Jaka kołdra dla dziecka?

Materac, kołdra, a nawet poduszka - każda z tych rzeczy powinna być dopasowana do konkretnej osoby. Oczywiście zupełnie inaczej dobierzesz produkt dla dorosłego, a inaczej dla małego dziecka, które ma inne ciało i potrzeby od osoby dorosłej. Jeśli jesteś rodzicem, to na pewno chcesz dla swojej pociechy jak najlepiej. Szukasz produktów wysokiej jakości, które zagwarantują Twojemu dziecku komfortowy sen? Podaruj mu kołdrę, która zapewni w nocy poczucie bezpieczeństwa i poprawi jakość snu.

Jaki rozmiar kołdry dla dziecka?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać kołdrę dla dziecka? Jaki rozmiar pościeli dla malucha będzie odpowiedni? Można te dylematy rozwiązać w bardzo prosty sposób.

  • Dla niemowląt i małych dzieci (do 5 lat) odpowiednie będzie kołdra 60 x 120 cm albo kołdra 100 x 135 cm.
  • Dla starszych dzieci dobra będzie kołdra 135 x 200 cm czy kołdra 140 x 200 cm. Sprawdzi się też nawet duży rozmiar kołdry 155 x 200 cm czy pościel w rozmiarze 160 x 200 cm.

Rozmiar kołdry należy też dopasować do wielkości łóżka dziecka.

Jaki rozmiar kołdry dla noworodka?

Noworodek nie potrzebuje kołdry. Przez pierwsze kilka tygodni powinien być otulony w beciku lub specjalnym śpiworku. Dodatkowe przykrycie kołdrą może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Kołdrę dla noworodka można kupić gdy dziecko przekroczy 5-6 miesiąc życia. Oczywiście wszystko zależy od potrzeby, ponieważ dziecko urodzone na początku roku może wymagać zastosowania kołdry dopiero pod koniec roku gdy zrobi się chłodniej.

Najczęściej rodzice wybierają dla 5-6 miesięcznego malucha rozmiar kołdry 60 x 120 cm lub 90 x 120 cm czy nawet 100 x 135 cm. Wszystkie te wymiary będą pasować do standardowych łóżeczek o wymiarach 60 x 120 cm czy 70 x 140 cm.

Jaki rozmiar kołdry dla niemowlaka?

Dla niemowlaka najlepszym rozmiarem kołdry będzie 60 x 120 cm, 90 x 120 cm oraz 100 x 135 cm, gdyż dziecko w tym wieku śpi nadal w łóżeczku o wymiarach najczęściej 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm.

Oprócz rozmiaru, warto też zwrócić uwagę na to, aby kołdra nie była ze zbyt grubego materiału. Ciało malutkiego dziecka wydziela dużo ciepła, więc aby uniknąć przegrzania trzeba wybrać kołdrę naprawdę dobrej jakości - w końcu każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, zgodzisz się?

Najbardziej ekskluzywne są kołdry z naturalnym puchem gęsim. W Expert Snu są dostępne kołdry puchowe stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych śpiochach - w tej kategorii warto zwrócić uwagę choćby na komplet dziecięcy AMZ Babies 100% puch. Ta najwyższej jakości kołdra dziecięca ma wypełnienie z naturalnego puchu gęsiego, pochodzącego wyłącznie z ekologicznych farm z okolic Wielkopolski. Przyczynia się do odpowiedniej termoregulacji ciała i zabezpiecza przed przegrzaniem.

Jaki rozmiar kołdry dla 3-latka?

Wybór kołderki dla noworodka czy niemowlaka masz już za sobą? Pora przyjrzeć się pościelom dla starszych dzieci. W Expert Snu znajdziesz bogaty wybór wysokiej jakości kołder od najlepszych producentów, które będą odpowiednie dla 3-letniego dziecka.

3-latek potrzebuje już nieco większej kołdry. Należy poszukać kołderki, która będzie ciut większa niż rozmiar łóżeczka. Najlepszym wyborem będzie rozmiar 100 x 160 cm, jednak jest to stosunkowo mało popularny wymiar, dlatego wielu rodziców decyduje się za zakup większego łóżeczka.

Dla 3-latka sprawdzi się łóżeczko o wymiarach 80 x 160 cm lub 80 x 180 cm z barierkami po bokach. Do takiego łóżka sprawdzi się większa kołdra 100x135, na przykład stworzona z myślą o maluchach antyalergiczna kolekcja AMZ LYOCELL Koala, gdzie do produkcji kołdry zastosowano włókno z prozdrowotnego eukaliptusa, a samą kołdrę można bezpiecznie prać w pralce nawet w 60 stopniach C.

Kołderka z tej serii ma również ozdobne detale z podobizną sympatycznej Koali. W ramach serii dla dzieci dostępna jest również AMZ komplet dziecięcy NIEDŹWIADEK HONEY i AMZ BAMBOO komplet dziecięcy PANDA BAMBOO. Kołdry różnią się ceną oraz właściwościami.

Jaki rozmiar kołdry dla 4-latka?

Najlepszą opcją dla 4-letniego dziecka będzie kołdra w rozmiarze 90 x 160 cm albo kołdra dziecięca 100x160. Nie jest to jednak zbyt popularny wybór, dlatego sporo rodziców decyduje się na zakup większego łóżka o wymiarach niestandardowych ale pasujących do takich kołder np. 80 x 160 cm, 80 x 180 cm lub też standardowe 80 x 200 cm, 90 x 200 cm w wersji z barierkami po bokach.

Na większe łóżka spokojnie można już zastosować kołdrę o wymiarach 135 x 200 cm czy 140 x 200 cm. Taka pościel może już posłużyć dobrych kilka lat. Dla dzieci w wieku 4 lat i starszych polecamy wybór kołdry w klasie cieplnej wiosenna. Ciało rosnącego dziecka wydziela znaczne ilości ciepła, przez co należy dobierać kołdry lekkie, dobrze oddychające, zrobione z przewiewnego materiału.

Jaki rozmiar kołdry dla 5-latka?

Kołdra dla 5latka powinna już być dobrze dopasowana do wielkości łóżka dziecka. W tym czasie bardzo często rodzice podejmują decyzję o wymianie łóżeczka dziecięcego na większe, np. w rozmiarze 80 x 200 cm, 90 x 200 cm. Przy takim wymiarze łóżka można już spokojnie szukać kołdry dziecięcej w rozmiarze 135 x 200 cm. Sprawdzi się także dobrej jakości kołdra dziecięca 140 x 200 cm.

Jaki rozmiar kołdry dla 6-latka?

Pod względem właściwości czy specyfikacji technicznej, kołdra dla 6-latka niczym nie różni się od kołdry 5-latka. Najbardziej odpowiedni rozmiar to kołdra 135 x 200 cm, kołdra 140 x 200 cm. Jeśli dziecko w tym wieku śpi na łóżku o wymiarach 80 x 160 cm czy 80 x 180 cm. Warto pomyśleć o wymianie łóżeczka na większy rozmiar. Dla 6-letniego dziecka odpowiednie będzie na przykład łóżko 80 x 200 cm albo jeszcze lepiej łóżko 90 x 200 cm, które posłuży wiele lat.

Jaki rozmiar kołdry dla 7-latka?

Dziecko w tym wieku powinno korzystać już ze standardowego rozmiaru kołdry, czyli prawdopodobnie będzie to kołdra 135 x 200 cm albo kołdra 140 x 200 cm. Dla 7-letniego dziecka można kupić nawet jeszcze większą. Dla 7-latka sprawdzi się nawet kołdra 155 x 200 cm czy pościel o wymiarach 160 x 200 cm. Do szerszego łóżka, np. 100 x 200 cm lub 120 x 200 cm takie rozmiary będą najbardziej popularne. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem kompletów pościelowych dla dzieci, nawet tych z wzorami bajkowymi, które przez dzieci w tym wieku są często bardzo pożądane i skutecznie potrafią zagonić malucha do spania.

Jaki rozmiar kołdry dla 8-latka?

Dziecko w wieku 7 czy 8 lat powinno posiadać kołdrę o standardowych wymiarach czyli 135 x 200 cm, 140 x 200 cm. Dla 8-letniego dziecka sprawdzi się też kołdra dziecięca 155 x 200 cm czy nawet pościel w rozmiarze 160 x 200 cm.

Jaki rozmiar kołdry dla 9-latka?

9-letnie dziecko to już prawie nastolatek, więc odpowiednia kołdra, to ta dobrana do wymiarów łóżka. Dla dzieci w tym wieku poleca się łóżko 80 x 200 cm, albo łóżko dziecięce w rozmiarze 90 x 200 cm. Dlatego dla 9-latka wybierz kołdrę 135 x 200 cm lub 140 x 200 cm. Przy większym łóżku dobrze jest wybrać rozmiar 155 x 200 cm lub 160 x 200 cm. Jeśli Twoja pociecha czuje się najbezpieczniej na świecie właśnie wtedy, gdy leży szczelnie owinięta kołderką niczym mały kokonik - tym bardziej wybierz odpowiednio większą pościel!

Jaki rozmiar kołdry dla nastolatka?

Nastolatek to już prawie dorosły, jeśli tylko mamy odpowiednią powierzchnię warto wymienić łóżko na większe typu 120 x 200 cm lub 140 x 200 cm. Optymalny rozmiar kołdry dla nastoletniego dziecka to 155 x 200 cm i kołdra w rozmiarze 160 x 200 cm. W tym wieku dzieci często zaczynają nawiązywać pierwsze przyjaźnie, więc większa kołdra przyda się też przy okazji ‘nocowania’ kolegi czy koleżanki.

Jakie wypełnienie kołdry będzie najlepsze dla dziecka?

Szukając odpowiedniej kołdry dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie. Wyróżniamy kilka rodzajów:

  • Kołdry puchowe - czyli najbardziej naturalne i uznawane za najbardziej luksusowe, mogą mieć nawet 100% wypełnienia z naturalnego puchu, albo w połączeniu z pierzem. Kołdry z puchem 100% charakteryzują się najlepszymi właściwościami grzewczymi i termoizolacyjnymi, a przy tym są bardzo lekkie, sprężyste i świetnie odprowadzają wilgoć, w wyniku czego zmniejsza się potliwość w trakcie snu. Kołdry z dodatkiem pierza będą nieco cięższe i mniej delikatne, ale mogą być równie ciepłe, co puchowe. Kołdry puchowe oraz z puchem i pierzem sprawdzą się zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieci, ale trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ takie wyroby mogą wywoływać reakcje uczuleniowe jeśli dziecko ma uczulenie na pierze. Dużą zaletą dobrej jakości kołder z puchu jest też ich trwałość i wytrzymałość. Wadą może być to, że nie każdy wyrób z pierza można prać w pralce, za to 100% puchu jak najbardziej.
  • Kołdry syntetyczne - to antyalergiczne kołdry polecane dla dzieci, które mają szczególną wrażliwość na alergeny lub też problemy skórne. Dobrej jakości kołdra syntetyczna sprawdzi się również dla zdrowych maluchów. Takie wyroby są przyjemne w dotyku i lekkie. Dużą zaletą jest możliwość prania w wysokiej temperaturze nawet do 90 stopni C oraz niższa cena w porównaniu do kołder puchowych. Wyroby syntetyczne również nie są pozbawione wad - są mniej trwałe od kołder naturalnych, ich wkład z czasem ulega odkształceniu i częściej trzeba je wymieniać.

Jaka kołdra antyalergiczna dla dziecka?

Dla dzieci młodszych jak i starszych, które nie borykają się z alergiami, polecamy kołdry ze 100% z naturalnego puchu gęsiego - są lekkie, ciepłe i komfortowe, ale nie powodują przegrzewania się, więc nie będzie pod nią gorąco. Natomiast dla alergika świetnie sprawdzi się kołdra z włókien syntetycznych, która jest odporna na wysokie temperatury i nadaje się do częstego prania w pralce. Kołdry takie wykonane są z włókien, które skutecznie blokują rozwój grzybów i nie przepuszczają ich do swojego wnętrza.

Jakie poszycie kołdry dla dziecka?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych poszyć kołder dla dzieci. Najbardziej naturalne i najlepsze dla alergików będą poszycia bawełniane lub z dodatkiem włókna bambusowego, które charakteryzują się licznymi mikroporami, gwarantującymi dobrą cyrkulację powietrza. Dodatkowo włókno bambusa wykazuje silne działanie antygrzybiczne i bakteriobójcze. Poszycie z satyny również świetnie sprawdzi się w sypialni alergika, ponieważ nie przyciąga kurzu, jest też niezwykle estetyczne i przyjemne w dotyku. Często można spotkać poszycia poliestrowe lub z mikrowłókien - są lekkie i szybkoschnące, ale ich jakość niestety nie jest najlepsza i takie kołderki szybciej ulegają zniszczeniu.

Jaka kołdra dla dziecka? Całoroczna, letnia czy zimowa?

