.
Jak wyczyścić łóżko z roztoczy?
Bardzo ważne jest, aby regularnie zmieniać pościel. Choć to prosta zasada, często się o niej zapomina. Pościel zmieniamy przynajmniej raz na dwa tygodnie. Pierzemy ją w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, gdyż temperatura ta pozwoli pozbyć się roztoczy i bakterii, które giną w gorącej wodzie. Pamiętajmy także o regularnym czyszczeniu pokrowca materaca. Szczegółowe informacje dotyczące higieny znajdziemy w instrukcji.
Roztocze w materacu - jak sobie z nimi poradzić?
Zwróćmy również szczególną uwagę na wypełnienie samego materaca. Jeśli dopiero wybieramy odpowiedni materac, stawiajmy na materiały, które umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza. Świetnie w tej roli sprawdzą się pianki wysokoelastyczne. Mają otwarto komórkową budowę, dlatego pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Eliminują problem zawilgocenia materaca. Warto przyjrzeć się również bliżej nowoczesnym rozwiązaniom. Obecnie wybór materacy jest naprawdę spory, dlatego nie musimy decydować się na żaden kompromis. Materac może być wygodny, wysokiej jakości, funkcjonalny, dopasowany do potrzeb.
Roztocza i bakterie są uciążliwe dla każdego człowieka - nie tylko dla alergików. Nawet osoby, które są odporne na roztocza, mogą po czasie odczuć negatywne działanie na skórę czy drogi oddechowe. Absolutną podstawą jest przestrzeganie elementarnych zasad higieny we własnej sypialni. Wietrzymy materac, pomieszczenie, w którym śpimy, systematycznie zmieniamy pościel i pierzemy ją na odpowiednim programie. Samo odświeżanie na niewiele się zda. Powyższe wskazówki pozwolą pozbyć się ze swojego łóżka i materaca niechcianych roztoczy. Warto zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen, dbając o regularne czyszczenie materacy i higienę snu.
Data: kwi 15, 2021
Kategorie: Poradnik , Ciekawostki
Wybrane produkty z naszej oferty