Jaką poduszkę kupić? W trosce o wygodny sen

Łóżko ustawione, stelaż zamontowany, a materac już zamówiony? Teraz do skompletowania naszego łóżka idealnego brakuje już tylko pościeli. Na pierwszy rzut oka pewnie nam się wydaje, że poduszki czy kołdra odgrywają drugorzędne znaczenie, jeśli chodzi o komfortowy sen. Tymczasem nasze zdrowie i samopoczucie może być uzależnione właśnie od tego, jak ścielimy łóżko, dlatego powinniśmy postawić naszą wygodę na pierwszym miejscu. Co jest ważne podczas kupowania poduszki do spania i w związku z tym – jak wybrać odpowiednią, by rano budzić się wypoczętym? 

Poduszka a pozycja do spania

Kluczowym aspektem udanego wypoczynku może się okazać pozycja, w jakiej codziennie kładziemy się spać. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby kręgosłup spoczywał w sposób naturalny, tak by poszczególne kręgi nie były zbytnio obciążone. Poduszki do spania pozwolą nam wypracować takie ułożenie ciała, by organizm rzeczywiście mógł odpocząć i zregenerować się po ciężkim dniu.

Jeśli lubimy spać na brzuchu, to najlepiej będzie... zastanowić się nad zmianą pozycji. Niestety zasypianie właśnie w taki sposób może mieć naprawdę nieprzyjemny skutek dla kręgosłupa, dodatkowo uciskane są narządy wewnętrzne. Gdy jednak mamy problemy ze zmianą przyzwyczajeń, to do spania na brzuchu wybierajmy poduszki jak najniższe, niemalże płaskie. W przeciwnym wypadku głowa i kark będą nienaturalnie wygięte, co po pewnym czasie stanie się niezwykle uciążliwe.

W przypadku, gdy najczęściej zasypiamy na boku, poduszki do spania powinny mieć taką wysokość, by zapewniać głowie odpowiednie podparcie, na tyle, by w ciągu nocy się zbytnio nie przemieszczała. Zwracajmy uwagę na to, czy cała przestrzeń pod policzkiem została wypełniona. 

Wiele osób kładzie się do łóżka na płasko, na plecach. Również wówczas poduszka nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ kręgi szyjne nie mogą być za bardzo wyciągnięte do góry. W przeciwnym wypadku rano odczujemy nieprzyjemną sztywność w karku, a na dłuższą metę może to nawet prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa.

Ci, którzy mają już problemy z plecami, zdecydowanie powinni rozważyć zakup poduszki ortopedycznej. Takie modele posiadają zwykle specjalnie utworzone wgłębienie, tak by głowa i kark znajdowały się cały czas w tej samej, wygodnej pozycji.

Poduszki do spania – wymiary

Istnieje co najmniej kilka rozmiarów poduszek, choć te najbardziej popularne to zdecydowanie 70x80 cm oraz 50x60 cm. W przypadku jaśków standardowe wymiary to 40x40 cm. Nie powinniśmy jednak kierować się tym, co w sklepie jest najchętniej wybierane, ponieważ nawet rozmiar musi być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Dobrze zatem przed rozpoczęciem poszukiwań poduszki do spania dokładnie znać swój wzrost i wagę, ponieważ to dwie wartości, jakie bierzemy pod uwagę w wyborze. Warto także zmierzyć długość od podstawy szyi do łopatki oraz szerokość barków. Idealna poduszka to taka, która pozostawia nam jeszcze dodatkowe 10 cm miejsca.

Poduszki do spania – jakie wybrać wypełnienie?

Podstawową kwestią podczas wyboru poduszki do spania jest zdecydowanie materiał, jakim została wypchana. Tych jest z kolei tak wiele, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Poduszki puchowe

Poduszki wypełnione puchem są miękkie i lekkie, dlatego każdorazowe ścielenie łóżka będzie jeszcze prostsze. Dodatkowo poduszki puchowe znakomicie odprowadzają wilgoć. Najczęściej wykorzystywany jest puch kaczy, kurzy i gęsi.

Poduszki z pierzem

To nieco tańsza, ale po części też gorsza jakościowo wersja poduszki puchowej. Jest cięższa i mniej miękka. Niestety cena poduszki z wypełnieniem z pierza może być dosyć wygórowana.

Poduszki jedwabne

Drogie, właściwie ekskluzywne, jednak w ramach wysokiej ceny otrzymujemy doskonałą miękkość i delikatność. Jedwab nie stanowi też siedliska kurzu, więc polubią się z nim alergicy.

Poduszki wypełnione wełną

Poduszki wełniane mają przede wszystkim jedną zaletę: sprawdzą się bez względu na temperaturę za oknem, ponieważ potrafią doskonale utrzymywać ciepło, a w razie potrzeby chłodzić. Są miękkie i wygodne.

Poduszki z wypełnieniem syntetycznym

Chociaż poduszka z naturalnym środkiem wydaje się zdecydowanie najlepszą inwestycją, to jednak musimy pamiętać, że puch czy pierze potrafią silnie uczulać. Dodatkowo poduszki gryczane bądź orkiszowe mogą niewystarczająco przepuszczać powietrze, co prowadzi do powstawania wilgoci i zarazków. Warto zatem rozważyć poduszki do spania, które wypełnione są włóknami syntetycznymi. Najczęściej wykorzystuje się w nich lateks, piankę bądź też granulat poliestrowy lub silikonowy. Jeśli wybierzemy odpowiednio, takie poduszki będą równie komfortowe w użytku jak wersje z wypełnieniem naturalnym.

Jakie poszewki na poduszki będą najlepsze?

Tutaj również mamy szeroki wybór, zarówno w kwestii wzorów i kolorów, jak i wykorzystanego materiału. Poszewki jedwabne bądź satynowe nadadzą sypialni eleganckiego wyglądu (dodatkowo jedwab ma posiadać właściwości upiększające), z kolei klasyczne z bawełny czy kory będą łatwe do przechowywania. Na lato powinniśmy zainwestować w poszewki lniane, które zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, zaś zimą z powodzeniem ogrzeje nas pościel pokryta flanelą, która pomaga w utrzymaniu temperatury ciała. 

Data: Apr 13, 2021

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 208,00 zł

40x40, 40x60, 50x60, 50x70, 70x80

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100% export
Poszycie: ultra delikatny inlet 70g/m2-batyst
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się