Jak dopasować materac do pozycji spania?

Wybierając dla siebie idealny materac, warto uwzględnić ulubioną pozycję spania. Prawidłowo dobrany materac powinien dawać wysoki komfort snu, w najczęściej stosowanej pozycji spania. Każdy z nas ma własny sposób na efektywny i zdrowy sen, a przyjmowanie konkretnej pozycji ciała podczas drzemki, jest jednym z najważniejszych. W zależności od pozycji jaką przyjmuje nasze ciało podczas snu, kręgosłup jest poddawany różnym naciskom. Często wydaje nam się, że przesypiamy całą noc leżąc w bezruchu, a w trakcie snu pozycja naszego ciała jest zawsze taka sama. Nic bardziej mylnego, bowiem w ciągu nocy zmieniamy ułożenie ciała nawet kilkanaście razy! Jak dopasować materac do pozycji spania? Odpowiadamy.


Spis treści:

 • Jaki materac dla śpiących na plecach?
 • Jaki materac dla śpiących na brzuchu?
 • Jaki materac dla śpiących na boku?
 • Jaki materac dla śpiących w pozycji embrionalnej?


We wpisie dowiesz się, jaki materac będzie najlepszy do spania na plecach, na brzuchu, na boku oraz na boku z podwiniętymi nogami.

Jaki materac dla śpiących na plecach?

Pozycja spania na plecach, jest według wielu specjalistów najlepsza i najzdrowsza dla naszego układu mięśniowo-kostnego. Co przewrotne, jest to jedna z rzadziej przyjmowanych przez ciało pozycji snu. Spanie na plecach umożliwia optymalne warunki do efektywnego wypoczynku i jest najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się bólu kręgosłupa. W pozycji leżącej na plecach, nacisk punktowy rozkłada się równomiernie na całe ciało, a w związku z tym, obciążenie poszczególnych kręgów jest najmniejsze. Odpowiednio dobrana twardość materaca uwzględniająca wiek, wagę i budowę ciała użytkownika, umożliwia wygodne zagłębianie się bioder i ramion w powierzchni materaca. Dzięki temu, prawidłowe podparcie całej linii kręgosłupa zostaje zachowane, przy jednoczesnym wsparciu jego naturalnych krzywizn. Spanie na wznak poprawia również oddychanie. Śpiąc na boku czy brzuchu uciskamy przeponę, która odpowiada za oddychanie czego konsekwencją jest spłycenie oddechu. Śpiąc na plecach umożliwiamy naszemu ciału głębokie oddychanie przeponowe. Dzięki temu nasz organizm po wybudzeniu może czuć się bardziej zrelaksowany. Wybierając pozycję na wznak zmniejszamy również możliwość tworzenia się zaskórników, których przyczyną może być kontakt z poszewką na poduszkę, która pochłania sebum ze skóry twarzy i włosów przenosząc je ponownie na naszą skórę. Spanie na plecach zapobiega również tworzeniu się zmarszczek. Skóra nie wchodzi w tarcie z poduszką, nie rozciąga jej i nie podrażnia. 

Do spania na plecach najlepiej sprawdzą się materace piankowe, lateksowe lub sprężynowe

Jak dopasować materac do spania na plecach?

od 2 423,00 zł

dla par, seniorów, nastolatków, sportowców, dla śpiących na boku

Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2
Wysokość: 23 cm
- opinie:
od 2 357,00 zł

dla par, nastolatków, dla osób szczupłych, dla osób cięższych, dla osób z problemami z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 26 cm
- opinie:
od 1 916,00 zł

dla par, nastolatków, seniorów, śpiących na brzuchu, dla osób pocących się

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 1 864,00 zł

dla alergików, osób pocących się, dla osób cięższych, seniorów, sportowców

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:

Jaki materac dla śpiących na brzuchu?

Spanie na brzuchu to niewskazana ze zdrowotnego punktu widzenia pozycja spania, która może pogłębiać problemy wad postawy i skrzywienie kręgosłupa. Spanie na brzuchu może również powodować nasilenie bólów kręgosłupa lędźwiowego. Spanie na brzuchu ma negatywny wpływ na pracę narządów, które są nienaturalnie naciskane podczas snu. Organy wewnętrzne mogą przesuwać się, być poddane niekorzystnemu naciskowi, co w efekcie może powodować ból i negatywny skutek na prawidłową postawę ciała. Jeżeli podczas snu zmieniasz pozycję leżąca na brzuchu, może to być dla ciebie sygnał, że twój materac jest zbyt twardy! Pozycja na brzuchu jest wymuszona przez zbyt twarde posłanie, w celu odciążenia kręgosłupa i zniwelowania jego bólu. Jeżeli mimo wszystko pozycja leżąca na brzuchu jest dla ciebie najwygodniejsza, postaraj się dobrać jak najlepszy dla siebie typ materaca.

Najlepszy materac do snu na brzuchu to materac kieszeniowy, lateksowy lub piankowy - koniecznie o średniej twardości.

Jak dopasować materac do spania na brzuchu?

5 914,00 zł od 4 435,50 zł

sprężyny kieszeniowe 2000S, lateks Talalay Natural, lateks Talalay Blue Intuition

 • Promocja
 • -25%
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj: sprężynowy
Twardość: H3
Wysokość: 22 cm
- opinie:

Jaki materac dla śpiących na boku?

Pozycja spania na boku to jedna z najczęściej spotykanych pozycji snu u użytkowników. Spanie na boku nie jest szkodliwe dla prawidłowej postawy ciała, pod warunkiem że zastosujemy odpowiednio miękki materac. Powinien on odciążyć barki oraz biodra osoby śpiącej, na które jest wywierany największy nacisk. Odpowiednio miękki materac pozwoli zredukować nacisk na ramiona i miednicę, skutecznie zwiększając komfort snu. Odpowiedniej twardości posłanie zapewnia lepsze podparcie naturalnej krzywizny kręgosłupa i zapewnia zdrowy sen, bez porannego bólu pleców. Jeżeli śpiąc na boku odczuwasz ból bioder, ramion i czujesz drętwienie rąk lub nóg, oznacza to, że stosowany materac jest zbyt twardy i zaburza prawidłowy przepływ krwi w kończynach. Spanie na boku może obciążyć górną nogę, która nie ma odpowiedniego wsparcia. W takiej sytuacji polecamy umieścić między nogami poduszkę, która uniesie kolano, tak by rozstaw między kolanami był taki sam jak szerokość naszych bioder. Zalecane jest również spanie na lewym boku bowiem nie dochodzi do ucisku aorty, a co za tym idzie nasze serce nie musi ciężej pracować. Spanie na lewym boku uniemożliwia przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku, dzięki temu unikamy zgagi.

Do pozycji snu na boku, wybieraj materace lateksowe lub wykonane z pianki wysokoelastycznej czy termoelastycznej.

Jak dopasować materac do spania na boku?

Jaki materac dla śpiących w pozycji embrionalnej?

Spanie na boku z podwiniętymi nogami, to najczęściej spotykana pozycja snu. Inaczej nazywana pozycją embrionalną, daje osobie śpiącej poczucie bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ jest ona najbardziej naturalna dla ciała ludzkiego. Co ciekawe, to pozycja przybierana przez ciało podczas snu - nie w trakcie zasypiania. W tej pozycji ciało osoby śpiącej podpierane jest głównie na ramionach i biodrach, co powoduje największy nacisk na te obszary. Może to doprowadzić do problemów z krążeniem krwi w organizmie i zwiększonego bólu bioder oraz kręgosłupa lędźwiowego. 

Dla osób śpiących na boku w pozycji embrionalnej, najlepiej sprawdzą się stosunkowo miękkie materace, wykonane z pianki termoelastycznej, lateksu Embrace, lateksu naturalnego czy pianki wysokoelastycznej.

Jak dopasować materac do spania w pozycji embrionalnej?

Data: maj 7, 2021

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 864,00 zł

dla alergików, osób pocących się, dla osób cięższych, seniorów, sportowców

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: sprężynowy, lateksowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 21 cm
- opinie:
od 2 357,00 zł

dla par, nastolatków, dla osób szczupłych, dla osób cięższych, dla osób z problemami z kręgosłupem

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 26 cm
- opinie:
od 2 423,00 zł

dla par, seniorów, nastolatków, sportowców, dla śpiących na boku

Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2
Wysokość: 23 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się