Materac lateksowy czy termoelastyczny

Zastanawiasz się, który materac będzie bardziej odpowiedni, lateksowy czy może z pianki termoelastycznej? Chcesz wiedzieć, czym się od siebie różnią te dwie technologie produkcji materacy do spania? Wszystkiego dowiesz się z naszego najnowszego poradnika.

Materace z lateksu naturalnego i mineralnego.

Wśród materacy lateksowych można wyróżnić modele z lateksu naturalnego Talalay i mineralnego. Lateks naturalny to najlepsze możliwe wypełnienie jeśli chodzi o nowoczesne materace do spania. Lateks naturalny wyrabia się z żywicy drzewa kauczukowca brazylijskiego, występującego naturalnie w ciepłych rejonach Ameryki Południowej i Środkowej. Żywicę można pozyskiwać wyłącznie ręcznie dzięki pracy ludzkich rąk, dlatego cena takich wyrobów jest zwykle bardzo wysoka. Zebraną żywicę ubija się następnie na sztywną pianę i zamraża w formie za pomocą specjalnych prętów.

Lateks - cechy charakterystyczne

W ten sposób lateks zyskuje otwarto komórkową strukturę, co zapewnia doskonałą przepuszczalność powietrza, nie gromadzi kurzu ani wilgoci. Dlatego materace lateksowe - a zwłaszcza materace z lateksu naturalnego mają bardzo długą żywotność, są higieniczne, mogą być używane przez osoby z alergią na kurz czy roztocza. Trzeba również wspomnieć o tym, że materace z lateksu naturalnego są bardzo ekologiczne. W przypadku materacy z pianek, w tym z pianki termoelastycznej nie można mówić o naturalnych komponentach.

Szybkość działania

W kontekście porównania materacy lateksowych i piankowych trzeba też wspomnieć o oddziaływaniu materaca. W przypadku wyrobów z lateksu można mówić o bardzo dynamicznym działaniu, bo materac szybko reaguje na każdą zmianę pozycji. Materace z pianki termo to z kolei propozycja raczej dla kogoś, kto lubi powolne dopasowywanie się materaca do ciała. Na lateksie łatwiej zmienić pozycję dzięki jego sprężystości. Z kolei pianka termo daje wrażenie stopniowego zatapiania się w materacu niczym w puchatą chmurę.

Higieniczność

Materace z lateksu uważane są przez specjalistów za bardziej higieniczne od tych wykonanych z pianki termo. Lateks ma otwartokomórkową strukturę, przez co w jego strukturze nie gromadzi się kurz ani wilgoć. Nie ma warunków do rozwoju roztoczy, bakterii, grzybów czy pleśni. Materac może swobodnie ‘oddychać’, przez co jego żywotność jest większa. Dobrej jakości materac z lateksu przy odpowiedniej pielęgnacji będzie oferował zdrowy i komfortowy sen. Materac z pianki termo również, ale jeśli jesteś osobą, która intensywnie się poci, często jest Ci zbyt ciepło, albo Twoja masa ciała jest dużo wyższa, niż standardowa, to materac z pianki termoelastycznej może Cię zbyt grzać. Wówczas lepiej zastosować lateks.

Właściwości ortopedyczne

Materace z pianki termo mają tę zaletę, że idealnie wręcz dopasowują się do specyfiki ciała użytkownika. Nie ma ucisku na mięśnie, a materac zawsze będzie starał się dostosować do konkretnej pozycji snu. Dla wielu osób uczucie wtapiania się w łóżko jest bardzo przyjemne i komfortowe, ułatwia to relaks i skraca czas zasypiania. Jednak jeśli masz problemy z kręgosłupem lepszy może okazać się lateks, bo w przeciwieństwie do pianki termo lateks nie ugina się pod ciężarem ciała, tylko stara się go ‘równoważyć’.

Z tego względu to właśnie materace lateksowe są polecane przez fizjoterapeutów dla osób z problemami z kręgosłupem, wadami postawy czy kontuzjami. Lateks to też świetny wybór dla osób z nadwagą, cierpiących z powodu siedzącego trybu życia lub przeciążeń kręgosłupa na skutek wagi. Materac lateksowy będzie również dobry dla dziecka, bo gwarantuje prawidłowy rozwój układu kostno-szkieletowego w trakcie snu. Będzie to też dobry wybór dla osoby starszej, bo sprężyste działanie lateksu ułatwia zmianę pozycji czy wstawanie z łóżka.

