Jaki materac dla alergika?

Alergia to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która nieleczona, może prowadzić do rozwoju rozmaitych poważnych schorzeń, jak chociażby astma. Alergicy czy też rodzice małych alergików zazwyczaj bardzo starają się dbać o czystość w domu, raczej rezygnują z posiadania zwierząt domowych, a nawet odmawiają sobie przyjemności wiosennych spacerów po łąkach czy lasach, gdy wszystko wokół zakwita. Innymi słowy, starają się unikać wszelkich możliwych czynników, które wywołują czy nasilają alergię. Jest to bardzo dobra strategia, ale często przy tym wszystkim osoby te zapominają o jednej ważnej sprawie – o odpowiednim przygotowaniu sypialni. Istnieją obecnie świetne kołdry, poduszki i komplety pościeli hipoalergicznych, ale to nadal za mało, aby uchronić się przed zgubnymi skutkami alergii.

Materac to podstawa!

Rzeczywiście, jakość snu i zdrowia alergika w dużej mierze zależy od wyboru właściwego materaca . Alergikom polecane są szczególnie materace wykonane z pianki termoelastycznej lub lateksowe (choć z tymi ostatnimi ostrożnie, ale o tym za chwilę). Ich podstawowym atutem jest to, że są antystatyczne, doskonale przepuszczają powietrze oraz wilgoć. W związku z tym eliminują ryzyko rozwoju mikroorganizmów (jak m.in. roztocza), które doskonale rozwijają się właśnie w wilgotnym środowisku. Nie gromadzą też kurzu tak, jak materace wykonane z naturalnych materiałów.

Pianka czy lateks?

Można usłyszeć opinie, że materace wykonane z lateksu mogą być przyczyną alergii. Jest to kwestia wciąż dyskusyjna. Nie oznacza to jednak, że nie warto w materac tego typu zainwestować. Wielu ekspertów uważa, że uczulenie może wywołać ewentualnie bezpośredni kontakt z lateksem, a tego przecież nie ma – materac ubrany jest w pokrowiec, a większość osób stosuje dodatkowo prześcieradło.

Jaki pokrowiec?

Choć samo wypełnienie materaca odgrywa niebagatelną rolę, nie mniej istotny jest pokrowiec. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca? Pomijając kwestię wypełnienia, po pierwsze na to, czy ma on zdejmowany pokrowiec. Obecnie większość materaców posiada taką „opcję”, ale lepiej to sprawdzić, bo możemy akurat trafić na wyjątek. Druga istotna sprawa to wysokość temperatury, w której pokrowiec możemy wyprać. Wszelkie informacje odnośnie czyszczenia pokrowca muszą znajdować się na jego metce. Najczęściej producent zaleca pranie w temperaturze nie większej niż 40 stopni C. Taka temperatura może jednak okazać się niewystarczająca do tego, aby zabić rozmaite szkodliwe mikroorganizmy. Warto więc szukać materaca z takim pokrowcem, który może być prany w wyższej temperaturze. Jeśli nie uda nam się takiego znaleźć, dobrą propozycją jest zlecenie szycia pokrowca z materiału, który dobrze znosi wysokie temperatury, zatem nie skurczy się podczas prania.

Wybór należy do Ciebie, ale...

Podsumowując, kiedy jesteśmy alergikami pamiętajmy, aby wkład materaca był zawsze oddychający, przepuszczalny i nie stwarzał warunków do rozwoju roztoczy, pleśni i innych drobnoustrojów. Kolejnym niezbędnym elementem jest pokrowiec-ważne aby można było go prać w temperaturze powyżej 40 stopni C, a najlepiej kiedy będzie to 60 i ostatnia ważna sprawa, materac powinniśmy wymieniać przynajmniej co 10 lat ze względów higienicznych, w przypadku alergików-częściej.

Materac Flemino jest materacem wykonanym z dwóch rodzajów pianek-pianki termoelastycznej Gueno Thermo dzięki, której dopasuje się do naszego ciała pod wpływem temperatury oraz pianki wysokoelastycznej Gueno Elastik oddychającej i higienicznej a co najważniejsze materac posiada pokrowiec Silver plus z jonami srebra o właściwościach antybakteryjnych- niepikowany więc z łatwością wypierzemy go w warunkach domowych w nawet 60 stopniach C.

Materac Duet to połączenie wysokoelastycznej pianki Kaltschaum z konturowo wyciętymi kanałami zwiększającymi wentylację materaca oraz lateksu dzięki któremu całość łączy się w niezwykle oddychający materac niesprzyjający rozwojowi roztoczy i innych drobnoustrojów.

Data: Feb 17, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 646,00 zł

dla par, nastolatków, sportowców, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 18 cm
- opinie:
od 1 998,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się