135x200, 155x200, 180x200, 200x220
- Bestseller
Producent: | AMZ Szamotuły |
Rodzaj kołdry: | syntetyczna |
Wypełnienie: | włókno Outlast |
Poszycie: | 50% bawełna/50% bambus |
Czy kołdra puchowa nadaje się na lato? Jaką grubość powinna mieć letnia kołdra, aby sen był komfortowy? Na te i wiele innych pytań dotyczących wyboru odpowiedniej kołdry na lato, znajdziesz odpowiedzi w naszym kolejnym poradniku! Przed Wami przewodnik po kołdrach na lato.
Dobra letnia kołdra powinna spełniać odpowiednie kryteria, aby zapewniała komfortowy i zdrowy sen. Najważniejsze, aby taka kołdra miała dobrej jakości wypełnienie i tkaninę o odpowiednio cienkiej gramaturze. W zależności od rozmiaru kołdra letnia powinna mieć tkaninę poszycia z materiału o gramaturze od 500 g/m2 (w przypadku kołder 140x200 cm) do nawet 1200 g/m2 (kołdry w rozmiarze 220x200 cm).
Dobrej jakości letnia kołdra musi dobrze przepuszczać powietrze i powinna mieć niewielką wagę. Zwłaszcza latem należy wziąć pod uwagę również podwyższony poziom wilgotności w powietrzu. Pocenie się pod kołdrą nie tylko utrudnia zasypianie i obniża jakość samego snu, ale także wpływa negatywnie na poziom higieny w łóżku, co może prowadzić do rozwoju bakterii, grzybów czy pleśni. Dobrze wybrać kołdrę z cienką tkaniną, dobrze przepuszczającą powietrze. W tym celu należy szukać wyrobów w klasie cieplnej na lato. Można też zwrócić uwagę na ciekawe kołdry typu 4 pory roku, gdzie w zestawie są dwie spinane kołdry. Po rozpięciu otrzymujemy lekki i cienki wyrób w sam raz na lato.
Polska leży co prawda w klimacie umiarkowanym, ale każdy wie, że polskie lato bywa wyjątkowo upalne. Po każdym gorącym dniu nadchodzi upalna noc. Jeśli dojdzie do tego wysoka wilgotność powietrza, można się czasami nawet poczuć jak na wakacjach w tropikach! Tyle że dla naszego snu to wcale już nie tak dobrze. Aby organizm mógł się zregenerować w trakcie snu, niezbędne jest obniżenie temperatury ciała.
Dlatego wielokrotnie w naszych artykułach pisaliśmy, że temperatura w sypialni powinna być o kilka stopni niższa niż w pozostałych pomieszczeniach.
Niższe temperatury sprzyjają zasypianiu i sprawiają, że organizm ma szansę się schłodzić i spowolnić w ten sposób różne funkcje życiowe. Każdy chyba zgodzi się, że pocenie się nie ułatwia zasypiania. Również jeśli będzie nam zbyt gorąco, to możemy się budzić w nocy, co dodatkowo utrudnia komfortowy sen. Pomóc w tym może odpowiednio dobrana, specjalna cienka kołdra letnia.
Wszystko zależy od tego, co lubisz. Dobra kołdra letnia może mieć wypełnienie zarówno naturalne, z puchu gęsiego, jak i syntetyczne. Ważne, aby wyrób był wykonany z wysokiej jakości materiałów. W przypadku naturalnej kołdry powinno to być delikatne i miękkie pierze gęsie o dużej wyporności i doskonałej termoizolacji, a w przypadku kołder syntetycznych należy postawić na wysokiej klasy nowoczesne wypełnienie, na przykład silikonowe.
Puch gęsi jest lekki i zapewnia dobrą termoizolację. Przyzwyczailiśmy się, że kołdry puchowe są częściej wybierane zimą, bo puch kojarzy nam się z ciepłem i otuleniem. Jednak wbrew pozorom jest to również świetny materiał na lato, bo dzięki dobrym właściwościom termoizolacyjnym puch gęsi dobrze trzyma temperaturę i pozwala na zdrowy sen bez pocenia się czy przegrzewania. Letnia kołdra puchowa musi mieć natomiast dobrze przepuszczającą powietrze tkaninę na bazie najlepiej 100% bawełny.
W kategorii naturalnych kołder warto również wspomnieć o wyrobach z puchu i pierza. Trzeba tutaj przy okazji rozprawić się z mitem, że w kołdrach stosuje się puch kurzy. To błędne przekonanie, jeśli już, to częstszym dodatkiem jest puch kaczy czy gęsi. Najlepsze są oczywiście produkty wypełnione w 100% delikatnym puchem gęsim. Trzeba jednak pamiętać, że kołdry puchowe nie są dla każdego. Niektóre osoby mogą być uczulone na pióra, w takiej sytuacji dużo lepsze mogą być kołdry syntetyczne.
Zobacz też porównanie kołder puchowych i z pierzem
W kategorii kołder syntetycznych na lato można zasadniczo wymienić poliester oraz silikon. Kołdry z wypełnieniem poliestrowym są najczęściej dużo tańsze niż te z włóknami silikonowymi, a już znacznie tańsze od tych z naturalnym puchem. Poliester jest tani, dobrze przepuszcza powietrze i zapewnia nie najgorsze parametry jeśli chodzi o termoizolację. Dużą zaletą kołder z poliestrowym wypełnieniem jest to, że można je łatwo i wygodnie prać w pralce, co pozwala utrzymać wyroby w czystości i zapewnia higieniczny sen.
Silikon jest drugim obok poliestru popularnym materiałem, którego używa się do wypełniania kołder i poduszek. W porównaniu do poliestru kołdry z wypełnieniem silikonowym są nieco droższe, ale często też oferują lepsze parametry. Jednak zdaniem wielu osób i tak najlepsze są kołdry puchowe z naturalnym wypełnieniem z puchu gęsiego. Jednak z puchowych produktów nie mogą korzystać osoby z alergią na pióra. W takim wypadku lepiej zainwestować w dobrej jakości kołdrę syntetyczną z wypełnieniem silikonowym. Pod wieloma względami porządna letnia kołdra syntetyczna nie musi wcale ustępować puchowej. Silikon ma naturalne właściwości antystatyczne, przez co nie gromadzi kurzu czy bakterii. Antyalergiczne właściwości silikonu pozwalają na wykonanie dobrych jakościowo kołder letnich. Kołdry silikonowe można, podobnie jak te z wypełnieniem poliestrowym prać wygodnie w pralce. Regularne pranie kołdry pozwala nie tylko utrzymać ją w czystości, ale także chroni przed rozwojem roztoczy, grzybów i pleśni.
To zależy od kilku czynników. Zdaniem wielu osób tylko kołdry z naturalnym puchem nadają się do używania, bo zapewniają komfort i przyjemne otulenie. Dobrej jakości wyroby puchowe są też lekkie i przewiewne. Dzięki wysokiej zawartości puchu o dobrej termoizolacji, puchowa letnia kołdra nie zajmuje dużo miejsca i daje przyjemne okrycie, jednak bez przegrzewania się. Z tego powodu wysokiej klasy wyroby puchowe nie należą do najtańszych. Powinny ich również unikać osoby z alergiami, gdyż ptasie pióra mogą wywołać silną reakcję uczuleniową. Za kołdrami syntetycznymi przemawia atrakcyjna cena, antyalergiczne właściwości i możliwość prania w 60oC czy nawet 90oC.
Każda kołdra powinna mieć odpowiednie certyfikaty potwierdzające wysoką jakość wyrobu. OEKO-TEX® Standard 100 to potwierdzenie, że wyrób jest wolny od toksycznych i szkodliwych substancji. Atest jest międzynarodowym znakiem jakości uznawanym przez producentów i dystrybutorów z wielu różnych branż na całym świecie. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić, czy interesujący nas produkt posiada atest OEKO-TEX.
Data: mar 24, 2022
Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry
Wybrane produkty z naszej oferty