Poduszki z pierza – co warto o nich wiedzieć?

Naturalne poduszki z pierza to częsty widok w polskich sypialniach. Mamy zaufanie do tradycyjnych wyrobów, bo pamiętamy, że dawniej z takich wyrobów korzystali nasi dziadkowie i babcie. Poduszki z pierza to szczególny rodzaj wypełnienia. Co warto o nich wiedzieć?

Poduszka pierzowa a puchowa - podobieństwa i różnice

Mówiąc o naturalnych poduszkach do spania najczęściej mamy na myśli właśnie wyroby puchowe i pierzowe. Czym się różni puch od pierza? Jedno i drugie wypełnienie jest pochodzenia naturalnego. Puch i pierze to piórka ptasie, które mogą pochodzić najczęściej od gęsi, rzadziej od kaczek.

  • Puch to delikatne poszycie piór dorosłych ptaków nazywane podszerstkiem. To bardzo drobne piórka wyrastające jeszcze przed piórami właściwymi. Dlatego puch jest niezwykle delikatny, a przy tym ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne, bo w warunkach naturalnych ma za zadanie przede wszystkim chronić przed chłodem w trakcie lotu. Puch posiada naturalne właściwości higroskopijne, dzięki czemu pochłania wilgoć i dba o właściwości termoizolacyjne w kołdrach czy poduszkach. Wyroby z puchu gęsiego są niezwykle lekkie, sprężyste i puchate, a przy tym bardzo ciepłe.
  • Z kolei pierze to piórka właściwe ptaka. Pierze jest twardsze od puchu, który jest niezwykle delikatny i miękki. Pierze dobrze sprawdza się w wypełnieniu poduszek do spania, bo jest nieco twardsze w odbiorze, przez co zapewnia dobrą amortyzację i stabilne podparcie. To też ciekawy wybór dla osób, które po prostu lubią nieco twardsze podłoże do spania i poduszkę.

Zasadnicza różnica między pierzem a puchem jest w cenie każdego surowca. Pierze jest znacznie tańsze od puchu i chociaż ma gorsze właściwości termoizolacyjne i nie jest aż tak delikatne co puch, to jednak wiele osób woli właśnie poduszki pierzowe od puchowych. Głównie wynika to z tego, że pierze lub mieszanka pierza i puchu idealnie nadaje się jako podparcie podczas spania na boku, utrzymując na odpowiednim poziomie głowę oraz dając wsparcie szyi. Często na rynku można także spotkać poduszki z wypełnieniem typu półpuch. Jest to w dużej mierze wypełnienie pierzowe z niewielką zwykle domieszką puchu. Poduszki półpuchowe łączą w sobie najlepsze właściwości delikatnego puchu i nieco twardszego pierza.

Poduszka z pierza gęsiego czy kaczego?

Wypełnienie w naturalnych poduszkach najczęściej pochodzi od gęsi, jednak czasami niektórzy producenci oferują też poduszki pierzowe czy puchowe z wypełnieniem piór kaczych. Poduszki z pierza gęsiego są bardziej sprężyste, bardziej miękkie i delikatne, a ponadto mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Pierze kacze jest twardsze, mniej elastyczne, tańsze i bardziej gromadzi wilgoć, dlatego to właśnie wyroby z wypełnieniem gęsim są uznawane za bardziej prestiżowe i lepsze pod względem jakości.

Poduszki z pierza – wady i zalety

Niewątpliwie jedną z największych zalet poduszek pierzowych jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu do innych wyrobów naturalnych, czyli np. poduszek puchowych. Poduszki z pierza lub mieszanki puchu i pierza są również polecane dla osób, które lubią wyższe i nieco twardsze podparcie. Poza tym wiele osób ceni produkty naturalne również za to, że są pozbawione chemicznych i sztucznych dodatków oraz wypełniaczy. Do produkcji takiej poduszki z pierza nie trzeba wykorzystywać środków czy substancji, które mogą negatywnie wpływać na środowisko.

Poduszka z pierza wymaga jednak specjalnego traktowania i warto znać zasady pielęgnacji, zanim zdecydujemy się na taki wybór. Przede wszystkim takie wyroby należy regularnie wietrzyć, najlepiej codziennie. Nie wszystkie poduszki z naturalnym wypełnieniem nadają się do prania w całości w pralce, więc warto o tym pamiętać, jeśli ktoś szuka produktu, który dobrze znosi czyszczenie w wyższej temperaturze to poduszka pierzowa może się nie sprawdzić. Warto wybrać dobrej jakości poszewkę na poduszkę, sama poduszka również powinna mieć dobrze oddychającą i odprowadzającą wilgoć tkaninę, na przykład z bawełny.

Czy poduszki z pierza mają jednak jakieś wady? Niestety takie wypełnienie nie jest polecane dla astmatyków i alergików, bo wypełnienie pierzowe może gromadzić wilgoć i roztocza kurzu, które uczulają i są bardzo groźnym alergenem, zwłaszcza dla dzieci.

Jak dbać o poduszki pierzowe?

Niestety poduszek z pierza nie powinno się raczej prać w pralce, gdyż wypełnienie może ulec uszkodzeniu i stracić swoje właściwości – pierze w poduszce może się na skutek prania, wirowania i wysokich temperatur spłaszczyć lub zbić, przez co poduszka nie będzie się nadawać do użytku. Ponadto warto wiedzieć, że poduszki z naturalnym wypełnieniem długo schną i wymagają regularnego strzepywania co jakiś czas, aby zapobiec gromadzeniu się wypełnienia w jednym miejscu. Nie zaleca się prania poduszek z pierza w pralce, jednak dobrze jest taką poduszkę regularnie wietrzyć, najlepsze efekty daje wietrzenie na świeżym powietrzu gdy panuje chłód lub mróz i wietrzna pogoda. Jednak nie powinno padać czy być wilgotno.

Naturalne czyszczenie poduszki z pierza można łatwo przeprowadzić zimą podczas dużych mrozów. Wystarczy wystawić poduszkę na balkon lub wystawić ją za okno na noc, a niska temperatura zabije roztocza i inne alergeny. Wietrzenie poduszki z pierza na mrozie to dobry i sprawdzony sposób, aby pozbyć się także bakterii, ewentualnych grzybów czy pleśni. Dobrze aby temperatura na zewnątrz wynosiła nawet -15oC lub więcej.

Poduszkę z pierza można też zanieść do profesjonalnego czyszczenia, są specjalne firmy, które zajmują się takimi rzeczami. Wówczas takie firmy posiadają specjalistyczny sprzęt i technologię, która pozwala pozbyć się brudu, tłuszczy i bakterii, bez ryzyka uszkodzenia wypełnienia.

A może jednak puch zamiast pierza?

Często stajemy przed dylematem: poduszka z pierza czy z puchu? A może poduszka półpuch, czyli łącząca dwa rodzaje piór w jednej poduszce? Wyroby puchowe i pierzowe nieco się różnią, a odróżnia je przede wszystkim cena. Poduszki z pierza są tańsze niż puchowe. Jednak czy warto dopłacić? To zależy, co lubisz. Poduszka z puchem 100% będzie lekka i delikatna, puszysta i sprężysta, a przy tym bardzo lekka i niska. Poduszka z pierza będzie twardsza, cięższa i wyższa, bo pióra od puchu są znacznie sztywniejsze i twardsze. Zatem jeśli ktoś woli twardsze podparcie pod głową, to można rozważyć właśnie wybór poduszki z pierza. Można także wybrać poduszkę w wersji półpuch, gdzie znajdziemy w wypełnieniu przewagę twardszego pierza i dodatek miękkiego puchu dla lepszego komfortu. W wielu przypadkach takie połączenie może okazać się optymalnym wyborem, ponieważ takie połączenie zazwyczaj daje optymalną wysokość dla większości użytkowników.

Wszystko jednak zależy od tego, czego dokładnie dana osoba szuka. Jeśli poduszka ma być praktyczna i łatwa do utrzymania w czystości to w ogóle warto się zastanowić nad sensownością wyboru produktu z naturalnym wypełnieniem, bo nie każda poduszka tego typu nadaje się do łatwego i wygodnego prania w pralce. Jeśli jednak komuś zależy na naturalnym wypełnieniu to warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale także na jakość tego wypełnienia. Nie warto kupować tanich poduszek z niskiej jakości pierzem czy tym bardziej puchem. Jeśli masz ograniczony budżet i szukasz poduszki, to warto czasami rozważyć wybór czegoś ze sztucznym wypełnieniem, gdyż naturalne surowce są zwykle droższe. Wszystko zależy od możliwości finansowych oraz od potrzeb. Poduszka puchowa to dobry wybór jeśli szukasz produktu lekkiego, sprężystego, otulającego. Wybierz natomiast poduszkę z pierza jeśli chcesz mieć bardziej twarde i stabilne podparcie pod głową i nie zależy ci aż tak bardzo na właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli natomiast cenisz higienę, albo ma to być poduszka dla alergika, to lepiej wybrać puch, który w przeciwieństwie do pierza nie gromadzi roztoczy. Jeśli natomiast zależy ci na możliwości wygodnego i łatwego prania to możesz rozważyć wybór poduszki z wypełnieniem syntetycznym, które są też bezpieczne dla alergików.

Data: wrz 6, 2022

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 89,00 zł
  • Szybka wysyłka
  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 85% 
Poszycie: mako bawełna 130g/m2 
- opinie:
od 62,00 zł
  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 70%
Poszycie: inlet bawełniany 185g/m2
- opinie:
od 44,00 zł
  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: półpuch
Poszycie: inlet bawełniany 185g/m2
- opinie: