Producent: | Estella |
Materiał: | 100% mako-satyna |
Motyw: | kwiaty |
Styl: | vintage |
Jaki materiał na pościel jest najlepszy?
Jest wiele tkanin pościelowych – najpopularniejsze to bawełna, len, jedwab, poliester. Dobra pościel to taka, która jest wykonana z dobrze przepuszczających powietrze tkanin. Materiał powinien również radzić sobie z odprowadzaniem wilgoci, a przy tym ważne jest też, żeby pościel była miła w dotyku i komfortowa w kontakcie z ciałem.
Z czego robi się pościel do spania?
Najpopularniejsze tkaniny, których używa się obecnie do produkcji różnego rodzaju pościeli do spania to:
- Perkal
- Batyst
- Jersey
- Mako satin
- Bawełna o splocie satynowym
- Bawełna organiczna
- Flanela
- Adamaszek
- Len
- Jedwab
- Wełna
- Mikrofibra
- Poliester
Najpopularniejsze pościele to bez wątpienia materiały wykonane na bazie tkanin bawełnianych i różnych odmian przędzy bawełnianej. Ok. 50% wszystkich włókien przerabianych na świecie to właśnie bawełna. Jej uprawia zajmuje ok. 2% całkowitej powierzchni uprawnej na świecie co czyni ją trzecią najczęściej uprawianą rośliną, zaraz po zbożach i soi. Bawełna rośnie jako delikatne i miękkie pąki na krzewach dochodzących do nawet 2 m wysokości. Uprawa bawełny wymaga słońca i odpowiedniej wilgotności, dlatego największymi producentami przędzy bawełnianej na świecie są Egipt, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i Pakistan. Jednak nie każda bawełna jest taka sama, co bezpośrednio przekłada się na jej zastosowanie w innych tkaninach takich jak choćby produkcja pościeli do spania. Najlepsza, najbardziej miękka i delikatna jest egipska bawełna czesana, która stanowi zaledwie jeden z aż 40 gatunków bawełny uprawianej na świecie. Mako bawełna egipska uprawiania w rejonie Gizy jest uważana za najlepszą jakościowo i najbardziej luksusową. Jeśli szukasz najlepszego materiału na pościel – rozglądaj się za oznaczeniem “mako bawełna egipska” na metce produktu. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej szlachetnej tkaninie.
Jak powstaje pościel bawełniana?
Tkanina bawełniana powstaje w trakcie procesu tkania (na krosnach tkackich), co polega na przeplataniu pod kątem prostym nitek osnowy z nitkami wątku. Osnowa są to nitki, które w trakcie produkcji tkaniny zostały ułożone wzdłuż tkaniny, a wątek to z kolei nitki, które podczas produkcji były ułożone poprzecznie. Osnowa i wątek zatem przeplatają się ze sobą w ściśle określonym porządku, który zwyczajowo nazywa się splotem tkaniny. Wyróżniamy różne rodzaje splotu i chociaż takie informacje techniczne mogą się dla zwykłego klienta początkowo wydawać zawiłe, to jednak warto wiedzieć, jak dokładnie powstaje pościel i po czym poznać dobry egzemplarz. W końcu każdy producent może pochwalić się jakością na poziomie „bawełna 100%” jednak wystarczy dotknąć kilka różnych pościeli, aby przekonać się, że bawełna bawełnie nierówna. Poza tym odbiór pościeli zależy nie tylko od składu samej tkaniny, ale także właśnie od splotu. Wyróżniamy trzy podstawowe sploty w pościelach:
Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że określenie „procesy chemiczne” w odniesieniu do naturalnej tkaniny od razu muszą oznaczać, że mamy do czynienia ze sztucznymi materiałami. Tak naprawdę każda tkanina bawełniana przechodzi identyczne procesy chemiczne, które nadają jej wygląd, jakość i trwałość.
Bielenie
Surowe bele materiału są poddawane procesowi bielenia, bo naturalnie bawełna nie jest biała, tylko żółtawa. Każda pościel, która jest nadrukowywana, lub farbowana, musi być najpierw odpowiednio wybielona, co gwarantuje dobre utrwalenie i atrakcyjny wygląd kolorów na pościeli. W sprzedaży można czasami trafić na pościel z tzw. bawełny niebielonej, co oznacza, że jest to 100% ekologiczna i nieprzetworzona bawełna w swoim oryginalnym kolorze. Może być to dobry wybór dla osób, które przykładają dużą wagę do ekologii albo chcą zminimalizować znacznie obecność wszelkiej chemii i wybielaczy w swoim życiu, na przykład ze względu na wrażliwą skórę czy alergie.
