Jak liczba i jakość sprężyn wpływają na jakość snu?

Każdy chyba wie, że w salonach sypialnianych można znaleźć materace sprężynowe. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie materace ze sprężynami są takie same. Niektóre mają sprężyny bonellowe, a inne kieszeniowe. W przypadku tych drugich można jeszcze dodatkowo wyróżnić podkategorię. Liczba, konstrukcja oraz gęstość sprężyn ma ogromny wpływ na to, jak odbieramy dany materac. Sprężyny można podzielić według kilku kryteriów.

Jakie sprężyny można znaleźć w materacu ze względu na ich konstrukcję?

W materacach sprężynowych można znaleźć sprężyny bonellowe lub sprężyny kieszeniowe. Sprężyna bonellowa to dzisiaj już raczej przeżytek i stosunkowo rzadko można jeszcze znaleźć takie materace. Sprężyny bonellowe stosuje się dzisiaj raczej w tanich materacach przeznaczonych na inwestycję np. do akademika, domu wczasowego, pokoi na wynajem. Technologia produkcji sprężyn bonellowych przeżyła największy rozkwit jakieś 30 lat temu, gdy tak naprawdę wybór w sklepach był bardzo ograniczony i ciężko było wówczas znaleźć w ogóle jakiś inny materac niż bonellowy. Od tamtej pory jednak wiele się zmieniło w branży materacy do spania, a za spadek zainteresowania sprężynami bonellowymi odpowiada absolutna rewolucja w tej dziedzinie - a mianowicie sprężyny kieszeniowe. Takie sprężyny są dużo drobniejsze i mają inny kształt, jednak to, co najbardziej je odróżnia od sprężyn bonellowych jest fakt, że każda sprężyna kieszeniowa znajduje się w osobnym woreczku (kieszeni) i dzięki temu może pracować tak naprawdę niezależnie od pozostałych. W danych materacach bonellowych wszystkie sprężyny były sztywno połączone za pomocą druta, więc nacisk na jedno miejsce na materacu od razu powodował pracę wszystkich sprężyn. Dzisiejsze materace kieszonkowe oferują znacznie lepsze punktowe podparcie, bo sprężyny działają niezależnie od siebie. Jest to znacznie bardziej nowoczesna i zaawansowana technologia. Jednak konstrukcja, to nie jedyne kryterium, według którego można podzielić sprężyny w materacach.

Podział sprężyn ze względu na ich średnicę

Sprężyny używane powszechnie w materacach możemy także rozróżnić na podstawie średnicy pojedynczej sprężyny:

Sprężyny woreczkowe / pocketowe - to drobne sprężyny o średnicy 6-8 cm. W 1 m2 materaca znajdziemy ok 250 sprężyn tego typu. Jest to całkiem dobry wybór jeśli chodzi o materace do spania, jednak oczywiście można znaleźć bardziej komfortowe rozwiązania. Najpopularniejsze materace: materac Penlo, materac Estrella Elastik H3, materac Estrella.

Sprężyny multipocket 1000S - pod tym oznaczeniem znajdziemy sprężyny o średnicy 3-4 cm. W 1 m2 materaca znajdziemy ok. 500 szt. takich sprężyn dających dobre punktowe podparcie. Duża ilość drobnych sprężyn sprawia, że materac dobrze dopasowuje się do ciała i reaguje inaczej w zależności od siły nacisku i miejsca na materacu. Najpopularniejsze materace: materac Largo, materac Amerika Multipocket H2, materac Venus Multi Pocket H2.

Sprężyny 2000S / micropocket – najdrobniejsze sprężyny używane w materacach. Mają średnicę zaledwie 1,5 - 2,5 cm i zagęszczenie na poziomie aż 1000 szt/ 1m2. Takie sprężyny znajdziemy w naprawdę dobrych i drogich materacach do spania. Są niezwykle sprężyste, a ogromna ilość takich drobnych sprężyn sprawia, że są praktycznie niewyczuwalne i doskonale spełniają swoją funkcję jako punktowe podparcie kręgosłupa i ciała. Równocześnie trzeba pamiętać, że im więcej sprężyn, tym materac może się wydawać sztywniejszy. Najpopularniejsze materace: materac Czar Nocy, materac Czar Nocy X5, materac Czar Nocy Embrace.

Sprężyny możemy także podzielić w zależności od ich twardości:

H2 - to twardość i grubość drutu sprężyny. Twardość H2 jest odpowiednia w materacach sprężynowych przeznaczonych dla osób o średniej wadze.

H3 - grubsza i twardsza sprężyna wykorzystywana w twardych materacach dla osób o dużej masie ciała.

Sprężyny 1 strefowe vs 7 strefowe

Sprężyny 1 strefowe są stosowane w materacach, które mają identyczną twardość na całej długości i szerokości. Materace 1 strefowe są polecane dla osób, które często się wiercą i zmieniają pozycję spania w łóżku. Z kolei dla osób śpiących spokojnie i przeważnie w jednej pozycji przez całą noc lepiej wybrać materac 7 strefowy. Taki rodzaj materaca sprawdza się u osób o średnim wzroście w granicach 170 cm.

Jakich materiałów używa się do produkcji materacy sprężynowych?

Wbrew pozorom określenie “materac sprężynowy” nie oznacza, że mamy do czynienia z produktem, w środku którego znajdziemy tylko sprężyny i drut! Sprężyny mogą stanowić bazę konstrukcyjną materaca, jednak zawsze są też obłożone obustronnie warstwami dodatkowych surowców. We współczesnych materacach do spania znajdziemy przede wszystkim takie materiały jak:

pianka poliuretanowa – używana najczęściej w tanich materacach. Jest to popularna pianka, jednak na tle innych rodzajów tego surowca wypada dość słabo. Pianka poliuretanowa ma ograniczoną zdolność do przepuszczania powietrza i słabą elastyczność, dzięki czemu łatwo odkształca się pod wpływem ciężaru i powoli odzyskuje pierwotny kształt. Ma też stosunkowo niską trwałość i krótką żywotność.

pianka wysokoelastyczna – lepszy rodzaj pianki od poliuretanowej. Pianka wysokoelastyczna często występuje w materacach sprężynowych. Jest zbudowana z milionów drobnych pęcherzyków powietrza, dzięki czemu dobrze oddycha i jest elastyczna. Szybko odzyskuje kształt.

pianka termoelastyczna – specjalny rodzaj inteligentnej pianki, która dostosowuje się do użytkownika pod wpływem ciepła jego ciała oraz nacisku. W odbiorze otulająca i bezuciskowa, polecana dla osób z problemami ortopedycznymi, jednak powinny na nią uważać osoby z nadwagą i potliwe, bo pianka może grzać.

lateks mieszany – lateks to zdaniem wielu specjalistów najlepszy materiał do produkcji materacy. Jest trwały, wytrzymały i odporny na zgniatanie. Jest to surowiec wysoce elastyczny, który szybko reaguje na każdą zmianę pozycji i jest niesamowicie higieniczny. Do lateksu nie przykleja się kurz, a sam materiał nie utrzymuje wilgoci. Dobry wybór dla alergików.

lateks naturalny – lateks naturalny produkcji marki Vita Talalay to najlepszy surowiec, jaki obecnie można znaleźć w materacach. 100% naturalny i ekologiczny produkt, wytwarzany z ręcznie zbieranego z drzewa mleczka kauczukowego. Maksymalna higieniczność, wygoda i świetne właściwości ortopedyczne. Lateks naturalny przeżyje wszystkie inne materiały.

Data: Jun 6, 2022

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 995,00 zł

dla seniora, nastolatka, pary, osób pocących się, z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 4 236,00 zł

dla osób z problemami z kręgosłupem, seniora, par, osób pocących się, sportowców

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2
Wysokość: 25 cm
- opinie: