Materac piankowy czy lateksowy?

W świecie materacy do spania trwa cicha walka pomiędzy miłośnikami materacy lateksowych a zwolennikami materacy z pianek. Pod niektórymi względami te typy materacy są do siebie bardzo podobne, więc ostateczny wybór może nie był łatwy. Przeczytaj nasz poradnik, a szybko i łatwo dowiesz się, czym się charakteryzują materace lateksowe i piankowe oraz zyskasz wiedzę, jak wybrać dla siebie najlepszy materac.

Lateksowy czy piankowy - który lepszy?

Materace lateksowe przez lata cieszyły się sporym zainteresowaniem użytkowników ze względu na to, że doskonale dopasowują się do ciała pod wpływem jego nacisku. Dzięki temu kręgosłup zachowuje odpowiednią pozycję podczas snu i nie ulega deformacjom. Kolejną zaletą materacy lateksowych jest fakt, że lateks jest niewrażliwy na roztocza, dlatego świetnie sprawdza się dla alergików. Gdy lateks pojawił się na rynku materacy, natychmiast go zrewolucjonizował. Przede wszystkim dlatego, że był to materac znacznie lepszy niż tradycyjne materace bonelowe.

Przez lata jednak wokół materacy lateksowych narosło sporo mitów. Pora się z nimi rozprawić. Przede wszystkim, decydując się na materac lateksowy, musimy pamiętać o tym, że - biorąc pod uwagę użytkowanie materaca - nie ma większego znaczenia czy będzie on syntetyczny, czy naturalny. Jeśli jesteśmy miłośnikami ekologii, powinniśmy wybrać oczywiście drugi typ. Lateks naturalny to lepsze parametry, dłuższa żywotność i bardziej ekologiczny wybór. Cena takich wyrobów jest jednak zwykle bardzo wysoka, bo żywicę, z której wyrabia się lateks, trzeba zbierać ręcznie. Na rynku są jednak dostępne również materace z lateksu mieszanego, czyli łączącego w sobie naturalny wyrób i syntetyczne dodatki, które poprawiają żywotność i trwałość wkładu.

Materac z lateksu mieszanego może być w użytkowaniu równie wygodny i komfortowy, co materac z lateksu naturalnego, pod warunkiem, że będzie dobrej jakości. Na przewiewność lateksu ma wpływ przede wszystkim technologia jego wytwarzania. Jak widać, materac materacowi nierówny, dlatego, jeśli chcemy go kupić, zróbmy to wyłącznie w sprawdzonym sklepie i od sprawdzonego producenta.

Materace lateksowe coraz popularniejsze

Jeśli spojrzymy wstecz na historię sprzedaży materacy, można z pewnością zauważyć, że materace piankowe starego typu odeszły w zapomnienie na skutek ekspansji materacy lateksowych. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że materac z lateksu oferuje większą wygodę, trwałość, ochronę przed rozwojem roztoczy, czy zapewnia precyzyjne punktowe podparcia dla kręgosłupa. Jednak nie każdy lubi dynamiczne działanie materacy lateksowych, dlatego na rynku można zaobserwować ponowny wzrost zainteresowania materacami piankowymi.

Należy jednak dodać, że nie są to te same pianki, które były stosowane wiele lat temu. Dzięki nowoczesnym technologiom i zastosowaniu innowacyjnych materiałów, możliwe było stworzenie materacy o zupełnie unikatowych właściwościach. Współcześnie materace piankowe produkowane są z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań i solidnych materiałów. Dzięki temu walory użytkowania są znacznie lepsze niż w przypadku materacy lateksowych - zarówno, jeśli chodzi o trwałość, jak i funkcjonalność czy komfort podczas snu.

Najlepsze materace na rynku

Porównując współczesne typy dostępnych materacy, widać, że pianki zaczęły mocno dorównywać lateksom. Oczywiście nadal w sprzedaży znajduje się mnóstwo dobrych, wysokogatunkowych materacy piankowych, jednak w przypadku, gdy mamy nieco większy budżet, lateks naturalny będzie strzałem w dziesiątkę. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim stelażu pod materac i oczywiście łóżku. Materace lateksowe są bardzo elastyczne, więc świetnie sprawdzają się zwłaszcza pod stelaże regulowane.

Do wyboru mamy wiele pianek różnego rodzaju, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej. Wśród popularnych znajdują się:

Pianka termoelastyczna

pianka termoelastyczna

Zalety pianki termoelastycznej:

 • Najlepsze dopasowanie do ciała pod wpływem jego temperatury oraz nacisku,
 • Świetne rozwiązanie dla dwóch osób chcących spać razem na jednym materacu pomimo dużej różnicy we wzroście, wadze czy masie ciała,
 • Nie przenoszą drgań ani obciążenia na drugą osobę,
 • Niwelują uczucie ucisku na mięśnie i kończyny, ciało jest rozluźnione,
 • Poprawiają krążenie krwi w całym ciele,
 • Dobre rozluźnienie mięśni i ciała to szybsze zasypianie i bardziej jakościowy sen.

Pianka NATURALIS®

Pianka Naturalis

Zalety pianki NATURALIS®

 • Dodatek prozdrowotnego naturalnego olejku rycynowego korzystnie wpływa na skórę,
 • Lepsze właściwości higieniczne, antybakteryjne i przepuszczalność powietrza,
 • Doskonała odporność w warunkach o podwyższonej wilgotności powietrza,
 • Długa żywotność, wytrzymałość na zgniecenia.

Pianka Kaltschaum

Pianka Kaltschaum

Zalety pianki Kaltschaum:

 • Ogromny wybór pianek o różnej gęstości, co daje dużą możliwość wyboru cen,
 • Bardzo sprężysta i wytrzymała, długie użytkowanie,
 • Dobre punktowe podparcie dla kręgosłupa,
 • Otwartokomórkowa struktura, wysoka przepuszczalność powietrza.

Jak widać, każdy może znaleźć materac odpowiedni dla siebie. W przypadku, gdy mamy ograniczony budżet, można wybrać materac piankowy, jednak taki, który jest wysokiej jakości. Znacznie lepszym wyborem jest jednak materac z naturalnego lateksu, między innymi ze względu na naturalne surowce oraz znacznie lepszą cyrkulację powietrza i trwałość a co za tym idzie żywotność. Dłuższa żywotność, to rzadsza wymiana materacy i w dłuższej perspektywie większa oszczędność pieniędzy. Naszym zdaniem, to na niego warto zwrócić uwagę.

Lateks

Znajdź już dziś najlepszy materac!

Zastanawiasz się, który materac piankowy czy lateksowy, będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami materacy, które zapewnią Ci zdrowy i komfortowy sen na długie lata.

Innowacyjny materac piankowy GUENO Piano

Materac GUENO Piano to nowoczesny wyrób stworzony z innowacyjnej pianki GUENO Elastik. To wyrób stworzony specjalnie dla polskiej marki GUENO. Materac Piano ma prostą budowę i składa się tylko z jednej pianki, co znacznie ułatwia cyrkulację powietrza wewnątrz wypełnienia materaca i sprawia, że wyrób jest bardzo higieniczny. Profil materaca został specjalnie wycięty laserowo, aby zapewnić uczucie delikatnego masażu ciała. W ten sposób mięśnie rozluźniają się szybciej, a ciało jest gotowe do snu. Materac poprawia krążenie krwi i gwarantuje optymalne podparcie dla kręgosłupa w każdej pozycji.

Luksusowy materac z lateksu naturalnego - M&K Foam Koło Sueno Talalay Natural

Materac Sueno Talalay Natural jest wykonany w najnowszej technologii Talalay przy wykorzystaniu lateksu naturalnego. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody Talalay materac świetnie oddycha oraz posiada właściwości ortopedyczne. Jest to produkt, który na pewno zadowoli najbardziej wymagających klientów. Materac dostępny w czterech różnych twardościach.

Data: Mar 12, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 646,00 zł

dla par, nastolatków, sportowców, osób z problemami z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 18 cm
- opinie:
od 2 427,00 zł

dla par, nastolatka, osób pocących się, mających problemy z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 24 cm
- opinie:
od 1 095,00 zł

dla dziecka, do stelaży regulowanych, seniora, pary

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 17 cm
- opinie:
od 2 306,00 zł

dla par o dużej różnicy wagi, sportowców, osób śpiących na boku, osób z problemami z kręgosłupem...

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 26 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się