Czy można położyć materac na wersalce?

Materace nawierzchniowe — zmień właściwości podłoża do spania

Do wyrównywania powierzchni do spania na wersalce czy kanapie służą specjalne materace nawierzchniowe, które często można też spotkać pod takimi nazwami, jak top materac czy przekładka. Są różne rodzaje takich materacy i niektóre mają za zadanie jedynie wyrównać podłoże do spania, podczas gdy inne mogą je także zmiękczyć, albo wprost przeciwnie – utwardzić. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej technologii i materiałów. Materace nawierzchniowe na kanapę czy wersalkę produkuje się z pianki lub lateksu. Najpopularniejsze pianki to: pianka poliuretanowa, którą często stosuje się w tańszych materacach na wersalkę, jest też pianka wysokoelastyczna, która często może nie tylko wyrównać, ale także nieco utwardzić powierzchnię, topmaterace z pianki wysokoelastycznej często używa się na miękką kanapę czy zbyt miękki materac właściwy. Są też materace z lateksu o właściwościach antyalergicznych, które dodają więcej elastyczności i zapewniają właściwości ortopedyczne. W sklepach z materacami można też znaleźć zmiękczające przekładki z pianki termoelastycznej, która reaguje na ciepło ciała i mięknie pod jego wpływem.

Czy można położyć zwykły materac na wersalkę?

Zwykły materac nie nadaje się do używania na wersalce, bo jest zbyt duży i zbyt wysoki. Topmaterace to specjalne materace nawierzchniowe o wysokości nieprzekraczającej 10 cm, podczas gdy zwykłe materace do spania mogą mieć nawet 20-30 cm wysokości. Poza tym wiele materacy do spania ma w wypełnieniu sprężyny i warto wiedzieć, że takiego materaca nie można zginać, a jego struktura nie jest elastyczna, jak ma to miejsce w przypadku materacy na wersalkę. Poza tym zwykły materac do spania przeznaczony do łóżek ze stelażem będzie znacznie droższy, podczas gdy dobry topmaterac można już kupić za kilkaset złotych i taki materac może znacznie poprawić komfort spania na wersalce.

Materac nawierzchniowy na wersalkę – jaki wybrać?

Jest wiele różnych rodzajów nakładek na materac czy wersalkę, które różnią się wysokością, twardością, właściwościami czy przeznaczeniem. Niektóre modele mają za zadanie zmiękczyć podłoże, a inne wprost przeciwnie, starają się je nieco utwardzić. Są też materace nawierzchniowe, które mają za zadanie wyrównać miejsce, co przydaje się właśnie na przykład podczas spania na wersalce, gdzie różne elementy konstrukcyjne mogą uwierać podczas spania i tym samym obniżać komfort. Nakładka na wersalkę przyda się także wtedy, gdy zależy ci na higienicznym miejscu do spania, bo taki topmaterac doskonale oddziela od powierzchni kanapy, w środku której mogą się gromadzić roztocza czy bakterie. Jeśli zależy ci na wysokim poziomie czystości i właściwościach antyalergicznych, wybierz nakładkę z lateksu, który jest najbardziej higienicznym surowcem używanym do produkcji materacy czy poduszek. Lateks ma unikalną strukturę, do której nie przykleja się kurz. Wkład lateksowy świetnie przepuszcza powietrze i doskonale odprowadza nadmiar wilgoci. W środku lateksowej nakładki nie ma warunków do rozwoju roztoczy, bakterii, grzybów czy pleśni. Materac nawierzchniowy tego typu można położyć na stary materac, kanapę czy stosować bezpośrednio na ziemi np. podczas wakacyjnego wyjazdu na kemping czy w trakcie odwiedzin u teściowej. Nakładka na materac może mieć rozmiar typowy dla materacy albo może być zaprojektowana z myślą o popularnych rozmiarach kanap, wersalek czy narożników.

Jaki rozmiar wybrać? To zależy czy ma to być topmaterac dla jednej czy dwóch osób. Na przykład materac nawierzchniowy 140x200 to dobry wybór dla dwóch osób, jednak raczej o szczuplejszej lub drobnej budowie ciała. Jeśli zależy ci na tym, abyście obydwoje mieli z partnerem czy partnerką dostatecznie dużo miejsca to można kupić nawet materac nawierzchniowy 160x200. Taki rozmiar jest odpowiedni dla osób o większej masie ciała albo dla kogoś, kto ma niespokojny sen i często w ciągu nocy zmienia pozycję. Niekiedy można też zamówić materac nawierzchniowy w nietypowym rozmiarze, co idealnie sprawdzi się w przypadku wersalki czy narożnika.

Materac zmiękczający na wersalkę

Może zdarzyć się tak, że twoje dotychczasowe miejsce do spania stanie się zbyt sztywne lub okaże się niewystarczająco sprężyste. Możesz wówczas spróbować nałożyć na materac czy wersalkę przekładkę z lateksu lub materac nawierzchniowy z pianki wysokoelastycznej. Zarówno lateks, jak i pianka będą bardzo elastycznymi materiałami o odpowiednio dużej sprężystości, więc mogą się dobrze sprawdzić w sytuacji, gdy trzeba wyrównać spanie na wersalce i dodatkowo nieco zmiękczyć podłoże. Lateksowe materace są antyalergiczne i najtrwalsze spośród wszystkich. Z kolei w materacach piankowych jest wiele ciekawych rodzajów technologii, bardzo interesujący jest na przykład materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej, która ma unikalną formułę i reaguje nie tylko na nacisk ludzkiego ciała, ale także na jego ciepło. Pianka powoli dopasowuje się do ciała, tworząc po pewnym czasie charakterystyczny odlew w strukturze materaca. Topmaterace z pianki termoelastycznej są bardzo wygodne i komfortowe, choć nie będzie to dobry wybór dla każdego, bo taki materac może nieco grzać i wzmagać pocenie, zatem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z nadwagą czy cierpiące na wzmożoną potliwość. Piankowa struktura materaca sprawia, że nie uciska kończyn, mięśni czy układu krwionośnego. Przekładka z pianki termo będzie zatem dobrym wyborem dla kogoś, kto rano cierpi z powodu ucisku mięśni, uczucia zdrętwiałych kończyn czy z wrażeniem ogólnej sztywności ciała. Przekładki nadają się jednak również do innych celów i wiele zależy od konkretnego rodzaju samego materaca, jego wypełnienia, stopnia twardości czy wysokości. Cienkie materace nawierzchniowe dobrze nadają się na przykład do zabrania w podróż, bo materac można łatwo zrolować i zmieści się w bagażniku samochodu. Taki materac można położyć na kanapie u siebie w domu, zabrać w podróż służbową czy na weekendowy wyjazd do rodziców lub znajomych.

Materac lateksowy na wersalkę

Dużą popularnością cieszą się też materace nawierzchniowe z lateksu. To materiał, który dynamicznie reaguje na każdą zmianę pozycji i szybko dopasowuje się do ciała, a dodatkowo ma wysokie właściwości higieniczne. Materac nawierzchniowy z lateksu ma otwartokomórkową budowę, co oznacza, że wypełnienie materaca składa się wielu bardzo drobnych, otwartych komórek powietrza. Dzięki takiej technologii produkcji, w środku materaca nie gromadzi się kurz, pot czy wilgoć. Nie ma zatem naturalnych warunków do rozwoju roztoczy, bakterii, grzybów czy pleśni. Materace nawierzchniowe z lateksu są polecane zwłaszcza dla alergików czy osób z tendencją do pocenia się w trakcie snu, bo taki materac bardzo długo zachowuje czystość i higieniczność wsadu. Z materacy lateksowych też można wyodrębnić kilka ciekawych podkategorii. Dla osób, które poszukują najwyższego poziomu komfortu i wygody, idealnym wyborem będzie zwłaszcza materac z lateksu naturalnego Talalay. To ekologiczny rodzaj lateksu, który wyrabia się z ręcznie pozyskiwanej żywicy drzewa kauczukowca brazylijskiego. Jest to najlepszy i najdroższy surowiec, który równocześnie oferuje najlepsze właściwości, czystość oraz trwałość. Lateks naturalny to produkt 100% roślinny. Wyrabia się go wyłącznie ze zbieranego ręcznie mleczka drzewa kauczukowego, które w warunkach naturalnych rośnie w wilgotnych rejonach Ameryki Południowej oraz Azji. Taki wkład wytrzymuje bardzo duże obciążenia, ciągłe zgniatanie, rolowanie, pracę w zmiennych warunkach atmosferycznych, jest odporny na zadrapania, rozciąganie czy inne uszkodzenia mechaniczne, wysokiej jakości wsad z lateksu naturalnego zachowuje swoje właściwości nawet po kilkunastu latach użytkowania.

Podsumowując. Nie należy kłaść zwykłego materaca do spania na wersalce czy kanapie. Do tego służą specjalne materace nawierzchniowe z lateksu, pianki wysokoelastycznej, pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej czy też pianki termoelastycznej, która reaguje na naturalne ciepło ludzkiego ciała. Są materace nawierzchniowe, które wyrównują podłoże, są też takie, które mogą je zmiękczyć, albo wprost przeciwnie – utwardzić jeśli jest taka potrzeba. Najlepiej szukać materaca na wersalkę w profesjonalnym sklepie z materacami do spania – doświadczony sprzedawca pomoże wybrać odpowiedni rodzaj materaca w zależności od typu wersalki czy efektu, jaki chcesz osiągnąć ze swoim miejsce do spania.

Data: Mar 3, 2023

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty