Jakie wypełnienie poduszki będzie najlepsze?

Poduszki puchowe, półpuchowe, pierzowe, syntetyczne, a nawet piankowe! W sklepach z artykułami do spania jest mnóstwo poduszek, które różnią się materiałami, stopniem dopasowania do ciała czy kształtem. Wiele zależy jednak nie tylko od samego wypełnienia poduszki, ale także od rodzaju tkaniny, kształtu poduszki czy pozycji, w jakiej dana osoba śpi najczęściej. Jak wybrać dobrą poduszkę i odpowiednie wypełnienie?

Jakie są rodzaje poduszek do spania?

Poduszki dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanego wypełnienia. To właśnie wnętrze poduszki w największym stopniu decyduje o tym, że poduszka będzie wygodna, zapewni dobre i zdrowe podparcie dla głowy i szyi. Są poduszki uniwersalne jak puchowe czy syntetyczne oraz są także poduszki o specyficznych kształtach, przeznaczone do spania w konkretnych pozycjach, dla osób szukających innego rodzaju podparcia czy dla osób z problemami ortopedycznymi. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym typom wypełnień w poduszkach do spania.

 • Poduszki puchowe

  Poduszki puchowe to tzw. tradycyjne wyroby do spania. W wypełnieniu takiej poduszki znajdziemy najczęściej puch pochodzenia gęsiego, rzadziej kaczego (ze względu na specyficzny zapach). Poduszki puchowe mogą mieć różną zawartość puchu, bo oprócz takiego wypełnienia często stosuje się również pierze. Puch to unikalny i ciekawy surowiec, który towarzyszy produktom do spania od setek lat. Dobrej jakości puch gęsi jest niezwykle lekki, sprężysty, ma doskonałą wyporność i przede wszystkim znakomite właściwości termoizolacyjne, które sprawiają, że wyroby puchowe jak poduszki czy kołdry to doskonały wybór do spania. Puch dobrze trzyma ciepło, a przy tym jest przewiewny i dobrze radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, co ma duże znaczenie dla codziennej higieny snu oraz jego jakości. Jednak warto pamiętać, że naturalne surowce pochodzenia zwierzęcego nie należą do najtańszych, ponieważ proces pozyskiwania surowca oraz jego obróbka są praco i czasochłonne. Poduszki posiadające 100% puchu w wypełnieniu klasyfikowane są jako niskie, dlatego idealnie pasują osobom, które śpią na plecach lub brzuchu.

 • Poduszki pierzowe

  Oprócz puchu w naturalnych wyrobach można też znaleźć wypełnienie pierzowe. Są to po prostu ptasie piórka, które w porównaniu do puchu są bardziej sztywne i twardsze. Puch to delikatne opierzenie ptaka wyrastające jeszcze przed piórami właściwymi, pierze to tradycyjne pióra o nieco gorszych właściwościach termoizolacyjnych. Pierzowe poduszki są twardsze i bardziej sztywne, gorzej dopasowują się do ciała, a ponadto pierze ma tendencje do uczulania, zatem takich wyrobów powinny unikać osoby ze skłonnością do alergii. Poduszki pierzowe, podobnie jak wiele wyrobów mieszanych (puch z pierzem), są też dość trudne i wymagające w pielęgnacji. Wiele takich poduszek w ogóle nie nadaje się do prania w pralce, a jeśli już to produkty tego typu wymagają specjalnych, delikatnych środków piorących (bez enzymów) i programu prania przeznaczonego do wyrobów delikatnych. Puch czy pierze może się w poduszce zbijać podczas prania, w tym celu trzeba wrzucić do środka piłeczkę tenisową. Proces suszenia naturalnych poduszek jest długotrwały i angażujący, bo produkty trzeba wielokrotnie strzepywać aby uniknąć gromadzenia się wypełnienia w rogach. Dlatego jeśli ktoś szuka łatwych do pielęgnacji wyrobów to zdecydowanie bardziej polecamy poduszki syntetyczne. Poduszki pierzowe ze względu na swoją twardość klasyfikowane są jako średnie lub wysokie, dlatego są dobrym rozwiązaniem dla osób śpiących na boku lub gdy występują problemy z chrapaniem w pozycji na plecach.

 • Poduszki półpuchowe

  Oprócz tradycyjnego podziału na puch i pierze w sklepach z produktami do spania często można też znaleźć poduszki reklamowane jako półpuch. To nic innego jak mieszanka puchu i pierza w różnych proporcjach, najczęściej jednak z przewagą pierza, które jest tańsze od puchu. Poduszki półpuch, puchowe czy pierzowe to dobry wybór dla osób lubiących tradycyjne wyroby naturalnego pochodzenia, jednak nad sensownością takiego wyboru powinny się zastanowić osoby mające w domu małe dzieci, zwierzęta czy ktoś, kto lubi w łóżku spożywać posiłki, wypić rano kawę, a wieczorem na przykład lampkę wina. Zabrudzenie czy poplamienie puchowej czy pierzowej poduszki może być bardzo problematyczne. Poduszki półpuchowe (mieszane) klasyfikowane są jako średnie lub wysokie, w zależności od procentowej ilości puchu. Są przyjemniejsze w kontakcie ze skórą, lepiej dopasowują się do krzywizn szyi niż poduszki wykonane jedynie z pierza.

 • Poduszki syntetyczne (poliestrowe)

  Nie każdy lubi poduszki naturalne, które często mogą być dość drogie. Do tego dochodzą kwestie pielęgnacji oraz kwestie natury moralnej i etycznej – osoby niejedzące mięsa jak wegetarianie i weganie raczej nie będą chętne do kupowania poduszek z surowcem pochodzenia zwierzęcego. Na szczęście zawsze istnieje alternatywa w postaci poduszek syntetycznych. Są stosunkowo tanie, bezpieczne dla alergików i łatwe w pielęgnacji. W wypełnieniu poduszki syntetycznej znajdziemy najczęściej drobne i miękkie włókno poliestrowe, które w wyglądzie i zachowaniu ma przypominać naturalny puch. Oczywiście nie da się z produktem syntetycznym uzyskać takiego samego efektu co w przypadku poduszki naturalnej. Kupując taką poduszkę warto zwrócić uwagę na tkaninę poszycia, bo o ile dobre wypełnienie poliestrowe może zapewniać zdrowe podparcie, to już materiał tkaniny powinien być naturalny, aby zapewnić lepszą oddychalność i odprowadzanie wilgoci. Poduszki syntetyczne są zazwyczaj dosyć wysokie. Dużym plusem niektórych modeli jest zamek rozdzielczy, który umożliwia regulację wysokości (w prosty i łatwy sposób można odjąć nadmiar wypełnienia).

 • Poduszki piankowe

  Oprócz poduszek o tradycyjnych kształtach znajdziemy także bardziej specyficzne wyroby. Mowa o poduszkach piankowych, które najłatwiej rozpoznać po wyglądzie. Takie poduszki również są bezpieczne dla alergików, a do tego zapewniają nieco inny rodzaj podparcia dla głowy i szyi. Poduszka piankowa doskonale wręcz dopasowuje się do indywidualnego kształtu ciała, które delikatnie powinno zatopić się w powierzchni poduszki. Wśród takich wyborów znajdziemy wiele produktów o przeznaczeniu ortopedycznym oraz dedykowanych do konkretnych pozycji – na przykład do spania na brzuchu albo na boku.

 • Poduszki lateksowe

  Poduszka lateksowa to maksymalna higieniczność, trwałość i właściwości antyalergiczne. Lateks świetnie dopasowuje się do ciała, a taka poduszka zapewnia ogromny komfort snu, przy równoczesnym zachowaniu wysokich walorów higienicznych. Poduszki z lateksu podobnie jak poduszki piankowe są często dostępne w różnych specjalnych kształtach, co zapewnia doskonały komfort i wygodę.

 • Poduszki z łuską gryki, orkiszu czy prosa

  W ostatnich latach bardzo popularne zrobiły się także naturalne poduszki z wypełnieniem roślinnym w postaci łuski gryki, orkiszu czy prosa. Dużą zaletą takich poduszek jest możliwość łatwej regulacji twardości i wielkości poduszki poprzez dosypywanie lub odsypywanie wypełnienia. Ponadto każdy rodzaj wypełnienia ma nieco inne właściwości, niektóre łuski gromadzą ciepło przez co jest to dobry wybór na zimę, podczas gdy inne są neutralne termicznie lub całkowicie bezszelestne.

od 122,00 zł

40x40, 40x60, 50x60, 50x70, 70x80

 • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: syntetyczna
Wypełnienie: włókno OUTLAST
Poszycie: delikatny batyst- 100% bawełna
- opinie:
od 103,00 zł

40x40, 40x60, 50x60, 50x70, 50x80, 70x80

 • Bestseller
Producent: POLDAUN
Rodzaj poduszki: antyalergiczna
Wypełnienie: Fossflakes® (70% polietylen, 30% poliester)
Poszycie: 100% bawełna puchoszczelna
- opinie:
od 92,00 zł

40x40, 50x60, 50x70, 70x80

 • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: syntetyczna
Wypełnienie: włókno ADVANSA 4-kanalikowe
Poszycie: delikatny batyst- 100% bawełna
- opinie:

Poduszka a wybór pozycji do spania

Rodzaj wypełnienia to nie jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru poduszki. Często pomocne może okazać się odpowiedzenie sobie na pytanie: w jakiej pozycji najczęściej śpię? Na plecach? Na boku? A może na brzuchu? Ze wszystkich pozycji specjaliści nie polecają tylko spania na brzuchu. Wiele osób tego nie wie, ale podczas spania na brzuchu jest spory ucisk na narządy wewnętrzne, co utrudnia prawidłową pracę narządów i wpływa niekorzystnie na krążenie w całym organizmie.

 • Jeśli najbardziej lubisz spać na plecach to polecamy wybrać poduszkę dość niską, głowa nie powinna w tej pozycji być pochylona do przodu, zwłaszcza, że większość osób i tak się pochyla oraz garbi  trakcie dnia podczas nauki, pracy, korzystania z komputera czy prowadzenia samochodu.

 • W pozycji na plecach powinno się spać bardziej na płasko, chyba że ktoś ma problemy z chrapaniem czy bezdechem sennym, wówczas przyda się nieco wyższa poduszka, która pomoże udrożnić drogi oddechowe. 

 • Do spania na boku polecamy natomiast wyższe i twardsze poduszki, tak aby prawidłowo wypełnić przestrzeń między szyją, głową a barkami.

Jakie wypełnienie poduszki dekoracyjnej wybrać?

W przypadku poduszek dekoracyjnych na kanapę czy łóżko liczą się raczej osobiste względy estetyczne, bo na takiej poduszce z zasady nie powinno się spać. Jeśli poduszka ma być nabrzmiała to polecamy poszukać czegoś z dużą ilością wypełnienia syntetycznego. Jeśli jednak ma być dodatkowo wygodna to można rozważyć wybór poduszki z wypełnieniem półpuchowym lub puchowym.

Data: Sep 29, 2022

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 186,00 zł

40x40, 40x60, 50x70, 70x80

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100% 
Poszycie: mako bawełna 90g/m2 
- opinie:
od 92,00 zł

40x40, 40x60, 50x60, 50x70, 70x80

 • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 70%
Poszycie: inlet bawełniany 130g/m2
- opinie: