Dlaczego pocimy się pod kołdrą?

Dowiedz się, jak dobrać kołdrę dla osoby, która intensywnie się poci

W nocy śpisz ‘na waleta’, bo piżamę trzeba by rano wykręcać z potu niczym mokre pranie. Wchodząc do łóżka, wolisz przykrywać się cienkim prześcieradłem zamiast kołdrą, bo każda twoja noc przypomina spanie w tropikach, chociaż nie przypominasz sobie kupowania biletu na Malediwy? Jeśli kiwasz teraz głową - to znaczy, że nie jest ci obcy problem nadmiernej potliwości w trakcie snu. Jednak dlaczego pod kołdrą pocisz się jeszcze bardziej niż zwykle?

Zrozumieć pot

Potliwość to zupełnie normalna sprawa i taka sama czynność fizjologiczna, jak spanie czy jedzenie. Nie ma na świecie ludzi, którzy się nie pocą, chociaż z pewnością są tacy, którzy pocą się więcej niż inni. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka.

Pocenie się chroni organizm przed przegrzaniem, więc jeśli się pocisz, to może znaczyć, że twój organizm pracuje na wysokich obrotach. Dlaczego jednak dzieje się tak również podczas snu, kiedy nasze ciało w naturalny sposób spowalnia metabolizm i powinno odpoczywać?

Nadmierna potliwość może wynikać z problemów zdrowotnych, dlatego jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, warto udać się do specjalisty. Jednak nie ma powodów do obaw. W większości przypadków nadmierne pocenie się w nocy nie jest powiązane z kiepskim stanem zdrowia, tylko wynika raczej z sytuacji, jaka panuje w Twojej sypialni.

Dlaczego pocisz się pod kołdrą?

Każdy człowiek musi regulować temperaturę swojego ciała za pomocą wydzielania potu. Jest to także całkowicie naturalny proces fizjologiczny w nocy - podczas snu ciało obniża swoją temperaturę, a większość funkcji życiowych spowalnia. W ten sposób organizm ma szansę, aby się zregenerować. Nie można zatem całkowicie wyeliminować potliwości, tak samo jak nikt nie ma wpływu na swoją indywidualną gospodarkę hormonalną. Jedni pocą się mniej, a inni więcej.

Można jednak stworzyć sobie najbardziej optymalne warunki w sypialni. Twoja nadmierna potliwość pod kołdrą nie musi mieć podłoża zdrowotnego, ale jeśli zasypiasz pod pościelą ze sztucznego materiału, to wilgoć, którą wydziela ciało, nie ma się gdzie ulotnić. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednią kołdrę dla osoby potliwej, przeczytaj nasz poradnik, albo artykuł dotyczącyodpowiedniej klasy cieplnej kołder dla potliwych.

Temperatura w sypialni

Wbrew pozorom nie chodzi o Twoje relacje z partnerem czy partnerką. Odczuwanie ciepła czy zimna to bardzo indywidualna sprawa, u każdego wygląda to trochę inaczej. Jeśli jednak pocisz się w trakcie snu, to być może winna jest temu zbyt wysoka temperatura w sypialni. Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i preferencje dotyczące spania. Niektórzy lubią spać blisko odkręconego kaloryfera, podczas gdy inni będą zasypiać przy otwartym oknie nawet w zimie.

Naukowcy są jednak zgodni co do tego, że temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 20 stopni C. No dobrze - odpowiesz - ale co zrobić w lecie, gdy nie mam wpływu na temperaturę powietrza, albo wprost przeciwnie - w zimie, gdy jest mi po prostu zbyt zimno, aby zasnąć? 20 stopni C to temperatura, przy której w trakcie 2-godzinnego seansu w kinie ludzie mogą odczuwać chłód krótkiego rękawka.

Problemem może być nie temperatura, a źle dobrana, albo kiepskiej jakości pościel. Istotny jest też dobry materac, a na potliwość w trakcie snu może wpływać nawet rodzaj poduszki! Na przykład nie każdy wie, że osoby nadmiernie pocące się powinny raczej zrezygnować z materacy i poduszek z pianki termoelastycznej, która reaguje nie tylko na nacisk, ale także na temperaturę ciała - w przypadku osoby, która i tak odczuwa podwyższoną temperaturę, poduszka czy materac z pianki termo może taki efekt jeszcze bardziej potęgować.

Dobry materac to absolutna podstawa jeśli chodzi o zdrowy i regeneracyjny sen. Powinny na to zwrócić uwagę zwłaszcza osoby, które mierzą się z problemem nadmiernej potliwości ciała.

Jaki materac dla osoby intensywnie się pocącej?

Istnieją na rynku materace stworzone specjalnie z myślą o ludziach, którzy mają problem z mocnym poceniem się. Nie ma co prawda materaca idealnego, ale istnieje wiele takich, które pozwolą ci nie odczuwać aż tak bardzo problemów związanych z poceniem się.

Jeśli w nocy Twoje ciało nadmiernie się poci, wybierz materac z dobrze oddychających materiałów - świetnie sprawdzą się materace z lateksu mineralnego lub materac z lateksu naturalnego Talalay. Odpowiedni dla osoby pocącej się w nocy będzie też materac z pianki wysokoelastycznej.

Podobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź też “10 najlepszych materacy M&K Foam Koło” jeśli szukasz inspiracji co do wyboru materaca!

Data: cze 7, 2022

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry , Ciekawostki

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 864,00 zł

dla alergików, osób pocących się, dla osób cięższych, seniorów, sportowców

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
2 451,00 zł od 1 838,25 zł

pianka wysokoelastyczna, lateks Talalay Blue

pianka wysokoelastyczna, lateks Talalay Blue

  • Promocja
  • -25%
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj materaca: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 18 cm
- opinie: