Łóżko na antresoli. Kiedy się zdecydować i czy warto?

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów w wyposażeniu domu lub mieszkania. Często jest to pierwsza rzecz, którą kupujemy po wprowadzeniu się do nowego miejsca. Choć zwykle nasz budżet jest ograniczony, lepiej nie oszczędzać na łóżku. To m.in. od niego zależy, czy będziemy się wysypiać i budzić się rano pełni energii do pracy. To, co nas ogranicza poza kosztami, to także metraż. Ze względu na powierzchnię, nie zawsze możemy sobie pozwolić na zakup wymarzonego łóżka. By jednak zaoszczędzić miejsce i wykorzystać każdą wolną przestrzeń, warto wybrać któreś z alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest łóżko na antresoli.

Kiedy zdecydować się na antresolę?

Na rynku są oczywiście dostępne gotowe modele łóżek imitujących antresolę (pojedynczy materac na górze, a pod spodem wolne miejsce). Zanim jednak wpiszemy w wyszukiwarkę „łóżka Kraków”, warto się zastanowić nad dobudowaniem prawdziwej antresoli w naszym domu.

Po co w ogóle antresola? By jak najlepiej wykorzystać powierzchnię mieszkania. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, ale za to wysokie, to podzielenie go na piętra sprawi, że zyskamy dodatkowe miejsce do zagospodarowania. Co za tym idzie, antresola świetnie sprawdzi się zarówno w kawalerkach, jak i domach jednopiętrowych. Łóżka na antresoli szczególnie często widuje się w pokojach dziecięcych i młodzieżowych, jednak to dobre rozwiązanie dla osób w każdym wieku.

Antresola – budowa, pozwolenie

Do wzniesienia antresoli nie jest konieczne pozwolenie na budowę. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli konstrukcja wymaga naruszenia ścianek działowych, sprawę należy zgłosić. 

Podłoga antresoli jest z reguły oparta na belkach. Całość jest zakotwiczona w ścianach nośnych oraz stropie. Projekt antresoli powinien być wykonany uważnie i dokładnie, a materiały muszą być najwyższej jakości. Dlatego wykonanie najlepiej zlecić dobremu fachowcy, który zadba o bezpieczeństwo konstrukcji.

Łóżko na antresoli – zalety 

Oczywiście największą zaletą łóżek na antresoli jest wspomniana już oszczędność przestrzeni. Jeśli zajmujemy malutką kawalerkę, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, to dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy poczucia zagracenia. 

Trzeba też przyznać, że łóżko na antresoli wygląda bardzo efektownie. Jeśli nasze mieszkanie jest niewielkie i składa się przede wszystkim z jednego dużego pokoju dziennego, goście nie będą musieli lawirować pomiędzy meblami. Zamiast tego zyskamy eleganckie półpiętro, które cieszy oko i jest jednocześnie bardzo funkcjonalne.

Łóżko na antresoli nadaje się tak naprawdę do wielu pomieszczeń. Możemy je zamontować zarówno w pokoju naszego dziecka (również nastoletniego), jak i sami zdecydować się na takie rozwiązanie dla małżeńskiego łóżka. Jeśli tylko pomieszczenie jest odpowiednio wysokie, antresolę da się zbudować nawet w pokoju na poddaszu (wystarczy umieścić konstrukcję przy najwyższej ścianie).

Łóżko na antresoli – wady

By zbudować antresolę, pokój musi spełniać pewne określone wymagania. Minimalna wysokość antresoli to 1,2 metra. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że korzystanie z piętra będzie komfortowe. Jeśli dysponujemy wyższym pomieszczeniem, najlepiej, by między antresolą a sufitem było 2,2 metra. W niższych pomieszczeniach zbudowanie takiej konstrukcji może być problematyczne.

Przed budową antresoli trzeba też wziąć pod uwagę cenę. Wzniesienie takiego piętra razem z łóżkiem to zwykle koszt kilku tysięcy. Jeśli nie chcemy przebudowywać mieszkania, wygodniejszy będzie zakup zwykłego łóżka, które z pewnością nie nadwyręży tak bardzo domowego budżetu.

Jeśli planujemy zakup gotowego łóżka z antresolą do pokoju dziecięcego, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Zwykle takie modele są nieco mniejsze niż standardowe, jednoosobowe łóżko, co oznacza, że dziecko szybciej z niego wyrośnie. Ponadto wspinanie się po drabince może być problematyczne i narazić malucha na upadki. W przypadku urządzania pokoju dla rodzeństwa, zdecydowanie lepiej wybrać klasyczne łóżko piętrowe. Również zaoszczędzi miejsce, a unikniemy kłótni dzieci o to, które z nich zajmie antresolę. 

Wyszukując „łóżko Kraków” weźmy pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na jakość użytkowania.

Jak zagospodarować przestrzeń pod antresolą?

Możliwości na wykorzystanie dodatkowego miejsca, które daje nam łóżko na antresoli, są właściwie nieograniczone. Jeśli postawimy taki model w pokoju dziecka, pod materacem możemy mu urządzić kącik do nauki z biurkiem i dobrym oświetleniem. Mały czytelnik może też tam przechowywać książki. Jeśli metraż na to pozwoli, obok półki na książki możemy postawić wygodny fotel do czytania.

W przypadku antresoli rozbudowanej (np. w salonie), widuje się różne rozwiązania. Czasem antresola znajduje się tuż nad przejściem z jednego pomieszczenia do drugiego, dzięki czemu mieszkanie wydaje się bardziej przestronne i otwarte. Jeśli jednak dysponujemy wolną, zabudowaną przestrzenią, możemy tam urządzić miejsce wypoczynkowe. Wystarczy ustawić wygodną kanapę pasującą do wystroju, stolik do kawy oraz miękkie pufy, które pomieszczą całą rodzinę, nawet gdy zaprosimy gości. Bywa, że pod antresolą znajduje się aneks kuchenny, szczególnie w kawalerkach. Dzięki temu pomieszczenie jest odpowiednio podzielone, a część sypialna będzie zapewniała prywatność.

Data: Apr 12, 2021

Kategorie: Poradnik , Łóżka

Wybrane produkty z naszej oferty

od 987,00 zł

80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 200x200 oraz na długość 210 i 220

  • Bestseller
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj korpusu: tapicerowany
Pojemnik na pościel: bez pojemnika
- opinie:
od 1 391,00 zł

możliwość wyboru opcji z pojemnikiem

90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 200x200

  • Bestseller
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj łóżka: tapicerowane
Pojemnik na pościel: dostępny
- opinie:
od 1 937,00 zł

80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200 oraz na długość 210 i 220

  • Bestseller
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj korpusu: tapicerowany
Pojemnik na pościel: dostępny
- opinie:
od 2 052,00 zł

80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 200x200 oraz na długość 210 i 220

  • Bestseller
Producent: M&K foam Koło
Rodzaj korpusu: tapicerowany
Pojemnik na pościel: dostępny
- opinie:

Wyślij komentarz

Zaloguj się