Pokój dla nastolatka. Jakie łóżko młodzieżowe wybrać?

Dzieci dorastają błyskawicznie, a wraz z upływem lat zmieniają się ich preferencje i potrzeby. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, że ciągle rosną, dlatego ich pokój musi być odpowiednio dostosowany do wieku. O ile nietrudno przemalować ściany, wymienić podłogę czy dobrać dodatki, które nastolatek i tak zapewne wybierze sam, o tyle problematycznym może stać się zakup łóżka. Co wziąć pod uwagę, kiedy szukamy łóżka młodzieżowego i które z nich będzie najlepsze?

Kiedy trzeba wymienić łóżko?

Teoretycznie możemy zafundować dziecku łóżko w „dorosłym” rozmiarze, kiedy będzie miało zaledwie kilka lat. Dzięki temu unikniemy potem kolejnej inwestycji, ponieważ mebel przyda się również później, gdy pociecha wejdzie w okres dorastania. Jeśli jednak koniecznie chcemy odnowić pokój i tym samym wymienić wyposażenie, najlepiej rozejrzeć się za nowym łóżkiem, gdy syn lub córka przekroczy 13. rok życia. 

Jak duże powinno być łóżko dla nastolatka?

Rozmiar łóżka powinien wynosić minimum 80x200 cm, a najlepiej wybrać takie o wymiarach 90x200 cm. O ile pozwala nam na to metraż, możemy zastanowić się nad łóżkiem 120x200 cm, ponieważ nie bez przyczyny mówi się, że im szersze łóżko, tym wygodniejsze. Kiedy pokój nastolatka jest wystarczająco duży, można nawet zdecydować się na model podwójny. 

Co jednak zrobić w przypadku, gdy pomieszczenie jest niewielkie i musimy maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń? Wówczas warto się rozejrzeć za składanym tapczanem, który za dnia będzie pełnił funkcję kanapy. Dobrze też rozważyć łóżko na antresoli, gdzie na górze znajdzie się miejsce do spania, a na dole powierzchnia do zagospodarowania – świetnym pomysłem będzie ustawienie tam biurka, żeby dziecko mogło się w tym miejscu uczyć. Można też wstawić np. regał na książki, żeby nie zagracał pokoju.

W przypadku urządzania małego pokoju dla dwójki dzieci, optymalnym rozwiązaniem będzie zakup łóżka piętrowego. 

Rama łóżka dla nastolatka – jaką wybrać?

Drewniana a może metalowa? Wszystko zależy od wystroju wnętrza. Metalowa, pomalowana na biało rama ze zdobieniami z pewnością spodoba się nastoletniej dziewczynie, dodając pokojowi elegancji. Łóżko drewniane z kolei dopasujemy właściwie do każdego pomieszczenia.

Jeśli musimy jak najlepiej wykorzystać wolne miejsce, którego jest niewiele, można zdecydować się na łóżko z wbudowanym pojemnikiem, gdzie da się schować pościel. W razie gdy rama nie będzie tak wyposażona, ale za to okaże się wystarczająco wysoka, zawsze jest możliwość dokupienia wsuwanych szuflad, które pomieszczą wszystkie drobiazgi. Na rynku dostępne są też ramy z wbudowanymi półkami na książki np. w wezgłowiu, co nie tylko sprawi, że wnętrze będzie wyglądało bardziej nowocześnie, ale także nie będzie konieczne zakupienie dodatkowego regału.

Materac dla nastolatka to podstawa

Łóżko młodzieżowe musi być przede wszystkim wygodne. Komfort snu to podstawa, która zapewni naszemu dziecku dobre samopoczucie i siłę do nauki. Głównym elementem wpływającym na jakość snu jest odpowiedni materac. Jeśli ten nie zostanie właściwie dobrany, nie ma możliwości, że nastolatek będzie się wysypiał.

Zanim wyszukamy materace Katowice, należy wiedzieć, czego unikać. Lepiej zrezygnować z materacy bonelowych. Są może najtańsze, jednak niezbyt trwałe; z czasem mogą ulegać odkształceniom. Ponadto słabo dostosowują się do ciężaru ciała, uniemożliwiając zajęcie wygodnej pozycji. Spokojnie pominąć możemy także tradycyjne materace sprężynowe. Niegdyś były najbardziej popularnym wyborem ze względu na trwałość i stosunkowo niewielką cenę, jednak ich ogromną wadą jest duża waga. Może to znacząco utrudnić codzienne sprzątanie, a ponieważ materace sprężynowe dobrze regularnie odwracać i wietrzyć, ze względu na ich ciężar będzie to uciążliwe.

Wpisując materac Katowice, dobrze zwrócić uwagę na modele lateksowe. Są wygodne i doskonale dostosowują się do ułożenia ciała. Jeszcze lepszym wyborem są materace z wypełnieniem z pianki wysokoelastycznej. Zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, nie ulegają uszkodzeniom pod wpływem czasu, a przy okazji są antyalergiczne, dlatego osoby z uczuleniami nie muszą się obawiać o zaostrzenie objawów. Pianka zapewnia także dobrą cyrkulację powietrza, dlatego nastolatek nie będzie nadmiernie się pocił nawet podczas upalnych nocy. 

Jaka pościel dla nastolatka?

Oczywiście nasz nastoletni syn lub córka mogą wybrać dla siebie wzór kołdry i poduszek, by nie tylko pasował do całego pokoju, ale także odpowiadał ich preferencjom. Zanim jednak dokonamy zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z czego zrobione są poszewki.

Najbardziej uniwersalnym materiałem jest kora. Pościele z kory sprawdzą się o każdej porze roku, ponieważ są lekkie i przewiewne. Ponadto nie wymagają prasowania, a ponieważ są łatwe w utrzymaniu, nie niszczą się przez długie lata. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup pościeli z bawełny lub lnu. Ta ostatnia tkanina jest szczególnie polecana na lato. Nie grzeje, a wręcz przyjemnie chłodzi, dlatego niestraszne będą wysokie temperatury. Dla nastolatków, którzy lubią elegancję i chcą dodać swojemu pokojowi bardziej modnego charakteru, polecane są pościele jedwabne lub satynowe. Wyglądają bardzo efektownie – rankiem nie trzeba ich chować, ponieważ ze względu na lśniące, gładkie wykończenie, mogą także pełnić funkcję dekoracyjną. 

Data: Apr 13, 2021

Kategorie: Poradnik , Wszystko dla dziecka

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 391,00 zł

możliwość wyboru opcji z pojemnikiem

90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 200x200

  • Bestseller
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj łóżka: tapicerowane
Pojemnik na pościel: dostępny
- opinie:
od 1 947,00 zł

możliwość wyboru opcji z pojemnikiem

90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 200x200

Producent: M&K foam Koło
Rodzaj łóżka: tapicerowane
Pojemnik na pościel: dostępny
- opinie:
od 1 731,00 zł

90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 200x200

Producent: WIÓR
Rodzaj łóżka: drewniane
Materiał: drewno olchowe
Pojemnik na pościel: bez pojemnika
Nietypowe rozmiary: na zamówienie
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się