Sprężystość puchu - czym jest jednostka CUIN?

Produkty puchowe to najlepszy wybór dla osób szukających wysokiej jakości naturalnych materiałów do spania. Zapewniają zdrowy sen, są nieziemsko otulające i nieprawdopodobnie komfortowe. Natura obdarowała nas naprawdę znakomitym surowcem, jakim jest naturalny puch gęsi. Im więcej puchu o dobrej sprężystości, tym lepsza poduszka czy kołdra. Jak wybrać dobry produkt z naturalnym puchowym wypełnieniem?

Co to jest CUIN?

Symbol CUIN pisany często również jako cuin to podstawowy parametr pozwalający określić jakość puchu. Pochodzi od angielskich słów “cubic inches”, co dosłownie można przetłumaczyć jako “cale sześcienne”. Jest to stosunek wagi do objętości, jaką zajmuje puch. W puchowych kołdrach i poduszkach oznaczenie cuin określa sprężystość puchu. Jest to obliczane w ten sposób, że sprawdza się, ile jedna uncja puchu (ok. 28 g) zajmie przestrzeni. Przykładowo, jeśli na produkcie znajdziemy oznaczenie, że ma on sprężystość na poziomie 700 cuin, to oznacza, że jedna uncja tego puchu rozpręża się aż do 700 cali sześciennych objętości. Przyjmuje się, że im większa jest wartość cuin danego puchu, tym bardziej pożądany i luksusowy jest to produkt.

Jaka wartość CUIN jest zadowalająca?

Na rynku można znaleźć wiele produktów puchowych, które będą różniły się zarówno procentową zawartością puchu, jak i jego sprężystością. Sprężystość puchu to podstawowy parametr określający jego jakość, dlatego warto sprawdzić, czy producent zamieszcza taką informację w opisie produktu. Jeśli na stronie producenta czy też na opakowaniu produktu nie znajdziemy informacji na temat sprężystości kołdry czy poduszki to powinno to wzbudzić naszą wątpliwość. Dobry producent nie powinien sprawiać wrażenia, że ma coś do ukrycia.

Powiedzmy, że chcesz kupić dobrą poduszkę z naturalnym wypełnieniem z puchu gęsiego. Masz do wyboru kilka modeli od różnych producentów. Którą poduszkę zatem wybrać, aby zapewnić sobie dobre i odpowiednio sprężyste podparcie? Wartość 600 cuin będzie całkiem zadowalająca w przypadku większości użytkowników. Jeśli natomiast poszukujesz maksymalnego komfortu i wygody to warto wybrać produkt z puchem posiadającym sprężystość na poziomie powyżej 750 cuin. Taką wartość ma już naprawdę doskonały puch i będzie to produkt, który spełnia nawet najbardziej rygorystyczne normy wielu krajów, np. Japonii, która jest wielkim entuzjastą i importerem puchowych kołder i poduszek produkowanych w Polsce.

Czy puch gęsi i kaczy mają taką samą sprężystość?

Zasadniczo można zauważyć, że poszczególne odmiany puchu różnią się od siebie w zależności od tego, z jakiego zwierzęcia są to pióra. Najpopularniejszy i najlepszy jest oczywiście delikatny i miękki puch gęsi. Jednak na rynku można też czasami spotkać kołdry i poduszki z wypełnieniem z puchu kaczego. Kaczka różni się od gęsi nawet na pierwszy rzut oka, ma inną budowę ciała, sposób życia i co się z tym wiąże, również zasadniczo inne upierzenie. Niewątpliwą zaletą puchu kaczego jest dużo niższa cena surowca w porównaniu do puchu gęsiego. Jednak puch gęsi ma dużo lepsze właściwości termoizolacyjne i zdolność do przepuszczania powietrza, dzięki czemu kołdra nie gromadzi nadmiaru wilgoci. Puch kaczy jest także cięższy i ma charakterystyczny zapach, który wielu osobom często może przeszkadzać. Dobrej jakości puch gęsi jest natomiast całkowicie bezzapachowy. Podobnie ze sprężystością obydwu produktów. Puch gęsi jest dużo bardziej sprężysty i znajduje to jednoznaczne potwierdzenie w jednostkach miary cuin. Nawet najlepszy jakościowo puch kaczy nie jest w stanie przekroczyć wartości 650-700 cuin, podczas gdy doskonały puch gęsi ma sprężystość na poziomie nawet 850 cuin.

Co pomaga w utrzymaniu pożądanej sprężystości produktu?

Puchowe kołdry i poduszki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dzięki czemu dłużej zachowują swoje naturalne właściwości. Sprężystość puchu to jeden z najważniejszych parametrów określających jego jakość. Jest to istotne zwłaszcza przy wyborze poduszki do spania, bo taki wyrób musi być odpowiednio sprężysty, aby zapewniać zdrowe podparcie dla głowy i szyi. Z kolei w kołdrach wyższa sprężystość puchu oznacza lepszą izolację. To znaczy, że dobra kołdra puchowa wcale nie musi być gruba i ciężka, aby zapewniała przyjemne i komfortowe otulenie. Jak zatem prawidłowo dbać o puchowe kołdry czy poduszki aby zachować wysoki współczynnik sprężystości puchu?

  • wietrzenie - produkty puchowe trzeba regularnie wietrzyć na świeżym powietrzu. Najlepiej, jeśli mamy możliwość robić to codziennie. Wietrzenie puchowej kołdry czy poduszki. Pozwala to odprowadzić zgromadzoną przez noc wilgoć i zapobiega zbijaniu się puchu.
  • czyszczenie - puchowe kołdry i poduszki wymagają specjalnej pielęgnacji. Zawsze trzeba sprawdzić na metce produktu, czy istnieje możliwość wyprania go w pralce. Niektóre tańsze puchowe wyroby nie nadają się do czyszczenia w pralce, bo mogłoby to uszkodzić delikatną strukturę puchu czy pierza. Z kolei niektóre wyroby można wyprać w temperaturze max 40oC, dlatego zawsze trzeba sprawdzać, jak dany produkt może być traktowany.
  • przechowywanie - kołdrę czy poduszkę z puchu można przechowywać na łóżku (najlepiej pod lekkim i dobrze odprowadzającym kocykiem z bawełny czy lnu, aby nie doprowadzić do kumulowania wilgoci i żeby nie osadzał się kurz oraz brud) albo w szafie. Dobrze jest przechowywać pościel osobno od ubrań i innych artykułów, co pozwoli ograniczyć kontakt z kurzem. Pościel najlepiej przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonym pokrowcu. Świetnie w tym celu sprawdzi się walizka-opakowanie, w których sprzedawane są kołdry GUENO.
  • sposób użytkowania - kołdrę czy poduszkę należy zawsze użytkować w poszewce, przestrzegać ogólnych zasad pielęgnacji wyrobów puchowych oraz w kwestii czyszczenia postępować zgodnie z instrukcją producenta, którą najczęściej można znaleźć na metce.

Czy warto wybrać puchową poduszkę lub kołdrę?

Rynek produktów do spania znacznie się zmienił w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Kiedyś klienci nie mieli takiego wyboru jak dzisiaj. W dobrych salonach sypialnianych oraz w internecie można znaleźć wiele ciekawych kołder i poduszek. Podstawowy podział to ten na produkty naturalne i syntetyczne. W naturalnej kołdrze czy poduszce wypełnienie stanowi najczęściej puch gęsi, czasami także w wersji z pierzem. W zależności od producenta i ceny produktu otrzymamy różne proporcje puchu do pierza. W syntetycznych wyrobach wypełnienie stanowią najczęściej poliestrowe lub silikonowane włókna. Produkty syntetyczne najczęściej nadają się do prania w wyższej temperaturze w porównaniu do wyrobów puchowych, bo są bardziej wytrzymałe. Jednak w parze z tym idzie najczęściej dużo niższy komfort użytkowania, oraz gorsze właściwości termoizolacyjne. Dobra puchowa kołdra jest niesamowicie otulająca, co jest bardzo przyjemnym doznaniem, ułatwia wieczorny relaks i sprzyja szybszemu zasypianiu. Z kolei poduszka dba o prawidłowe ułożenie głowy oraz karku w trakcie snu. Musi być odpowiednio sprężysta, żeby zapewnić zdrowe podparcie. Szyja nie powinna być nienaturalnie wygięta w żadną stronę, bo będzie to powodować bóle mięśni czy głowy, a może nawet prowadzić do migren czy poważnych problemów ortopedycznych z kręgosłupem.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasze artykuły

"Kołdra puchowa vs pierze - co lepsze?"

"Jaką poduszkę wybrać? Puchową, piankową czy syntetyczną?

Data: Aug 11, 2022

Kategorie: Poradnik , Poduszki i kołdry

Wybrane produkty z naszej oferty

od 186,00 zł

40x40, 40x60, 50x70, 70x80

 • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 100% 
Poszycie: mako bawełna 90g/m2 
- opinie:
od 61,00 zł

40x40, 40x60, 50x60, 50x70, 70x80

 • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 60%
Poszycie: inlet bawełniany 185g/m2
- opinie:
od 164,00 zł

40x40, 40x60, 50x60, 50x70, 70x80

 • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj poduszki: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 90%
Poszycie: tkanina bawełniana z wplecioną nitką srebra-batyst- 120g/m2
- opinie:
od 760,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x200, 200x220, 220x240

 • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: puchowa
Wypełnienie: polski puch gęsi 90%
Poszycie: delikatny inlet 105g/m2- satyna bawełniana
- opinie: