Jaki materac nawierzchniowy na twarde łóżko?

Materac nawierzchniowy na twarde łóżko

W dobrych sklepach z materacami oprócz tradycyjnych, wysokich materacy do łóżek ze stelażem są też cieńsze materace nawierzchniowe. Jest to trochę inaczej skonstruowany materac, który nakłada się na inny materac właściwy, na wersalkę, kanapę czy narożnik, co pozwala zmienić właściwości podłoża do spania.

Są materace nawierzchniowe wyrównujące podłoże, zmiękczające, są też i takie, które mogą je nieco utwardzić. Wszystko zależy, od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli uważasz, że twój aktualny materac jest zbyt twardy, możesz użyć materaca nawierzchniowego z pianki termoelasytcznej, która jest dość miękka i plastyczna. Materiał reaguje na naturalne ciepło ludzkiego ciała i stopniowo miękkie, dopasowując się do indywidualnych krzywizn ciała niczym doskonała forma.

Ponadto materac nawierzchniowy ma zwykle do max. 10 cm grubości, przez co daje się łatwo zrolować i można zabrać go ze sobą nawet w bagażniku samochodu. Materac nawierzchniowy bywa też często nazywany top materacem, nakładką na materac lub przekładką. Taki materac można zabrać ze sobą na wyjazd pod namiot albo na weekendowe odwiedziny u znajomych czy teściów.

Nawierzchniowy materac może mieć różne zastosowanie w zależności od tego, jakich materiałów użyto do jego produkcji. Jego głównym zadaniem jest najczęściej zmiękczenie lub wyregulowanie dotychczasowego miejsca do spania. Można używać go jako wierzchnią warstwę na zbyt twardym materacu właściwym, czy na twardej kanapie lub wersalce. Materac nawierzchniowy to świetny sposób na to, żeby małym kosztem znacznie poprawić swój komfort spania. Dzięki materacom nawierzchniowym łatwo zmienisz właściwości podłoża do spania albo odświeżysz swój stary materac, dzięki czemu zapewnisz mu dłuższe życie.

Jakie są rodzaje materacy nawierzchniowych?

Jest kilka rodzajów i technologii wykonania materaca nawierzchniowego: są materace zmiękczające, wyrównujące, utwardzające, poprawiające higieniczność, materace antyalergiczne oraz inne. Materac nawierzchniowy podobnie jak zwykły materac może mieć określoną twardość, którą określa się odpowiednio symbolami H1, H2, H3 i H4. Najbardziej miękkie są materace H1, a najtwardsze materace H4. Twardość danego materaca dopasowuje się zawsze na podstawie przede wszystkim wagi, wzrostu i typu budowy ciała danej osoby, ważne jest też określenie funkcji, jaką dany materac ma pełnić. Jeśli materac nawierzchniowy ma zmiękczyć podłoże, to nie powinien być to bardziej miękki model niż twój dotychczasowy materac właściwy.

Wiele zależy też od surowców – lateks jest nieco inny w odbiorze niż pianka wysokoelastyczna, a już pianka termoelastyczna często używana w materacach zmiękczających jest diametralnie różna zarówno od lateksu, jak i od wielu innych pianek. Nakładka na twardy materac nie może uciskać, a kręgosłup w trakcie snu powinien układać się w naturalny sposób. Sen to tak naprawdę jedyny moment w ciągu całej doby, kiedy ciało ma szansę odpocząć i się zregenerować. Odpowiednio dobrany materac nawierzchniowy może znacząco w tym pomóc.

Taki materac najlepiej jest wybrać razem z doświadczonym specjalistą od materacy czy ze sprzedawcą w sklepie z takimi artykułami. Dobry specjalista będzie w stanie pomóc z wyborem nawet podczas rozmowy przez Internet, na przykład na czacie w sklepie internetowym, więc nie trzeba jeździć osobiście do sklepu i można w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu. Jakie są materace nawierzchniowe?

Miękki materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej

Popularne są piankowe materace nawierzchniowe, gdzie można znaleźć wiele różnych podtypów i rodzajów wkładów materacowych. Dużą popularnością cieszą się od lat takie produkty jak materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej nazywanej też często pianką termoplastyczną. To nowoczesny topmaterac do spania, gdzie inteligentna pianka reaguje nie tylko na nacisk ludzkiego ciała, ale również na jego temperaturę. Materac nawierzchniowy z pianki termo stopniowo nagrzewa się od ciepła ciała i dostosowuje do niego niczym forma.

Jeśli chcesz zmiękczyć swój materac czy śpisz na twardej wersalce, materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej może pomóc. Są bardzo wygodne, jednak taka pianka potrzebuje trochę czasu, aby się prawidłowo dopasować do ciała, więc nie będzie to niestety optymalny wybór dla kogoś, kto często lubi zmieniać pozycję, dla dziecka czy osoby z natury ruchliwej. Jednak odczucie delikatnego zapadania się w piankę jest dla wielu osób bardzo przyjemne, wiele osób przyrównuje spanie na materacach z pianki termoplastycznej jako uczucie, które można by opisać mianem leżenia na puchatej, miłej chmurce.

Materac nawierzchniowy z lateksu – trwały i antyalergiczny

Do zmiękczania podłoża dobrze sprawdzają się też materace nawierzchniowe z lateksu. Lateks to wytrzymały i hipoalergiczny surowiec o dobrych właściwościach ortopedycznych, który dynamicznie reaguje na każdą zmianę pozycji, a dodatkowo ma wysokie właściwości higieniczne. W trakcie produkcji, w strukturze lateksu powstają liczne korytarze powietrzne, dzięki którym w wypełnieniu nie gromadzi się kurz, pot, wilgoć, a sam wkład materacy wykazuje dużą przepuszczalność powietrza.

Nie ma zatem warunków do rozwoju roztoczy, bakterii czy grzybów, a sam materac lateksowy wyróżnia się na tle pozostałych rodzajów zdecydowanie największą trwałością i żywotnością. Materace nawierzchniowe z lateksu są polecane zwłaszcza dla osób z alergiami czy z tendencją do pocenia się w trakcie snu. Materac nawierzchniowy z lateksu może, podobnie jak materac termoelastyczny, doskonale sprawdzić się jako nakładka zmiękczająca twarde materace. Może też sprawdzić się do spania na zbyt twardej wersalce czy kanapie.

Inne materace nawierzchniowe z lateksu

Lateks to dość szerokie pojęcie, w tej kategorii można znaleźć produktu z lateksu mieszanego (syntetycznego) lub naturalnego. Lateks mieszany może być również dodatkowo wzbogacany innymi surowcami czy technologiami, dzięki czemu zyskuje nowe właściwości.

W przypadku materacy nawierzchniowych warto zwrócić uwagę na lateks Blue Intuition, który ma właściwości chłodzące oraz na lateks Talalay Embrace, który wykazuje bardzo podobne działanie jak materac termoelastyczny. Jednak w przeciwieństwie do pianki termo, lateks nie nagrzewa się od skóry, dlatego materac nawierzchniowy z lateksem Embrace może być dobrym wyborem dla kogoś cięższego lub bardziej potliwego.

Lateks Embrace i lateks Blue Intuition są często określane mianem inteligentnego surowca, to materiały o unikalnych właściwościach. Lateks Blue Intuition bardzo dobrze dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała, dzięki czemu materac jest bezuciskowy i wspiera prawidłowe krążenie krwi. Równie ciekawy może być materac nawierzchniowy z lateksu Blue Intuition, który współpracuje z ciałem w trakcie snu w kwestii wypracowania optymalnego komfortu termicznego.

Mówiąc wprost – materac nawierzchniowy z lateksu Blue Intuition wspomaga chłodzenie organizmu w trakcie snu oraz świetnie sprawdza się w trudniejszych, cieplejszych warunkach, gdy poszukujesz odrobiny ukojenia i chłodu. Obydwa rodzaje świetnie sprawdzą się jako materac zmiękczający twarde podłoże.

Materac nawierzchniowy z pianki lateksoidalnej LXI

Bardzo ciekawe są także materace zrobione z pianki lateksoidalnej LXI. Nie jest to surowiec tak popularny jak pianka termoelastyczna czy lateks, ale zdecydowanie warto przyjrzeć mu się bliżej, zwłaszcza jeśli chcesz znaleźć dobry materac nawierzchniowy na twardy materac. Pianka lateksoidalna jest surowcem bardzo nowoczesnym i wysokiej jakości, do produkcji tego materiału używa się najnowocześniejszych technologii.

Jest to w dużym przybliżeniu idealne połączenie trwałości i higieniczności lateksu ze zdolnościami pianki do dopasowywania się do ciała. Pianka LXI wyróżnia się bardzo dobrym dopasowaniem do ciała, co sprawia, że materac jest bardzo komfortowy, świetnie dopasowuje się do nawet najdrobniejszych krzywizn ciała, działa otulająco i zapewnia dużą wygodę. Jest to też surowiec bardzo trwały, o doskonałych właściwościach higienicznych.

Podsumowanie

Śpisz na zbyt twardym materacu, na wersalce czy kanapie? Szukasz sposobu na to, jak zmiękczyć nieco swoje podłoże do spania i poprawić komfort snu? Wybierz materac nawierzchniowy (top materac, przekładkę), dzięki czemu niewielkim kosztem możesz zmienić właściwości łóżka czy kanapy. Topmaterac do spania można też zrolować, zabrać na wyjazd pod namiot, w podróż służbową, na weekendy wypad do znajomych czy odwiedziny u rodziny. Najlepsze materace nawierzchniowe na twardy materac to:

Pamiętaj też, że top materace mogą mieć różną twardość (H1, H2, H3, H4) jeśli śpisz na twardym materacu (H3, H4) lub wersalce czy kanapie, szukaj materaca nawierzchniowego o mniejszej twardości i zwróć uwagę na materiały. Najbardziej zmiękczające działanie może mieć materac z pianki termoelastycznej czy lateksoidalnej. Szkoda czasu i nerwów na samodzielne szukanie idealnego materaca. Dużo lepiej zrobisz, jeśli skorzystasz z pomocy specjalisty – napisz do nas na czacie lub zadzwoń, a nasz doświadczony ekspert od snu pomoże ci łatwo i szybko wybrać materac nawierzchniowy na twardy materac, który będzie najlepiej odpowiadać twoim potrzebom i osobistym preferencjom.

Data: Mar 2, 2023

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty