Jak urządzić sypialnię w stylu rustykalnym?

Rustykalna sypialnia to propozycja dla miłośników życia poza miastem i bliżej naturalnego rytmu przyrody. Rustykalne wnętrza kochają drewniane meble i inne naturalne materiały. Sypialnia w stylu rustykalnym potrzebuje także dodatków i dekoracji w stylu vintage. Zobacz, jak urządzić takie wnętrze.

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny to przede wszystkim spokój, sielanka, brak pośpiechu, niczym życie na spokojnej wsi, gdzie wszystko toczy się powoli i swoim rytmem. Styl rustykalny idealnie pasuje do domu za miastem, ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić w ten sposób także sypialnie w bloku. Zwłaszcza, że wiele osób mieszkających w mieście tęskni za klimatem drewnianego domku w górach z wesoło trzaskającym ogniem w kominku i drewnianą boazerią. Rustykalną sypialnię można urządzić przy pomocy starych mebli, dekoracji w stylu vintage i rzeczy z drugiej ręki. Dużym atutem takiego wnętrza jest to, że można sprytnie i umiejętnie wykorzystać stare, nawet mocno doświadczone zębem czasu meble i niewielkim kosztem tchnąć w nie nowe życie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Rustykalna sypialnia to przede wszystkim spokojna i stonowana paleta barw. Głównym materiałem w sypialni urządzonej w stylu rustykalnym jest drewno, więc paleta barw musi nawiązywać do beżu, jasnych brązów, kolorów ziemi, ewentualnie butelkowej zieleni. Jeśli chodzi natomiast o same meble i wyposażenie to sprawdzi się tak naprawdę każdy rodzaj – w rustykalnej sypialni można eksperymentować zarówno z gładką drewnianą fakturą, jak i z drewnem i wyraźnie widocznych słojach. Drewno w sypialni rustykalnej to nie tylko główny materiał na meble, ale także dekoracje i większość dodatków. Możesz wybrać zarówno klasyczne drewniane elementy, postarzane deski na podłogę czy drewniane bejcowane łóżko. Jeśli chodzi o wzornictwo i dodatki to warto ograniczyć się do minimum, rustykalna sypialnia stawia na oszczędność, choć dopuszczalne są wszelkie wzory ludowe czy motywy drzew, lasu. Wśród materiałów królują naturalne tkaniny – przede wszystkim bawełna, len wełna haft czy koronka.

Łóżko drewniane dębowe LK212 Drewmax

fot. Łóżko drewniane dębowe LK212 Drewmax

Jak urządzić sypialnię w stylu rustykalnym?

Aby urządzić ciekawą i oryginalną sypialnię w stylu rustykalnym będziesz potrzebować przede wszystkim dużego i masywnego łóżka drewnianego. Takie meble mają ponadczasowy urok i wdzięk, dzięki czemu świetnie pasują do klasycznie urządzonych wnętrz, w tym na przykład właśnie do sypialni rustykalnej. Jest mnóstwo rodzajów drewna używanych do produkcji łóżek, więc każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Można wybrać łóżko sosnowe, brzozowe, bukowe, olchowe czy dębowe. Każde ma nieco inny wygląd, usłojenie, kolor i właściwości. Na przykład sosna ma naturalne właściwości antystatyczne, co sprawia, że na sosnowych meblach wolniej osadza się kurz. Z kolei drewno dębowe jest uważane za najbardziej luksusowe i z pewnością jest też najbardziej szlachetne i wytrzymałe. Masywne dębowe łóżko to prawdziwy prestiż, który doskonale sprawdzi się w każdej sypialni, nie tylko rustykalnej, choć tam z pewnością zrobi największe wrażenie. Aby urządzić rustykalną sypialnię wybierz łóżko drewniane z szerokim, konkretnym zagłówkiem. Możesz wybrać zarówno model o prostej i klasycznej urodzie, jak i bardziej ozdobny model z wezgłowiem o finezyjnym kształcie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj rustykalnego stylu lubisz najbardziej. Takie wnętrze może mieć typowo surowy klimat, albo wprost przeciwnie – będzie przytulne i komfortowe. Jeśli chcesz stworzyć domowy i ciepły nastrój, zadbaj nie tylko o meble ale także dodatki – w rustykalnym wnętrzu idealnie sprawdzą się rośliny w kamiennych czy plecionych donicach, wszelkie narzuty, pledy, dekoracyjne poduszki z frędzlami, dywany, drewniane skrzynki, czy nawet drewniany bujany fotel.

Jak zaaranżować małą sypialnię w stylu rustykalnym?

Mała sypialnia urządzona w stylu rustykalnym powinna być przede wszystkim ciepła i przytulna. Jeśli dysponujesz małym wnętrzem – koniecznie zadbaj o to, aby była to przyjazna przestrzeń. Wybierz drewniane łóżko jednak w mniejszym rozmiarze. Aby zaoszczędzić miejsce w szafach czy komodach możesz spróbować wybrać drewniane łóżko z pojemnikiem na pościel lub z szufladami. W pojemniku można przechowywać pościel, narzutę czy dodatkowe poduszki lub inne rzeczy jak choćby zapasową kołdrę, a nawet ubrania. Szuflady dają mniej miejsca, jednak pozwalają na lepsze zorganizowanie i rozplanowanie przechowywania. W małej sypialni możesz spróbować dosunąć łóżko do ściany czy nawet ustawić je w rogu. Wiele jednak zależy od tego, kto ma w nim spać. Jeśli ma to być łóżko dwuosobowe to lepiej jednak, aby dostęp do łóżka był z obydwu stron. W przypadku małego jednoosobowego łóżka łatwiej jest wkomponować mebel w wystrój sypialni. W rustykalnej sypialni dobrze sprawdzi się też drewniany fotel czy krzesło, choć jego styl i rozmiar także powinny być dopasowane do układu i wielkości wnętrza. Zamiast dużego i masywnego fotela z drewna i skóry możesz wybrać na przykład pleciony fotel z rattanu. Wprowadzi do rustykalnej sypialni wrażenie lekkości, potrzebne zwłaszcza w pomieszczeniach o małym metrażu.

Łóżko drewniane dębowe LK191 Drewmax

fot.Łóżko drewniane dębowe LK191 Drewmax

Sypialnia na poddaszu w stylu rustykalnym

Poddasze ze skosami i widocznymi elementami konstrukcyjnymi to wręcz idealne miejsce do zaaranżowania w stylu rustykalnym. Sypialnia na poddaszu może w naturalny sposób nawiązywać do budownictwa wiejskiego, na przykład stodoły. Bardzo ważne jest zwłaszcza to, aby wykorzystać naturalny układ pomieszczenia i wszystkie widoczne elementy konstrukcyjne jak na przykład belki czy stropy. W rustykalnej sypialni na poddaszu można je dodatkowo wykorzystać i zamontować na przykład oświetlenie na łańcuchu, lampki choinkowe, ramki ze zdjęciami czy inne dekoracje. Staraj się jednak nie ustawiać w miarę możliwości łóżka pod skosem, bo ciężko będzie się wstawać mając nisko nad głową. Wybierając także łóżko do sypialni na poddaszu zwróć uwagę na wysokość mebla, a zwłaszcza wysokość nóżek. Do sypialni rustykalnej na poddaszu warto wybrać łóżko na niskich nóżkach. Większość osób nie preferuje ustawienie łóżka bezpośrednio pod oknem czy na wprost drzwi, jednak w małej sypialni na poddaszu nie zawsze jest taka możliwość i często trzeba się po prostu dopasować do układu wnętrza.

Data: Nov 3, 2023

Kategorie: Poradnik , Łóżka , Inspiracje

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 731,00 zł

90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 200x200

Producent: WIÓR
Rodzaj łóżka: drewniane
Materiał: drewno olchowe
Pojemnik na pościel: bez pojemnika
Nietypowe rozmiary: na zamówienie
- opinie:
od 3 089,00 zł

90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200, 200x200

Producent: WIÓR
Rodzaj łóżka: drewniane
Materiał: drewno olchowe
Pojemnik na pościel: z pojemnikiem
Nietypowe rozmiary: na zamówienie
- opinie:
od 1 180,00 zł

90x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200

Producent: STOLMIS
Rodzaj łóżka: drewniane
Materiał: drewno sosnowe 
Pojemnik na pościel: bez pojemnika
Nietypowe rozmiary: na zamówienie
- opinie: