Kiedy warto używać narzuty na łóżko?

Narzuty na kanapę czy łóżko to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala utrzymać w sypialni czystość i porządek. W zależności od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz, narzuta może być bardziej praktyczna albo bardziej dekoracyjna do każdej sypialni. Kiedy warto stosować narzuty na łóżko sypialniane, na sofę czy kanapę?

Narzuty do sypialni – dlaczego warto je mieć?

Zdrowy sen jest niezwykle istotny w kwestii tego, jak na co dzień funkcjonujemy. Sen to przede wszystkim odpowiednia higiena i czystość, gdyż nic tak nie zaburza jakości odpoczynku, jak obecne w pościeli bakterie czy kurz. Narzuty na łóżko czy kanapę z jednej strony pełnią funkcję dekoracyjną, z drugiej zaś funkcję praktyczną. Narzuta wpływa na wygląd sypialni, dlatego powinna być dopasowana do stylu, jaki panuje we wnętrzu. Jeśli ma to być narzuta na kanapę, to powinna z kolei pasować do stylu salonu, bo najczęściej właśnie tam znajdziemy sofę. Narzuty na kanapy pozwalają łatwo chronić mebel przed zabrudzeniem i gromadzeniem kurzu (szczególnie istotne w przypadku mebli tapicerowanych, które bardzo gromadzą kurz i brud ze względu na specyficzną strukturę takiego materiału. Ponadto jednak kapa na łóżko ma też znaczenie dla czystości. Narzuta na łóżko czy kanapę chroni powierzchnię mebla przed kurzem i zabrudzeniami. Formę narzuty może pełnić równie dobrze koc czy pled, chociaż profesjonalne narzuty są bardziej praktyczne i lepiej wyglądają. Narzuty na łóżko sypialniane oprócz tego, że chronią przed kurzem, to jeszcze pozwalają szybko zaprowadzić porządek w sypialni i na przykład ogarnąć rozścielone łóżko. Jest to bardzo praktyczne, gdy z wizytą zaskoczą cię goście lub rodzina. Poza tym wybierając ciekawą kolorystycznie narzutę, można łatwo, za pomocą zaledwie jednego akcentu zmienić coś w sypialni i sprawić, że wnętrze zyska nowy wygląd.

Narzuta w sypialni alergika – czy to dobry pomysł?

Jest wiele powodów, dla których warto zaopatrzyć się w narzutę, albo chociaż przykryć łóżko w jakiś inny sposób. Narzuty na łóżko są często wybierane do sypialni alergików, ponieważ okrycie chroni powierzchnię materaca i pościel przed kurzem, co ma wpływ na rozwój roztoczy, których kurz jest ulubionym pożywieniem. Takie narzuty na łóżko mogą być wykonane z naturalnych materiałów jak bawełna czy satyna, albo ze sztucznych tkanin np. z poliestru. Tak naprawdę najlepsze efekty można osiągnąć, decydując się na narzutę wykonaną częściowo z tkanin naturalnych a częściowo ze sztucznych. W pełni bawełniana narzuta mogłaby sprawiać problem, bo bawełna mocno gromadzi wilgoć i słabo radzi sobie z jej odprowadzaniem. W naszej sypialni nie powinno być wilgotno, zwłaszcza dotyczy to łóżka to i materaca, bo w połączeniu z ciepłotą ciała tworzy to wręcz idealne warunki do rozwoju roztoczy oraz bakterii. Dlatego warto szukać narzuty na kanapę czy łóżko, wykonanej częściowo ze sztucznych materiałów co pozwoli łatwiej odprowadzać wilgoć, zapewni lepszą wytrzymałość i higieniczność.

Narzuta na kanapę – lepsza jednostronna czy dwustronna?

Najważniejsza funkcja kapy to ochrona materaca lub kanapy czy sofy przez kurzem i zabrudzeniem. Jednak narzuta na kanapę może być czasami jednostronna lub dwustronna, dostępnych jest wiele materiałów, kolorów i wzorów. Bardzo modne i praktyczne są zwłaszcza narzuty na łóżko dwustronne. Pozwala to łatwo i niewielkim kosztem zmienić wygląd sypialni. Łatwiej jest obrócić narzutę na drugą stronę niż przemalować ściany!

Jaki rozmiar narzuty wybrać?

Jest wiele typów i rodzajów narzut. Oprócz możliwości wyboru wersji jedno lub dwustronnej ważny jest też rozmiar. Łatwiej jest dobrać narzutę na łóżko niż na kanapę, a najwięcej problemów sprawiają kanapy narożne, które choć bardzo wygodne, to jednak są trudne w aranżacji. W przypadku kapy na sofę czy kanapę trzeba dokładnie zmierzyć długość, szerokość i wysokość mebla. Wybierając narzutę na łóżko potrzebna jest tylko długość i szerokość, poza tym wielkości łóżek są raczej zestandaryzowane, co ułatwia wybór. Nasz sklep internetowy oferuje popularne wymiary, jak na przykład narzuta na łóżko 140x200, narzuta 200x220 czy innych rozmiarach. O ile narzuta na łóżko 140x200 jest bardzo popularna, bo 140x200 to częsty wybór w przypadku łóżek dwuosobowych do małej sypialni, tak już narzuta 200x220 to coś, co czasami może sprawić pewien kłopot. Narzuty na łóżka 220x240 nie są tak popularne jak te w mniejszych rozmiarach, ale w dobrym sklepie z artykułami do spania takim jak Expert Snu nie stanowi to kłopotu. Znajdzie się nawet narzuta 220x240 co jest już naprawdę dużym rozmiarem, bo mówimy o znacznie dłuższym i szerszym niż standardowo łóżku. Taka narzuta na łóżko 200x220 czy narzuta 220x240 może jednak dobrze sprawdzić się nie tylko do sypialni, ale także jako kapa na kanapę, sofę czy narożnik. Warto dobrze zmierzyć rozmiar przed podjęciem decyzji, w razie czego zawsze lepiej jest dopytać specjalistę w sklepie z narzutami.

Data: Oct 24, 2022

Kategorie: Poradnik , Pościel i dodatki

Wybrane produkty z naszej oferty