Jaka pościel na lato?

Luksusowa i delikatna pościel satynowa

Pościel satynowa to tkanina na bazie wysokogatunkowej przędzy bawełnianej, tkanej i produkowanej w taki sposób, aby zapewnić wysoki poziom gładkości materiału. Satynowa pościel z bawełny jest idealnie gładka i przez to wręcz delikatnie połyskująca jakby subtelnie śliska. Ze względu na sposób produkcji i wysoki poziom komfortu pościele satynowe nie należą do najtańszych, jednak okazuje się, że jest to bardzo dobry wybór na lato. Satyna jest lekka, delikatna, wspaniale przewiewna, a jej lekko śliska struktura sprawia, że nie gromadzi aż tak wilgoci czy potu jak zwykła pościel. Na ogół większość osób lubi ten rodzaj materiału, chociaż nie u każdego satyna sprawdzi się tak samo. Niektórzy wprost nie przepadają za jej połyskującą strukturą. Dla wielu osób problem może stanowić nawet fakt, że przykrywając się satynową pościelą, można mieć wrażenie, jakby w ogóle nic nas nie okrywało. Są nawet tacy, którzy specjalnie wybierają nieco cięższą kołdrę, bo delikatnie uczucie obciążenia powoduje poczucie bezpieczeństwa i ułatwia wieczorny relaks przed snem. Pościel, podobnie zresztą jak kołdrę do spania czy poduszkę należy zawsze starać się dobierać do konkretnej osoby i jej indywidualnych potrzeb.

Czy warto wybrać pościel satynową na lato?

Pościel z satyny bawełnianej bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza latem. Jest lekka, przewiewna i bardzo chłodna w kontakcie ze skórą. Wiele osób wybiera tę pościel na ciepłe letnie noce, bo jej unikalna struktura zapewnia lepszy komfort termiczny i większą przewiewność niż inne pościele na bazie bawełny czy pozostałych tkanin jak wełna czy materiały sztuczne. Satynowa pościel to bardzo dobry wybór na lato, pod warunkiem że wiesz czego się spodziewać po takiej tkaninie. Musisz lubić śliskość i delikatnie połyskujący wygląd satynowej pościeli. Jest ona też bardzo lekka, więc w połączeniu z cienką letnią kołdrą okrycie do łóżka może być nawet wręcz nieodczuwalne. Wiele osób lubi latem przykrywać się nawet samą pościelą, ale są też i tacy, którzy nie usną, jeśli nie czują, że kołderka przyjemne ich otula. Takie osoby mogą nie być usatysfakcjonowane pościelą z bawełny satynowej.

Pościel bawełniana jersey – czym się charakteryzuje?

Jest wiele odmian bawełnianej przędzy i dlatego pościel z tego materiału często występuje pod innymi nazwami, co dla niektórych osób może być nieco mylące. Oprócz pościeli bawełnianych i pościeli satynowych, w dobrych sklepach z rzeczami do spania można też często znaleźć pościel typu jersey. Dżersej to tkanina, która pierwotnie powstała jako odmiana dzianiny wyrabianej oryginalnie z cienkich włókien wełnianych. Obecnie można jednak o wiele częściej spotkać się z pościelą jersey wykonaną z bawełny. Tkanina jersey jest w odbiorze bardzo podobna do klasycznej dzianiny bawełnianej. Z tego powodu jersey to odmiana, którą często można znaleźć zwłaszcza w prześcieradłach czy właśnie w pościeli do spania.

Kiedy warto wybrać pościel z dżerseju i czy jest to dobry wybór właśnie na lato? Jersey doskonale sprawdza się do produkcji lekkich materiałów czy ubrań. Największą zaletą tkaniny jest jej rozciągliwość oraz plastyczność. Pościel jersey będzie miękka i miła w dotyku, a kolor nadruku na pościeli dobrze znosi nawet wielokrotne pranie. Jednak nie jest to oczywiście materiał pozbawiony wad. Taka tkanina nie będzie tak przewiewna i cienka co satyna, ze względu na mniej gładką strukturę będzie mieć też większe tendencje do gromadzenia wilgoci. Pościel jersey jest również niestety dość podatna na zaciąganie i przerwanie, dlatego powinny uważać zwłaszcza osoby mające w domu małe dzieci czy zwierzęta, bo dziecko może łatwo rozciągnąć pościel przez zbyt uporczywe ciągnięcie, z kolei psie czy kocie pazurki mogą ją łatwo zadrapać.

Czy warto wybrać pościel jersey na lato?

Jersey pościel ma sporo zalet, choć jak każda tkanina, nie jest też pozbawiona wad. Do najważniejszych zalety takiej tkaniny należy przede wszystkim to, że nie gniecie się, nie trzeba jej maglować ani prasować, czy również krochmalić. Pościel bawełniana z dżerseju jest dobrze przewiewna i przyjemna dla skóry, nie powoduje również uczuleń ani alergii, więc może być stosowana bezpiecznie przez alergików czy astmatyków.

Dżersejowa pościel dobrze znosi pranie w wyższych temperaturach, regularne pranie pościeli i poszewek, zwłaszcza w wyższej temperaturze na poziomie np. 60oC pozwala pozbyć się roztoczy oraz bakterii i tym samym sprawia, że w sypialni panuje czystość i higiena. Pamiętaj jednak aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta na metce produktu, bo zbyt wysoka temperatura może łatwo zniszczyć tkaninę.

Jaką pościel wybrać na lato: z bawełny czy satyny?

Zarówno pościel satynowa, jak i bawełniana mają wady i zalety, a także rodzaj tkaniny ma swoje grono zwolenników, którzy za nic w życiu nie dadzą się przekonać do zmiany. Pościel typowo bawełniana np. jersey jest najbardziej zbliżona do zwykłej odzieży. Nieco inaczej na tym tle prezentuje się pościel satynowa. Wiele osób uważa, że tkaniny na bazie satyny bawełnianej są bardziej luksusowe i dodają prestiżowe, jednak z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu specyfika tego materiału, satynowa pościel jest bardzo delikatna, subtelna, nie dotyka ciała w tak bezpośredni sposób, co jersey. Nie każdy zresztą wie, że pościel satynowa i pościel bawełniana to tak naprawdę ten sam materiał pod względem składu. Jedna i druga pościel jest zrobiona z przędzy bawełnianej, ale ze względu na sposób jej tkania i proces produkcji tkaniny, można uzyskać różny efekt. Nie bez powodu pościel satynową często nazywamy pościelą z bawełny satynowej. Jersey występuje z kolei często pod nazwą bawełna dżersejowa.

Data: Mar 29, 2023

Kategorie: Poradnik , Pościel i dodatki

Wybrane produkty z naszej oferty