Jaką poduszkę do spania na boku wybrać?

Wiele osób wybiera poduszki pod kątem pozycji, w jakiej najczęściej dana osoba śpi w nocy. Badania dowodzą, że ludzie najczęściej śpią na plecach lub na boku. Jak zatem wybrać dobrą poduszkę do spania w pozycji na boku? Czy taka pozycja jest w ogóle zdrowa? Czy są specjalne poduszki do spania na boku? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Dlaczego nie można zaniedbywać wyboru poduszki?

Do spania na boku najlepiej wybrać wyższą i nieco twardszą poduszkę, w dalszej części artykułu wyjaśnimy, dlaczego akurat taki wybór przy tej pozycji jest optymalny.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia i zrozumienia – po co w ogóle tak się skupiać nad poduszką? Śpisz od wielu lat na tej samej poduszce, która, choć jest już dobrze wysłużona, to jednak trudno ci się jest z nią rozstać? Rano jest kompletnie spłaszczona, a wypełnienie zbija się w jednym miejscu, przez co całość jest nierówna? Stop! Najwyższa pora zmienić poduszkę na nowszy model, bo wychodzi na to, że ta już nie spełnia swojej roli. Poduszka wbrew pozorom ma ogromne znaczenie dla komfortu i wygody snu, wcale nie mniejsze niż dobry materac, a z pewnością dobra poduszka jest ważniejsza niż ciepła i przyjemna kołdra!

Poduszka do spania musi być odpowiednio twarda i dobrej wysokości, aby zapewnić optymalne warunki do snu i regeneracji i nie powodować obciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Dobra poduszka potrafi czasem niemało kosztować, ale wszystko zależy, jakie materiały wybierzesz i jaki rozmiar. Warto zainwestować w dobrą poduszkę często nawet kosztem oszczędności na choćby kołdrze czy pościeli. Kiepska kołdra w najgorszym wypadku będzie nieprzyjemna w dotyku, albo będziesz się pod nią pocić, jednak nie wpłynie to na jakość twojego zdrowia, tak jak ma to miejsce w przypadku poduszki.

Dlaczego wybór poduszki jest taki ważny? W trakcie każdej nocy poduszka dba o prawidłowe podparcie dla głowy i szyi. Jeśli będzie zbyt niska, za wysoka albo za twarda to szybko odczuje to całe ciało, a zwłaszcza szyja i głowa. Sygnały świadczące o kiepskiej czy źle dobranej lub zbyt wysłużonej już poduszce to przede wszystkim poranne uczucie dyskomfortu w odcinku szyjnym kręgosłupa, ból głowy, a nawet migrena, napięcia szyi czy sztywności karku. Dlatego jeśli zależy ci na dobrym, regeneracyjnym śnie, to poduszka wysokiej jakości i prawidłowo dopasowana jest niezbędna!

Jak dobrać poduszkę do pozycji spania?

Kupując poduszkę klienci najczęściej zwracają uwagę na wypełnienie czy ewentualnie jeszcze tkaninę. Zawartość poduszki i tkanina oczywiście są ważne, ale to nie jedyne kryterium wyboru, jakie można przyjąć. Bardzo duże znaczenie ma także ulubiona pozycja spania. W zależności od tego czy śpi się najczęściej na boku, na plecach czy może nawet na brzuchu, trzeba wybrać wyższą lub niższą poduszkę i zastanowić się nad jej twardością, a w przypadku poduszek piankowych czy ortopedycznych również nad kształtem. Zastanów się: czy rano budzisz się z bólem głowy, uczuciem sztywności karku, a może odczuwasz problemy z szyją? Może to znak, że pora wymienić swoją poduszkę do spania na nowszy model, albo zupełnie inny typ. To właśnie poduszka w dużej mierze odpowiada za prawidłowe ułożenie górnej części kręgosłupa, a także stabilizuje ułożenie głowy w trakcie snu.

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania i jak dobrać do niej poduszkę?

Głowa i reszta ciała znajdują się w prostej linii, a kręgosłup w odcinku szyjnym nie jest wygięty w żadną stronę – tak można opisać zdrowe ułożenie całego ciała w trakcie snu. Jak to się ma do wyboru poduszki? Ludzie śpią w bardzo różnych pozycjach i każdy ma inne nawyki związane ze spaniem czy osobiste preferencje jak chodzi o wygodę i komfort w sypialni. Najczęściej śpi się na plecach, na boku lub na brzuchu. Ostrzegamy przed spaniem na brzuchu. Podczas spania w ten sposób dochodzi do ucisku na najważniejsze narządy wewnętrzne. Trzeba pamiętać, że sen to tak naprawdę jedyny moment, kiedy nasz organizm może się zregenerować. Spanie na brzuchu powoduje, że miękkie narządy takie jak żołądek czy wątroba są uciskane i mogą pojawić się problemy z krążeniem krwi i prawidłową pracą tych jakże ważnych narządów. Zdecydowanie lepiej jest spróbować nauczyć się spać na plecach czy na boku. W zależności od tego powinniśmy także wybrać poduszkę o odpowiedniej wysokości i twardości.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru poduszki?

  • indywidualna budowa ciała osoby,
  • rodzaj materaca do spania i jego twardość,
  • ewentualne problemy zdrowotne, dolegliwości ortopedyczne,
  • siedzący tryb życia albo stojąca praca,
  • fakt, czy śpimy w pojedynkę lub z drugą osobą (ilość miejsca na materacu, wybór pozycji),
  • dotychczasowe doświadczenia z poduszkami i materacami,
  • własne upodobania i predyspozycje indywidualne.

Jaką poduszkę wybrać do spania na boku?

Spanie na boku jest zdrowe dla kręgosłupa, pod warunkiem że dysponujemy materacem pozwalającym się naszym barkom odpowiednio głęboko zatopić w powierzchni podłoża. Takie ułożenie ciała może być dobre na osób z przeciążonym kręgosłupem na skutek pracy czy wielogodzinnego siedzenia w tej samej pozycji, a także dla osób z problemami rehabilitacyjnymi czy ortopedycznymi. Podczas spania na boku ciało pozwala naszemu kręgosłupowi odpocząć i nie naraża go na wyginanie się. Koniecznie jednak trzeba dobrać do tego dobrą, nieco wyższą i twardszą poduszkę. Można również spróbować z poduszką ortopedyczną o specjalnie wyprofilowanym kształcie. Do wyboru mamy tak naprawdę całe spektrum różnych materiałów i właściwości.

Poduszka do spania na boku może być pierzowa, półpuchowa (mieszana - puch z pierzem), syntetyczna albo piankowa. Najważniejsze jest, aby przede wszystkim była odpowiedniej wysokości i twardości. Podczas spania w tej pozycji szyja powinna stanowić naturalne przedłużenie kręgosłupa i reszty ciała. Taka poducha do spania na boku nie może być ani za niska ani zbyt miękka, bo wówczas szyja będzie się wyginać do dołu i rano prawdopodobnie obudzimy się z bólem, uczuciem napięcia lub dyskomfortem w karku i szyi. Z kolei jeśli poduszka będzie zbyt wysoka i twarda to również będzie to niezdrowe i przy tym niewygodne, bo szyja będzie się wyginąć ku górze i również będzie to powodować przeciążenie kręgosłupa.

Poduszki wyłącznie ze 100% puchem będą zbyt niskie do spania na boku. Za to poduszki z wypełnieniem mieszanym czyli puch z pierzem mogą być dobrym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że im więcej pierza w poduszce tym będzie ona twardsza. Sprawdzi się to gdy mamy bardzo twardy materac a nasz bark nie zatapia się w strukturze. Im wyższa ilość puchu w poduszce tym delikatniejsze będzie otulenie naszej głowy. Jeżeli czujesz na swojej poduszce napięcie skóry lub duży ucisk na szyję zastanów się nad wyborem poduszki z puchem 85% lub 90% np. poduszka puchowa Gueno Silver lub poduszka AMZ Dream.

Można spróbować spać na boku z poduszką z wypełnieniem roślinnym w postaci łuski gryki, orkiszu czy prosa. Takie poduszki w ostatnich latach zrobiły się bardzo popularne, a największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że można ręcznie regulować ich twardość i wysokość, bo poduszki są rozpinane i można samodzielnie dodawać czy odejmować wypełnienia, co pozwala ją istotnie wymodelować aż do momentu, gdy jest nam wygodnie, a szyja układa się prosto.

Polecamy także specjalne poduszki piankowe czy lateksowe, nazywane często ortopedycznymi. Takie poduszki świetnie dopasowują się do indywidualnego kształtu ciała danej osoby i sprawiają, że głowa spoczywa spokojnie, a szyja jest odpowiednio wsparta. Dla osób, które lubią w nocy zmieniać poduszkę proponujemy specjalne poduszki ergonomiczne o dwóch profilach – niższym do spania na plecach czy na brzuchu, oraz wyższym do spania na boku.

Mamy nadzieję, że skrupulatnie wyjaśniliśmy wszystkie istotne kwestie i teraz już wybór poduszki do spania na boku nie będzie stanowić problemu!

Data: Oct 3, 2022

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 92,00 zł

40x40, 40x60, 50x60, 50x70, 70x80

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 70%
Poszycie: inlet bawełniany 130g/m2
- opinie:
od 398,00 zł

z lateksu naturalnego Talalay Natural, do spania na boku lub na plecach, profilowana

  • Bestseller
Producent: M&K Foam
Rodzaj poduszki: lateksowa
Wypełnienie: lateks Talalay
Poszycie: pokrowiec z kolekcji M&K Foam
- opinie: