Problemy ze snem - 5 praktycznych i sprawdzonych porad

Nie od dziś wiadomo, że sen jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli śpimy niespokojnie, jeśli cierpimy na bezsenność i śpimy zbyt krótko, a sytuacja taka trwa przez dłuższy czas, bardzo niekorzystnie może to wpłynąć na nasze zdrowie - zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zaburzenia snu mogą mieć różne przyczyny i skutki, np. bezdech senny i inne poważne dla zdrowia i życia choroby (w takiej sytuacji już należy udać się do lekarza, zrobić badania i odbyć odpowiednie leczenie – czasami też należy przyjmować odpowiednie leki). Dlatego też bez zbędnych wstępów przechodzimy do kilku porad dotyczących tego, jak poradzić sobie z bezsennością i nie mieć więcej problemów ze snem!

Wycisz się przed snem

Z rady tej chętnie korzystają rodzice małych dzieci i starają się przynajmniej na godzinę przed snem uspokajać malucha, wymyślają mniej intensywne zabawy, czytają książki. Rozemocjonowane dziecko nie przyłoży głowy do poduszki i nie zaśnie, bo potrzebuje czasu na wyciszenie. Z nami jest dokładnie tak samo! Duże emocje, niezależnie od tego czy negatywne czy pozytywne, nie sprzyjają wyciszeniu organizmu.

Nie może on nagle z „pełnych obrotów” przejść do stanu całkowitego spoczynku – trzeba „zaliczyć” fazę pomiędzy, czyli stopniowe wyciszanie, by odgonić stres i inne negatywne emocje. Powinniśmy się wyciszyć tak, jak lubimy. Możemy wziąć relaksującą kąpiel w otoczeniu świec, z olejkami eterycznymi lub przykładowo wyjść na wieczorny spacer lub jogging. Jeśli lubimy, warto też poczytać dobrą książkę i napić się ciepłej herbaty. To, co robisz w ciągu dnia, ma znaczenie wieczorem, gdy chcesz już zasnąć – im bardziej dzień był aktywny, tym bardziej musisz postarać się o prawidłowe wyciszenie.

To, na czym śpisz, ma znaczenie!

Jeśli nie możemy zasnąć, a kiedy się rano budzimy czujemy, że wszystko nas boli, bardzo możliwe, że mamy zły materac. Choć ten twardy najczęściej kojarzy się z niewygodą, to tylko pozory - jest o wiele zdrowszy niż bardzo miękki. Wybór materaca to trudna rzecz, dlatego warto poradzić się fachowców i zyskać niezbędną wiedzę przed zakupem. Ważne jest też to, z jakiego materiału materac jest wykonany.

Jeśli mamy skłonności do alergii, lepiej zrezygnować z takiego wypełnienia materaca, jak końskie włosie czy wełna. Wydawałoby się, że naturalne jest dobre, ale nie w każdym wypadku. Lepiej postawić na przykład na piankę wysokoelastyczną czy lateks, które nie zatrzymują wilgoci i nie przyciągają kurzu.

Zadbaj o właściwą temperaturę i jakość powietrza

Przed snem trzeba dobrze wywietrzyć pomieszczenie, aby wpuścić świeże powietrze. Nawet jeśli jesteśmy wielkimi miłośnikami ciepła, musimy zrozumieć, że w wysokiej temperaturze śpi się bardzo źle. Nie musimy pozostawiać otwartego okna w zimie, ale wymiana powietrza jest konieczna. Optymalna temperatura do snu to 18-20 stopni C. Warto też zainwestować na przykład w nawilżacz lub oczyszczacz powietrza, aby podnieść jego jakość. Wyłącz wszelkie światła i dźwięki w sypialni

Nie najadaj się przed snem!

Nocne podjadanie czy wręcz przejadanie się, nie służy dobrej figurze, a często przyczynia się do zaburzeń snu. Kolacje powinny być lekkostrawne, niezbyt obfite. Ostatni posiłek warto zjeść nie później niż na 2-3 godziny przed snem, aby wszystkie procesy trawienne przebiegły prawidłowo i uniknąć dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym (np. bolącego brzucha, który z pewnością przyczyni się do Twojej bezsenności). Nie pij też kawy i alkoholu, ponieważ negatywnie wpływają zarówno na próbę zasypiania, jak i na jakość snu. Brak jedzenia bezpośrednio przed snem = brak problemów z zaśnięciem!

Przestrzegaj rytmu dobowego

I tę radę biorą sobie do serca szczególnie rodzice maluchów. A może tylko oni? Dzieci, które mają jasno wyznaczony rytm dnia, świetnie znoszą wczesne pobudki, są wyspane, bo są do tego przyzwyczajone. Bez trudu zjadają posiłki, bo w danym momencie, jak co dzień, organizm domaga się pożywienia. Nie mają też kłopotów z zasypianiem, bo o danym czasie organizm domaga się odpoczynku. Zachowanie stałego rytmu dobowego ważne jest jednak nie tylko dla dzieci. Dla przykładu, jeśli w sobotę zasiedzimy się (np. oglądając film) do 1 w nocy, następnego dnia wstaniemy bardzo późno. Tym sposobem możemy mieć nie tylko problemy ze snem, ale problem z zaśnięciem w niedzielę. W poniedziałek musimy wstać o 5 rano do pracy, więc już zapewne około 17-18 mamy ochotę na sen. „Przechodzimy” jednak ten stan i w konsekwencji około 21-22 znowu nie będzie się nam chciało spać, a we wtorek ponownie czeka nas poranne wstawanie… Jest to takie błędne koło. A zatem, podsumowując, w miarę możliwości powinniśmy zadbać o stałą porę zasypiania i też stałą liczbę godzin snu – najlepiej 7 lub 8. W tym przypadku ogromne znaczenie mają także tzw. fazy snu – każda z nich trwa 1,5 h i gdybyś obudził się dokładnie po jej zakończeniu, będziesz wyspany. Jeśli przerwiesz ją pobudką, senność weźmie górę. Dlatego staraj się ustawić alarm tak, by pokrywał się z godziną zakończenia fazy snu.

Nie kładź się do łóżka, jeśli nie jesteś choć trochę śpiący

Wówczas będziesz tylko przewracać się z boku na bok, rozmyślać o minionym dniu lub tym, co szykuje Ci się dnia następnego. Przeczytaj kilka stron dobrej książki, wybierz seks z partnerem (po którym z pewnością będzie łatwiej Ci zasnąć), ewentualnie obejrzyj jeden odcinek ulubionego serialu. W ten sposób znużenie przyjdzie samo!

Propozycje Experta!

Dzisiejszy rynek materacy jest bardzo obfity w produkty różnego typu, dlatego ciężko nam zdecydować który będzie najbardziej odpowiedni. Od tego są nasi eksperci!

Materac Ibiza składa się w pełni z bardzo sterylnej,anty grzybiczej i anty alergicznej gęstej pianki lateksowej,gwarantuje idealne podparcie całego ciała.Materac posiada jedną strefę twardości więc idealnie nadaję się dla dzieci. Ibiza posiada do wyboru dwie twardości H2 - średnio miękki i H3 - średnio twardy. Masz gwarancję zdrowego snu!

Materac Bahrain Naturalis jest świetną propozycją dla osób szukających prawdziwego komfortu snu oraz wypoczynku po męczącym dniu.Materac zbudowany jest z dwóch innowacyjnych pianek wysokoelastycznych gwarantujących stabilne podparcie kręgosłupa.Pierwsza pianka 12cm jest bardzo stabilna,świetnie oddychająca,dobrze dopasowuję się do kształtu i ciężaru ciała. Druga pianka 4cm,jest bardzo sprężysta, delikatnie otula ciało.

Od teraz problemy ze snem nie będzie Cię już dotyczyły!

Data: Feb 23, 2021

Kategorie: Poradnik , Ciekawostki

Wybrane produkty z naszej oferty

od 2 380,00 zł

dla par, nastolatka, osób pocących się, mających problemy z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 24 cm
- opinie:
od 1 643,00 zł

dla par, nastolatków, sportowców, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 18 cm
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się