Barwienie
Barwienie tkaniny to kolejny proces mający zapewnić pościeli odpowiednio atrakcyjny wygląd. Barwniki nanosi się na materiał w tzw. kąpieli farbarskiej, do której dodaje się różne substancje nawilżające oraz inne środki ułatwiające wchłanianie barwnika. Dobry producent używa barwników reaktywnych, które wnikają w głąb włókien tkaniny, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednio wytrzymałą trwałość koloru. Takie barwienie jest bardzo odporne na spieranie i sprawia, że pościel zachowuje swój kolor nawet po wielokrotnym praniu.
Druk cyfrowy
Za pomocą specjalistycznej drukarki wielkoformatowej nadrukowuje się kolor na materiale, dzięki czemu można uzyskać obraz w wysokiej rozdzielczości oraz praktycznie w nieograniczonej ilości kolorów. Jedna z największych zalety druku cyfrowego jest możliwość wydrukowania nowego wzoru na dzianinie czy tkaninie w konkretnej ilości sztuk. Druk cyfrowy sprawia, że jakość i intensywność druku na pościeli pozostaje na długie lata.
Merceryzacja
Proces merceryzacji polega na nasączeniu ługiem sodowym tkaniny bawełnianym przy jednoczesnym jej rozciągnięciu. Dzięki temu materiał uzyskuje trwały połysk i zyskuje większą wytrzymałość na rozrywanie. Po poprawnym przeprowadzeniu procesu merceryzacji następuje z kolei proces właściwego wykurczania materiału, czyli tzw. sanforyzacja.
Sanforyzacja
Proces sanforyzacji polega na przepuszczeniu tkaniny przez specjalną maszynę składającą się m.in. z podgrzewanego bębna oplecionego gumą oraz urządzeń pomocniczych, prostujących i stabilizujących tkaninę. Poprawnie przeprowadzona sanforyzacja powoduje mniejszą rozciągliwość tkaniny w trakcie codziennego użytkowania. Materiał na sam koniec przechodzi jeszcze między dwoma wałami zwanymi kalandrami. Ich nacisk wygładza jeszcze bardziej tkaninie, sprawia, że jest ona bardziej delikatna i ma błyszczący wygląd.
Co to jest pościel dzianinowa?
Dzianina to płaski wyrób włókienniczy produkowany na szydełkarce, który powstaje w procesie dziania z jednego lub wielu układów przędzy przeplatanej w oczka. Pościele dzianinowe mają splot interlockowy, który wytwarza się na dwóch skierowanych ku sobie rzędach igieł leżących naprzeciw siebie, gdzie każdy z nich porusza się na zmianę. Połączenie dwóch splotów dwuprawnych, przesuniętych wzdłuż rządka o jedno oczko względem siebie. Oczka na jednej stronie materiału odpowiadają oczkom na drugiej stronie, w efekcie prawa i lewa strona wygląda tak samo. Jest to istotna różnica w porównaniu do omawianej wcześniej satyny, gdzie po jednej stronie materiał jest matowy, a po drugiej delikatnie połyskujący. Dzianina interlockowa jest uznawana za najbardziej uniwersalną dzięki jej cennym właściwościom użytkowym – jest miękka, elastyczna, sprężysta. Dobrej jakości tkanina nie ulega procesowi pillingu (kulkowania) ani nie zbiega się podczas prania.
Pościel mako — satyna
Pościel makosatynowa to inaczej pościel bawełniana o wysokiej jakości wykonania, uszyta w technologii splotu satynowego. Materiał pościeli z mako-satyny jest zarówno odpowiednio miękki, przyjemny w dotyku a do tego bardzo wytrzymały i odporny na rozciąganie czy rozerwanie. Pościel z mako satyny jest bardzo lekka, delikatna i dobrze przewiewna. Tkanina wyróżnia się też charakterystycznym dla satyny delikatnym połyskiem, co tkanina zawdzięcza procesom merceryzacji i innym działaniom chemicznym. Bawełniana pościel mako satynowa jest szczególnie chętnie wybierana zwłaszcza podczas cieplejszych pór roku, przewiewność i lekkość satyny bawełnianej doskonale sprawdza się w trakcie uciążliwie upalnych letnich nocy.
Pościel satynowa
Pod pojęciem „pościel satynowa” kryje się materiał z bawełny lub też rzadziej spotykana jest jedwabna pościel satynowa. Czasami w sklepach można też trafić na pościel z satyny sztucznej, z wiskozy albo z dodatkiem włókien poliestrowych. Niekoniecznie musi być to d razu złe rozwiązanie, bo wiskoza jest materiałem roślinnym pozyskiwanym z celulozy drzewnej, z kolei poliester to sztuczne włókna, które zapewniają jednak pewną trwałość oraz mają doskonałą przepuszczalność powietrza, co może niekiedy przy zastosowaniu odpowiednich proporcji materiałów, wpływać pozytywnie na przewiewność samej pościeli. Warto jednak zwrócić uwagę na skład produktu, bo czasami możesz trafić w sklepie na pościel satynową sztuczną, z wiskozy czy poliestrowych włókien. Pod względem przepuszczalności powietrza czy odprowadzania wilgoci nie są to co prawda złe materiały, jednak prawdziwa, dobrej jakości pościel satynowa powinna być zrobiona z bawełny lub jedwabiu.
Pościel satynowa – luksus i prestiż
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie każda bawełna jest identyczna, w zależności od rodzaju oraz jakości pąków, przędza bawełniana może mieć między innymi dłuższe lub krótsze włókna. Wynika to nie tylko z odmiany bawełny, ale także z procesu jej tkania i sposobu, w jaki rośnie. Hodowla bawełny zajmuje od 170 do nawet 220 dni w roku, jest to więc wymagająca uprawa, zwłaszcza że na etapie kwitnienia pąki potrzebują dużo wilgoci. To wszystko jednak sprawia, że prawdziwa pościel z bawełny egipskiej jest naprawdę najlepsza i różnicę w jakości można poczuć praktycznie już przy pierwszym dotyku.
Jednym z największych i najbardziej wyspecjalizowanych producentów pościeli w Polsce jest marka Estella, która znana jest na rynku sypialnianym z naprawdę porządnych tkanin i doskonałej gatunkowo przędzy bawełnianej pochodzącej właśnie z bawełny egipskiej z rejonu wiecznie zielonej i ciepłej Gizy w Egipcie.
Pościel satyna de lux
Najlepszym i najbardziej luksusowym produktem jest satyna de lux, najwyższa jakość marki Estella, gdzie w składzie znajduje się tylko 100% naturalnej super czesanej bawełny o bardzo długich i mocnych włóknach. Oznaczenie Nm136/1 można znaleźć tylko na najlepszych i najdroższych kompletach pościeli. Oznacza to, że 136 m przędzy waży zaledwie 1 gram! Wyobraź sobie, jak lekka i delikatna musi być nić materiału o takiej długości i praktycznie niezauważalnej wadze. Taka jest zresztą właśnie dobra pościel satynowa – lekka, delikatnie połyskująca i ledwo wyczuwalnie śliska, a przy tym nieziemsko przewiewna i lekka. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera delikatne i przewiewne pościele satynowe do swojej sypialni. Taka pościel idealnie sprawdzi się zwłaszcza latem, a dzięki dodatkowo zastosowaniu tzw. zimnego szwu pościel jest przyjemnie chłodna przez całą noc. To naprawdę luksusowy wybór do sypialni.
Pościel z satyny szwajcarskiej premium
Na uwagę zasługuje także niemniej prestiżowa szwajcarska satyna premium od marki Estella. Jest to jedna z najbardziej luksusowych pościeli zaraz po satynie de lux. Satyna premium to super czesana delikatna bawełna o NM 100/1, co oznacza, że 100 m przędzy waży zaledwie 1 gram. Pościel wykonana z satyny premium, wyróżnia się bardzo dużą gęstością tkania (ok. 300 nitek na 1 cal pościeli), co sprawia, że jest to pościel przyjemna w dotyku, ale i bardzo wytrzymała. Pościel tego typu wyróżnia się tradycyjnym wzornictwem i drukiem cyfrowym, dzięki czemu jest dostępna w naprawdę wielu różnych ciekawych kolorach. Pościel z drukiem cyfrowym może mieć jednak maksymalnie szerokość 160 cm, więc w przypadku większych pościeli np. w rozmiarze 1800x200 czy 200x200 cm do każdego z boków materiału dodawany jest jednolity kolor, po ok. 25 cm z każdej strony.
Pościel bawełniana czy satynowa?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy lepsza jest pościel bawełniana czy satynowa. Pod względem składu można mieć tak naprawdę do czynienia z identycznym produktem, jednak to właśnie technologia produkcji wpływa na ostateczny wygląd i właściwości tkaniny pościelowej. Jedna i druga mogą mieć zarówno zalety, jak i wady.
Satyna jest miękka i bardzo lekka, przewiewna, a przy tym lekko śliska i połyskująca. W kontakcie z ciałem jest praktycznie niewyczuwalna. Dla niektórych będzie to atut, a dla innych wada, bo są osoby, które lubią, gdy kołdra i pościel delikatnie otulają ciało. Można kierować się wyglądem, wybierając tkaninę w wersji matowej albo błyszczącej w zależności od tego, która lepiej pasuje do stylu danej sypialni czy warunków atmosferycznych. Bawełniana pościel jest bardziej tradycyjna i klasyczna, podczas gdy satynowa idealnie pasuje do nowoczesnych czy minimalistycznych sypialni. Jeśli szukasz pościeli na konkretne pory roku, to warto wiedzieć, że pościel z satyny bawełnianej to doskonały wybór na lato, jednak zimą mało kto sięga po śliską pościel, zdecydowanie chętniej wybierając tkaniny bawełniane, dżersejowe.
Warto wspomnieć też o sztucznej satynie poliestrowej, którą często można znaleźć zwłaszcza w nieco tańszych kompletach. Czy warto rozważyć taki materiał? Poliester bardzo dobrze odprowadza wilgoć, zapewnia optymalną wentylację, ale w kontakcie ze skórą jest sztuczny i może być mało przyjemny.
Pościel flanelowa — idealna na zimę
Satyna jak już powiedzieliśmy słabo nadaje się na chłodniejsze noce, nie jest komfortowa ani ciepła. Bawełna jest już lepsza, ale jeszcze lepsza będzie pościel flanelowa, która pod względem składu również zalicza się do tkanin bawełnianych, jednak o grubszej strukturze co zawdzięcza odmiennym metodom tkania. Flanelowa pościel jest ciepła i przyjemna w dotyku, dobrze otula i dopasowuje się do ciała. Tkanina dobrze oddycha i zapewnia komfort termiczny w trakcie zimnych nocy. Pościele flanelowe są często wybierane także dla dzieci, ze względu na lepszy komfort, przytulność i otulenie.
Pościel wełniana — gruba i bardzo ciepła
Wełna jest naturalnym włóknem pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwanym z tak zwanej okrywy włosowej owiec, lam, wielbłądów, kóz i innych zwierząt. Wełna ma pewne charakterystyczne cechy i właściwości, które sprawiają, że ten materiał dobrze nadaje się do produkcji wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Wełniane włókna wyróżniają się dużą miękkością i są znane z doskonałych właściwości termoizolacyjnych i higroskopijnych, co znaczy, że wełniana tkanina pochłania wilgoć. Wiele osób twierdzi, że ze względu na naturalne pochodzenie tego surowca, wełniana pościel może mieć właściwości prozdrowotne i korzystnie wpływać na jakość ludzkiego snu.
Pościel lniana – najlepsza na lato obok satyny
Jeśli nie lubisz śliskości i połyskującego wyglądu pościeli satynowej, a szukasz czegoś odpowiedniego do spania latem, wybierz pościel lnianą. Len jest bardziej miękki i nawet delikatnie szorstki w odbiorze i doskonale wręcz przepuszcza powietrze. Lniana pościel jest także bardzo wytrzymała, dobrze znosi pranie, jest odporna na zadrapania czy rozerwanie, a poza tym jest to tkanina wysokiej jakości przyjemna dla skóry.
Pościel z adamaszku – wytrzymała i dobra do hoteli
Pościel z adamaszku nie jest co prawda tak popularna jak lniana, bawełniana czy satynowa, jednak jest to ciekawa tkanina, której warto poświęcić odrobinę uwagi. Adamaszek jest tkaniną pod pewnymi względami podobną do satyny. Jest to materiał żakardowy wykonany najczęściej z bawełny lub jedwabiu, pościele adamaszkowe są śliskie i dwustronne, co pozwala łatwo odróżnić je od kompletów z satyny. Tkanina jest zwykle jednobarwna, ze wzorem matowym na błyszczącym tle, który uzyskuje się przez dobranie splotów tkackich (najczęściej atłasowych i skośnych), dzięki czemu pościel adamaszkowa wyróżnia się uniwersalnym wzorem pionowych pasów i bardzo wysoką odpornością na pranie czy użytkowanie. Dlatego często takie komplety można spotkać w hotelach.
Pościel jedwabna – wschodnia delikatność i zen
Pościele jedwabne są uznawane za najbardziej delikatne. W trakcie ciepłych miesięcy pościel z jedwabiu jest cały czas przyjemnie chłodna. Komfortowa i przewiewna pościel sprzyja prawidłowej termoregulacji podczas snu i ma wpływ na mniejszą ilość wybudzeń nocnych, zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. Jedwabne pościele są bardzo chętnie wybierane przez kobiety, bo ten szlachetny i drogi materiał jest niezwykle delikatny dla skóry, która nie odgniata się w czasie odpoczynku i spowalnia to nieco proces powstawania zmarszczek. Jedwab jest też polecany przy wyjątkowo wrażliwej cerze, przy problemach z trądzikiem, alergiami, wysypką czy podrażnioną skórą. Jest to doskonały wybór dla każdego, kto poszukuje naprawdę subtelnego materiału.
Pościel z mikrofibry – bardzo miękka i odporna na wysokie temperatury
Niekiedy można też w sklepach spotkać pościel z tzw. mikrofibry (micro fibra), jest to syntetyczna tkanina na bazie włókien poliestrowych i poliamidowych. Ogromną zaletą tego materiału jest jego niesamowita miękkość, mikrofibra jest w dotyku przyjemna niczym welur czy aksamit. Pościele z mikrofibry są też niesamowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokich temperatur. Taką tkaninę można spokojnie wyprać w pralce nawet w 90oC bez obaw o uszkodzenie struktury materiały. Mikrofibra jest też niesamowicie chłonna i bardzo dobrze pochłania wilgoć z ciała w trakcie snu. Niestety te same właściwości sprawiają, że pościel bardzo słabo wentyluje i ma znaczne tendencje do gromadzenia wilgoci i spory problem z jej uwalnianiem.
Jaki materiał pościeli jest najlepszy na lato?
Letnia pościel musi być odpowiednio wykonana, aby nie przegrzewać dodatkowo w trakcie cieplejszych nocy. Dlatego bardzo ważną cechą takiego kompletu pościeli jest jego wysoka przewiewność, bo inaczej będziesz się pod nią pocić. Komplet na lato powinien mieć właściwości pozwalające na odprowadzenie wilgoci z powierzchni ciała. Na cieplejsze dni szczególnie polecane są materiały wykonane w 100% z naturalnych włókien. Specjaliści od zdrowego snu odradzają spanie latem pod pościelami zawierającymi jakiś procent sztucznych materiałów w składzie, nasz sen lubi chłód i dobrą przewiewność, dlatego dobrze jest w sypialni nieco wywietrzyć przed snem. Najzdrowiej śpi się w pomieszczeniu o temperaturze 16-19oC, jeśli wydaje ci się, że będzie zbyt zimno, przykryj się grubszą kołdrą z dobrze oddychającą pościelą zamiast odkręcać kaloryfery, bo sztuczne i suche powietrze nie wpłynie dobrze na sen.
Na lato bardzo dobrze sprawdzi się pościel zrobiona z satyny, mako satyny, jedwabiu czy lnu. Te materiały są bardzo przewiewne, oferuję dobrą wentylację powietrza i radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci z ciała. Trzeba wiedzieć, że każdy z nas się poci w nocy, ale latem ten proces jest jeszcze intensywniejszy. Ciało podczas snu znacznie się ochładza, dzięki czemu odpoczywają narządy wewnętrzne i mózg. Niektórym może się wydawać, że ich ten problem nie dotyczy, ale to nie prawda, każde ciało wydziela w trakcie snu pot, choć oczywiście nie każde w ten sam sposób czy w takiej samej intensywności. Dlatego szczególnie latem warto wybrać pościel z przewiewnego materiału, co zapewni lepszy komfort podczas snu. W sklepach z kołdrami s cienkie i doskonale przewiewne wyroby sezonowe w tzw. letniej klasie cieplnej, a dla osób wyjątkowo potliwych, którym praktycznie zawsze jest za gorąco, można wybrać nawet kołdrę tzw. super summer, czyli naprawdę przewiewną i cienką kołdrę dobrą nawet do spania w tropikach.
Jaki materiał pościeli na zimę?
Kołdra na zimę, podobnie jak letnia, powinna być wykonana z naturalnych i dobrze oddychających materiałów. Jednak pościele w kompletach zimowych są zwykle nieco inaczej wykonane, dzięki czemu tkanina może być równocześnie dobrze przewiewna i ciepła, miła w kontakcie ze skórą, a przy tym zapewniać dobry komfort termiczny. Dobre materiały na pościel zimową to przede wszystkim wełna czy flanela. Wełna jest bardzo ciepła i ma naturalne właściwości termoizolacyjne, trzeba jednak pamiętać, że jest to surowiec pochodzenia zwierzęcego, co zwiększa ryzyko wystąpienia czynników alergizujących. Podobnie osoby, które są zadeklarowanymi wegetarianami i nieobojętny jest im los zwierząt mogą chcieć znaleźć coś innego – w takim wypadku możemy polecić kołdrę flanelowa na bazie odpowiednio grubszej przędzy bawełnianej.
To jaki materiał na pościel jest najlepszy?
Najlepsza pościel do spania to taka, której tkanina jest zrobiona z bawełny i to najlepiej wysokogatunkowej bawełny 100%. Jest wiele odmian bawełny, a najlepsza jest czesana bawełna egipska, która jest najbardziej miękka, lekka i delikatna. W trakcie lata czy cieplejszych nocy najlepiej wybrać pościel satynową, a na zimę doskonale sprawdzi się nieco grubsza flanela. Wszystko jednak zależy bardzo od indywidualnych preferencji, są osoby, którym najlepiej śpi się pod satynową pościelą, podczas gdy dla kogoś innego śliskość materiału będzie nie do zniesienia. Wśród bawełnianych tkanin najpopularniejsze są pościele z bawełny typu jersey. Jest to miękka i miła w dotyku tkanina na bazie 100% bawełny Jersey dobrze przepuszcza powietrze i świetnie odprowadza nadmiar wilgoci z ciała w trakcie snu, zapewnia w ten sposób komfortowy i zdrowy, regeneracyjny sen. Dżersej bywa często porównywany do satyny, w przeciwieństwie do niej pościel dżersejowa jest bardziej miękka i matowa, tkaninie bliżej jest to koszulki, podczas gdy satyna bardziej przypomina elegancką koszulę w dotyku. Warto nadmienić, że zarówno dżersej, jak i satyna to tkaniny na bazie przędzy bawełnianej, różni je jednak sposób wykonania, który zapewnia inne właściwości i wygląd. Na lato możesz też rozważyć len lub jedwab, a na zimę wybierz pościel flanelową czy wełnianą.
Wybór w dobrych sklepach z pościelami jest dziś ogromny, warto poświęcić trochę czasu na to, aby zastanowić się – jaki materiał lubię najbardziej? Która tkanina jest przyjemna dla mojej skóry? Czy w nocy zwykle marznę, czy raczej jest mi za ciepło, a może w raz? Takie wyroby najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach z artykułami do spania. Masz wówczas pewność, w takim sklepie znajdziesz produkty od sprawdzonych producentów, wykonane z dobrej jakości materiałów i z dbałością o szczegóły. Dobra pościel musi swobodnie wentylować powietrze, odprowadzać wilgoć z ciała, a przy tym ważne jest też to, żeby była miła w kontakcie ze skórą i dobrze znosiła pranie w wyższych temperaturach, co pozwala utrzymać w łóżku wysoki poziom higieny.
Data: lut 6, 2023
Kategorie: Poradnik , Pościel i dodatki
Wybrane produkty z naszej oferty