Ta wyśniona pościel. Z czego powinny być wykonane idealne poszewki?

Wiadomo już, że zakup odpowiedniego łóżka odgrywa kolosalną rolę w kwestii jakości snu. Podczas urządzania sypialni wyjątkowo mocno przykładamy się do wyboru tego elementu wyposażenia. Sporo ludzi zapomina jednak, że kluczem do spokojnego zasypiania jest nie tylko sprężysty stelaż czy też materac najwyższej jakości. Również dobór poduszek i kołdry ma ogromne znaczenie, i nie jest tu mowa wyłącznie o rodzaju wypełnienia. Nie będzie to miało znaczenia, jeśli nie zwrócimy uwagi na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane poszwy. Wbrew pozorom nawet niewłaściwa tkanina może sprawić, że noce staną się uciążliwe, a rankiem nie będziemy wstawać tak wypoczęci, jak byśmy tego chcieli.

Oczywiście przed zakupem pościeli pamiętajmy, że musimy dokładnie sprawdzać wymiary. Co dadzą nam ładne, funkcjonalne poszewki, jeśli nie będą pasowały? Wszystko zależy od tego, na jakie łóżko i materac się zdecydowaliśmy. Jeśli dopiero stoimy przed wyborem materaca, najlepiej wpisać w wyszukiwarkę „materace Kraków” i przejrzeć dostępne modele.

Pościel lniana

Nie na darmo mówi się, że powinniśmy kupować dużo lnianych ubrań na lato. Len to materiał leciutki i niezwykle przewiewny, który nie grzeje, a do tego jest bardzo wygodny. Jak się okazuje, jest też często wykorzystywany w produkcji poszewek na kołdry i poduszki. Warto mieć w szafie komplet lnianej pościeli, kiedy przyjdą upalne noce. Zapewnia dobrą wentylację, przez co ciało nadmiernie się nie poci. Jednocześnie len potrafi doskonale chronić przed chłodem, co oznacza, że sprawdzi się przez cały rok. Wielbiciele ekologicznego stylu życia również się z nim polubią, ponieważ to materiał w 100% naturalny, uwielbiany również przez alergików.

Jak dbać o pościel lnianą?

Len jest bardzo miękki w dotyku, a przy tym wytrzymały, dlatego dobrze znosi pranie nawet w wysokich temperaturach. Niestety po każdorazowym wypraniu wymaga też prasowania, które nie należy do najłatwiejszych. Pościel lniana bardzo szybko się gniecie.

Pościel jedwabna

Trudno o bardziej ekskluzywny materiał do naszej sypialni. Fani eleganckiego wyglądu, którzy chcą, by łóżko było nie tylko funkcjonalne, ale stanowiło także ozdobę pomieszczenia, koniecznie powinni się przyjrzeć pościeli z jedwabiu. To materiał wyjątkowo lekki, miękki i delikatny, który przyjemnie chłodzi skórę. Jedwab nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, przez co sprawdzi się w domu każdego alergika. Włókna pozyskuje się z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Śliska, połyskująca powierzchnia jedwabnej pościeli koi nerwy, mówi się również, że odmładzająco działa na skórę. Połączenie jedwabiu i wygodnego materaca po wyszukaniu „materac Kraków”, daje nieporównywalny z niczym komfort snu.

Jak dbać o pościel jedwabną?

Jedwab, ze względu na delikatność, jest dość trudny w utrzymaniu. Nie należy wrzucać go do pralki – najlepiej wyprać ręcznie przy użyciu delikatnych środków przeznaczonych wyłącznie do tej tkaniny. Nie pocierajmy przy tym materiału, tylko po prostu go namaczajmy. 

Pościel bawełniana

Bawełna to już klasyka, jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do produkcji poszewek na kołdry i poduszki. Dostępna w wielu wzorach i kolorach, pozwala na dopasowanie pościeli do każdej sypialni. Bawełna doskonale pochłania wilgoć i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego podziękujemy za nią podczas upałów. Jednocześnie doskonale potrafi utrzymać ciepło ciała, zatem sprawdzi się również w zimowe noce. Pościel bawełniana jest miękka, uniwersalna, a przy tym jej ceny nie są zbyt wygórowane, dlatego można wyposażyć się nawet w kilka kompletów bez zbytniego nadwyrężania domowego budżetu.

Jak dbać o pościel bawełnianą?

Bawełna może przetrwać długie lata, jeśli będzie regularnie wietrzona i prana. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ten materiał dość łatwo się gniecie – na szczęście jego prasowanie nie sprawia większych problemów.

Pościel wełniana

Wydawałoby się, że wełna sprawdza się jedynie zimą – na myśl od razu przychodzą nam grube czapki i szaliki dziergane właśnie z tego materiału. Tyle że wełna użyta w produkcji pościeli nie tylko izoluje przed zimnem, ale także świetnie chłodzi, kiedy przychodzą cieplejsze miesiące. Wełna nie należy do tanich surowców (to właśnie z niej powstaje tak ceniony kaszmir) i zakup zrobionych z niej poszewek to prawdziwy luksus, jednak będziemy bardzo zadowoleni z takiego nabytku. Wełniana pościel nie przyciąga kurzu, potrafi także zdziałać cuda u osób, które cierpią na dolegliwości reumatyczne.

Jak dbać o pościel wełnianą?

Z wełną pochodzenia naturalnego trzeba się obchodzić delikatnie. Najlepiej prać ją ręcznie (bez większego wykręcania), a woda powinna być letnia. Ze względu na dużą nasiąkliwość, wełna schnie bardzo długo – nie wolno jednak suszyć jej na zewnątrz. 

Pościel z kory

Chyba w większości domów znajduje się chociaż jeden komplet pościeli z kory. To jeden z najbardziej praktycznych materiałów – łatwo utrzymać go w czystości, nie uczula, nie odkształca się pod wpływem czasu. Poszewki z kory dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Można je rozpoznać po charakterystycznej, falowanej strukturze i delikatnie szorstkiej (ale wciąż przyjemnej w dotyku) powierzchni. Pościel z kory jest również polecana dla dzieci.

Jak dbać o pościel z kory?

Tak naprawdę wystarczy tylko regularne pranie i wietrzenie. Nie musimy też zawracać sobie głowy prasowaniem, ponieważ kora nie ulega zagnieceniom.

Data: Apr 13, 2021

Kategorie: Poradnik , Pościel i dodatki

Wybrane produkty z naszej oferty

Wyślij komentarz

Zaloguj się