Dzieci do około 7-roku życia mają podwyższoną temperaturę ciała, dlatego też bardziej się pocą i to właśnie tutaj rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na grubość kołdry. Zdecydowanie sprawdzi się wersja wiosenna czy nawet letnia. Przy starszych dzieciach i nastolatkach optymalnym rozwiązaniem będzie wersja całoroczna. Natomiast należy zwrócić uwagę na fakt, że grubość kołdry, jaką wybierzemy, nie zależy tylko od wieku naszych pociech, ale też od innych czynników, takich, jak temperatura w sypialni oraz indywidualne odczuwanie ciepła i zimna przez dziecko. Dla jednego malucha letnia kołdra będzie odpowiednia przez cały rok, z kolei inne dzieci nie wyobrażają sobie zimy bez grubej zimowej pościeli. Jedni w sypialni mają 22 stopnie C i jest im tak dobrze, z kolei inni potrafią wietrzyć w zimie i spać przy temperaturze 15 stopni C. Dlatego też należy bacznie obserwować swoje dziecko, aby wybrać tę jedną idealną wersję kołdry. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje dwóch wersji kołdry - letniej i zimowej, warto zaopatrzyć się w specjalną kołdrę typu 4-pory czyli 2 spinane ze sobą kołdry, które połączone ze sobą tworzą gruba zimową kołdrę, natomiast rozdzielone mogą funkcjonować jako wersja cienka letnia lub grubsza całoroczna.

Jakie certyfikaty powinna mieć kołdra dla dziecka?

Każda kołdra, a szczególnie ta dedykowana dzieciom powinna być wysokiej jakości i dobrze, jeśli producent może to potwierdzić odpowiednimi certyfikatami i atestami.

Do najważniejszych norm jakości wśród kołder należą:

  • Atest PZH (a obecnie NIZP-PZH) - to certyfikat wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, który świadczy o wysokiej jakości danego produktu w dziedzinie bezpieczeństwa dla zdrowia i środowiska. Najprościej mówiąc - atest ten gwarantuje, że produkt, który go posiada, w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.
  • Certyfikat Oeko-tex Standard 100 - to certyfikat świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Certyfikat przydzielany jest produktom, na których zostały przeprowadzone badania mające na celu zweryfikować obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażającym konsumentom, między innymi formaldehydów, pestycydów czy substancji potencjalnie uczulających.
  • Certyfikat NOMITE - nadawany przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który zapewnia, że produkt jest w pełni zgodny z europejskimi standardami i miarami jakości. Produkty z takim certyfikatem mają doskonałą czystość naturalnego wypełnienia, dlatego też polecane są dla alergików i astmatykom, którzy często nie mogą korzystać z ‘normalnych’ produktów z puchu i pierza.

Jak dbać o kołdrę dla dziecka?

Kiedy kupujemy kołdrę i poduszkę dla noworodka, należy ją zawsze wyprać przed pierwszym użyciem. Przy normalnym użytkowaniu kołdrę dziecka następnie prać systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu lub w razie konieczności nawet częściej. W pierwszych miesiącach życia układ odpornościowy malucha nie jest w pełni wykształcony i należy ograniczyć kontakt tak małego organizmu z roztoczami i innymi drobnoustrojami. Dobrze jest także mieć zawsze dodatkowy komplet pościeli na zmianę. Im dziecko jest starsze, tym pranie kołdry i poduszki będzie rzadsze. Pamiętajmy jednak, że powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu, chyba, że dziecko jest alergikiem, wtedy należy robić to częściej.

Kołdra dla dziecka - jaka najlepsza?

Zarówno dla dzieci młodszych, jak i dla starszych polecamy kołdry z naturalnego puchu gęsiego - są lekkie, ciepłe i komfortowe, ale nie powodują przegrzewania się, więc nie będzie pod nią gorąco. Natomiast dla dziecka z alergią świetnie sprawdzi się kołdra z włókien syntetycznych, które są odporne na wysokie temperatury i przeznaczone do częstego prania w pralce. Takie kołdry wykonane są z włókien, które skutecznie blokują rozwój grzybów i nie przepuszczają ich do swojego wnętrza. Jeśli jednak koniecznie chcesz kupić dziecku kołdrę naturalną, wówczas należy szukać takiej, która posiada wspomniany wcześniej certyfikat Nomite. Produkty z takim oznaczeniem zostają poddane specjalnej obróbce technologicznej, dzięki czemu wypełnienie ma doskonałą czystość.

Data: Jul 7, 2022

Kategorie: Poradnik , Wszystko dla dziecka

Wybrane produkty z naszej oferty

od 218,00 zł

90x120, 100x135

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry i poduszki: syntetyczna
Wypełnienie: włókno AMZ Dreamfill
Poszycie: 50% bawełna/50% bambus
- opinie: