Jaki materac dla starszego dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jaki materac dla starszego dziecka będzie najbardziej odpowiedni. Wybór materaca jest istotną kwestią niezależnie od wieku. Istnieją jednak specjalne rozwiązania, które zapewnią Twojemu maluchowi komfort. Na które z nich się zdecydować?

Rozmiar materaca

Materac dla dziecka musi mieć odpowiedni rozmiar. Wysokiej jakości materace mogą przetrwać nawet 10 lat, dlatego warto dobrze zainwestować. Rodzice najczęściej decydują się na dziecięce materace w rozmiarach 80x180, 90x190 lub standardowe 90x200. Wiek dziecka także nie będzie bez znaczenia. Dla mniejszych dzieci odpowiednie będą typowo dziecięce rozmiary materaców jak np. 80x160. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że materac trzeba będzie wymienić, gdy maluch skończy ok. 10 lat.

Najpopularniejsze rozmiary materaców

Wybierając materac dla niemowlaka, zdecydujmy się na ten łóżeczkowy. Materac do łóżeczka przeważnie ma wymiary 60x120 oraz 70x140. Jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości rozwiązanie, posłuży nam ono przez cały okres aż do momentu, aż maluch zacznie korzystać z łóżka dziecięcego. Niestety, ale materace, które są dołączone do łóżeczek, często nie są odpowiednie. To dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy materac do łóżeczka nie jest twardy i czy ciało maluszka się w nim nie zapada.

Dla starszego dziecka można wykorzystać materac, który znajdował się w łóżeczku, pod warunkiem, że nadal jest on w dobrym stanie. Jeśli zauważymy jakiekolwiek rozdarcia, grudki czy deformacje, konieczna jest jego wymiana. Wielu rodziców kupuje typowo dziecięce łóżka, które są dopasowane do wzrostu dziecka. Standardowo są to te o wymiarach 80x160, które trzeba wymienić właśnie ok. 10 roku życia dziecka.

Materace dla dzieci w wieku szkolnym mają kilka rozmiarów. Możemy zdecydować się na materac dziecięcy pojedynczy, który ma skróconą długość - 80x180, 90x180, 80x190, 90x190. Tego rodzaju materac dziecięcy posłuży co najmniej do ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli dziecko dysponuje własnym pokojem i mamy do zagospodarowania nieco większą przestrzeń, lepiej kupić materac standardowy, którego długość wynosi 200 cm, np. 80x200, 90x200. Jeśli będą to najlepsze materace wysokiej jakości, posłużą dziecku przez wiele lat.

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka starszego wybrać, warto wspomnieć także o materacach dla młodzieży. W tym przypadku kierujemy się takimi samymi czynnikami, jak w przypadku osoby dorosłej. Możemy wybrać klasyczny jednoosobowy materac 90x200 lub 120x200.

Jaki materac dla dziecka - rodzaj wypełnienia

Gdy nie wiemy, jaki materac wybrać dla starszego dziecka, warto przyjrzeć się bliżej rodzajom wypełnienia. W końcu to, co stanowi wkład materaca, będzie mieć największy wpływ na komfort. Jaki materac dla dziecka będzie odpowiedni? Przede wszystkim taki, którego wkład nie gromadzi bakterii i uniemożliwia rozwój grzybów oraz pleśni. Są one bardzo szkodliwe dla układu oddechowego dziecka.

Do popularnych wyborów należy materac lateksowy. Jego atutami są: idealne podparcie kręgosłupa, sprężystość, odprowadzanie wilgoci, dobra cyrkulacja powietrza dzięki kanałom wentylacyjnym, uniemożliwienie rozwoju roztoczy i bakterii. Materace lateksowe są antyalergiczne i antybakteryjne.

Alternatywą jest materac piankowy. Materace piankowe są polecane zarówno dla noworodków, jak i starszych dzieci. Wybierając piankowy materac dla noworodka, mamy gwarancję, że dziecko ma zapewniony idealny komfort i podparcie dla ciała. Tego rodzaju materace wyróżniają się optymalną elastycznością punktową. Oznacza to, że gwarantują dopasowanie do anatomicznej budowy ciała. Kolejnym plusem jest fakt, że cechują się dobrą wentylacją. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać wyłącznie piankowe materace wysokiej jakości.

Dla dzieci z pewnością nie będą odpowiednie materace sprężynowe. Wszystko ze względu na to, że dziecko jest przeważnie zbyt lekkie, aby materac się odpowiednio do niego dopasował. Dużo lepszym rozwiązaniem są wspomniane lateksowe materace lub piankowe.

Odpowiednia grubość materaca dla dziecka

Wybierając materac dla starszego dziecka, musimy zwrócić również uwagę na jego grubość. Dzieci nie ważą tyle, ile dorośli, dlatego grubość materaca nie musi być aż tak duża. Dla dzieci do ok. 12 roku życia odpowiednie będą materace o grubości 10-11 centymetrów. Jeśli dziecko przekroczy 13 rok życia, a przyrost wagi jest znacznie szybszy, możemy pokusić się o wymianę materaca na grubszy oraz twardszy. Koniecznie zwracamy uwagę na wkład materaca, jego grubość dopasowujemy do wagi dziecka. Warto także wybierać materace, które zapewniają przede wszystkim dobre podparcie dla kręgosłupa, czyli takie, które posiadają dobrą elastyczność punktową.

Ważne jest to, aby materace kupować wyłącznie w profesjonalnych sklepach. Tam możemy liczyć na fachowe doradztwo. Wybór materaca do spania nie powinien być traktowany po macoszemu. W końcu od niego zależy komfort i zdrowie dziecka

Materace polecane przez Ekspertów

Zastanawiasz się jaki materac zapewni Twojemu dziecku zdrowy sen na wiele lat? Na pewno nie jest to prosty wybór, ponieważ źle dobrany materac może powodować krzywienie kręgosłupa. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami i wypróbowania ich w naszych salonach!

Materac Junior 10 jest materacem z pianki wysokoelastycznej, charakteryzującej się wysoką sprężystością oraz świetną oddychalnością. Gwarantuje ona świetną cyrkulację powietrza oraz idealne podtrzymanie kręgosłupa dziecka podczas spania. Materac wyposażony jest w pokrowiec, który można bezpiecznie wyprać w domu.

Materac Sueno Minor to doskonały materac lateksowy przystosowany do potrzeb dziecka jak i młodzieży. Posiada on właściwości antyalergiczne oraz doskonale dopasowuje się do kształtów dziecka, nawet przy szybko zmieniającej się sylwetce. Materac Sueno Minor to inwestycja w zdrowy i komfortowy sen na wiele lat!

Data: mar 17, 2021

Kategorie: Poradnik , Wszystko dla dziecka

Wybrane produkty z naszej oferty

Wyślij komentarz

Zaloguj się