Materace termoelastyczne - właściwości

Podobnie jak lateks, materace z pianki termoelastycznej również mają swoje spore grono zwolenników. Pianka termo uważana jest za jeden z najbardziej komfortowych i wygodnych rodzajów wypełnień w materacu. Żaden inny materiał nie daje takie uczucia otulenia, jak właśnie pianka, która dopasowuje się do ciała nie tylko pod wpływem jego nacisku ale również temperatury. Za co szczególnie lubimy materace termoelastyczne?

Bezuciskowość

Pianka termo nie powoduje ucisku mięśni, dzięki czemu ciało może się zrelaksować i organizm szybciej zaśnie. Wszystko dzięki innowacyjnej technologii produkcji, która sprawia, że materac zmienia swoje oddziaływanie na ciało pod wpływem długotrwałego nacisku i ciepła. Pianka termoelastyczna powoli dopasowuje się, tworząc charakterystyczny ‘ślad ciała’. Materace z pianki pamięci (termoelastycznej) niwelują ucisk i poprawiają krążenie.

Dla dwóch osób chcących spać razem

Pianka termoelastyczna nie przenosi drgań na materacu. Dzięki temu jest to świetny wybór dla par, które chcą spać razem na jednym materacu. Wybór odpowiedniego łóżka może niekiedy stanowić problem, jeśli między Wami jest znaczna różnica wagi. W takiej sytuacji pianka termoelastyczna może się sprawdzić rewelacyjnie. Materac z pianki pamięci nie przenosi obciążeń ani drgań, a podparcie jest bardzo precyzyjne.

Otulenie

Pianka termo daje niesamowity wręcz komfort. Wszystko za sprawą tego charakterystycznego uczucia zapadania się w strukturę materaca. Oczywiście materac potrzebuje trochę czasu, aby się dopasować do indywidualnego kształtu ciała użytkownika, każda zmiana pozycji wymaga czasu, więc osoby ‘ruchliwe’ mogą z czasem odczuwać dyskomfort.

W takim przypadku zdecydowanie bardziej polecamy lateks. Działanie pianki termoelastycznej można wcześniej przetestować na przykład za pomocą poduszki z takiego materiału. Jest to zdecydowanie mniejszy wydatek niż materac i można dzięki temu poczuć na własnej skórze działanie pianki.

Podsumowanie

Zarówno materace termoelastyczne jak i te z lateksu mają swoje wady i zalety. Nie ma idealnego rozwiązania, które zawsze i wszędzie sprawdzi się tak samo. Sen jest sprawą bardzo indywidualną i każdy z nas śpi tak naprawdę w trochę inny sposób. Materac kupuje się co kilkanaście lat albo nawet i rzadziej, dlatego jeśli wahasz się, który będzie lepszy: lateksowy czy termoelastyczny, najlepiej poproś o pomoc profesjonalistę, który pomoże w wyborze.

W Expert Snu kładziemy ogromny nacisk na jak najlepszą obsługę klienta i indywidualne dopasowanie materaca do potrzeb użytkownika i specyfiki jego ciała. Z pomocy profesjonalnego Doradcy można skorzystać zarówno podczas wizyty w jednym z naszych salonów stacjonarnych, jak i w trakcie zakupów w sklepie internetowym. Zaufały nam tysiące osób, zaufaj i Ty i wreszcie się wyśpij!

Data: Jul 21, 2022

Kategorie: Poradnik , Materace

Wybrane produkty z naszej oferty

od 1 643,00 zł

dla par, nastolatków, sportowców, osób z problemami z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 18 cm
- opinie:
od 2 380,00 zł

dla par, nastolatka, osób pocących się, mających problemy z kręgosłupem

  • Bestseller
Producent: GUENO
Rodzaj: piankowy, termoelastyczny
Twardość: H2 lub H3
Wysokość: 24 cm
- opinie: